Kā izpaužas putnu gripa dzīvniekiem? Kā visas respiratorās vīrusa infekcijas slimības – temperatūra, klepus, iesnas 16

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti vērš uzmanību un aicina būt piesardzīgiem, novērojot pilsētvidē netipisku putnu izturēšanos vai uzvedību, vai arī, redzot beigtu putnu – tas var liecināt par putnu gripas infekciju.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lasīt citas ziņas

RAKUS infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna atzina – lai gan Latvijā pagaidām konstatēti tikai atsevišķi putnu mirstības gadījumi un putnu gripas pārnese uz cilvēku līdz šim nav laboratoriski konstatēta, tomēr putni pārnēsā arī citas infekciju slimības.

Putnu veidi ir dažādi, ne tikai savvaļas vai mājputni, putni ir kā mīļdzīvnieki – papagailīši, kanārijputniņi, kurus tur mājās būrīšos.
CITI ŠOBRĪD LASA

Komentāru TV24 raidījumam “Uz līnijas” sniedza Ilmārs Dūrītis, Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājs: “Putnu gripa ir ļoti, ļoti lipīga infekcijas slimība. Tomēr mazie putniņi, papagaiļi, istabas putniņi, tie mazāk ir pakļauti šim infecijas riskam, jo tiem nav kontakta ar savvaļas putniem.”

Šogad kopumā putnu gripa plosās ļoti spēcīgi – pēdējās nedēļās saņemta brīdinājuma vēstule no PVD, ka Polijas dienesti ziņo, ka putnu gripa tur konstatēta arī kaķiem.

Zināms, ka putnu gripa kā vīruss ir ļoti līdzīga cilvēku gripai, un var izplatīties uz zīdītājiem. Risks ir liels arī putnkopjiem.”

Ja konstatējam pēkšņu, it kā bez iemesla putna nāvi vai kāda zīdītāja nāvi, tad ir jāvēršas pie veterinārārsta un jāveic analīzes, lai noteiktu nāves iemeslu, brīdina speciālists.

Ja kaķis noķēris slimu putnu, tad dzīvniekam var būt novērojami respiratorajām saslimšanām līdzīgi simptomi – paaugstināta temperatūra, klepus, iesnas, sagurums. Vetārsti ir brīdināti, kā rīkoties – ir jau saņemtas vadlīnijas no PVD.

Lai gan pagaidām cilvēku saslimšanas gadījumi ir reti, tomēr, ja pietiekams daudzums putnu gripas vīrusa nokļūst cilvēka organismā – ieelpojot vai nonākot tiešā kontaktā ar mutes, deguna vai acu gļotādu, cilvēks arī var saslimt ar putnu gripu.

RAKUS aicina cilvēkus ievērot piesardzības pasākumus, un pilsētvidē, piemēram, pastaigā, netuvoties vai neaiztikt savvaļas putnus. Tāpat nevajadzētu piebarot putnus, sēžot restorānu āra terasēs. Ieteicams izvēlēties maltītes baudīšanu iekštelpās, kur spārnotie viesi netiek ielaisti.

Nevajadzētu ļaut saviem bērniem tuvoties vai spēlēties ar putniem, taču jāstāsta, kā rīkoties, ja viņi pamana slimus vai beigtus dzīvniekus. Vienlaikus jāpārliecinās, ka bērni ievēro personīgo higiēnu.

Pēc saskares ar putniem vai putnu izkārnījumiem būtiski vienmēr kārtīgi nomazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni. Šis ieteikums attiecas arī uz apavu zolēm un ar putnu izkārnījumiem apskādētām automašīnām – vajadzētu tās nomazgāt, ievērojot piesardzību – noteikti lietojot gumijas cimdus un citus palīglīdzekļus, kā arī atbilstoši tos utalizējot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.