Foto: Ieva Čīka/LETA

“Mums ir gandrīz divreiz vairāk slimnīcu, nekā vajag.” Kariņš liek reformēt veselības aprūpi 31

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ir izdevis rezolūciju veselības ministrei Ilzei Viņķelei sniegt priekšlikumus par kopējās situācijas uzlabošanu veselības aprūpē, tajā skaitā slimnīcu tīkla optimizēšanu, lai iedzīvotāji varētu saņemt pieejamu un kvalitatīvu ārstēšanu.

FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Sarūk Rietumu militārā palīdzība Ukrainai kara kritiskajā fāzē: sešas lielākās ES valstis neko tai jūlijā nav atvēlējušas
ASV Ukrainai jau piegādājušas liela ātruma pretradaru raķetes HARM, kas rada problēmas agresoram 60
Lasīt citas ziņas

Pie šī jautājuma valdības vadītājs atgriezīsies augusta vidū, pastāstīja Ministru prezidenta preses sekretārs Sandris Sabajevs. No 16. jūlija valdības darbā ir paredzēts pārtraukums. Ministru kabinets uz kārtējām sēdēm pulcēsies 13. augustā.

“Ja mēs varam runāt par skolu skaitu, mums jārunā arī par slimnīcu skaitu. Mums ir gandrīz divreiz vairāk slimnīcu, nekā vajag,”
CITI ŠOBRĪD LASA

“Rīta Panorāmā” sacīja Kariņš. Viņš atzina, ka pašvaldību līmenī un no slimnīcu puses ir milzīga “nevēlēšanās kaut ko mainīt”. Taču esot slimnīcas, kuras nespēj pildīt savu funkciju, sacīja premjers, atsakoties nosaukt kādu konkrētu slimnīcu.

“Mēs šogad 87 miljonus eiro papildus pieliekam mediķu algām. Es nesaprotu, vai tā nauda nav nonākusi līdz tiem mediķiem? Sistēmā tie ir droši iegājuši, bet vai nonākuši? Tajā skaitā medicīnas māsām. Man liekas, ka tur ir katastrofāli zems atalgojums. Lielā mērā tā ir slimnīcu atbildība, jo valsts nemaksā medmāsai, bet slimnīcai,” sacīja Kariņš.

Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par cilvēkresursiem veselības aprūpē nav secināts gluži tas, par ko satraucies valdības vadītājs. Gluži pretēji – revidenti konstatējuši, ka ārstniecības iestādes jau pirms ministrijas uzsāktās vidējās darba samaksas paaugstināšanas ir nodrošinājušas mediķiem lielāku atalgojumu nekā veselības aprūpes pakalpojumu tarifos iekļautā darba samaksa un ka faktiskais ārstu un māsu mēnešalgas pieaugums 2019. gada sākumā ir robežās no 9 līdz 20 procentiem.

Revidenti pozitīvi novērtējuši ministrijas aktivitātes ārstniecības personu atalgojuma līmeņa paaugstināšanā un vērsuši uzmanību, ka ir nepieciešams mērķ­tiecīgi turpināt atalgojuma līmeņa paaugstināšanu.

Viņķele informēja, ka nākamā gada valsts budžetā būs papildus nepieciešami 125 miljoni eiro, lai varētu turpināt palielināt mediķu algas par 20 procentiem, un Ministru prezidents cer, ka daļu no šīs naudas varētu atrast veselības aprūpes nozares iekšienē. Savukārt veselības ministre tam nepiekrīt, jo tik lielu līdzekļu tur neesot. Viņa uzsvēra, ka nekas nestāvot uz vietas – slimnīcu samazinājums esot pietiekams.

Taču, lai atrastu papildu naudu, koalīcijai sarunu par iespējamām izmaiņām nodokļu sistēmā vajadzētu sākt jau šogad, nevis atlikt līdz 2021. gadam, kā to solījis Ministru prezidents. “Budžeta disciplīna, nenoliedzami, ir svarīga, bet vai tā kopā ar zemu budžeta deficītu ir pašmērķis?” vaicā veselības ministre un atgādina, ka starptautiskajās rekomendācijās ne reizi vien norādīts, ka “mums vēl ir kabatas, kurās ieskatīties”.

I. Viņķele: “No 2005. gada līdz 2016. gadam Latvijā par 26% ir samazinājies gultas vietu skaits slimnīcās uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Nacionālais veselības dienests 2007. gadā par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem bija noslēdzis 71 līgumu, bet 2019. gadā – 40 līgumus. Tas liecina par pietiekamu samazinājumu. Varu piekrist Ministru prezidentam, ka efektivitāte un caurskatāms naudas izlietojums ir ļoti būtisks, diemžēl valdības vadītāja cerību, ka veselībai varēs iedot papildu finansējumu no iekšējām rezervēm, nebūs iespējams piepildīt.”

Viņķele atgādināja, ka no šī gada 1. aprīļa stājās spēkā Pasaules bankas vadībā izstrādātais slimnīcu līmeņošanas plāns, kur ir norādīts, kāda veida aprūpe katrā līmeņa slimnīcā ir jāsniedz.

Veselības ministre norādīja, ka neviena slimnīca netikšot slēgta,

bet to vidū esot vairākas ārstniecības iestādes, kuras lūgušas samazināt to līmeni, kur tās patlaban ir ierindotas, jo nespējot nodrošināt visus attiecīgajam līmenim nepieciešamos speciālistus.

“Mums trūkst paliatīvās aprūpes gultu, pēc ārstēšanās universitātes slimnīcās pacienti nereti turpina ārstēties nelielajās slimnīcās, tāpēc tās ir nepieciešamas,” sacīja Viņķele un uzsvēra, ka vājais posms esot veselības aprūpes kvalitātes kontrole.

Viņa uzskata, ka tuvākajā nākotnē Nacionālajam veselības dienestam, slēdzot līgumus ar slimnīcām, būšot jāņem vērā šajās ārstniecības iestādēs sniegtā ārstēšanas kvalitāte.

Jana Lepiksone, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētniecības un veselības statistikas departamenta direktore, pastāstīja, ka patlaban tiekot apkopoti darba kvalitātes rādītāji par 2018. gadu.

Vērtējot ārstēšanu stacionāros, tiek ņemts vērā, piemēram, hospitalizēto pacientu īpatsvars no kopējā pacientu skaita, kas nokļūst uzņemšanas nodaļā, dzemdību pakalpojumu īpatsvars, to slimnieku skaits, kas pēc izrakstīšanas no slimnīcas tajā pašā vai nākamajā dienā atgriežas atpakaļ, un citi statistikas rādītāji.

Salīdzinot ar citām slimnīcām, pēdējais rādītājs, kad pacienti tūdaļ pēc izrakstīšanas atkal nokļūst slimnīcā, augstāks bijis Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Dobeles un apkārtnes slimnīcā, Kuldīgas un Preiļu slimnīcās.

Tiek arī vērtēts, kā pacienti ārstēti. Piemēram, kodējot datus par stacionāros ievietotajiem slimniekiem, kuriem veiktas ķirurģiskas operācijas, tiek vākta informācija par ķirurģiskā procesa laikā atstātajiem sveš­ķermeņiem, nejaušiem iegriezumiem vai plīsumu īpatsvaru ķirurģisku manipulāciju laikā, pēcoperāciju plaušu emboliju, pēc gūžas un ceļu endoprotezēšanas operācijām un cita informācija.

“Mūsu mērķis ir ieraudzīt šīs atšķirības slimnīcu vidū, lai saprastu, kādas izmaiņas kvalitātes uzlabošanas nolūkā ir nepieciešamas,” sacīja Lepiksone.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Sarūk Rietumu militārā palīdzība Ukrainai kara kritiskajā fāzē: sešas lielākās ES valstis neko tai jūlijā nav atvēlējušas
ASV Ukrainai jau piegādājušas liela ātruma pretradaru raķetes HARM, kas rada problēmas agresoram 60
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
LKS plāno rīkot protesta akciju pret Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, vēlas ierosināt referendumu par pieminekļu likteni 49
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Apgrūtinās iespējas turpināt darba attiecības ar Krievijas pilsoņiem
“Saskaņa” mēģinās izlocīties starp dažādām vēlētāju grupām
Latvijā uzstādīti jauni karstuma rekordi. Kur fiksēta visaugstākā gaisa temperatūra?
Krievija uz Kaļiņingradas apgabalu pārbāzējusi kara lidmašīnas ar hiperskaņas raķetēm 24
Lai infekcija neiekļūst nierēs. Ārste skaidro, kādas pazīmes liecina par urīnceļu infekciju
22:19
Latvijā uzstādīti jauni karstuma rekordi. Kur fiksēta visaugstākā gaisa temperatūra?
21:37
Ventspilniecei Rūtai Lasmanei debijā finālam pietrūka
21:23
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Ilmārs Stūriška: Neviens negaida no sportistiem politologa cienīgu analīzi kara jautājumos, bet savu nostāju var paust kaut vai divos vārdos 58
Pēc vairākām tropiskajām naktīm šonakt laiks būs nedaudz vēsāks
bija tehniska kļūda? Izskan neoficiāla informācija, ar ko, iespējams, saistīts rekordaugstais elektroenerģijas cenas lēciens
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 14
“Latvijas gāze” atkārtoti ziņo, ka nespēs izpildīt likuma prasības par dabasgāzes rezervju nodrošināšanu 2
Sāks mācības klātienē, pēc tam spriedīs par iespējamu skolēnu mācību gada pagarināšanu, informē Muižniece
VM piedāvā atcelt obligātu prasību mediķiem vakcinēties pret Covid-19
Starp “Snaige” investoriem varētu slēpties Putinam pietuvināti miljardieri, kas sev aizdevuši kompānijas līdzekļus 11 miljonu eiro apmērā
LKS plāno rīkot protesta akciju pret Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, vēlas ierosināt referendumu par pieminekļu likteni 49
Krievijas sasniegumi starptautiskajā izstādē “Armija’2022” – dārgi “nomaskēti” ķīniešu ražojumi vai noraidīti padomju izgudrojumi 64
VIDEO. Kāda festivāla apmeklētāja Anglijā iemūžinājusi dramatisku mirkli, kā tornado izposta telšu pilsētiņu
VIDEO. “Mums tas liekas pašsaprotami, bet tur tā nav”: Markus Riva pastāsta, ka agrāk koncertējot krievvalodīgo teritorijās, mākslinieks varēja palikt bez tualetes papīra un ūdens 12
Kādreizējais Rīgas rajona Kriminālpolicijas priekšnieks Sozinovs apsūdzēts par naudas atmazgāšanu, nopērkot dzīvokli kūrortpilsētā Alikante 3
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs