Arhīva foto - Ebreji Latvijā

Kārlis Streips: Ja godīgi, man ir pilnīgi pie vienas kājas, ko Aldis Gobzems te grib simbolizēt 139

To neizdomāja Hitlers un viņa nacisti. 1121. gadā mūsu ērā kalifāts mūsdienu Bagdādē izsludināja šādu dekrētu attiecībā uz tur dzīvojošajiem ebrejiem:

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 23
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 65
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 117
7 stundas
Lasīt citas ziņas

“Jānēsā divas dzeltenas zīmes, viena uz cepures un otra apkaklē. Turklāt katram ebrejam ap kaklu jānēsā svina gabals ar iegravētu vārdu ‘Dhimmi.’ Ap vidukli tam jānēsā josta. Sievietēm kājās jābūt vienai sarkanai, vienai melnai kurpei, kā arī ap kaklu vai uz kurpes mazam zvaniņam.”

Dhimmi — tas ir vārds arābu valodā, kas nozīmē ‘derības tauta.’ Viduslaikos to attiecināja uz islama valstīs dzīvojušiem cilvēkiem, kuri nebija musulmaņi. Jēdziens laika gaitā attiecināts uz ebrejiem, kristiešiem, hinduistiem, budistiem — visiem, kuri nebija islāmticīgi. Ne vienmēr, bet bieži vien tas bija diskriminējošs statuss.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runa nav tikai par islāmistiem. 1227. gadā Romas Katoļu baznīcas sinodē izsludināta šāda pavēle: “Ar mērķi atšķirt ebrejus no citiem, mēs uzstājam, ka uz krūtīm tiem jānēsā pusapaļa zīme viena pirksta platumā un puses delnas augstumā.”

1274. gadā Anglijas karalis Edvards I izsludināja jaunu likumu: “Katram ebrejam pēc septītās dzimšanas dienas uz ārējām drānām jānēsā atšķirības zīme, ar ko domāti divi savienoti galdi, kuri uzšūti no dzeltena filca, sešas collas gari, trīs collas plati.”

Patinot vēstures lentu uz priekšu, 1772. gadā Krievijas cariene Katrīna lielā izsludināja dekrētu, kurā ebrejiem bija pateikts, ka viņiem jāpaliek savos ciematos, citur pārcelties tie nedrīkst.

1827. gadā cars Nikolajs I iesauca visus ebrejus zem 18 gadu vecuma un lika viņiem vispirms iet skolā un tad pavadīt 25 gadus militārajā dienestā, vienmēr ar centrālo mērķi, viņus kristīt.

1850. gadā komponists Rihards Vāgners anonīmi publicēja brošūru par ebrejiem mūzikā, vispirms tekstā uzbrūkot konkurentam Fēliksam Mendelsonam, kurš bija ebrejs, bet tad paplašinot domu, ka ebreji vispār vāciešu kultūrā bija kaitīgs un svešs elements, tie kontrolēja un manipulēja naudu un finanses, un tie vispār bija parazīti, kuri nebija spējīgi radīt patiesi “vācisku” mākslu.

Antisemītisms, jeb diskriminācija pret ebrejiem, ir mūžsens. Tā pamatu pamatos ir agrīnajā kristietībā paustā doma, ka ebreji nogalināja glābēju Jēzu Kristu.

Savdabīga doma, ja atceramies, ka no piedzimšanas brīža līdz krustā sišanas brīdim pats Kristus arī bija ebrejs, bet ar laiku šis neērtais fakts Romas katoļus vairs netraucēja.

Tikai pagājušā gadsimta 60. gados tā dēvētajā otrajā Vatikāna konsīlijā pāvests Pāvils VI izsludināja deklarāciju, kurā bija skaidri pateikts, ka apsūdzību par Jēzus krustā sišanu nedrīkst vērst “pret visiem ebrejiem bez atšķirības, gan vēsturiski, gan arī mūsdienās.”

Taču antisemītisma pamatā arī ir citas domas. Ebrejs ir mantkārīgs un negausīgs. Ebrejam ir dīvaini reliģiski un sadzīves rituāli. Ebrejs ir baņķieris, kurš krāpj citus. Ebrejs sabiedrībā ir uzbāzīgs un vulgārs. Ebrejs ir revolucionāri noskaņots. Ebrejs grauj civilizācijas morālo struktūru. Un ebrejs pārstāv rasi, kura ir zemākā statusā nekā citas.

Šie “principi,” protams, savu apogeju guva brīdī, kad caurkritušais mākslinieks un kādreizējais zaldāts Ādolfs Hitlers pārņēma varu Vācijā, un viņam bija vajadzīgs centrāls ienaidnieks, pret kuru vērst nacistu mitoloģiju par “izredzēto tautu,” “tūkstošgades reihu” u.tml.

1935. g. septembrī tā dēvētajos Nirnbergas likumos ebreji tapa pasludināti kā “rasu apkaunojums.”

Seksuālas attiecības un laulības starp āriešiem un ebrejiem stingri aizliegtas, un visiem ebrejiem, tajā skaitā tiem, kuri bija tikai pa pusei vai ceturtdaļai ebreji, atņemta pilsonība.

Pirmoreiz noteikts, ka visiem ebrejiem jānēsā atšķirības zīme, šajā gadījumā dzeltena Dāvida zvaigzne ar vārdu “jūds.”

1938. g. 9. novembrī, tā dēvētajā kristāla naktī, nacisti (un ne tikai) uzbruka ebreju īpašumiem, sinagogām un mājvietām, daudzo ko iznīcinot, daudz ko nodedzinot, daudzus ebrejus vienkārši nogalinot.

Pirmās koncentrācijas nometnes nacistu Vācijā nebija domātas ebrejiem.

Kopā ar viņiem par “nevēlamu tautu” pasludināti romu tautības cilvēki, jeb čigāni. Buhenvaldē un citur tieši viņi bija pirmie ieslodzītie.

1939. gada septembrī nacistu Vācija iebruka Polijā, tā uzsākot 2. Pasaules karu. Momentā okupantiem sekoja SS kadri, kuru uzdevums bija atrast un apcietināt visus ebrejus pēc kārtas.

Nelaime bija tāda, ka ebreju skaits Polijā bija 3,5 miljoni, daļēji tāpēc, ka masīvs antisemītisma vilnis Krievijas impērijas pēdējās dekādēs bija spiedis daudzus ebrejus mukt rietumu virzienā.

Okupētajā Varšavā un citur nacisti izveidoja tā dēvētos geto, kur visi attiecīgās pilsētas ebreji bija spiesti dzīvot kamēr nacisti izdomāja, ko ar viņiem iesākt.

1941. g. 31. jūlijā reiha maršals Hermanis Gērings savam vietniekam uzrakstīja vēstuli, aicinot nodrošināt “nepieciešamo sagatavošanos ebreju jautājuma galīgajai atrisināšanai.”

“Galīgais risinājums,” protams, bija nāves nometnes ar gāzes krāsnīm. Oficiāli process, kurā ebreji no visas Eiropas transportēti uz šīm nometnēm, apstiprināts 1942. g. 20. janvārī netālu no Berlīnes.

Miljoniem cilvēku šī procesa laikā gāja bojā. Geto un masu slepkavība arī notika Latvijā un nacistu okupācijas laikā — Rumbulā, Biķernieku mežā un citur.

Pazīstu sievieti Amerikā, kura emigrēja kopā ar saviem vecākiem kā zīdainis un daudzus gadus vēlāk man intervijā stāstīja, kā visa viņas ģimene Latvijā tika apslaktēta, izņemot vienu tēvoci, kuram bija “palaimējies” tapt deportētam uz Sibīriju 1941. g. 14. jūnijā.

Attiecībā uz zvaigzni kā simbolu, dizaina nozīmē tā atšķīrās no vienas okupētas valsts uz citu. Vienīgā nacistu okupētā valsts, kurā zvaigzne vispār neizmantota, bija Dānija, kuras karalis Kristians desmitais paziņoja, ka valsts ebrejiem liks tādu nēsāt, tad arī viņš, karalis, tā darīs.

Runa, starp citu, nebija tikai par ebrejiem un dzelteno zvaigzni. Otra lielākā nacistu upuru grupa pēc ebrejiem, bija homoseksuāli cilvēki, kuriem simbols bija augšpēdus prezentēts rozā trīsstūris.

Politiskiem cietumniekiem bija sarkans trīsstūris. Noziedzniekiem zaļš, bet ārvalstu spaidu darbu darītājiem — zils trīsstūris.

Melns trīsstūris izmantots, lai identificētu dažādus “asociālus” elementus nacistu sabiedrībā — jau minētos romu tautības cilvēkus, garīgi slimus cilvēkus, alkoholiķus un narkomānus, ubagus, prostitūtas u.tml.

Ja jebkurš no šādiem cilvēkiem papildus bija ebrejs, tad melnais un dzeltenais trīsstūris savienots vienā vienotā simbolā.

Par to šonedēļ rakstu tāpēc, ka laikā kopš jaunās koronavīrusa Covid-19 pandēmijas sākuma, pasaulē ir bijuši atsevišķi cilvēki, kuri dažādu valstu uzliktos ierobežojumus attiecībā uz pandēmiju ir sākuši salīdzināt ar prasību nacistu Vācijā, cilvēkiem nēsāt dzelteno zvaigzni.

Proti, tāda pati diskriminācija it kā sanāk pret cilvēkiem, kuri ir nolēmuši nevakcinēties un ignorēt dažādās prasības un ierobežojumus.

Pirmā, kuru pamanīju tā darām, bija republikāņu kongresmene Mardžorija Teilora Grīna no Džordžijas štata. Šī ir viena nudien aptrakota dāmīte.

Viņa ir tā dēvētā QAnon jēdziena atbalstītāja, kura pamatā principā ir doma, ka visu pasauli kontrolē grupa pedofilu un mazu bērnu asiņu dzērāju, kuru starpa pirmkārt ir Demokrātu partijas pārstāvji, tajā skaitā un it īpaši Hilarija Klintone.

Grīna kundze ir paudusi domas pret islāmticību, tik radikālas, ka īsi pēc viņas ievēlēšanas Kongresa apakšpalātā 2020. gadā, viņas pašas pārstāvētā Republikāņu partijas frakcija viņu izslēdza no visām palātas komisijām.

Attiecībā uz ebrejiem, jau 2018. gadā Grīna kundze atrada skaidrojumu, kāpēc Kalifornijā bija daudz mežu ugunsgrēku.

Tie bija lāzeri, tā viņa skaidroja. Tie bija lāzeri no kosmosa. Un tie bija ebreju kontrolēti lāzeri no kosmosa.

Šogad maijā kongresmene kādā radio intervijā paziņoja, ka Kongresa apakšpalātas spīkeres Nensijas Pelosi nostādītie noteikumi par drošību pandēmijas laikā viņai, Grīna kundzei, atgādināja “laiku vēsturē, kur cilvēkiem tika pateikts, ka jānēsā zelta zvaigzne.

Viņus ielika vilcienos un aizveda uz gāzes nometnēm nacistu Vācijā. Tieši tāpat patlaban dara Nensija Pelosi.”

Lieki teikt, šis paziņojums izsauca milzīgu furoru. 15. jūnijā Grīna paziņoja, ka viņa bija apmeklējusi muzeju par holokausta tēmu, saprata, ka viņai nevajadzēja salīdzināt masku nēsāšanu ar to, un atvainojās.

Pie sevis padomāju, diez vai tīģeris tik viegli un vienkārši ir mainījis savas strīpas.

18. jūnijā tvītā M. Teilora Grīna rakstīja par vidusskolas pēdējo ballīti pēdējā gada skolēniem, kurā “tiem, kuri nevarēja uzrādīt vakcinācijas kartīti, uz rokas uzrakstīts cipars. Tā ir diskriminācija!”

Šoreiz kundzīte pamanījās to nesalīdzināt ar nacistu holokaustu. Vismaz tik daudz.

Bet tad aizgājušajās brīvdienās Feisbukā es atradu fotogrāfiju, kura ir pievienota šim komentāram. Saeimas deputāts un caurkritušais advokāts un kandidāts premjerministra amatam Aldis Gobzems ar dzeltenu zvaigzni uz krūtīm.

Garu tekstu censonis bija sacerējis blakus šim attēlam. Cita starpā: “Es neesmu vakcinēts pret bīstamo, tāpēc pieliku dzelteno zvaigzni. Simboliski.”
Foto: ekrānuzņēmums/Facebook

Ja godīgi, man ir pilnīgi pie vienas kājas, ko Aldis Gobzems te grib simbolizēt, tāpat, kā pie vienas vietas man ir tas, ko par to domā Mardžorija Teilora Grīna vai jebkurš cits cilvēks, kurš ir nolēmis tā darīt.

Dzeltenā zvaigzne simbolizē procesu, kura laikā nogalināti vismaz seši miljoni cilvēku, viņu skaitu Eiropas kontinentā pāris gadu laikā samazinot par apmēram 70 procentiem.

Tā kaut ko salīdzināt ar prasību par maskas nēsāšanu vai vakcinēšanos?! Tiešām?

Tik ļoti apspiests ir Aldis Gobzems, ka viņš savu sāpi var salīdzināt ne tikai ar sešiem miljoniem bojā gājušo, bet arī ar šo cilvēku draugiem un ģimenes locekļiem, kuriem notikušais ir nodrošinājis mūža sāpi?

Tajā skaitā ar minēto kundzi Amerikā, kuras tēvocis no holokausta izglabās tikai tāpēc, ka pret viņu veikts cits noziegums pret cilvēci — deportācijas?

Politiķis un advokāts Aldis Gobzems

Manuprāt te ir darbs Drošības policijai, jo būtībā ņirgāties par simbolu, kurš pārstāv kaut ko tik ārprātīgi baisu, manā uztverē tā ir etniska naida kurināšana.

Krimināllikumā ir konkrēti panti par to. Ceru, ka drošībnieki reaģēs.
SAISTĪTIE RAKSTI

Un vēl, zinu, ka mūsu valstī ir pietiekami daudz cilvēku, kuri uzskata, ka pie mums nekāda antisemītisma, rasisma, homofobijas, vai tamlīdzīgu grēku nav.

Aicinu palasīt, ko darba ļaudis būs uzrakstījuši zem šī teksta, un esmu visnotaļ pārliecināts, ka jūs, savukārt, varēsit pārliecināties, ka tā tas nebūt nav.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 23
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 65
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 117
6 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 94
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 179
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 117
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sasniegts augstākais Covid-19 kumulatīvais rādītājs Baltijā visā pandēmijas periodā 51
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 29
8 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Stāsti
“Latgaliešu valoda ir skanīga un krāšņa.” Intervija ar lingvistu Armandu Kociņu-Kūceņu
4 stundas
SR
SANDRA RATNIECE
Ziņas
“sievietes balss pārvieto laukus” Sandra Ratniece recenzē Ievas Rupenheites jaunāko dzejas krājumu.
22:33
LA
LA.LV
Ziņas
Policija sola bargi vērsties pret naida un draudu paudējiem 42
22:06
ED
Eduards Dorofejevs
Ziņas
“Viena tumsa uz trijiem” Kritiķis Eduards Dorofejevs recenzē izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”
21:44
LE
LETA
Ziņas
Svētdien nav gaidāmi būtiski nokrišņi 2
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā pārslodze ir ārkārtīgi liela!” Latvijas ģimenes ārstiem trūkst resursu pienākumu veikšanai 14
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 23
12 stundas
ZB
Zane Balčus
Ziņas
“Rosellīni vārda spožums un posts”. Kritiķe Zane Balčus recenzē dokumentālo filmu “Es piedzimu Rosellīni”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zviedrija Latvijai nosūtīs papildu aprīkojumu Covid-19 pacientu aprūpei 51
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 65
12 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“To jau mēs nezinām, bet domāju, ka vilki arī raud.” Intervija ar aktieri Edgaru Pujātu 7
8 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Es ikdienā braucu ar tanku!” Dita Lūriņa C3 “testa pilota krēslā” 5
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai veikalu saīsinātā darbalaika dēļ samazinās darbinieku algas? Skaidro tirgotāji 10
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizsardzības ministrs: Patlaban Krievijas radītie draudi Baltijai ir visaptveroši 109
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Cik daudzi šodien vēl atceras, ko simbolizē gailis Sv. Pētera baznīcas smailē?
7 stundas
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Latviešu valodas kopšana un sargāšana ir ikviena tās lietotāja pienākums
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Ja brīvprātīga vakcinācijas politika nav pietiekama, ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku 182
12 stundas
LA
LA
Ziņas
Šonakt notverts viens no iepriekš izšķirtajiem lāčiem, kas bija atsācis viensētas apmeklējumus 29
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 179
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 39
13 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 94
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izcelts Daugavgrīvas pludmalē atrastais 19.gadsimta noslēpumainais kuģa vraks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 105
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar veiksmes palīdzību tu šodien sasniegsi savus mērķus! Horoskopi 24.oktobrim 1
6 stundas