Latvijas un Ukrainas karogi.
Latvijas un Ukrainas karogi.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Liāna Langa: Atbalsti valsti, kurā dzīvo, vai dzīvo valstī, kuru atbalsti 0

Liāna Langa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Lasīt citas ziņas

 

Kara mēnesis ir izmainījis arī Latvijas sociālo un kultūras realitāti. Daudzas lietas ir atgriezušās un sastājušās savās vietās. Pat vārdi un to nozīme. Krievs atkal ir krievs, nevis krievu tautības cilvēks, okupants – okupants. Maldu migla izklīdusi, veselais saprāts atgriežas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Karā nav laika izlikties, tas necieš melus un liekulību. Šī izpratnes tīrība tiek sasniegta par pasaulē visdārgāko – par asins cenu. Ukraiņi atdod dzīvību par savu un mūsu brīvību gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Ukraina uzvarēs, noteikti uzvarēs. Slava varoņiem!

Patiesības mirklis. Poļi, kuri tikuši ilgstoši Briseles sunīti par nevēlēšanos atvērt robežu tā dēvētajiem bēgļiem no arābu valstīm, uzņēmuši savās mājās ap diviem miljoniem kara bēgļu no Ukrainas, lielākoties sievietes ar bērniem. Vīri karo par savu dzimteni, nevis bēg no tās. Arī Latvija uzņem ukraiņus, un latvieši viņus izmitina pie sevis.

Mūsu palīdzība, ziedojumi un atbalsts, arī koncertos, lasījumos un citos kultūras pasākumos, karā cietušajiem ir neizmērojams un parāda mūsu nācijas būtību – labestību, sirsnību, līdzcietību un izpalīdzību.

Esam mantojuši no iepriekšējām paaudzēm apjēgu, kas ir kara bēgļu ciešanas, okupācija un okupanti.

Patiesības mirklis un paradigmas maiņa. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tvītā kā “īsu pieteikumu plašākai un nopietnai diskusijai par mums un mūsu nākotni” paziņo: “Laiks atteikties no novecojušā, sevi izsmēlušā un latviešos un krievvalodīgajos uzticību neraisošā jēdziena “sabiedrības integrācija”. Tā vietā jāstiprina un jāveicina politiskās nācija koncepcija, kas balstās Latvijas Satversmē, Eiropas/ Rietumu vērtībās, izpratnē, ka Latvijas valstiskums, neatkarība un drošība ir mūsu pamats, kopīga atbildība un pienākums.”

Te nu jāsaka – BĀC! Ministrs netiešā veidā pasaka, ka integrācijas koncepcija kopumā izrādījusies neveik­smīga un jāsāk jauns darba posms saliedētas Latvijas politiskās nācijas ideāla sasniegšanā.

Patiešām, SKDS aptaujas rāda neiepriecinošu ainu – Latvijas krievvalodīgo atbalsts Krievijas karam Ukrainā diemžēl ir liels, un šie cilvēki ir apdraudējums mūsu valsts iekšējai, kara gadījumā – arī ārējai drošībai.

Manuprāt, šajā bēdīgajā iznākumā pēc vairāk nekā 20 gadu pūlēm saliedēt sabiedrību vainojama netālredzība, bīstama vientiesība un arī nevēlēšanās ieklausīties gan viedā padomā, gan vēlmē un spējā apjēgt un saprast citu valstu pieredzi.

Mēdz teikt, ka nepareizas vai sliktas idejas ved pie sliktiem rezultātiem. Ne viens vien sociologs daudzkārt norādījis, ka integrēšanas process ir divpusējs un nav iespējams kādu integrēt citā ideju pasaulē un redzējumā par valsti pret indivīda gribu, tā ir neiespējama misija.

Latvijā dzīvo desmitiem tūkstoši cilvēku, kuri sapņo par Latvijas atgriešanos Krievijas Federācijas sastāvā.

Tā vietā, lai to atzītu un problēmu risinātu, esam no augšas mierināti un kušināti cerībā, ka problēma atrisināsies pati no sevis, ar laiku. Kā mums parādījis šodienas karš – tā diemžēl nenotiek.

Valsts prezidents Egils Levits vēl pirms savas prezidentūras dažādos formātos ir norādījis, ka Latvijai nepieciešams veikt sabiedrības atkomunistiskošanu pēc līdzīga principa, kā savulaik notikusi Vācijas denacifikācija. Viņš piedāvāja un publiskoja skaidru plānu, kā būtu jānotiek komunistiskās pagātnes pārvarēšanas procesam Latvijā. Šodien par nepieciešamību denacificēt Krieviju jau runā rietumvalstu līderi.

Mums vienmēr kaut kas cits šķitis svarīgāks – vienbrīd ekonomiskā izaugsme un “gāzi grīdā”, citkārt saspiešanās kā pingvīniem, lai pārvarētu kādas bankas izraisīto postu, paralēli gadiem ilgi spriedelējot par iekļaujošu sabiedrību, patiesībā no tās izstumjot veselo saprātu.

Bet karš atver sabiedrībai acis, un šodien mēs skaidri redzam, ka kaut kas ir noticis šķībi, greizi, nepareizi. Atliek domāt, kā to labot.

Vispirms jau vajadzētu vismaz atzīt, ka Latvijas sabiedrībā godīga saruna par mūsu padomju pagātni nav notikusi.

Vai Latvijas sabiedrisko mediju sabiedriskajā pasūtījumā jelkad bijis iekļauts Latvijas krievvalodīgo un arī latviešu atkomunistiskošanas mērķis? Cik no to ģimeņu pārstāvjiem, kuri Latvijā sākuši dzīvot pēc 1940. gada, saprot, kā un kāpēc te ir nokļuvuši? Kādi – mūsu valsts vērtībām atbilstīgi – secinājumi viņiem būtu izdarāmi?

SAISTĪTIE RAKSTI

Tā vietā bijušas vien spekulatīvas cīņas par vienas etniskas minoritātes tiesībām, par kādu padomju kolonisti vienkārši nebūtu uzskatāmi, latviešu vainošana pārlieku lielā kultūrnacionālismā un netolerancē un tamlīdzīga bezjēdzīga, strupceļā vedoša retorika.

Tikmēr uzradusies mūsdienu jaunā, 5. vara, kā to daudzi šodien dēvē. Proti, soctīklos, tiek izplatīts plakāts ar skaidru un nepārprotamu vēstījumu: “Atbalsti valsti, kurā dzīvo, vai dzīvo valstī, kuru atbalsti!” Vēstījums, kura Latvijas medijos visus šos gadus pietrūka.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 12
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs