1847. gadā tapusi īru mākslinieka Daniela Makdonalda glezna “Īru zemnieku ģimene atklāj kartupeļu iedegu”. Šī slimība bija viens no galvenajiem cēloņiem bada un emigrācijas periodam Īrijā no 1845. līdz 1849. gadam.
1847. gadā tapusi īru mākslinieka Daniela Makdonalda glezna “Īru zemnieku ģimene atklāj kartupeļu iedegu”. Šī slimība bija viens no galvenajiem cēloņiem bada un emigrācijas periodam Īrijā no 1845. līdz 1849. gadam.
Attēls: DANIEL MACDONALD/PUBLIC DOMAIN/VIA WIKIMEDIA COMMONS

Kartupeļus mīl ne tikai latvieši! Jaunos pētījumos atklāj, kāpēc tie veselīgi un tiem patīk CO2 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Lasīt citas ziņas

 

Dublinā Īrijā, piedaloties vairāk nekā 1000 dalībniekiem no visas pasaules, nupat kā četras dienas tika spriests, kādi ir jaunumi un inovācijas kartupeļu audzēšanas nozarē un kā veicināt kartupeļu patēriņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

“Nevienai Eiropas nācijai nav tik īpašas attiecības ar kartupeļiem kā Īrijai” – rakstīts tikko Īrijā notikušā “World Potato Congress” (latviski – Pasaules kartupeļu audzētāju kongress) mājaslapā.

Izrādās, ka, neraugoties uz mītiem, kartupeļi ir ne tikai veselīgs, bet arī klimatam draudzīgs augs.

 

Īrija un kartupeļi

Citas tautas mēdz stāstīt ne visai smieklīgus jokus par latviešiem un kartupeļiem, taču nākas secināt, ka viņi ir ļoti slikti informēti, jo īru kartupeļu mīlestībai ir daudz senākas un dziļākas saknes.

Eiropā kartupeļi parādījās ap 1570. gadu, kad tos no Dienvidāfrikas atveda spāņi. Tiek uzskatīts, ka Īrijā kartupeļi ieradās jau ap 1588. gadu un 18. gs. bija kļuvuši par īru ēdienkartes pamatu, jo klimatiskie ap­stākļi un augsne Īrijā kartupeļu audzēšanai ir piemērota teju ideāli.

Ap to laiku īri bija viena no nabadzīgākajām rietumpasaules nācijām, puse no laucinieku ģimenēm dzīvoja māla būdās bez logiem un krāsnīm, guļot uz salmiem vai grīdas un dalot vienīgo istabu – ja tā to varētu saukt – ar ģimenes vistām un cūkām. Ja blakus būdai varēja audzēt kartupeļus, tad ar to varēja pabarot gan ģimeni, gan mājlopus. Par to, cik nozīmīgi bija kartupeļi, var spriest pēc saglabātajām rakstiskajām liecībām – 1830. gadā jauna īra ēdienkartē bijuši pieci kilogrami kartupeļu dienā.

Taču 1845. gadā no Eiropas tika ievazāta sēnīšveida kartupeļu slimība Phyto­phthora infestans, kas ļoti ātri izplatījās pa visu Īriju, sabojājot pusi tā gada ražas, bet trīs ceturtdaļas nākamo septiņu gadu laikā. Šis periods tiek dēvēts par lielā bada gadiem vai “īru kartupeļu badu”.

Īrijā, kas tolaik bija Lielbritānijas kolonija, kartupeļi bija galvenā pārtika, tādēļ tika lūgta palīdzība karalienei Viktorijai un parlamentam. Par to, ka netika darīts pietiekami, tiek pārmests vēl mūsdienās, britu premjeram Tonijam Blēram 1997. gadā publicējot formālu atvainošanos par nespēju tikt galā ar tālaika krīzi, kad vairāk nekā miljons īru mira no bada un slimībām, bet vairāk nekā miljons izceļoja.

Kartupeļi Īrijā ir ne tikai ēdienkartē, bet arī mākslā un literatūrā. Tā, piemēram, 2015. gadā par labāko dzejoli pēdējos 100 gados īru sabiedriskā medija RTE skatītāji atzina pazīstamā īru dzejnieka Patrika Kavanaga dzejoli par laiku, kas pavadīts kopā ar māti, mizojot kartupeļus. Arī gleznās kartupeļi neizpaliek, divas no pazīstamākajām Paula Henrija gleznām saucas “Kartupeļu racēji” un “Kartupeļu lasītāji”.

 

Kartupeļiem patīk CO2

Par spīti tam, ka kartupeļi ir vērtīgs minerālvielu un vitamīnu avots, tie ieguvuši nelāgu slavu kā neveselīgs ēdiens, par to tika diskutēts Īrijā notiekošajā kongresā. Austrālijas Kartupeļu audzēšanas asociācijas pārstāve Džordžija Tomasa sacīja: “Jauns pētījums iznīcina mītus un parāda, ka kartupeļi ne tikai ilgāk dod sāta sajūtu, salīdzinot ar citiem ogļhidrātus saturošiem produktiem, bet tie arī satur maz tauku un daudz svarīgu uzturvielu. Pētījums arī parāda, ka pēc cepšanas un atdzesēšanas kartupeļi ir veselīgāki.”

Kā zināms, klimata pārmaiņu dēļ mainīsies CO2 līmenis atmosfērā, un kamēr tas nozīmē katastrofu labībai, tikmēr kartupeļiem izmaiņas, tieši pretēji, nāks par labu. “Palielināts CO2 daudzums atmosfērā palielinās fotosintēzes ātrumu kartupeļos, kas savukārt palielinās augšanas ātrumu,” tā apgalvots CIP, Starptautiskā Kartupeļu audzēšanas centra mājaslapā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt Ukrainai var palīdzēt ne tikai ar ieročiem, bet arī ar kartupeļiem. Polijas Kartupeļu audzētāju federācijas pārstāvis Tomass Bienkovskis uzskata, ka “viens no atbalstīšanas veidiem ir atjaunot pēc kara kartupeļu tirgu Ukrainā, sūtot kartupeļu produktus, tāpat ir ļoti svarīgi sūtīt sēklas materiālu, lai Ukrainā varētu atsākt kartupeļu audzēšanu.” Viņš ierosina, ka Polija varētu palīdzēt koordinēt kopīgās pūles Ukrainas kartupeļu audzēšanas nozares atjaunošanā.

Lai arī cik tas izklausītos jocīgi, tomēr lielākais kartupeļu patēriņš mūsdienās ir Ķīnā – 63 875 kilotonnas, otrajā vietā Indija, trešā – ASV.

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 55
Lasīt citas ziņas
EP spīkere: ES ir jānodrošina Ukrainai ieroči un tanki savu teritoriju atgūšanai 7
Kijiva: Krievijā slēptā mobilizācija sākās jau maijā 1
Tiek pabeigta “okupekļa” atlieku demontāža; sākotnēji tur būs skeitparks 117
Putins paraksta dekrētu – Zaporižjas AES nonāk Krievijas īpašumā 39
Futbols. Pret grupas līderi
23:28
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 5. oktobrī
23:06
ES iebraukuši par 20% mazāk Krievijas pilsoņu nekā nedēļu iepriekš 1
23:00
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO, FOTO. “Sajūtas, tik tuvu redzot šādu dabas varenību, ir neaprakstāmas” fotogrāfs Sēlijā dažu metru attālumā satiek staltbriedi 8
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Uz SKS startējis “Space X” kosmosa kuģis, kuru komandē igauņu izcelsmes astronaute 1
“Putins ir iekšēji sapuvis, bet ārēji jūtas kā Pēteris I.” Slaidiņš par kārtējo kodolvāles vicināšanu 40
Kariņš neredz nepārvaramus šķēršļus četru partiju koalīcijai
ReTV: Daļa 14.Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam 6
Valkas mērs: Tos, kuri ļaunprātīgi nemaksās rēķinus – sodīsim tiesas ceļā
“Viņš ir sācis spēlēt bīstamu spēli…” Slaidiņš par to, vai NATO iesaistīsies karā, ja Putins izmantos kodolieročus 80
VIDEO. Ļaundari pamatīgi apzaguši “Tvitera konvoja” automašīnas
VIDEO. VUGD atgādina, kā lietot ugunsdzēsības aparātu, ja aizdegusies automašīna
Esiet prātīgi ar uguni! Gandrīz puse ugunsgrēkos bojāgājušo ir seniori
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus?
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
Kijiva: Uzbrukumu no Baltkrievijas puses nevar izslēgt 12
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 10
Ceturtdien vējš pūtīs stiprāk un būs rudenīgi silts. Laika prognoze
“Nekad nezini, kad nākamo reizi ēdīsi.” Rajevs atklāj, kāpēc karavīram ir ātri jāgatavo
FOTO. “Vairs neatšķiru cilvēku sejas…” sašķobījusies tautā mīlētā aktiera Ulda Dumpja veselība
FOTO. Labākie un talantīgākie latviešu aktieri demonstrēs savas dziedātprasmes 9
Labdarības maratonu “Dod pieci!” šogad veltīs ukraiņu bēgļu bērniem
Bērniem ar uzvedības traucējumiem trūkst atbalsta un speciālo iestāžu