Foto: TASS/Scanpix/LETA

Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 51

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Visbiežāk tikko nodrukāts kases čeks nonāk miskastē, un pat atkritumu pārstrādes uzņēmumi no mazajiem papīriņiem taisās vaļā. Vai digitalizācijas laikmetā nebūtu pienācis laiks papīra čeku aizstāt ar elektronisku? Būtu ērtāk, drošāk un videi draudzīgāk.

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 91
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 139
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 51
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Šāds priekšlikums iesniegts sabiedrības līdzdalības portālā “ManaBalss.lv”: “Aicinu veidot attiecīgus likumu grozījumus, lai, veicot pirkumu, patērētājam ir iespēja atteikties no papīra čeka vai saņemt to digitāli. (..) No šāda jauninājuma sabiedrības galvenais ieguvums būtu gan ērtība, gan iespēja tiešā veidā saudzēt dabas resursus un neradīt jaunus atkritumus.”

Tā autors ir vides aktīvists un kustības “Trashmob” līderis Tālis Banga, kurš, regulāri sportojot dabā, pie viena savāc citu atstātos atkritumus, kā arī rīko dažādas kampaņas, lai izkustinātu no vietas gadiem iestrēgušas vides problēmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau tagad Latvijā šur tur var saņemt maksājuma čeku digitāli, piemēram, “Latvijas Pasta” pakomātos un medicīnas iestādēs. Nupat elektroniskos čekus izmēģinājuma režīmā pārbauda tirdzniecības uzņēmums “Maxima Latvija”.

Veselības iestādes un pasts – līderi

Vieni no pirmajiem Latvijā jau 2019. gadā elektroniskās kvītis ieviesa SIA “Veselības centrs 4” un tā grupas uzņēmumi.

Apmeklētāji par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem papīra čeka vietā var izvēlēties e-kvīti, turklāt ar klienta piekrišanu viņa dati tiek nosūtīti Valsts ieņēmumu dienestam, kur tos automātiski iekļauj iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas sagatavē.

Jaunievedumam ir daudz ērtību – samaksas čeks vairs nav jāglabā, nebēdājot, vai tas kaut kur nenoklīdīs, teksts neizbalos un nebūs salasāms, nav jāskenē, un informāciju par tiem vairs nevajag ievadīt ar roku.

Elektronisko kvīti par samaksāto sūtījumu nodrošina vienā no “Latvijas Pasta” jaunākajiem pakalpojumu veidiem – pakomātā.
“Latvijas Pasta” publicitātes foto

Elektronisko kvīti par samaksāto sūtījumu nodrošina vienā no “Latvijas Pasta” jaunākajiem pakalpojumu veidiem – pakomātā.
“Latvijas Pasta” publicitātes foto

Elektronisko kvīti var saņemt arī vienā no “Latvijas Pasta” jaunākajiem pakalpojumiem – pakomātā.

“Skatījāmies, kādā veidā maksājuma procesu varētu digitalizēt, un nonācām līdz e-kvītij. Cilvēks pie mūsu pakomāta veic samaksu par sūtījumu un ievada savu tālruņa numuru, uz kuru tiek nosūtīta apstiprinājuma izziņa ar attiecīgu saiti. Saitē norādīts sūtījuma numurs un links, kas tālāk noved uz mājas lapu, kurā ir informācija, no kurienes un uz kurieni notiek sūtījums, un ļoti saprotamā veidā norādīta iespēja uzklikšķināt un atvērt maksājuma kvīti.

Cilvēkam atveras tāds pats čeks, tikai digitālā formātā, un, ja ir tāda vajadzība, jebkuru digitālu dokumentu var izdrukāt un ielikt kabatā,” e-kvīts saņemšanas kārtību skaidro Pasta termināļa pakalpojumu vadītāja Sandra Rogaļ­ska, pieļaujot, ka uzņēmumā e-kvīti varētu ieviest arī citos pakalpojumos.

“Maxima” vēl eksperimentē

Uzņēmums elektronisko čeku sagatavošanas darbus uzsācis pirms pāris gadiem, veicot pārrunas ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un pielāgojot un meklējot atbilstošākās kases sistēmas, lai pakāpeniski varētu pāriet uz elektroniskajiem čekiem, stāsta uzņēmuma komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

“Pašlaik mūsu veikalos iegādāto produktu čeku izsniegšana digitālā formātā notiek testa versijā – “Maxima” mobilās lietotnes lietotājiem izsniedzam čeka elektronisko versiju uz “Paldies” kartes kontā norādīto e-pastu paralēli papīra čekiem. Mūsu klienti to ir ļoti atzinīgi novērtējuši un gaida čeku digitalizāciju, ko plānojam veikt gada otrajā pusē, sniedzot iespēju klientiem izvēlēties – saņemt čeku digitāli vai papīra formātā.”

Uzņēmums uzsver, ka digitālie čeki ir vēl viens solis tuvāk zaļākai nākotnei.

Otrs tirdzniecības milzis “Rimi” šo ierosmi pagaidām izvērtē teorētiski, atzīstot digitālos čekus par iespēju “modernizēt mūsu ikdienas darbu un dzīvot dabai draudzīgāk, ja likumdošana ļaus veikt šīs izmaiņas”.

Elektroniskie čeki – arī uzņēmēju rokās

VID skaidro, ka veselības aprūpes un pasta komersantu izsniegtās elektroniski sagatavotās un dienesta EDS reģistrētās kvītis ir speciāli šīm nozarēm radīts regulējums, iepriekš izvērtējot iespējamos nodokļu riskus. Šāda modeļa ieviešanu visā Latvijā apspriedusi Finanšu ministrijas, VID un citu iesaistīto institūciju darba grupa.

Secinājuši, ka izmaksas būs pārāk augstas nodokļu maksātājiem un valstij, kā arī lietotājiem dārgi izmaksās ierīču un iekārtu pielāgošana, tāpēc šobrīd ieviest e-čeku sistēmu, lai varētu nodrošināt elektronisko ierīču un iekārtu datu nodošanu VID tiešsaistē, nav plānots. Taču tas netraucējot jau tagad jebkuram komersantam ieviest elektroniskos kases čekus atbilstoši normatīvajam regulējumam.

„Elektronisko kases čeku izsniegšanu klientam ir iespējams realizēt divos veidos atkarībā no izvēlētā risinājuma – nosūtīt uz klienta norādīto elektroniskās saziņas līdzekli vai klients sev izsniegtos elektroniskos kases čekus var iegūt tirgotāja mājas lapā speciālā kases čeku kontā. Elektroniskā kases čeka saņemšanas veidu un klienta identifikācijas nosacījumus ietver tirgotāja un klienta noslēgtās vienošanās nosacījumos,” skaidro VID.

„Ja valsts vairāk uzticētos pilsoņiem, kases čeku apriti varētu samazināt jau tagad maksājumos ar karti, nepieprasot otru čeku no postprintera,” norāda Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs.

Tāpat depozīta taras aparātos, kas sāks darboties nākamgad, papīra kuponu vietā depozītmaksa jāsaņem vai nu naudā, vai bankas kontā. Pagaidām tirgotāju aicinājumi valsts finanšu institūcijām samazināt un atvieglot dokumentu noformēšanu neesot sasnieguši dzirdīgas ausis.

Uzziņa

Kases čeki tērē resursus

Lai saražotu 1 tonnu čeku papīra, vajag:

• 15 kokus,

• 1,5 tonnas naftas,

• 72 tonnas ūdens.

Kaitīgo čeku papīru joprojām izmanto

Kamēr papīra čekus neaizvietosim ar elektroniskajiem, mazie papīriņi joprojām ne tikai tērēs dabas bagātības un pēc izlietošanas kļūs par atkritumiem, bet arī apdraudēs ļaužu veselību, jo var saturēt toksiskas vielas. Kopš pagājušā gada janvāra gan šādu papīru vairs nedrīkst laist tirgū, taču kases aprātos to izmanto vēl arvien.
Foto: SHUTTERSTOCK

Kamēr papīra čekus neaizvietosim ar elektroniskajiem, mazie papīriņi joprojām ne tikai tērēs dabas bagātības un pēc izlietošanas kļūs par atkritumiem, bet arī apdraudēs ļaužu veselību, jo var saturēt toksiskas vielas.

Kopš pagājušā gada janvāra gan šādu papīru vairs nedrīkst laist tirgū, taču kases aprātos to izmanto vēl arvien.

Francija izcīna aizliegumu

Francija 2014. gada 6. maijā iesniedza Eiropas Ķimikāliju aģentūrai dokumentāciju, kas liecināja par veselības apdraudējumu darba ņēmējiem – galvenokārt kasieriem, kā arī patērētājiem, kuri saskaras ar termopapīra kvītīm, kas ražotas, izmantojot bisfenolu A (BPA).

Viela nelabvēlīgi ietekmē sieviešu reproduktīvo sistēmu, smadzenes un uzvedību, vielmaiņu un ķermeņa masu, taču par svarīgāko parametru tika uzskatīta ietekme uz piena dziedzeri.

Pie īpašas riska grupas tika nosaukti strādājošu grūtnieču vēl nedzimušie bērni. Sekoja ierosinājums aizliegt laist tirgū termopapīru, kura sastāvā BPA koncentrācija ir vienāda vai lielāka par 0,02% masas.

Priekšlikums tika atzīts par atbilstošu veselības risku novēršanai visā Eiropas Savienībā, tāpēc Eiropas Komisija (EK) to nostiprināja ar regulu.

Latvijā BPA koncentrācijas kontrole termopapīrā noteikta par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pienākumu.

Toksisko vielu aizvieto ar citu

Pagājušajā gadā PTAC pārbaudīja 15 termopapīra paraugus, no kuriem pieciem BPA koncentrācija bija lielāka par atļauto. Toksisko vielu kases čeki saturēja robežās no 0,84 līdz 1,12%, kas pieļaujamo koncentrāciju pārsniedza 42 līdz 56 reizes.

“Izsekojot preču nonākšanai tirgū, tika konstatēts, ka trīs no tām laistas tirgū, pirms ierobežojums stājās spēkā, tāpēc faktiski par neatbilstošiem uzskatāmi tikai divi preču paraugi,” informē PTAC. Termopapīrs, kas laists tirgū līdz ierobežojumu spēkā stāšanās brīdim, var būt apritē, līdz izplatītāji vai tirgotāji būs realizējuši vai izlietojuši visus iegādātos krājumus.

Šogad centrs neplāno rīkot līdzīgu pārbaudi, cerot, ka gada laikā komersanti iztērēs savus krājumus ar BPA saturošu termopapīru, tāpēc mērķtiecīgāk un efektīvāk esot ķerties pie kontroles 2022. gadā.

Kā skaidro PTAC, termopapīra ražotāji BPA vietā sākuši izmantot bisfenolu S (BPS). Pastāv aizdomas, ka arī šī viela nelabvēlīgi ietekmē cilvēku reproduktīvo un hormonālo sistēmu, taču formāli tā nav aizliegta.

Mūsu tirgotāji rīkojas dažādi

Abas lielākās veikalu ķēdes “Rimi” un “Maxima” kases aparātos neizmanto BPA saturošu papīru. “Rimi” jau kopš 2018. gada visās trijās Baltijas valstīs izmantojot čeku lentes, kas pilnībā nesatur fenolus – ne bisfenolu A, ne arī bisfenolu S.

“Lēmums attiecas gan uz kases aparātu lentēm, gan “Mans Rimi” kioskos izdrukātajiem kuponiem. Jāpiebilst, ka izvēlētais papīrs ir dārgāks par līdz šim lietoto,” stāsta uzņēmuma vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Šakirova.

“Maxima” pirkuma čekos tāpat izmanto papīru bez bisfenola A, turklāt ar 10 gadu drukas noturību, skaidro uzņēmuma komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

“Tā ir katra uzņēmēja izvēle, kuru termopapīra veidu – ar vai bez bisfenola A – lietot, jo pagaidām atļauti abi čeku veidi,” Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs komentē organizācijas biedru lēmumus.

Uzziņa

Nē – toksiskajam bisfenolam A termopapīrā

SAISTĪTIE RAKSTI

Eiropas Komisijas regula no 2020. gada 2. janvāra aizliedz laist Eiropas Savienības tirgū bisfenolu A saturošu termopapīru, ja tā koncentrācija ir 0,02% masas vai lielāka.

Ierobežojums attiecas uz visu veidu termopapīru, kas izmantots kases čekos, bankas termināļu izdrukās, etiķetēs, rēķinos, medicīnisko iekārtu un faksa aparātu izdrukās.

Ķīmisko vielu koncentrāciju izstrādājumos var noteikt tikai laboratorijā.

Latvijā bisfenola A kontrole uzdota Patērētāju tiesību un aizsardzības centram.

Avots: PTAC

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 5
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Vairāki valstsvienības hokejisti tikuši pie jauniem līgumiem
16:58
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Tas mums bija svešs karš.” Lestenē piemin kara upurus un atklāj leģionāru bunkuru
16:49
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas pludmales volejbola vīru izlase nodrošinājusi ceļazīmi uz finālturnīru
16:17
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 19
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 13
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
JV deputāts rosina vienkāršot amatpersonu sodīšanu par rīcību vai bezdarbību, ja nodarīts būtisks kaitējums 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 25
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 18
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
4 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 37
7 stundas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 2
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 20
7 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kas tāds Latvijā nebija noticis faktiski kopš 1940. gada! “Derību dienas” tradīcijas atjaunošana
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 81
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 67
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
5 stundas