Neierasti skati lielveikalos Covid-19 pandēmijas laikā

Nomnieki nokļūst uz ielas. Ko varēsim iegādāties lielveikalu “gadatirgos”? 13

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
Mājas
Vārītus rīsus nedrīkst uzglabāt ilgāk par vienu dienu! 10 bieži pieļautas kļūdas gatavojot, kas var izraisīt saindēšanos ar pārtiku
Lasīt citas ziņas

Vairāki lielie tirdzniecības centri, meklējot legālu veidu, kā sniegt iedzīvotājiem iespēju iegādāties preces, iecerējuši organizēt tirgošanos veikala pievārtē – improvizēta brīvdabas gadatirgus veidā.

Pašlaik notiek tirdzniecības atļauju saskaņošana, un labvēlīga rezultāta gadījumā jau šajā ceturtdienā darbu varētu sākt pirmais šāds tirdzniecības centra brīvdabas tirdziņš. To veikalam piegulošajā teritorijā iecerējis atvērt tirdzniecības centrs “Domina”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tirdzniecības centra “Domina” mārketinga direktore Iveta Zvaigzne-Ālere: “Rīt vai parīt ceram saņemt apstiprinājumu ielu tirdzniecības organizēšanai.”
Publicitātes foto

“Visus nepieciešamos dokumentus Rīgas pilsētas pašvaldībai iesniedzām jau 7. aprīlī, tāpēc ceram apstiprinājumu saņemt šonedēļ – 14. vai 15. aprīlī. Uzreiz pēc tam tirgoties brīvdabā dosies 13 “Dominas” nomnieki,” stāsta tirdzniecības centra “Domina” mārketinga direktore Iveta Zvaigzne-Ālere. Āra tirdzniecībā savu sortimentu piedāvās apģērbu, apavu, sporta preču, aksesuāru, dāvanu un kosmētikas veikali, kā arī darbosies viena preču izsniegšanas vieta.

Līdzīgi plāno rīkoties arī tirdzniecības centrs “Spice”. “Šobrīd tiek organizēta āra tirdzniecība un tiek ierīkoti preču saņemšanas punkti – “Spice” un “Spice Home” autostāvvietās,” skaidro tirdzniecības centra “Spice” vadītāja Kadrija Pudova. “Mēs kopā ar nomniekiem, kas ir gatavi pielāgoties pat absurdākajiem lēmumiem, meklējam risinājumus un turpinām pieņemt alternatīvus darbības veidus,” viņa piebilst.

To, ka tiek kārtotas atļaujas ielu tirdzniecībai, kurā varētu piedalīties tirdzniecības centra nomnieki, apliecina arī “Rīga Plaza” direktore Irīna Toropova: “Apkopojām informāciju par visiem nomniekiem, kas būtu gatavi tirgoties ārpus tirdzniecības centra. Ja atļauja tiks saskaņota, domājams, ka tirdziņā pie “Rīga Plaza” varēs iegādāties 20 dažādu tirgotāju piedāvātās preces. Tas arī ir maksimālais skaits, cik tirgotāju saskaņā ar pēdējiem valdības lēmumiem drīkst piedalīties brīvdabas gadatirgū.”

To, ka vairāki lielie tirdzniecības centri pašlaik ir iesnieguši vai plāno iesniegt dokumentus atļaujām īslaicīgas ielu tirdzniecības uzsākšanai, apliecina arī Rīgas domes apmeklētāju pieņemšanas centra pārstāve Laine Rodziņa.

Strādās ar ­pārtraukumiem

Rīgas domes saistošie noteikumi “Par kārtību, kādā tiek saskaņota un organizēta ielu tirdzniecība” nosaka, ka īslaicīga rakstura ielu tirdzniecība kādā vietā vai adresē drīkst norisināties vien trīs dienas, pēc kurām jābūt vismaz četru dienu starplaikam. Ar šādu tirdzniecības neregularitāti pašreizējā situācijā nāksies rēķināties gan lielo tirdzniecības centru nomniekiem, gan arī pircējiem, kas vēlēsies šajos tirdzniecības centru gadatirgos iegādāties preces.

Pandēmija neattur. Cilvēki turpina apmeklēt lielveikalus

SIA “Sportland” valdes loceklis Sandijs Pinkulis, kura vadītais uzņēmums ir atsaucies vairāku tirdzniecības centru izteiktajam piedāvājumam piedalīties ielu tirdzniecībā, uzskata, ka šāds tirgošanās veids noteikti nevar būt pieņemams kā ilgtermiņa risinājums.

“Diemžēl pašreizējā situācija mūsu uzņēmumam ir nelabvēlīga, jo visi “Sportland” veikali atrodas tieši tirdzniecības centros,” skaidro Sandijs Pinkulis. “Līdz ar to mums nav citu variantu – ir jārīkojas!” Ielu gadatirgos pie tirdzniecības centriem “Sportland” iecerējis piedāvāt galvenokārt sezonas preces – sporta un brīvā laika apavus un apģērbu. Jārēķinās, ka arī citu tirgotāju piedāvājums, strādājot šādā formātā, būs sašaurināts.

Reklāma
Reklāma

Nesaprotams lēmums

Lielo tirdzniecības centru pārstāvji nav mierā ar valdības pieņemto lēmumu, kas diskriminē šajos tirdzniecības centros strādājošos tirgotājus. Tirdzniecības centrs “Domina” jau paziņojis, ka šajā sakarā apsver iespēju vērsties Konkurences padomē vai Satversmes tiesā. Savu neapmierinātību pauž arī tirdzniecības centra “Spice” saimnieki.

“Šobrīd atrodamies, iespējams, nestabilākajā situācijā, kāda jebkad ir bijusi Latvijas tirdzniecības centru vēsturē,” vērtē tirdzniecības centra “Spice” vadītāja Kadrija Pudova. “Pieņemto lēmumu absurdums dzen veikalus izmisumā, jo mēs nevaram sniegt pragmatisku atbildi mūsu nomniekiem, kāpēc atrasties tirdzniecības centrā, kur ir plašas telpas, ierobežots apmeklētāju skaits, kvalitatīvas ventilācijas rekuperācijas sistēmas un visiem drošības noteikumiem pielāgota vide, ir epidemioloģiski nedroši.”

Līdzīgu viedokli pauž SIA “Sportland” valdes loceklis Sandijs Pinkulis: “Mūsu ieskatā, liedzot strādāt lielo tirdzniecības centru nomniekiem, kamēr citu veidu tirdzniecība ir atļauta, valdība ir pieņēmusi negodīgu un nepareizu lēmumu.

Tas ir absurdi, ka lielākās platībās, kur cilvēkiem ir iespēja saglabāt distanci un iepirkties daudz drošākā vidē, to darīt ir liegts. Tā vietā visa cilvēku masa tiek novirzīta uz dažiem objektiem. Es domāju, ka sabiedrība pagājušās nedēļas sākumā ļoti skaidri redzēja šī lēmuma sekas. To, ka tā notiks, varēja paredzēt jau iepriekš.”

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags, kas kopā ar tirdzniecības centriem jau ilgāku laiku cīnās par atbalstu nomas maksu segšanai tirdzniecības centru nomniekiem, ielu gadatirgu organizēšanu uzskata par atsevišķu tirdzniecības centru kreatīvu risinājumu, kas tomēr viņa ieskatā nav pietiekams, lai sniegtu reālu atbalstu nomniekiem: “Daudz svarīgāk šajā situācijā būtu panākt valsts atbalstu nomas maksām.” Pagaidām gan šis projekts ir iestidzis valdības gaiteņu saskaņojumu muklājā.

FOTO. Mazie veikali beidzot vaļā! Rīdzinieki šodien stundām ilgi stāv uz ielas garās rindās
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.