Publicitātes foto

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu gadu laikā veiktais zinātniskais darbs 4

Kārlis Vasulis, žurnāls “Baltijas Koks”

Uzņēmums AS Latvijas valsts meži (LVM) pērn realizēja galvu reibinošu stādu skaitu – 54,6 miljonus. Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka «griesti vēl nav sasniegti», līdz ar to uz šo nozari varam raudzīties ar lielām cerībām.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 132
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 18
6 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 84
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Bieži un pat pārāk bieži sarunvalodā, runājot par iespējām panākt izrāvienu ekonomikā, lietojam klišeju atrast Latvijas Nokia. Iespējams, tā tālu vairs nebūs jāmeklē, jo, uzklausot LVM pārstāvju sacīto, patīkamas pārdomas raisa stādu audzēšanas rūpala šķietami neizmērojamais potenciāls.

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu jo daudzu gadu laikā veikts zinātniskais darbs, kurā cita starpā ietilpst ģenētiskā izpēte un selekcionēšanas process. Prasmīgi lietotas ģenētikas rezultātā tagad jaunajās mežu platībās ir ātrāka audze, kokiem ir mazāka zarainība un mežam augstāka ražība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nodrošina pieprasījumu pēc Latvijā audzētiem stādiem, radot eksporta potenciālu. Tas viss atspoguļojas stāda cenā, padarot to par izteikti konkurētspējīgu produktu ar augstu pievienoto vērtību. Tādēļ lēmums būvēt jaunu kokaudzētavu Kalsnavā uzskatāms par likumsakarīgu.

Nepārtraukta attīstība

LVM Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks uzsver, ka pandēmijas ietekmē ražotne nav nokļuvusi dīkstāvē. Tiesa, dažādie drošības pasākumi liek darbam ritēt nedaudz gausāk, bet tas nav apstājies ne uz mirkli. Kopš marta aktīvi notiek jauno meža stādu sēšana.

Ievērojot tehnoloģiju, šis process jāpabeidz līdz jūnija vidum, bet paralēli sēšanai šobrīd tiek realizēti divus gadus augušie stādi. Stādi tiek nodoti ne tikai LVM vajadzībām, bet arī privātiem mežu apsaimniekotājiem.

Strenču kokaudzētava 20 gadu laikā ir ievērojami izaugusi – no 12 apsaimniekotajiem hektāriem līdz pat 70 hektāru kopplatībai. Vienlaikus audzis ir nodarbināto skaits, kas pašlaik sasniedzis 60 darbinieku. Kokaudzētavas ražošanas kapacitāte ir 18 miljoni stādu gadā.

Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks.
Publicitātes foto

Jānis Zvejnieks akcentē, ka, izmantojot jaunās tehnoloģijas egļu un priežu ietvarstādu sēšanā, diedzēšanā un audzēšanā, ir izdevies ievērojami pagarināt mežu stādīšanas sezonu.

«Tieši tādēļ no 18 miljoniem stādu 14 miljoni ir ietvarstādi un tikai 4 miljoni ir kailsakņi ar uzlabotu sistēmu. Tie lielākoties ir bērzi un melnalkšņi,» viņš teic. Papildu rūpals LVM Strenču kokaudzētavā ir dekoratīvo stādu pavairošana un realizācija, interesentiem piedāvājot aptuveni 150 dažādu dekoratīvo augu.»

Pie galvenajām grūtībām Jānis Zvejnieks pieskaita izmaiņas klimatā, kas nes arvien biežākas, postošākas salnas. Vienlaikus produkcija jāsargā no putniem, kuriem īpaši patīk našķoties ar nule kā iesētām sēklām.

«Jebkurš putns, kurš ēd sēklas, ir potenciāls apdraudējums stādaudzētavai. Pie mums Strenčos raizes rada zaļžubīte. Cenšamies stādus aizsargāt, bet putniņi, protams, atrod katru mazāko caurumu. Tas nav iedomājams, cik mazu caurumu atrod zaļžubīte, lai tiktu iekšā pie svētku galda,» viņš stāsta.

Rezumējot Jānis Zvejnieks norāda, ka Strenču kokaudzētavā nepārtraukti notiek attīstība, kas ļauj cerīgi raudzīties nākotnē.

Zinātnes devums

LVM struktūrvienības Sēklas un stādi ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece akcentē, ka uzņēmuma pūles un zināšanas ģenētikā, selekcijā un meža stādos vislabāk raksturo realizēto stādu apjoms.

2001. gadā uzņēmums tirgu nodrošināja ar 13 miljoniem stādu, bet pērn tika realizēti jau vairāk nekā 54 miljoni. Puse stādu nonāk LVM apsaimniekoto mežu atjaunošanā, bet pārējie tiek realizēti eksporta tirgos un vietējiem mežu apsaimniekotājiem.

Šajā sezonā visi pieejamie kokaudzētavu stādi jau ir rezervēti. Savukārt tiem, kuri vēl nav paspējuši iegādāties stādus, rudenī LVM tirgū piedāvās papildu 2 miljonus vienību. Uzņēmuma pārstāvji interesentus mudina laikus pieteikties stādu iegādei.

Laima Zvejniece lepojas ar pašmāju zinātnieku veikumu selekcijā. «Zinātne ir ar mums, tādēļ nekas nav apstājies pie 20 gados sasniegtā, un mēs turpinām attīstību,» viņa teic. Veiktā zinātniskā darba rezultātā jaunajās mežu platībās koki aug ātrāk, tiem ir mazāka zarainība un augstāka ražība.

Publicitātes foto

Kāpina ražību

Mežu atjaunošanā vērojamas divas pozitīvi vērtējamas tendences, atzīst Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks. Proti, privāto mežu īpašnieku paaudzes mainās, un viņi kļūst arvien izglītotāki un zinošāki. Arvien vairāk cilvēku saprot, ka, lietojot augstvērtīgu stādāmo materiālu, var iegūt līdz pat 30% ražīgāku mežu.

Lietojot pareizus kopšanas paņēmienus, meža ražību var palielināt pat par 50%. Mežu atjaunošanu veicinājis arī pieejamais Eiropas Savienības finansiālais atbalsts jaunaudžu kopšanai.

Tie, kuri ir stādījuši mežu, attiecīgi saņem labākus finansējuma nosacījumus. Arnis Muižnieks izsaka cerību, ka jaunajā plānošanas periodā šie atbalsta mehānismi privāto mežu apsaimniekotājiem saglabāsies.

«Skatoties rītdienā, ir populāri runāt par Eiropas zaļo kursu. Ja nu tas rītdienas kociņš mūsu mežā aug par 25% ražīgāk, tas nozīmē, ka arī skābekli tas piesaista krietni vairāk. To tad arī uzskatām par savu devumu pasaules un Eiropas klimata uzlabošanai,» viņš norāda.

Tirgus mainās

LVM Strenču kokaudzētavu apmeklēja arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs. Viņš uzsver, ka LVM nu jau vairāk nekā divdesmit gadu tiek uzskatīts par virziena rādītāju visiem meža apsaimniekotājiem.

«Arvien vairāk meža īpašnieku un apsaimniekotāju novērtē LVM kokaudzētavās ieguldīto darbu, zināšanas un modernās tehnoloģijas augstvērtīgu sējeņu un meža stādu ražošanā. Pieprasījums pēc meža stādiem tikai pieaug. Ja ir pieprasījums, jābūt arī atbilstošam piedāvājumam, tādēļ ir prieks par LVM lēmumu būvēt no jauna vēl vienu lielu kokaudzētavu Latvijā.»

Viņš atzīst, ka pozitīvi vērtējama mežu nozares spēja darboties vienoti. «LVM ar savām struktūrvienībām, privāto mežu īpašnieku biedrība, kokrūpnieki un pārstrādes puse. To jūtam arī ministrijā, strādājot pie izmaiņām likumos vai noteikumos,» viņš teic.

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs.
Publicitātes foto

Jānim Grasbergam jautājām par situāciju, tendencēm Latvijas zemju īpašnieku darbībā. Viņš norāda, ka, pēc statistikas datiem, aptuveni puse zemju pieder tiem, kas tur strādā, bet otra puse ir privātīpašnieki, kas nav saistīti ar lauksaimniecību un mežsaimniecību.

«Patlaban redzamas samērā krasas izmaiņas, proti, cilvēki sāk daudz aktīvāk apsaimniekot mežus. Parādās mežu īpašnieku biedrības, kooperācijas. Daudz uzņēmēju piedāvā apsaimniekot mežus, tas viss dod ekonomisko pienesumu,» viņš pauž.

Vienlaikus vērojama arī cita tendence – šobrīd sarūk zemes iegādes darījumu skaits.

«Cilvēki sāk apzināties augošo vērtību gan meža zemei, gan lauksaimniecības zemei un izvēlas to pieturēt. Šobrīd zemju cena aug diezgan ātri, aptuveni 10–15% gadā. Latvietim zeme un mežs vienmēr bijuši tuvi, un viņš redz tajā tādu kā pensijas fondu.

Tas bums, kas bija deviņdesmitajos gados, proti, kad pa lēto tika tirgota meža un lauksaimniecības zeme, ir pagājis. Tagad ir sācies kārtīgas apsaimniekošanas laiks,» viņš skaidro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 12
8 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
3 dienas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
6 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 132
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 18
6 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 84
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
6 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 25
6 dienas
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
Nedēļa
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30
6. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 52
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pfizer” un “BioNTech” paziņo, cik veciem bērniem droša viņu Covid-19 vakcīna 49
6 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV augstākā militārpersona bažījās par Trampa psihisko stabilitāti 10
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 18
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Gundegas Skudriņas vērienīgais gastronomijas piedzīvojums pulcē vietējās slavenības 8
4 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Brīžiem nespēlēju tā, kā gribēju. Bet šī bija laba cīņa,” Ostapenko pēc spēles 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 15
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 19
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 24
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
14 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 213
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 132
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kad sarkanbaltsarkanā standartā ietinies brīvības cīnītājs no 80. gadiem skaļrunī sauca – vai par tādu valsti mēs stāvējām uz barikādēm? Egila Līcīša feļetons
22:21
LE
LETA
Ziņas
EM rosina atļaut bērniem līdz 12 gadu vecumam saņemt pakalpojumus “zaļajā” režīmā, ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie
22:13
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Brīžiem nespēlēju tā, kā gribēju. Bet šī bija laba cīņa,” Ostapenko pēc spēles 3
21:02