Publicitātes foto

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu gadu laikā veiktais zinātniskais darbs 4

Kārlis Vasulis, žurnāls “Baltijas Koks”

Uzņēmums AS Latvijas valsts meži (LVM) pērn realizēja galvu reibinošu stādu skaitu – 54,6 miljonus. Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka «griesti vēl nav sasniegti», līdz ar to uz šo nozari varam raudzīties ar lielām cerībām.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

Bieži un pat pārāk bieži sarunvalodā, runājot par iespējām panākt izrāvienu ekonomikā, lietojam klišeju atrast Latvijas Nokia. Iespējams, tā tālu vairs nebūs jāmeklē, jo, uzklausot LVM pārstāvju sacīto, patīkamas pārdomas raisa stādu audzēšanas rūpala šķietami neizmērojamais potenciāls.

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu jo daudzu gadu laikā veikts zinātniskais darbs, kurā cita starpā ietilpst ģenētiskā izpēte un selekcionēšanas process. Prasmīgi lietotas ģenētikas rezultātā tagad jaunajās mežu platībās ir ātrāka audze, kokiem ir mazāka zarainība un mežam augstāka ražība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nodrošina pieprasījumu pēc Latvijā audzētiem stādiem, radot eksporta potenciālu. Tas viss atspoguļojas stāda cenā, padarot to par izteikti konkurētspējīgu produktu ar augstu pievienoto vērtību. Tādēļ lēmums būvēt jaunu kokaudzētavu Kalsnavā uzskatāms par likumsakarīgu.

Nepārtraukta attīstība

LVM Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks uzsver, ka pandēmijas ietekmē ražotne nav nokļuvusi dīkstāvē. Tiesa, dažādie drošības pasākumi liek darbam ritēt nedaudz gausāk, bet tas nav apstājies ne uz mirkli. Kopš marta aktīvi notiek jauno meža stādu sēšana.

Ievērojot tehnoloģiju, šis process jāpabeidz līdz jūnija vidum, bet paralēli sēšanai šobrīd tiek realizēti divus gadus augušie stādi. Stādi tiek nodoti ne tikai LVM vajadzībām, bet arī privātiem mežu apsaimniekotājiem.

Strenču kokaudzētava 20 gadu laikā ir ievērojami izaugusi – no 12 apsaimniekotajiem hektāriem līdz pat 70 hektāru kopplatībai. Vienlaikus audzis ir nodarbināto skaits, kas pašlaik sasniedzis 60 darbinieku. Kokaudzētavas ražošanas kapacitāte ir 18 miljoni stādu gadā.

Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks.
Publicitātes foto

Jānis Zvejnieks akcentē, ka, izmantojot jaunās tehnoloģijas egļu un priežu ietvarstādu sēšanā, diedzēšanā un audzēšanā, ir izdevies ievērojami pagarināt mežu stādīšanas sezonu.

«Tieši tādēļ no 18 miljoniem stādu 14 miljoni ir ietvarstādi un tikai 4 miljoni ir kailsakņi ar uzlabotu sistēmu. Tie lielākoties ir bērzi un melnalkšņi,» viņš teic. Papildu rūpals LVM Strenču kokaudzētavā ir dekoratīvo stādu pavairošana un realizācija, interesentiem piedāvājot aptuveni 150 dažādu dekoratīvo augu.»

Pie galvenajām grūtībām Jānis Zvejnieks pieskaita izmaiņas klimatā, kas nes arvien biežākas, postošākas salnas. Vienlaikus produkcija jāsargā no putniem, kuriem īpaši patīk našķoties ar nule kā iesētām sēklām.

«Jebkurš putns, kurš ēd sēklas, ir potenciāls apdraudējums stādaudzētavai. Pie mums Strenčos raizes rada zaļžubīte. Cenšamies stādus aizsargāt, bet putniņi, protams, atrod katru mazāko caurumu. Tas nav iedomājams, cik mazu caurumu atrod zaļžubīte, lai tiktu iekšā pie svētku galda,» viņš stāsta.

Rezumējot Jānis Zvejnieks norāda, ka Strenču kokaudzētavā nepārtraukti notiek attīstība, kas ļauj cerīgi raudzīties nākotnē.

Zinātnes devums

LVM struktūrvienības Sēklas un stādi ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece akcentē, ka uzņēmuma pūles un zināšanas ģenētikā, selekcijā un meža stādos vislabāk raksturo realizēto stādu apjoms.

2001. gadā uzņēmums tirgu nodrošināja ar 13 miljoniem stādu, bet pērn tika realizēti jau vairāk nekā 54 miljoni. Puse stādu nonāk LVM apsaimniekoto mežu atjaunošanā, bet pārējie tiek realizēti eksporta tirgos un vietējiem mežu apsaimniekotājiem.

Šajā sezonā visi pieejamie kokaudzētavu stādi jau ir rezervēti. Savukārt tiem, kuri vēl nav paspējuši iegādāties stādus, rudenī LVM tirgū piedāvās papildu 2 miljonus vienību. Uzņēmuma pārstāvji interesentus mudina laikus pieteikties stādu iegādei.

Laima Zvejniece lepojas ar pašmāju zinātnieku veikumu selekcijā. «Zinātne ir ar mums, tādēļ nekas nav apstājies pie 20 gados sasniegtā, un mēs turpinām attīstību,» viņa teic. Veiktā zinātniskā darba rezultātā jaunajās mežu platībās koki aug ātrāk, tiem ir mazāka zarainība un augstāka ražība.

Publicitātes foto

Kāpina ražību

Mežu atjaunošanā vērojamas divas pozitīvi vērtējamas tendences, atzīst Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks. Proti, privāto mežu īpašnieku paaudzes mainās, un viņi kļūst arvien izglītotāki un zinošāki. Arvien vairāk cilvēku saprot, ka, lietojot augstvērtīgu stādāmo materiālu, var iegūt līdz pat 30% ražīgāku mežu.

Lietojot pareizus kopšanas paņēmienus, meža ražību var palielināt pat par 50%. Mežu atjaunošanu veicinājis arī pieejamais Eiropas Savienības finansiālais atbalsts jaunaudžu kopšanai.

Tie, kuri ir stādījuši mežu, attiecīgi saņem labākus finansējuma nosacījumus. Arnis Muižnieks izsaka cerību, ka jaunajā plānošanas periodā šie atbalsta mehānismi privāto mežu apsaimniekotājiem saglabāsies.

«Skatoties rītdienā, ir populāri runāt par Eiropas zaļo kursu. Ja nu tas rītdienas kociņš mūsu mežā aug par 25% ražīgāk, tas nozīmē, ka arī skābekli tas piesaista krietni vairāk. To tad arī uzskatām par savu devumu pasaules un Eiropas klimata uzlabošanai,» viņš norāda.

Tirgus mainās

LVM Strenču kokaudzētavu apmeklēja arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs. Viņš uzsver, ka LVM nu jau vairāk nekā divdesmit gadu tiek uzskatīts par virziena rādītāju visiem meža apsaimniekotājiem.

«Arvien vairāk meža īpašnieku un apsaimniekotāju novērtē LVM kokaudzētavās ieguldīto darbu, zināšanas un modernās tehnoloģijas augstvērtīgu sējeņu un meža stādu ražošanā. Pieprasījums pēc meža stādiem tikai pieaug. Ja ir pieprasījums, jābūt arī atbilstošam piedāvājumam, tādēļ ir prieks par LVM lēmumu būvēt no jauna vēl vienu lielu kokaudzētavu Latvijā.»

Viņš atzīst, ka pozitīvi vērtējama mežu nozares spēja darboties vienoti. «LVM ar savām struktūrvienībām, privāto mežu īpašnieku biedrība, kokrūpnieki un pārstrādes puse. To jūtam arī ministrijā, strādājot pie izmaiņām likumos vai noteikumos,» viņš teic.

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs.
Publicitātes foto

Jānim Grasbergam jautājām par situāciju, tendencēm Latvijas zemju īpašnieku darbībā. Viņš norāda, ka, pēc statistikas datiem, aptuveni puse zemju pieder tiem, kas tur strādā, bet otra puse ir privātīpašnieki, kas nav saistīti ar lauksaimniecību un mežsaimniecību.

«Patlaban redzamas samērā krasas izmaiņas, proti, cilvēki sāk daudz aktīvāk apsaimniekot mežus. Parādās mežu īpašnieku biedrības, kooperācijas. Daudz uzņēmēju piedāvā apsaimniekot mežus, tas viss dod ekonomisko pienesumu,» viņš pauž.

Vienlaikus vērojama arī cita tendence – šobrīd sarūk zemes iegādes darījumu skaits.

«Cilvēki sāk apzināties augošo vērtību gan meža zemei, gan lauksaimniecības zemei un izvēlas to pieturēt. Šobrīd zemju cena aug diezgan ātri, aptuveni 10–15% gadā. Latvietim zeme un mežs vienmēr bijuši tuvi, un viņš redz tajā tādu kā pensijas fondu.

Tas bums, kas bija deviņdesmitajos gados, proti, kad pa lēto tika tirgota meža un lauksaimniecības zeme, ir pagājis. Tagad ir sācies kārtīgas apsaimniekošanas laiks,» viņš skaidro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 4
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
5 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Šobrīd izstrādātā ES Meža stratēģija vājinās ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā un neveicinās zaļā kursa mērķu sasniegšanu 6
17. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
No 2023. gada Latvijas lauksaimniekiem lielāks atbalsts būs videi draudzīgākai saimniekošanai un mazajām saimniecībām 21
15. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Turpmākajos gados zemnieki saņems mazāku ES un valsts atbalstu 53
13. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 79
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 144
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22