Publicitātes foto

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu gadu laikā veiktais zinātniskais darbs 7

Kārlis Vasulis, žurnāls “Baltijas Koks”

Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas

Uzņēmums AS Latvijas valsts meži (LVM) pērn realizēja galvu reibinošu stādu skaitu – 54,6 miljonus. Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka «griesti vēl nav sasniegti», līdz ar to uz šo nozari varam raudzīties ar lielām cerībām.

Bieži un pat pārāk bieži sarunvalodā, runājot par iespējām panākt izrāvienu ekonomikā, lietojam klišeju atrast Latvijas Nokia. Iespējams, tā tālu vairs nebūs jāmeklē, jo, uzklausot LVM pārstāvju sacīto, patīkamas pārdomas raisa stādu audzēšanas rūpala šķietami neizmērojamais potenciāls.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā LVM izaudzētajā stādā slēpjas daudzu jo daudzu gadu laikā veikts zinātniskais darbs, kurā cita starpā ietilpst ģenētiskā izpēte un selekcionēšanas process. Prasmīgi lietotas ģenētikas rezultātā tagad jaunajās mežu platībās ir ātrāka audze, kokiem ir mazāka zarainība un mežam augstāka ražība.

Tas nodrošina pieprasījumu pēc Latvijā audzētiem stādiem, radot eksporta potenciālu. Tas viss atspoguļojas stāda cenā, padarot to par izteikti konkurētspējīgu produktu ar augstu pievienoto vērtību. Tādēļ lēmums būvēt jaunu kokaudzētavu Kalsnavā uzskatāms par likumsakarīgu.

Nepārtraukta attīstība

LVM Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks uzsver, ka pandēmijas ietekmē ražotne nav nokļuvusi dīkstāvē. Tiesa, dažādie drošības pasākumi liek darbam ritēt nedaudz gausāk, bet tas nav apstājies ne uz mirkli. Kopš marta aktīvi notiek jauno meža stādu sēšana.

Ievērojot tehnoloģiju, šis process jāpabeidz līdz jūnija vidum, bet paralēli sēšanai šobrīd tiek realizēti divus gadus augušie stādi. Stādi tiek nodoti ne tikai LVM vajadzībām, bet arī privātiem mežu apsaimniekotājiem.

Strenču kokaudzētava 20 gadu laikā ir ievērojami izaugusi – no 12 apsaimniekotajiem hektāriem līdz pat 70 hektāru kopplatībai. Vienlaikus audzis ir nodarbināto skaits, kas pašlaik sasniedzis 60 darbinieku. Kokaudzētavas ražošanas kapacitāte ir 18 miljoni stādu gadā.

Strenču kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks.
Publicitātes foto

Jānis Zvejnieks akcentē, ka, izmantojot jaunās tehnoloģijas egļu un priežu ietvarstādu sēšanā, diedzēšanā un audzēšanā, ir izdevies ievērojami pagarināt mežu stādīšanas sezonu.

«Tieši tādēļ no 18 miljoniem stādu 14 miljoni ir ietvarstādi un tikai 4 miljoni ir kailsakņi ar uzlabotu sistēmu. Tie lielākoties ir bērzi un melnalkšņi,» viņš teic. Papildu rūpals LVM Strenču kokaudzētavā ir dekoratīvo stādu pavairošana un realizācija, interesentiem piedāvājot aptuveni 150 dažādu dekoratīvo augu.»

Pie galvenajām grūtībām Jānis Zvejnieks pieskaita izmaiņas klimatā, kas nes arvien biežākas, postošākas salnas. Vienlaikus produkcija jāsargā no putniem, kuriem īpaši patīk našķoties ar nule kā iesētām sēklām.

«Jebkurš putns, kurš ēd sēklas, ir potenciāls apdraudējums stādaudzētavai. Pie mums Strenčos raizes rada zaļžubīte. Cenšamies stādus aizsargāt, bet putniņi, protams, atrod katru mazāko caurumu. Tas nav iedomājams, cik mazu caurumu atrod zaļžubīte, lai tiktu iekšā pie svētku galda,» viņš stāsta.

Rezumējot Jānis Zvejnieks norāda, ka Strenču kokaudzētavā nepārtraukti notiek attīstība, kas ļauj cerīgi raudzīties nākotnē.

Zinātnes devums

LVM struktūrvienības Sēklas un stādi ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece akcentē, ka uzņēmuma pūles un zināšanas ģenētikā, selekcijā un meža stādos vislabāk raksturo realizēto stādu apjoms.

2001. gadā uzņēmums tirgu nodrošināja ar 13 miljoniem stādu, bet pērn tika realizēti jau vairāk nekā 54 miljoni. Puse stādu nonāk LVM apsaimniekoto mežu atjaunošanā, bet pārējie tiek realizēti eksporta tirgos un vietējiem mežu apsaimniekotājiem.

Šajā sezonā visi pieejamie kokaudzētavu stādi jau ir rezervēti. Savukārt tiem, kuri vēl nav paspējuši iegādāties stādus, rudenī LVM tirgū piedāvās papildu 2 miljonus vienību. Uzņēmuma pārstāvji interesentus mudina laikus pieteikties stādu iegādei.

Laima Zvejniece lepojas ar pašmāju zinātnieku veikumu selekcijā. «Zinātne ir ar mums, tādēļ nekas nav apstājies pie 20 gados sasniegtā, un mēs turpinām attīstību,» viņa teic. Veiktā zinātniskā darba rezultātā jaunajās mežu platībās koki aug ātrāk, tiem ir mazāka zarainība un augstāka ražība.

Publicitātes foto

Kāpina ražību

Mežu atjaunošanā vērojamas divas pozitīvi vērtējamas tendences, atzīst Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks. Proti, privāto mežu īpašnieku paaudzes mainās, un viņi kļūst arvien izglītotāki un zinošāki. Arvien vairāk cilvēku saprot, ka, lietojot augstvērtīgu stādāmo materiālu, var iegūt līdz pat 30% ražīgāku mežu.

Lietojot pareizus kopšanas paņēmienus, meža ražību var palielināt pat par 50%. Mežu atjaunošanu veicinājis arī pieejamais Eiropas Savienības finansiālais atbalsts jaunaudžu kopšanai.

Tie, kuri ir stādījuši mežu, attiecīgi saņem labākus finansējuma nosacījumus. Arnis Muižnieks izsaka cerību, ka jaunajā plānošanas periodā šie atbalsta mehānismi privāto mežu apsaimniekotājiem saglabāsies.

«Skatoties rītdienā, ir populāri runāt par Eiropas zaļo kursu. Ja nu tas rītdienas kociņš mūsu mežā aug par 25% ražīgāk, tas nozīmē, ka arī skābekli tas piesaista krietni vairāk. To tad arī uzskatām par savu devumu pasaules un Eiropas klimata uzlabošanai,» viņš norāda.

Tirgus mainās

LVM Strenču kokaudzētavu apmeklēja arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs. Viņš uzsver, ka LVM nu jau vairāk nekā divdesmit gadu tiek uzskatīts par virziena rādītāju visiem meža apsaimniekotājiem.

«Arvien vairāk meža īpašnieku un apsaimniekotāju novērtē LVM kokaudzētavās ieguldīto darbu, zināšanas un modernās tehnoloģijas augstvērtīgu sējeņu un meža stādu ražošanā. Pieprasījums pēc meža stādiem tikai pieaug. Ja ir pieprasījums, jābūt arī atbilstošam piedāvājumam, tādēļ ir prieks par LVM lēmumu būvēt no jauna vēl vienu lielu kokaudzētavu Latvijā.»

Viņš atzīst, ka pozitīvi vērtējama mežu nozares spēja darboties vienoti. «LVM ar savām struktūrvienībām, privāto mežu īpašnieku biedrība, kokrūpnieki un pārstrādes puse. To jūtam arī ministrijā, strādājot pie izmaiņām likumos vai noteikumos,» viņš teic.

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs.
Publicitātes foto

Jānim Grasbergam jautājām par situāciju, tendencēm Latvijas zemju īpašnieku darbībā. Viņš norāda, ka, pēc statistikas datiem, aptuveni puse zemju pieder tiem, kas tur strādā, bet otra puse ir privātīpašnieki, kas nav saistīti ar lauksaimniecību un mežsaimniecību.

«Patlaban redzamas samērā krasas izmaiņas, proti, cilvēki sāk daudz aktīvāk apsaimniekot mežus. Parādās mežu īpašnieku biedrības, kooperācijas. Daudz uzņēmēju piedāvā apsaimniekot mežus, tas viss dod ekonomisko pienesumu,» viņš pauž.

Vienlaikus vērojama arī cita tendence – šobrīd sarūk zemes iegādes darījumu skaits.

«Cilvēki sāk apzināties augošo vērtību gan meža zemei, gan lauksaimniecības zemei un izvēlas to pieturēt. Šobrīd zemju cena aug diezgan ātri, aptuveni 10–15% gadā. Latvietim zeme un mežs vienmēr bijuši tuvi, un viņš redz tajā tādu kā pensijas fondu.

Tas bums, kas bija deviņdesmitajos gados, proti, kad pa lēto tika tirgota meža un lauksaimniecības zeme, ir pagājis. Tagad ir sācies kārtīgas apsaimniekošanas laiks,» viņš skaidro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu”
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 2
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Lasīt citas ziņas
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Kartupeļu novākšana šogad sākta vēlāk nekā pērn 8
“Lai stāds būtu možs un vesels, ļoti būtisks ir selekcijas darbs!” Laima no “LVM Sēklas un stādi” dod padomus
Oktobrī sāks pieņemt atbalsta iesniegumus jaunajiem lauksaimniekiem 7
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Maska skandalozie tvīti par “mieru” ar Krieviju un ierosinājums atzīt Krimu par tās daļu sanikno ukraiņus 36
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina
Lembergs paziņojis, ka ZZS Kariņa valdību neatbalstīs 53
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
11:15
Modra, Francis un Dmitrijs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:34
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina
10:30