Uz četriem mēnešiem plānots ieviest jaunu 50 eiro mēneša pabalstu par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam. Jauns 20 eiro mēneša pabalsts pienāksies visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.
Uz četriem mēnešiem plānots ieviest jaunu 50 eiro mēneša pabalstu par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam. Jauns 20 eiro mēneša pabalsts pienāksies visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.
Foto: Lisa-S/SHUTTERSTOCK

Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 97

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kāpēc Krievijai karā neiet tik labi, kā viņi vēlētos? Atbild Rajevs
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Lasīt citas ziņas

 

Energoresursu straujais cenu pieaugums liek sparīgāk sarosīties pie varas esošajām partijām, jo iedzīvotāju neapmierinātība pieņemas spēkā ar katru dienu, turklāt Saeimas vēlēšanas vairs nav aiz kalniem. Ir skaidrs, ka neiztikt bez jauniem atbalsta pasākumiem energoresursu izmaksu mazināšanai gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valdību veidojošie politiskie spēki vakar ir konceptuāli vienojušies par atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem, informē Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa preses sekretārs Sandris Sabajevs. Jaunās atbalsta paketes kopējā summa ir aptuveni 250 miljoni eiro. Galīgo lēmumu plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.

Atbalsts plānots uz četriem mēnešiem līdz šā gada maijam, bet atsevišķus atbalsta veidus, piemēram, palielinātu mājokļa pabalstu, sniegtu līdz šī gada beigām. Īstermiņa atbalstam valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un obligātās iepirkuma komponentes (OIK) izmaksas, plānots ieviest jaunu 50 eiro mēneša pabalstu par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam, tāpat paredzēts ieviest jaunu 20 eiro mēneša pabalstu visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.

Valsts mājsaimniecībām iecerēts kompensēt siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu. Kā skaidrojis ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, par ekstremālu sadārdzinājumu centrālās siltumapgādes klientiem tiks uzskatīta 68 eiro par megavatstundu (MWh) robeža, kas nozīmētu, ka atbalstu saņems mājsaimniecības Daugavpilī, Olainē, Ozolniekos, Mārupē un Saulkrastos.

“Atbalstu mēs kompensēsim centralizētās siltumapgādes uzņēmējiem, un katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski no šī uzņēmuma, kas viņam nodrošina siltumu,” sacīja ministrs. Dabasgāzei par “ekstremālo” slieksni tiks uzskatīti 34 eiro par MWh bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), kas paredzētu cenu samazinājumu līdz tam līmenim, kāds bijis 2021. gada otrajā pusē no jūlija līdz decembrim.

Vidējam termiņam tiks izstrādāta un mēneša laikā valdībā iesniegta atbalsta programma mājsaimniecībām pārejai no fosilā kurināmā apkures, piemēram, dabasgāzes, uz ilgtspējīgiem apkures veidiem un mikroģenerācijas jaudām, piemēram, saules paneļiem.

 

Premjers atgādina par citiem atbalstiem

Sabiedrība kritizējusi valdību par ilgstošo muļļāšanos un nespēju operatīvi pieņemt lēmumu. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš argumentējis, ka notiek aktīva diskusija par iespējamajiem risinājumiem gan starp politiķiem, gan arī dažādām sabiedrības grupām un ekspertiem. Viņš atgādina, ka koalīcija jau ir vienojusies un valdība pieņēmusi piecus dažādus atbalsta veidus, kopsummā par aptuveni 200 miljoniem eiro.

Ir palielināts atbalsts aizsargātajiem patērētājiem, dubultots valsts mājokļa pabalsts, ieviests pabalsts vakcinētiem seni­oriem no 60 gadu vecuma, par 65% samazināta obligātā iepirkuma komponente (OIK) un arī sadales tīklu izmaksas rēķinos samazinātas uz pusi. Bet ar to vien ir par maz, lai liela daļa Latvijas iedzīvotāju spētu pārziemot, neiegrābjoties patēriņa kredītos.

 

Uztraucas par budžeta ieņēmumiem

Apspriežot atbalsta pasākumus energokrīzē, tika izskatīti dažādi priekšlikumi – gan PVN likmes samazināšana elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai, kurināmajai koksnei līdz 5% laikā no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. aprīlim, ar kādu klajā nākusi Ekonomikas ministrija, gan maksimāli pieļaujamās cenas griestu noteikšana centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei, gan pabalsta piešķiršana visneaizsargātākajām iedzīvotāju grupām – pensionāriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un daudzbērnu ģimenēm.

Vērtējot priekšlikumu samazināt PVN likmi, Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka atzīst, ka tas ir veids, kā ātri samazināt energoresursu cenu ietekmi, taču valstij izmaksās dārgi. “Finanšu ministrijas aprēķini liecina, ka plānotais PVN likmes samazinājums līdz 5% elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai un kurināmajai koksnei, samazinās budžeta ieņēmumus par aptuveni 10 miljoniem eiro mēnesī. Jāņem vērā, ka šogad plānotais budžeta deficīts ir 4,8% apjomā no iekšzemes kopprodukta.

Ir pamatotas aizdomas, ka budžeta deficīts būs vēl lielāks, ņemot vērā, ka šis ir Saeimas vēlēšanu gads, un nav iespējams prognozēt Covid-19 vīrusa izplatību un ar to saistītos valsts ieguldījumus veselības aprūpes sistēmā un papildu atbalsta pasākumos.

Tā kā šajā ziņā ir sagaidāma liela nenoteiktība, jebkurš ienākumu samazinājums valsts budžetā paaugstina tā deficītu un valsts ārējo parādu. Turklāt jau pērn Latvijā bija viens no augstākajiem valsts ārējiem parādiem Eiropas Savienībā, proti, mūsu valsts ieņēma ceturto vietu starp lielākajām parādniecēm,” norāda I. Šteinbuka.

Viņa uzskata, ka ir jā­sniedz atbalsts tiem iedzīvotājiem, kuriem tas tiešām ir vitāli nepieciešams, jo ne visi ir maznodrošināti. Tāpēc, ņemot vērā prognozes, kas liecina, ka energoresursu cenas pieaugums tik ātri vēl nebeigsies, vajadzētu izstrādāt speciālu mērķētu atbalsta administrāciju, kas gan ir daudz sarežģītāk un laikietilpīgāk. Arī vairāku partiju – “Jaunās Vienotības”, “Attīstībai/Par” – pārstāvji pauduši uzskatu, ka nepieciešami mērķēti pabalsti, nevis PVN likmes samazināšana.

 

Iespējamais avots – “Latvenergo” peļņa

Arī uzņēmēju organizācijas raida trauksmes signālus par energoresursu cenu pieauguma iespējamajām sekām.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka uzņēmumi izvērtē iespēju mazināt savu saimniecisko darbību vai pārtraukt to vispār, kas nozīmē, ka dažādās nozarēs, īpaši energoietilpīgo uzņēmumu vidū, tuvākajā laikā var sagaidīt arī bezdarba pieaugumu. LTRK valdībai pieprasa nekavējošu rīcību enerģētikas krīzes pārvarēšanai, jo līdz šim piedāvātie atbalsta risinājumi esot nepietiekami un situācija energoresursu patērētājiem – gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem – kritiska.

SAISTĪTIE RAKSTI

Organizācija nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam, ekonomikas ministram, finanšu ministram un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai ar priekšlikumu izstrādāt tiešus atbalsta instrumentus uzņēmējiem, atkārtoti izvērtējot kompensācijas uzņēmumiem no valsts budžeta. Par finansēšanas avotu LTRK iesaka izmantot ieņēmumus no valstij piederošām enerģētikas nozares kapitālsabiedrībām, pārskatot arī dividenžu sistēmu, kā arī papildu ienākumus un uzkrājumus no obligātās iepirkumu komponentes. Piemēram, “Latvenergo” peļņa 2020. gadā bija gandrīz 155 miljoni eiro.

Tāpat, LTRK ieskatā, nepieciešams pārraudzīt kritiski svarīgas izejvielas un resursus, pašlaik visus ar energoresursiem un to cenu aktuālos jautājumus nododot tiešā Ministra prezidenta atbildībā, kā arī iniciēt izmaiņas, lai esošie atbalsta instrumenti pieejami visiem energoietilpīgajiem uzņēmumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāpēc Krievijai karā neiet tik labi, kā viņi vēlētos? Atbild Rajevs
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Lasīt citas ziņas
Iekšlietu ministre Marija Golubeva nolēmusi demisionēt
Kariņš brīdinājis koalīcijas partnerus, ka ministra amats būs jāatstāj arī Vitenbergam
Cik ilgi būs slēgta piekļūšana Uzvaras piemineklim?
“Jau gadu desmitus gaidu, kad materializēsies tā nevienam neredzamā “politiskā atbildība””. Soctīklotāji par Golubevas demisiju
1892. gada 16. maijā. Pārtikusī Priekule
16:07
Cik ilgi būs slēgta piekļūšana Uzvaras piemineklim?
16:05
Ukrainas robežsargi valsts ziemeļos novērsuši Krievijas karavīru mēģinājumu šķērsot robežu
16:00
“Skolotāji vēl nav gatavi mācīt latviski,” atklāj ģimnāzijas direktors
Naktī valsts centrālajos un austrumu rajonos nedaudz līs
Vai Latvijā ir pamats uztraukties par etniskajiem grautiņiem?
“Esmu viens no vislielākajiem dundukiem.” Sabiedrībā populāri cilvēki atklāj, kā tikuši apkrāpti internetā
Kviešu cenai rekordaugsts līmenis
Kāpēc Krievijai karā neiet tik labi, kā viņi vēlētos? Atbild Rajevs
Pēdējo nedēļu laikā vairāki Latvijas mediji piedzīvojuši Krievijas kiberuzbrukumus
No kā būs atkarīgas Uzvaras pieminekļa demontāžas izmaksas?
Cik šķeldas katlu mājas ir uzceltas un cik plāno uzcelt Rīgā?
Lielie zaudējumi pie Bilohorivkas Krievijā rada katastrofas apjausmu, vēsta laikraksts
“McDonald’s” pārdos Krievijas biznesu
Ēnu ekonomikas īpatsvars pērn Latvijā pieaudzis līdz 26,6%
Ukrainas spēki Harkivas apgabalā sasnieguši valsts robežu
FOTO. Fotogrāfiju izstāde par Ukrainas kara ikdienu pārvietota uz laukumu pretī Krievijas vēstniecībai
Prezidents: Somija pieteiksies dalībai NATO
VIDEO. ASV apšaudē veikalā nogalināti desmit cilvēki
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Vai karadarbības vietās atrodas cietumi, un kas notiek ar cietumniekiem šobrīd?
Ungārijas jaunā prezidente nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Sabiedriskajā transportā vairs nebūs obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas
Mangaļsalas noslēpumi un Padomju māksla Mežgarciemā. Cilvēki arvien vairāk interesējas arī par mūsu militāro mantojumu
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam