Ekonomika
Bizness

Kazāks ieskicē notikumu gaitu, ja februārī starptautiskā finanšu organizācija Latviju iekļauj “pelēkajā sarakstā”0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Iespēja, ka nākamgad februārī Starptautiskā Finanšu darījumu darba grupa (FATF) Latviju iekļaus “pelēkajā sarakstā”, ir nekomfortabli augsta, trešdien raidījumā “Delfi TV ar Jāni Domburu” sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis un Latvijas Bankas prezidenta amata kandidāts Mārtiņš Kazāks.

Viņš uzsvēra, ka pēdējā gada laikā ir ļoti daudz izdarīts, lai tā nenotiktu, tomēr riski ir būtiski.

Kazāks stāstīja, ka sekas iekļaušanai “pelēkajā sarakstā” potenciāli būs ļoti nepatīkamas, piemēram, kreditēšana, kura bija ļoti zemā līmenī jau kopš krīzes, neatjaunosies arī nākamajā ekonomikas ciklā.

“Pie šāda scenārija ekonomiskās attīstības plaisa starp Latviju no vienas puses un Igauniju un Lietuvu no otras puses tikai turpinās palielināties,” sacīja Kazāks.

Latvijas Bankas padomes loceklis uzsvēra, ka atlikušajā laikā līdz 2020.gada februārim jāturpina aktīvi skaidrot starptautiskajām institūcijām visi pasākumi, kurus Latvija jau ir īstenojusi.

“Savukārt tad, ja tiekam iekļauti sarakstā, uzreiz jābūt skaidrai politikai, kā valsts un tās institūcijas runā ar investoriem, finanšu sektoru un iedzīvotājiem,” norādīja Kazāks.

Viņš teica, ka Latvijas Bankas uzdevums ir palīdzēt un konsultēt par to, kā mazināt iespējamo negatīvo efektu.

Kazāks uzsvēra, ka centrālajā bankā jau patlaban notiek priekšdarbi dažādiem rīcības scenārijiem – ja Latvija tiek, vai netiek iekļauta “pelēkajā sarakstā”.

LETA jau ziņoja, ka Eiropas Padomes komiteja noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai “Moneyval” pērn noteica Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu. Tās ziņojumā par Latviju skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. “Moneyval” Latvijas rīcību atzina par mazefektīvu divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.

Neveicot nepieciešamos uzlabojumus, pastāv risks Latvijai tikt iekļautai “Moneyval” noteiktajā “pelēkajā sarakstā”.

“Moneyval” plenārsēdē Strasbūrā šonedēļ skata Latvijas iesniegto progresa ziņojumu par piektās kārtas novērtēšanā iekļauto rekomendāciju izpildi. Plenārsēdes noslēgumā “Moneyval” eksperti sniegs vērtējumu par katru no rekomendācijām, kurās Latvija saņēma vērtējumu “daļēji atbilstoši”, piešķirot jaunus tehniskās atbilstības reitingus Latvijas nelegāli iegūto līdzekļu legalizēšanas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas sistēmas novērtējumam.

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa vēl novembrī uzsvēra, ka Latvija panākusi būtiskas un neatgriezeniskas izmaiņas cīņā pret finanšu un ekonomiskajiem noziegumiem.

Saistītie raksti

Savukārt Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks un premjera izveidotās darba grupas vadītāja vietnieks Jānis Bekmanis norādījis, ka “Moneyval” un FATF savu vērtējumu par situāciju Latvijas finanšu sektorā varētu mainīt vien 2023.gadā.

“Jāsaprot, ka FATF klātienes sēdē 2020.gada februārī vērtējums par Latviju mainīts netiks. “Moneyval” un FATF Latvijai deva uzdevumu, kas jāizpilda līdz 2023.gadam un februārī tiks vērtēts, vai Latvija strādā pareizajā virzienā. Ja nonāks pie secinājuma, ka mēs neko nedarām, tad vērtējums tiks pazemināts un Latviju iekļaus “pelēkajā sarakstā”. Ja paveiktais tiks novērtēts pozitīvi, varam sagaidīt rekomendācijas, ko darīt tālāk,” skaidroja Bekmanis.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Origo” durvis vērs jaunais “Fissman” trauku veikals
18 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Viesnīcu asociācija: Viesnīcu numuriņu rezervēšana pagaidām notiek švaki
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Tehnoloģiju jaunuzņēmums “Giraffe360” turpina strauju izaugsmi un paplašinās Liepājā
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 5
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas