Ielu sporta un kultūras kustības “Ghetto Games” dibinātājs Raimonds Elbakjans
Ielu sporta un kultūras kustības “Ghetto Games” dibinātājs Raimonds Elbakjans
Foto – LETA

KNAB: “Saskaņa” maksāja par Ušakovu slavinošo Elbakjana filmu “Pārgājiens” 5

Pilsoniskās sabiedrības aktīvistu brīvprātīgi veidota filma ar mērķi veicināt jauniešu polisko atbildību laikā, kad krītas vēlētāju aktivitāte. Tā pirms nepilna gada tika reklamēta kustības “Ghetto Games” līdera Raimonda Elbakjana un režisora Māra Martinsona dokumentālā filma “Pārgājiens”. Tās galvenais varonis bija Nils Ušakovs un viņa ceļš “no Imantas puikas līdz Rīgas mēram”.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
23 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Tomēr, kā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, Ušakova vadītā partija “Saskaņa” neapstrīdēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) secinājumu – filma bijusi priekšvēlēšanu aģitācija. Turklāt “Saskaņa” apmaksājusi “Pārgājiena” pirmizrādi kinoteātrī divas nedēļas pirms vēlēšanām, kā arī filmas ievietošanu Ušakova “Youtube” kontā.

Pagājušā gada maijā, dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām kustības “Ghetto Games” līderis Raimonds Elbakjans paziņoja, ka kopā ar režisoru Māri Martinsonu ir izveidojis filmu par Rīgas mēru Nilu Ušakovu. Lai gan “Pārgājiena” pirmizrādē kinoteātrī “Splendid Palace” Ušakovs priecīgs pozēja kopā ar filmas autoriem, “Ghetto Games” uzsvērti apgalvoja, ka filma radīta brīvprātīgi un tās izmaksas neesot rēķinātas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču nu “de facto” kļuvis zinām, ka filmas formālā veidotāja SIA “Creativus Agency”, kas pieder “Ghetto Games” operatoram Indulim Pelnēnam, ir lūgusi “Saskaņai” finansiāli atbalstīt filmas pirmizrādi. Partija lūgumu izpildīja un maija beigās pārskaitīja firmai pusotru tūkstoti eiro. To savā pārbaudē konstatēja KNAB.

“Kad iepazināmies ar pašas filmas saturu, konstatējām, ka filma atbilst priekšvēlēšanu aģitācijas definīcijai pēc satura, jo filma ir veidota par Nilu Ušakovu, kas ir bijis deputāta kandidāts. (…) Apmaksātājs šiem materiāliem ir politiskā partija “Saskaņa”. Viņi ir gan atspoguļojuši savā grāmatvedības uzskaitē visas izmaksas, ko viņi veikuši pa tiešo no sevis kā pārraidīšanas visas tās izmaksas un reklāmas. (…) Un arī bija norādījuši tās izmaksas, kas saistītas ar labdarību/ sponsorēšanu. Tādā veidā viņi uzskaitīja tās izmaksas, ko viņi ir pārskaitījuši tieši SIA “Creativus Agency”,” stāsta KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Amīlija Jaunskunga.

KNAB aprēķini liecina, ka “Saskaņas” samaksātā nauda sedza gan filmas veidošanas, gan pārraidīšanas, gan pirmizrādes izmaksas. Taču partija ir sodīta par to, ka pēc filmas nebija skaidri norādīts – tās apmaksātāja ir “Saskaņa”. Sods gan nav liels – par vairākiem pārkāpumiem kopā “Saskaņai” uzlikts 250 eiro sods, ko partija jau janvārī ir nomaksājusi.

KNAB lēmumu par sodu “Saskaņa” nepārsūdzēja, tātad juridiski piekrita biroja secinājumiem. Tomēr vēl joprojām partijā valda pārliecība, ka “Pārgājiens” nebija aģitācijas materiāls. To apgalvo, piemēram, partijas ģenerālsekretāra vietniece Gunta Šagbazjana: “Es uzskatīju, ka tā nav priekšvēlēšanu aģitācija. Ja mēs paņemam definīciju, kas ir priekšvēlēšanu aģitācija pēc likuma panta, tad definīcija ir tāda: balsot par vai pret konkrēto deputāta kandidātu vai partiju. Bet šeit jau nebija! Šajā filmā nebija, šeit netika aicināts…”

Patiesībā likums par aģitāciju uzskata arī tādu kandidāta reklamēšanu, kas satur netiešu aicinājumu balsot par viņu vai pret citiem. Ušakova teiktais filmas “Pārgājiens” izskaņā tam atbilst diezgan precīzi. “Man ir paveicies, ka tā komanda, kura ir izveidota vēl pirms astoņiem gadiem, tie kolēģi un bieži vien tie draugi, ar kuriem mēs sēžam pie šī galda, ka mēs ļoti precīzi zinām, ko un kā mēs gribam izdarīt, lai padarītu mūsu pilsētu skaistāku un sakoptāku,” ar šiem Rīgas mēra amata kandidāta vārdiem beidzās gandrīz 45 minūtes garais video.

Būtisku daļu no dokumentālās filmas vai arī aģitācijas materiāla “Pārgājiens” veidoja Nila Ušakova intervijas, kas tika ierakstītas viņa mēra kabinetā. Filmā iekļautas arī apcerīgas sarunas pie ugunskura, kurās politiķi iztaujā pārgājienā līdzi devušies jaunieši. Starp viņiem arī “Saskaņas” jauniešu organizācijas “Restart.lv” valdes loceklis Viktors Smirnovs, kurš Ušakovam vaicāja: “Kas varbūt ir tās lietas, kas bija pilnīgi negaidītas mēra amatā, kuras bija tā: o, šito es negaidīju?”

Smirnovs Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā strādā par projektu koordinatoru un administrē sociālos tīklus. Sastapts darba kabinetā, viņš interviju “de facto” atsaka, pamatodams to šādi: “Nē, ziniet, es tomēr savā darba laikā nerunāšu par to, ko es daru brīvajā laikā.” Vēlāk e-pastā Smirnovs norāda, ka “Restart.lv” filmas uzņemšanu neorganizēja, bet piedalīties pārgājienā un līdz ar to arī filmā viņam piedāvāja Raimonda Elbakjana komanda. Dalība pārgājienā un filmā sakritusi ar viņa vērtībām un priekšstatu par labi pavadītu laiku, klāsta Smirnovs, kurš savulaik paralēli darbam domē ir apkalpojis arī Ušakova sociālo tīklu tiešraides.

Ušakovs šonedēļ bija devies četru dienu komandējumā uz Francijas kūrortpilsētu Kannām un paša vadītās partijas saistību ar filmu komentēja vien telefonsarunā: “Šo filmu uztaisīja cilvēki, kurus es uzskatu par saviem draugiem. Es uzskatu, ka man bija liels pagodinājums, ka vispār ir tapis šis produkts. Un skaidrs, ka šajā situācijā viņu vēršanās pie manis, lai palīdzētu kaut kādā veidā šo filmu parādīt lielākai auditorijai, ir absolūti loģiska. Bet atkal – ņemot vērā, ka šī filma tapa laikā, kad visi bija ļoti jūtīgi pret jebkādām aktivitātēm, ņemot vērā vēlēšanu gaisotni, lēmums bija pieņemts, ka lai to apmaksā labāk partija, tas ir pareizāk.”

Ušakovs aicināja vairāk vaicāt filmas veidotājiem. Tikties ar “de facto” klātienē neviens no “Ghetto Games” komandas gan nepiekrita. “Tas darbs tika radīts, kā teikt, ar labiem nodomiem. Es saprotu, ka pēc tam tur var… Skaidrs, ka jebkurš žurnālists var interpretēt to, pagriezt gan tā, gan tā. Nu es jums varu izstāstīt, ka vienīgo, ko mēs prasījām finansējumu, lai parādītu to kinoteātrī, nu tas tā arī ir,” sacīja SIA “Creativus Agency” valdes loceklis Indulis Pelnēns.

Elbakjana vadītā biedrība “Streetbasket” kopš 2014.gada regulāri saņem Rīgas tūrisma attīstības biroja finansējumu “Ghetto Games” festivāla un sacensību rīkošanai. Vai tas varētu būt iemesls, kāpēc Elbakjans vēlējies pirms vēlēšanām izveidot Rīgas mēram labvēlīgu filmu, uzzināt neizdodas. Runāt par “Pārgājienu” Elbakjans atsakās, telefonsarunā to skaidrojot šādi: “Tas jautājums ir aizvērts no manas puses. Un ja jums ir kaut kādas vēlēšanās celt kaut kādas tur riebeklības un tā tālāk un safabricēt materiālus, tad nenāciet pie manis. Ja jūs gribat kaut ko labu pastāstīt sabiedrībai, tad jūs varat nākt pie manis.”

Sarunas noslēgumā Elbakjans aicina viņu atrast, ja vēl kas ir runājams. Tomēr, kad “de facto” nākamajā rītā ierodas “Ghetto Games” birojā un darbiniece sazvana klāt neesošo Elbakjanu, par “inteliģento huligānu” dažkārt dēvētais aktīvists sāk rupji lamāties un draud izsaukt policiju. Dienu vēlāk viņš gan aicina atsūtīt jautājumus rakstiski, taču atbildes tā arī neatnāk.

Arī citiem “Ghetto Games” pārstāvjiem pirms Rīgas domes vēlēšanām bija izveidojusies laba sadarbība ar “Saskaņu”. Tā, piemēram, “Ghetto Fight” sacensību līderis Manvels Isadžanjans apsargāja “Saskaņas” aģitācijas pasākumus, un vienā no reizēm aktīvi mēģināja bloķēt “de facto” operatora kameru.

Filmas “Pārgājiens” režisoru Māri Martinsonu “de facto” nedēļas laikā sazvanīt tā arī neizdevās, tāpēc nav zināms viņa vērtējums tam, ka KNAB to ir novērtējis kā aģitāciju. Te gan jāpiebilst, ka arī populārākās kino datubāzes IMDB.com Martinsona profilā “Pārgājiens” starp viņa darbiem nemaz nav atrodams.

Savukārt starp citiem KNAB lēmumā par administratīvo sodu konstatētajiem “Saskaņas” pārkāpumiem ir vēl daži, kas saistīti ar tagadējiem Rīgas domniekiem. Kandidāti Vitālijs Dubovs un Valērijs Petrovs daudzdzīvokļu namu liftos reklamējās kā biedrības “Par sportisku sabiedrību” pārstāvji, savukārt uz Sandra Bergmaņa reklāmas bukletiem “Sandris un lielpilsēta” nebija norādīts apmaksātājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
23 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 70
7 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 65
19 stundas
Lasīt citas ziņas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna uzvaru Pasaules kausa trešajā posmā
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu? 4
3 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
18:16
LE
LETA
Uncategorized
Pie Berlīnes mājā atrasti piecu cilvēku līķi
18:07
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Blinkens mudina Lavrovu uz diplomātisku risinājumu Ukrainā 1
17:41
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 26
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 78
6 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 4
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 56
7 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 70
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 5
5 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 727 Covid-19 gadījumi 23
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 23
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju 1
4 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kur Latvijā snidzis visvairāk un konstatēta biezākā sniega sega? 3
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Māmiņa iemūžinājusi savu divgadnieci guļam amizantās pozās 2
8 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 65
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 113
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 137
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 191
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 77
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 170
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena