Foto: Latvijas Mediji

“Vairākas sezonas mēģinu izaudzēt ēdamos fizāļus, bet īsti nepadodas.” Kur ir problēma? 5

“Vairākas sezonas mēģinu izaudzēt ēdamos fizāļus, bet īsti nepadodas. Kāpēc neizdodas kārtīga raža?” Jautā Māra no Smiltenes novada.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

“Galvenais iemesls, kādēļ neizdodas izaudzēt kārtīgu ēdamo fizāļu ražu, ir tas, ka augi tiek iesēti pārāk vēlu. Pie vainas var būt arī laikapstākļi – ja pavasarī ilgi ir salnas, dēstu izstādīšana aizkavējas. Mēs stādus audzējam no sēklām, kuras iegādājamies dārzkopības veikalos. Esam izmēģinājuši fizāļus audzēt no pašvāktām sēklām, bet tad dēsti ne vienmēr bija kvalitatīvi – bija zemi, ar maziem auglīšiem,” stāsta Tomes pagasta zemnieku saimniecības Ogu dārzs īpašniece Ieva Žemčužina.

Saimniece audzē divu veidu fizāļus: Physalis peruviana (veido stingru, ap 1 m augstu krūmu, augļi diezgan lieli, ar patīkamu skābenu garšu) un Physalis pruinosa (veido zemu krūmu, dzinumi noklājas pa zemi, augļi mazi, gaiši dzelteni, saldi).

Stādu audzēšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēklas sēj februāra beigās kastītē, bagātinātā kūdras substrātā. Diedzē 20 °C temperatūrā. Kad parādās pirmās īstās lapas, augus izpiķē 12 cm diametra podiņos. Dēstus laista mēreni, tos neiekaltējot. Pastāvīgā vietā stāda jūnija sākumā pēc salnām.

Nepārliet un nepārmēslot

Fizāļus audzē gan zem seguma, gan atklātā laukā. Augus stāda 70 cm attālumā citu no cita. Katrā bedrītē ieber kūdru, nedaudz Trihodermīna un granulēto putnu mēslu.

“Veģetācijas periodā fizāļiem nevajag dot papildmēslojumu. Augus mēslojot, tiem veidosies zaļā masa, un raža būs niecīga. Fizāļi ir pieticīgi.

Labāk augus mazliet turēt badā, tad no krūma var iegūt ap kilogramu auglīšu,” stāsta audzētāja.

Fizāļi nav pārāk mitrumprasīgi. Saimniecībā zem plēves seguma ir ierīkota pilienveida laistīšanas sistēma, un augus veģetācijas periodā laista tikai reizi nedēļā, vakarā. Kad krūmi sāk ražot, pārtrauc laistīt. Augus nevajag ne veidot, ne atsiet pie atbalsta mietiņa.

Ražas vākšana

Tiklīdz auglīši ir dzelteni, tos var vākt. Pārgatavojušies augļi nokrīt zemē kopā ar kauslapiņu apvalciņu.

Ārā audzētie augi ražo līdz pirmajām salnām, savukārt tunelī zem dubultplēves seguma stādītajiem ražu iespējams vākt, kamēr vien gaisa temperatūra nav zemāka par -4 °C.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.