Latvijā
Kriminālziņas

Krāpniece ar izdomu un stāžu: Liepājā sāk tiesāt “Filipa Kirkorova juristi”, “Nila Ušakova kreditori”…1


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
FOTO: SCANPIX/SHUTTERSTOCK/LETA

Cilvēku daba laikam ir nemainīga. Ik pa laikam uzrodas kāds Minhauzens, kas spējīgs no meža dzīvu vilku izmelot, un citu cilvēku lētticībai nav robežu. Pagājušajā nedēļā Kurzemes rajona tiesā Liepājā sāka skatīt krimināllietu par krāpšanu, kurā apsūdzēta pusmūža sieviete Ilona Vaščilko par sava brāļa bijušās sievas Jeļenas apkrāpšanu.

No vienas puses, tā varbūt notiek bieži tuvinieku starpā, bet stāsts ir tik daiļrunīgs un apsūdzētā persona tik izdomas bagāta, ka grēks to neizstāstīt. Tiesa, apsūdzētā gan to nevēlējās un, redzot preses klātbūtni, lūdza tiesnesi Jāni Bumbieri noteikt tiesu par slēgtu, kā iemeslus minot savu veselību un nepilngadīgo dēlu.

Tiesnesis šo lūgumu noraidīja, ar ko Vaščilko nācās samierināties – viņa, starp citu, izcieš sodu par citu krāpšanu apcietinājumā Iļģuciema sieviešu cietumā, uz tiesas sēdi nebija etapēta Liepājā un tajā piedalījās videokonferences režīmā.

Apsūdzētā vispirms vainu atzina daļēji: ka naudu aizņēmusies, bet nekrāpa, neizmantoja viltu.

Vienīgā viņas vaina esot, ka nenoslēgusi ar naudas devēju aizdevuma līgumu. Vaščilko lūdza tiesu neveikt pierādījumu pārbaudi. Tiesnesis atbildēja, ka tas iespējams tikai tad, ja vainu atzīst pilnībā. Apsūdzētā sāka svārstīties un beidzot teica, ka gatava vainu atzīt pilnībā. Tomēr svārstīšanās dēļ tiesnesis nolēma veikt lietā pilnu pierādījumu pārbaudi.

Savos valgos ievilka kā krustmāti

Pirmo pratināja cietušo, liepājnieci Jeļenu. Viņa stāsta, ka viņas bijušā vīra māsa Ilona viņu uzrunājusi sociālajos tīklos 2016. gadā, toreiz gan kā Ilona Ņemcova. Abas sen nebija tikušās. Ilona Vaščilko uzaicinājusi Jeļenu kļūt par viņas nesen dzimušā dēla krustmāti. Kristības kādā no Liepājas pareizticīgo baznīcām tā paša gada augustā arī notikušas.

Jau tajā pašā dienā vai kādu dienu iepriekš Vaščilko lūgusi aizdot 150 eiro, jo mājās esot aizmirsts maks.

Baķuška pēc kristībām izdevis Jeļenai apliecību, kurā viņa atzīmēta kā bērna krustmāte, bet apliecībā ailītē pie vārda “krusttēvs” ierakstīts Nils Ušakovs. Jeļenai teikts, ka N. Ušakovs aizņemtības dēļ gan nav varējis ierasties… Šo apliecību Jeļena bija paņēmusi līdzi arī uz tiesu.

Vaščilko solījusi naudu atdot un pārskaitīt pēc nedēļas. Bet pēc nedēļas Jeļena pati ar dāvanām aizbraukusi pie Vaščilko ģimenes uz Rīgu, kur tā mitusi kādā dzīvoklī un kur, pēc Ilonas vārdiem, solījis ierasties arī Ušakovs. Taču viņš nav ieradies. Par parādu Ilona teikusi, ka naudu pārskaitījusi, bet droši vien kaut kur bankā aizķērusies. Mazliet paviesojusies, Jeļena braukusi atpakaļ uz Liepāju.

Turpina aizdot

Septembrī Vaščilko ģimene pārcēlusies uz īrētu dzīvokli Liepājā. Kontakti turpinājušies. Kad Jeļena atgādinājusi par parādu, Vaščilko teikusi, ka pie vainas esot Krievijas banka, kur nauda iesprūdusi.

Lai paciešoties, turklāt Ušakovs viņai neatdodot lielu parādu – kad atdošot, tad vispār nebūšot nekādu problēmu.

Jeļena noticējusi un vēl uz parāda par 150 eiro pārdevusi Ilonai sev vairs nevajadzīgos bērnu ratiņus.

Tad vēl Vaščilko teikusi, ka viņai galvā atklāts audzējs un ik pa laikam kļūstot slikti ar sirdi, tāpēc daudz jāārstējoties, kas daudz maksājot. Arī bērns slimojot un par viņu kā Krievijas pilsoni slimnīcās ārsti prasot lielu naudu. Jeļenai kļuvis žēl, un viņa turpinājusi aizdot dažādas naudas summas vēl aptuveni trīs mēnešus.

Kopumā ar bankas starpniecību pārskaitījusi 2277 eiro – katram pārskaitījumam pretim ir norāde, kam Vaščilko naudu lūgusi.

Vēl aptuveni 1500 eiro Jeļena aizdevusi skaidrā naudā pārtikai un citām precēm. Kopā tas sanāk 3777 eiro, ko viņa tagad arī lūdz piedzīt no apsūdzētās.

Kirkorovs un Ušakovs rakstījis e-pastus…

Vēl Vaščilko apgalvojusi, ka strādājot pie Krievijas dziedātāja Filipa Kirkorova par juristi un tagad esot bērna kopšanas atvaļinājumā.

Arī Kirkorovs esot viņai parādā, centies nogādāt naudu ar kurjeru līdz Krievijas–Latvijas robežai, bet kaut kas tur nojucis.

Tiesnesis jautāja Jeļenai, kā tādām lietām iespējams vispār noticēt? Jeļena atbildēja, ka savulaik viņas bijušais vīrs teicis, ka viņa māsa Ilona strādājot pie Kirkorova par tulku.

Turklāt tajā laikā Jeļenai pašai bijis emocionāli smags periods – bijis jākopj smagi slimais tēvs, slimojis bērns un vēl gājusi uz darbu. Arī bērnus viņa ļoti mīlot, tāpēc pārdzīvojusi par krustdēlu.

Tad vēl viņa esot saņēmusi vēstules pa elektronisko pastu no Kirkorova un Ušakova. Pēc kāda laika Jeļena tomēr sapratusi, ka tā ir Vaščilko, kas izveidojusi elektroniskās adreses ar Kirkorova un Ušakova uzvārdiem un pašām slavenībām ar to nav nekāda sakara.

Aicinās liecināt vīru Ēriku

Ar Vaščilko vīru Ēriku, kurš strādājis apsardzē, Jeļena tikpat kā nav runājusi: kad abas sievietes tikušās, tad Ēriks aizgājis uz citu istabu, neatbildējis uz Jeļenas telefona zvaniem. Vaščilko reiz teikusi, ka vīrs viņu sitot un nedodot naudu, vēlāk – ka Ēriks viņu pametis un palikusi uz ielas.

Decembrī sapratusi, ka tiek krāpta, Jeļena vēl kādu laiku uzturējusi kontaktus ar Vaščilko, lai viņu neaizbaidītu, vienlaikus vēl cerot, ka naudu atgūs, bet tomēr nākamā gada marta sākumā, kad sakopojusi spēkus, vērsusies policijā.

8. martā piezvanījis Ēriks, paziņojot, ka sieva arestēta un bērns aizvests uz bērnunamu.

Vīrietis arī apstiprinājis, ka Vaščilko ir krāpniece.

Nākamā tiesas sēde paredzēta augustā, un tajā uzklausīs Ēriku. Vaščilko gan teica, ka esot veltas cerības viņu ieraudzīt tiesas zālē.

Pirms tam krāpās Ventspilī

Vaščilko apcietinājumā pabijusi vairākkārt un tagad cietumā atrodas kopš 25. aprīļa. Kurzemes rajona tiesa Ventspilī 19. jūnijā viņu par krāpšanu notiesāja ar trijiem mēnešiem cietumā. Šis sods viņai pienācās par to, ka 2013. maijā Ventspilī izkrāpa no kādas personas 100 latus (142,29 eiro) par dzīvokļa īri, kas nemaz nebija izīrējams.

Bet pavisam jauki Vaščilko pavadīja laiku “Strādnieku viesnīcā” Ventspilī, kur, uzdodoties par Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) darbinieci un sakot, ka izmitināšanas izdevumus segs iestāde, mitinājās no 2013. gada 21. decembra līdz 2014. gada 11. februārim.

Lai viesnīcu apmuļķotu, viņa vietnē “inbox.lv” izveidoja elektroniskā pasta adreses ar VID ģenerāldirektores un VID Muitas pārvaldes direktora uzvārdiem, no kurām pati Ventspils digitālajā centrā uz viesnīcu sūtīja garantijas vēstules par rēķinu apmaksu.

Tādā veidā Vaščilko izdevās 53 dienās saņemt viesnīcas pakalpojumus diviem cilvēkiem 731,63 eiro vērtībā.

Neoficiāli zināms, ka Vaščilko tūkstošgades mijā īsu brīdi patiesi strādājusi VID kādā no Latgales nodaļām. Tiesa piesprieda ne tikai cietumsodu, bet arī atmaksāt cietušajiem minētās summas, kā arī procesuālos izdevumus valstij 560,94 eiro.

Bijusi arī “Rēzeknes mēra sieva”

Laikraksts “Kurzemes Vārds” par Vaščilko rakstījis jau 2017. gadā, kad viņai piespriests četru mēnešu cietumsods par īres maksas izkrāpšanu. Ilona uzdevusies par dzīvokļa īpašnieci vārdā Ina un no diviem cilvēkiem, kuri atsaukušies uz īres sludinājumu, izkrāpusi naudu. No viena 50 eiro rokasnaudu, no otra – dzīvokļa īres apmaksu 240 eiro par diviem mēnešiem.

Bet 2007. gada oktobrī Vaščilko tiesāta saistībā ar Liepājas naktsmītņu apkrāpšanu.

Vaščilko piezvanījusi uz kādu Liepājas viesnīcu un stādījusies priekšā kā Rēzeknes domes sekretāre.

Sieviete uz toreizējā Rēzeknes mēra Jura Gunta Vjakses sievas vārda desmit dienām rezervējusi istabu, kuras cena tolaik bijusi 154 lati (nepilni 220 eiro) diennaktī.

Drīz Vaščilko ieradusies viesnīcā un norādījusi, ka viņa ir Rēzeknes mēra sieva. Viesnīcā viņa izmantojusi gan bāru, gan restorānu, čekus parakstot kā Vjakses dzīvesbiedre. Krāpšana atmaskota pēc četrām dienām, kad kopējais rēķins pārsniedzis jau 700 latus (nepilnus 900 eiro). Pēc tam Vaščilko iemitinājusies citā Liepājas viesu naktsmītnē, kurai arī palikusi parādā.

Toreiz Liepājas tiesa viņai piespriedusi divu gadu ilgu nosacītu cietumsodu.

Pirms diviem gadiem “Kurzemes Vārda” žurnālista Ilze Ozoliņa atradusi arī kādu privātpersonu, kuru Vaščilko apkrāpusi un apzagusi. “Mele, intrigante un krāpniece. Meklē vīriešus iepazīšanās lapās. Pēc tam sākas mānīšanās, dīvaina braukāšana pa Latviju, nepārtraukta plānu mainīšana. Elektroniskajā sarakstē pēkšņi iesaistās ietekmīgi labvēļi, kas patiesībā ir no viņas pašas IP adreses atvērtas pasta kastītes. Piesauc mājas un auto pirkšanu, bet viss beidzas ar neko un pamatīgiem tēriņiem. Mēdz pirmo randiņu organizēt slimnīcā, kurā it kā nokļuvusi pēc avārijas,” sūdzējies kāds vīrietis.

Saistītie raksti
“Kurzemes Vārdam” viņš skaidrojis, ka ar “virsnieka Filipa Ņemcova atraitni” iepazinies Ogres slimnīcā.

“Oi, mani viņa “iemīlēja neprātīgi” un izvazāja pa viesu namiem no Liepājas līdz Daugavpilij. Bija man arī sarakstes it kā ar Uldi Sesku un Nilu Ušakovu, beigās gan izrādījās, ka šīs visas pastkastes atveras ar viņas paroli,” tā par pazīšanos ar nu jau pieredzes bagāto krāpnieci stāstījis vīrietis, no kura Ilona esot piesavinājusies planšetdatoru, naudas maku un citas mantas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga autoavārija
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūlijā pieaudzis vēlētāju atbalsts “Saskaņai” un Nacionālajai apvienībai
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pieaugot ar Covid-19 saslimušo skaitam, daudzi iedzīvotāji sapratuši lietotnes “Apturi Covid” noderīgumu
13 stundas

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Dodamies uz centrāltirgu: Cik šobrīd maksā gailenes? Vai barakvikas arī var nopirkt?
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš mani notrieca zemē, jāteniski uzsēdās virsū un ar nazi dūra kaklā!” Vīrs meitas acu priekšā dusmās smagi ievaino sievu 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Svarīgi šoferīšiem Rīgā: Otrdien un trešdien filmas uzņemšanas dēļ centrā būs ierobežota satiksme
16 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
Kāpēc lielākā daļa iedzīvotāju joprojām turpina pārmaksāt par elektrību
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
NBS skaidro, kā rīkoties, uz ceļa sastopot militāro kolonnu – apstāties ceļa malā vai turpināt braukt?
2 stundas