Auto un tehnoloģijas

Krievijas zonas “gadžeti”: droni, kaķi un arbaleta bultas lido pāri cietuma mūriem2

Nelegālu sūtījumu uz Krievijas ieslodzījuma vietām mazāk nekļūst, drīzāk otrādi, konstatējis resurss “Life.ru”, piebilstot, ka saskaņā ar Federālā Sodu izpildes dienesta informāciju tikai degvīnu vien konfiscē 300 litru apjomā gadā.

“Brālība” aktīvi stutē “sēdošos” kolēģus ar naudu, narkotikām, alkoholu un citām aizliegtām lietām. Turklāt kontrabandisti pastāvīgi pilnveido metodes, kā nemanītiem paveikt uzdevumu: tie ir gan tradicionāli izmantotie dzīvnieki (kaķi), gan tehniski jauninājumi, tostarp droni.

Piemēram, Krievijas kolonijā Nr. 5 apsardzes darbinieka rutinētās sardzes stundas iztraucēja dīvaina zumēšana. Vīrietis satrūkās un sāka uzmanīgi vērot nakti. Drīz vien garām sardzes tornim palidoja drons, virzoties uz saimniecības ēkām.

Sargs sacēla trauksmi un izsauca atbalsta grupu. Inspektoriem izdevās notriekt “robežpārkāpēju” kolonijas ēdnīcas rajonā. Kad aparātiņš nokrita zemē, viss kļuva skaidrs: drona “krava” bija vairāki mobilie tālruņi un to lādētāji.

Tādi stāsti Krievijas kolonijās ir visai ikdienišķi, bet, kā atzīst Sodu izpildes dienestā, dronus gan ieslodzīto atbalsta komandas sākušas izmantot pavisam nesen.

Jauniešu aizraušanos – dronus – ieslodzīto draugi piemērojuši savām “pasta” vajadzībām. Pa gaisu ieslodzījuma vietās galvenokārt cenšas ievest narkotikas un telefonus.


“Kvadrokopteri, kā likums, ir aprīkoti ar kameru, kas ļauj operatoram novērtēt notiekošo reālā laika režīmā un īstenot aizliegto priekšmetu nogādāšanu precīzi saskaņotā vietā. Dronu darbības rādiuss ir vairāki kilometri. Viena lidojuma laikā ierīce var nogādāt līdz 500 gramiem aizliegtu priekšmetu,” skaidro Soda izpildes dienestā.

Piemēram, ar drona palīdzību “sūtījumu” uz vienu no vietējām kolonijām mēģināja īstenot divi Komi iedzīvotāji. Trīs reizes viņi mēģināja soda izciešanas iestādē nogādāt mobilos telefonus, tomēr neviens mēģinājums nebija veiksmīgs.

Savukārt Udmurtijā apsardze pārtvērusi dronu, kas veda uzreiz sešus telefonus. Aizturēt izdevies arī drona operatoru, kuram noformēts administratīvā pārkāpuma protokols – par to draud naudas sods līdz 5000 rubļiem.

Gadā vidēji Krievijas likumsargi konfiscē ap 1,7 miljoniem rubļu naudā (aptuveni 270 tūkstoši eiro), vairāk nekā 230 litrus degvīna, 30 kilogramus dažādu narkotiku, 2000 mobilo tālruņu. Vairākumā gadījumu neatļautās lietas mēģina ienest nelegāli, pārsviežot pāri sētai vai paslēpjot legālos sūtījumos.

Kontrabandisti joprojām izmanto arī vecos, labos “pastniekus” – pāri sētām lido ne viens vien mājas kaķis, kuram uz muguras piestiprinātas paciņas ar telefoniem un narkotikām. Daļu, protams, “aiztur”, tomēr nav izslēgts, ka citi savu uzdevumu paveic līdz galam.

“Dzīvnieku izmantošanas gadījumus nevar nosaukt par retiem, bet parasti tie nav veiksmīgi,” šo praksi komentē amatpersonas.

Piemēram, kaķi par narkokurjeru mēģināja izmantot Tatarstānā. Kopā ar ieslodzītajiem dzīvojušo dzīvnieku slepeni nogādāja brīvībā, kur vairākas dienas badināja. Pēc tam “murim” uzvilka siksniņu ar narkotikām un izlaida netālu no kolonijas, kurā “sēdēja” pēc neatļautajām vietām izslāpušie kriminālisti.

Kolonijas apsardze tomēr uzzināja par “specoperāciju” un kaķi no 15 gramu heroīna “kravas” operatīvi atbrīvoja.Tāpat kontrabandisti nav aizmirsuši seno praksi paslēpt narkotikas pārtikas produktos. Urālos kāds ieslodzītais gandrīz saņēma desu ar telefonu iekšā, bet Kamčatkā vafelēs atrada SIM kartes un narkotiku iepakojumus.

Ir jau arī vēl oriģinālākas metodes. Piemēram, Novgorodas apgabalā kādam ieslodzītajam pienāca sūtījums ar vates kociņiem. Kolonijas darbiniekiem aizdomas izraisīja to krāsa, un tos nosūtīja uz ekspertīzi, kas parādīja, ka tie piesūcināti ar metadonu. Ja kociņi sasniegtu adresātu, heroīna aizvietotāju no tiem izskalotu un liktu lietā.

Saistītie raksti

Pēdējā laikā “pārsviešanai” izmanto arī arbaletus – tie noderot to pašu narkotiku un tālruņa karšu transportēšanai.

Vienu no tādiem “strēlniekiem” pagājušajā vasarā aizturēja Sverdlovskas kolonijā Nr. 19. Vīrietis naktī bija laivā pieairējies pie kolonijas dzīvojamās zonas sienas un centās ar arbaletu tur nogādāt “pienesumu”. Sargi viņu pamanīja, konfiscēja četras bultas, bet pašu šaujamo viņš paspēja noslīcināt ūdenī.

Aizturēts “strēlnieks” arī Tambovas apgabalā, kur tas mēģināja pāršaut pāri sētai vairākus mobilos tālruņus. Pie viņa atrada sainīšus ar 21 telefonu un lādētājus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Nebija atļaujas! Jaunākā informācija par SIA “UAV Factory” populāro dronu 1
5 dienas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Ātra kustība – daudz mēslu…Par sešiem miljardiem riteņu
6 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Izolēšanās veicina digitalizāciju jeb Kāpēc izvēlēties e-vidi
6 dienas

Lasītākie

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
9 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Dzīve pēc ārkārtējā stāvokļa atcelšanas būs vien normalitātes ilūzija
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
2 stundas
LE
LETA
Sports
Starp pelnošākajiem KHL hokejistiem neviena latvieša
33 minūtes