Foto: Shutterstock

Kurš vairāk piekusis, kurš kuru nesaprot. Tipiskākie jauno vecāku konfliktu iemesli un risinājumi 0

Bez vainas vainīgs

Foto: Shutterstock.com
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 138
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 87
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 45
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Par ko vispār ir strīds? Brīžam jauno vecāku mājās abi var staigāt sabozušies viens uz otru, pat īsti neatceroties, kur konfliktam rodama sakne. Par ko šoreiz? Bērna ienākšana ģimenē, jo īpaši pirmdzimtā, dzīvē ienes ne tikai mammas un tēta pozitīvās emocijas – prieku, apbrīnu, apmierinājumu. Bieži, pat diezgan bieži pāris saskaras ar nesaprašanos savā starpā, sarūgtinājumu, aizvainojumu.

Kā tikt pāri šādām situācijām, ko darīt, lai kļūtu par patiesi laimīgiem vecākiem, nekašķējoties savā starpā? Tipiskākās situācijas iezīmē un risinājumus sniedz portāls Parents.ru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bez vainas vainīgais
Viņa: “Tu visu dari nepareizi”.
Viņš: “Tu manī saskati ienaidnieku”.

“Vīrs man teica, ka es visu laiku kontrolējot viņa darbības, kā viņš tur pudelīti, kā paņem meitu uz rokām, kā noliek viņu gulēt, liekot saprast, ka es viņam neuzticos un nenovērtēju viņa, kā jaunā tēva, lomu. Bet es laikam vēl jūtu, ka meitiņa, kā iepriekš, ir daļa no manis, un manī rodas diskomforts, ja viņa izjūt kaut ko nepatīkamu. Tādos brīžos vīrs man atdod bērnu ar pavadošajiem vārdiem: “Ja reiz zini, kā labāk, dari pati,” tā portālam atzīstas kāda jaunā māmiņa.

Kā risināt situāciju?

Pamēģini uz brīdi ieiet jebkurā brīvajā tava mājokļa telpā un mierīgi paanalizēt to, kas tikko notika. Vai tavs mīļotais bērnam kaut ko nodarīja? Ja tas nav noticis, ļauj viņam pabeigt to, ko viņš bija iesācis darīt. “Vīrietim ir ļoti svarīgi atrast savu ceļu un pašam izlemt, kā tikt galā ar jauniem uzdevumiem,” uzsver bērnu psihologs un Minesotas Universitātes direktors ģimenes terapijas programmai Viljams Dočertijs.

Mamma no bērna piedzimšanas ar mazuli paliek – viens pret vienu, un tas viņai palīdz dabiskā ceļā atrast ar mazo labāku kontaktu. Bet, lūk, tavam partnerim ir svarīgi saprast, ka tu viņam uzticies, taču kritiskā situācijā būsi gatava steigt palīdzēt.

Pamēģini pateikt: “Zini, es ievēroju, ka nomainīt autiņbiksītes ir daudz vieglāk, ja bērns atrodas šādā pozīcijā. Pamēģini, varbūt arī tev tā būs ērtāk.” Tas izskanēs kā gatavība dalīties tajās zināšanās un pieredzē, ko tu pati esi atklājusi, un neizskatīsies pēc ultimāta, aizdomām, ka tu esi neapmierināta ar to, kā viņš tiek galā ar tēva pienākumiem.

Bezjūtīgais tēvs

Foto – otvetprost.com

Viņa: “Bērns raud! Kā tu vari sēdēt un mierīgi uz to noskatīties?”

Viņš: “Visi zīdaiņi raud. Viņam ir jāiemācās pašam nomierināties.”

“Kad meitai bija tikai trīs mēneši, viņa ļoti daudz raudāja, un viņai pilnīgi noteikti nevajadzēja mainīt autiņbiksītes. Viss, ko mēs varējām darīt šādās situācijās, ņemt viņu uz rokām. Bet mans vīrs bija citās domās. “Es gribu sniegt viņai iespēju iemācīties nomierināties pašai,” viņš sacīja. “Nomierināties pašai? Viņš joko!?”, es biju neizpratnē. Vai tiešām viņš neredz, ka viņai tagad ir slikti, un, cik ļoti viņa cer uz mūsu atbalstu,” portālam savas ģimenes konfliktos atzinusies kāda mamma.

Kā risināt situāciju?

Vīrietim un sievietei ir atšķirīgi tolerances līmeņi, kas attiecas uz bērna raudām. “Ir kaut kas, iespējams, balstīts ģenētiskā līmenī, kas mātēm ļauj ātri atsaukties uz bērna raudām, skaidro bērnu psiholoģe Irina Čackaja. Vēsturiski tieši sievietēm bija nekavējoties jāreaģē uz bērna vajadzību apmierināšanu, tiešā veidā rūpējoties arī par viņa izdzīvošanu tajā laikā, kad vīrietis bija devies medīt, lai iegūtu pārtiku. Šajā gadījumā, ja mamma uztraucas par bērnu un saredz nepieciešamību, lai nekavējoties dotos viņam “palīdzēt” – tieši tā arī vajag darīt.

Mūsdienās veiktie pētījumu pediatrijā un bērnu psiholoģijā arī norāda uz to, cik svarīgi bērna pirmajos mēnešos ir tuvība ar vecākiem. Vari savam partnerim parādīt kādas gudras grāmatas, ko sarakstījuši autori, kuriem viņš uzticas, vai arī kopīgi aiziet pie pediatra, kurš šajā gadījumā varēs pārstāvēt trešo – neieinteresēto pusi. Viņš paskaidros, ka šādā vecumā bērns vēl nav spējīgs manipulācijām, un viņa vēlme būt kopā ar vecākiem – ir vienkārši dabiska nepieciešamība. Taču tas nenozīmē, ka nav vērts rēķināties ar tēta domām (vēl jo vairāk, darīt to demonstratīvi).

Tu vari viņam pateikt, ka viņa viedoklim – pie pirmajām mazuļa skaņām nemesties pie bērna un nemēģināt viņu nomierināt – arī ir sava daļa patiesības. Bet tas ir tikai laika jautājums – ir svarīgi pagaidīt, kamēr mazulis nedaudz paaugsies, apvelsies, sāks labāk sevi apzināties un saprast vecāku teikto.

Kurš vairāk piekusis?

Foto -Shutterstock.com

Viņa: “Es ar bērnu esmu pavadījusi visu dienu – man nepieciešama atpūta.”
Viņš: “Bet man darbā bija grūta diena, un man arī ir nepieciešams pabūt vienam.”

“Jā, darbs var būt stresains, taču birojā es vienmēr varēju vismaz uz brītiņu aiziet uz tualeti vai vienatnē iedzert tasi kafijas. Šeit nav brīvdienu, ne atvaļinājumu. Uz to brīdi, kad mans vīrs ierodas mājās, es biju tik nogurusi, ka uzreiz piedāvāju viņam paņemt mazo rokās. Protams, viņš man teica, ka ir piekusis un grib atpūsties. Un es atklāti atbildēju, ka mūsu vēlmes sakrīt. Rezultātā mēs strīdējāmies gandrīz katru dienu,” savas nesaskaņas ģimenē atklāj vēl kāda mamma.

Kā situāciju risināt?

Abiem vecākiem ir jāsaprot, ka katram no viņiem ir bijusi ne tā vieglākā diena. Turklāt tam, kurš atgriežas mājās no darba (biežāk tomēr tētim), ir svarīgi ļaut atvilkt elpu, pirms acumirklī “pieslēgties” raudošajam mazulim. “Kad bērna tēvs parādās uz durvju sliekšņa, pārgurusī mamma automātiski uztver signālu: beidzot viņa varēs atpūsties. Taču vīrietim var būt nepieciešams neliels starpbrīdis. Tava demonstratīvā uzvedība, protams, apvienota ar nenormālu nogurumu, sniedz viņam tikai vienu signālu – tu viņu uzskati par sliktu tēvu. Papildu 20-25 minūtes, ko mamma pabūs kopā ar bērnu, viņu pārmēru neapgrūtinās, bet tētim pa šo laiku radīsies sajūta, ka viņš beidzot ir mājās, ka viņu gaidīja, ka viņa atnākšanai ģimene gatavojās. Turpmāko mazulim veltīto laiku, tētis varēs pavadīt daudz efektīvāk.

Gultā trešais liekais

Foto no obmen-sadami.ru

Viņa: “Es gribu, lai viņš guļ kopā ar mums.”

Viņš: “Bērnam ir jāguļ savā gultiņā.”

“Vīrs uzskata, ka katram ir jābūt savai gultai. Mūsu astoņus mēnešus vecajam dēlam, pēc viņa domām, ir jāguļ atsevišķi, mēs cenšamies ar bērnu pavadīt visu brīvo laiku, tādēļ naktī vīrs gribētu palikt tikai divatā ar mani. Viņš ir pārliecināts, ka dēlam ir svarīgi mācīties gulēt vienam. Es nesen atsāku strādāt un man nepietiek laika, ko pavadu ar dēlu, lai gan es strādāju nepilnu darba dienu, taču ļoti skumstu pēc mazā. Un man, un bērnam ir svarīga šī nakts kopāgulēšana,” atklāj kāda mamma.

Kā situāciju risināt?

Vecāki bieži, kā viņiem pašiem šķiet, strīdas par to, “cik svarīgi bērnam”, lai gan patiesībā strīds ir par to, cik daudz katrs no viņiem vēlas sajust sevi kā “labu vecāku”, uzskata Čackaja. Strīds par kopāgulēšanu vai bērna nošķiršanu savā gultā ir spilgts piemērs šai vēlmei – būt labam vecākam. Daudziem no mums šīs jūtas ir saistītas ar paša bērnībā piedzīvoto. Atkarībā no tā, cik pilnvērtīgu vecāku mīlestību un uzmanību esam saņēmuši paši, tā mēs lielā mērā veidojam attiecības arī ar saviem bērniem, uzskata psiholoģe.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bieži vien tie, kuriem bijusi cieša saikne ar vecākiem, šo modeli izmanto arī savā ģimenē. Kopāgulēšana kļūst kā simboliska šādas saiknes sastāvdaļa. Savukārt partnerim, kurš audzināts ģimenē, kurā starp tās locekļiem bijusi distance savstarpējās attiecībās, bērna nošķiršana, lai liktu viņu gulēt savā gultiņā, ir kā patstāvības audzināšana. Situācija gan var pavērsties spoguļattēlā, kad pieaugot, viņš vēlēsies bērnu pasargāt no savā bērnībā piedzīvotā vēsuma no vecāku puses, kad var kļūt par ļoti gādīgu. Pamēģini no sirds izrunāties. Piemēram, par to, kāda bija tava un tava partnera bērnības. Tiklīdz mēs to sapratīsim, ka aiz mūsu argumentiem var slēpties dziļi personiskas vajadzības, mums būs vieglāk saprast vienam otru,” iesaka psiholoģe.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 138
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 87
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 45
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 2
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 53
1 diena
Lasīt citas ziņas
AS
Ainārs Sauka
Ziņas
Pret Covid-19 vakcinētām personām pēc ceļošanas ļaus neievērot pašizolācijas prasību 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Domei ir jāatlīdzina 4. maijā iekasētā braukšanas maksa!” Rīgas vara saņēmusi pārmetumus
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
KNAB pārbauda aizdomas par iespējamu dokumentu viltošanu Ķekavas novada pašvaldībā
57 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Infektoloģe atklāj, ko par vakcinēšanos pret Covid-19 var dzirdēt slimnīcas gaiteņos 1
54 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Paziņojot, ka valsts karos līdz “ilgtermiņa mieram”, Izraēla iesauc armijā rezervistus
17:27
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā pēc vakcinācijas pret Covid-19 varēs saņemt “iespēju pasi”
17:11
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Domei ir jāatlīdzina 4. maijā iekasētā braukšanas maksa!” Rīgas vara saņēmusi pārmetumus
17:00
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā”
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien daudzviet līs, iespējamas arī pērkona lietusgāzes
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kreituse: Būs cīņa uz dzīvību un nāvi, lai Kariņš nezaudētu premjera posteni 50
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Paziņojot, ka valsts karos līdz “ilgtermiņa mieram”, Izraēla iesauc armijā rezervistus
8 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 13
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien katrs no mums var ielikt video, kur Levits aicina uzbrukt Krievijai,” Linga par “fake” ziņām un maskām raidījumos 7
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 8
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 45
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd ir uzpūsts liels “burbulis”, jo izmaksāts jau nekas nav!” Deputāte par prezidenta un ministru algu pieaugumu 6
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Traģiskajā “Ferarri” avārijā dzīvību zaudējis Latvijā pazīstams blogeris un viņa sieva 25
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
100 eiro katram, kurš vakcinēsies? Dombrovskis par to, kā motivēt cilvēkus vakcinēties 68
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 87
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Aija Auškāpa, Intars Busulis, Reinis Sējāns un Marats Ogļezņevs atkal meklēs talantīgākos Latvijā
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 53
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: Irēna, Irīna, Ira un Iraīda
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 40
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 31
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 39
1 diena