Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 123

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas

“Skandāls Latvijā! Valsts Satiksmes ministrija vērsusies pie Maskavas ar lūgumu apturēt kritumu tranzīta kravu plūsmā,” šāda ziņa gluži kā viesulis, pret Latviju vērstu nievu un izsmiekla pavadīta, šonedēļ izbrāzās cauri Krievijas ziņu vietnēm.

Var sacīt, ka gadiem uzturētais, bet diezgan nīkulīgais propagandas stāsts par to, ka Latvijas ekonomika bez Krievijas tranzīta tūlīt, tūlīt ies bojā, nu ieguvis jaunu elpu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaviļu iemesls ir pagājušās nedēļas TV3 raidījuma “Nekā personīga” sižets, kurā vēstīja, ka Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis, būdams Krievijas un Latvijas Starpvaldību komisijas Transporta darba grupas vadītājs, uzrakstījis vēstuli savam Maskavas kolēģim Krievijas transporta ministra palīgam un reizē darba grupas vadītājam no Krievijas puses Jurijam Petrovam, lūdzot, lai tas spertu kādus soļus, kas mazinātu birokrātiju un šķēršļus, kādi kavē no biznesa viedokļa abpusēji izdevīgo Krievijas kravu tranzītu caur Latvijas dzelzceļu tīklu un ostām. Vispirms jau tas attiecas uz ogļu kravām, kuru apturēšanā Krievijas politika ir īpaši uzskatāma.

Apkampties un raudāt

Nenoliedzami, ka tranzīta izsīkšana rada nopietnas problēmas Latvijas dzelzceļiem un ostām, tomēr, lai cik labi šajā situācijā būtu bijuši Satiksmes ministrijas nodomi, jāpiekrīt Valda Zatlera komentāram “Nekā personīga”, ka “lūdzoša vēstule nepalīdzēs”, ja darīšana ar Maskavas politiku: “Ja mēs pazemosimies, mēs tiksim pazemoti vēl tālāk.” Zatlers uzsvēris, ka šādām vēstulēm nebūs nekāda pozitīva efekta. Nav mūsdienu Krievijas dabā kaut ko dot kādam, “kas ir vājš un lūdzas”. Nav noslēpums, ar kādu domu Krievija pēdējos gados pastiprināti attīstījusi savu ostu infrastruktūru, ignorējot, vai tas ekonomiski izdevīgi vai ne.

“Golos Baltiji” virsrakstā vēsta: “Latvija iegaudojusies, zaudējot Krievijas kravu apgrozījumu.”
Ekrānuzņēmums no “Golos Baltiji”

Tas, kā pret epizodi ar vēstuli vienā balsī izturas Kremļa uzmanītie kaimiņvalsts masu informācijas līdzekļi, lieku reizi pierāda skarbo patiesību. Izrādās, Latvija “izmisīgi lūdzas”, “gaudo”, “mēģina iežēlināt” un tā tālāk.

Piemēram, “Argumenti nedeļi”: “Latvija pazemojoši lūdz Krievijai ļaut nopelnīt. Izrādās, lepnie latvieši vēl nav aizmirsuši krievu valodu.” Neesot arī aizmirsuši runāt laipnos, lūdzošos toņos. Kas zina, atcerēšoties vēl kopējo padomju pagātni!

Šķiet, viskrāšņākais virsraksts pieder Kaļiņingradā bāzētajai radiostacijai “Golos Baltiji”: “Latvija iegaudojusies, zaudējot Krievijas kravu apgrozījumu.” Izdevums “Vzgļad”, kas pozicionē sevi kā biznesa mediju, 23. novembrī raksta: “Šī statistika [tranzīta kritums] ir ļoti nobiedējusi Latvijas varasiestādes. Apstākļos, kad no PSRS mantotā lielrūpniecība ir sagrauta, tranzīts bija palicis kā viens no lielākajiem Latvijas ieņēmumu avotiem.

Un šobrīd, Covid-19 krīzes un ar to saistītās karantīnas radītās sistēmiskās krīzes situācijā, ekonomikā šie ieņēmumi būtu bijuši nepieciešamāki nekā jebkad. Tomēr tagad Latvijas Satiksmes ministrijas ierēdņiem nākas vien apkampties un raudāt, raugoties uz jaunāko statistiku.”

“Limitrofiem jājūt”

“Rīga raksta Maskavai nožēlas pilnas vēstules. Notikušais tiek pasniegts kā skandāls. Krievijā – ar ironiju. Latvijā – ar stāvokli tuvu šokam. Krievijas kravu tranzīta izbeigšana izrādījusies fatāla Latvijas ekonomikai. Rīga lūdz Maskavu apžēloties,” tā ainu zīmē izteikti impēriskā vietne “NewsFront”.

Latvija esot tikām “kodusi rokā, kas to baro”, līdz “dabūjusi ar pagali pa pieri”, un nu vēstulē lūdzot “nepazudināt valsts ekonomiku” (rakstā šie vārdi likti pēdiņās it kā citāts no vēstules).

“NewsFront” mudina, ka Krievijai vajadzētu bez kautrēšanās sākt saistīt ekonomisko saišu uzturēšanu ar Latviju ar konkrētām politiskām prasībām: “Limitrofiem pašiem uz savas ādas labi jāizjūt, cik ļoti dārgi šajā dzīvē izmaksā rusofobija. (..) Gribat tranzītu? Esiet tik laipni ņemt vērā Krievijas ģeopolitiskās intereses.”

Saprotams, katrs medijs stāstam kā attaisnojumu Krievijas politikai piekabina jebko, kas ienāk prātā. Tā esot “atmaksa” par Georga lentīšu aizliegšanu, “pretkrievisko histēriju”, Krievijas telekanālu ierobežošanu, “krievu diskrimināciju” un tā tālāk.

Daudzi atsaucas uz Krievijas senatora, Baltijas un Ukrainas lietās allaž runīgā Alekseja Puškova ziņu apmaiņas platformā “Telegram” ierakstīto, ka Latvija esot tik dedzīgi piedalījusies jebkurā “Rietumu alianses uzbrukumā” Krievijai, ka atlicis nekas cits kā reaģēt.

“Uz ko cerēja Rīgā – nav saprotams. Pieņemu, vienkārši nepadomāja par savas politikas un retorikas sekām. Un saņēma to, ko nevarēja nesaņemt,” tā Puškovs, mēģinot būt asprātīgs, – ja gribot kravas dzelzceļam un Rīgas ostai, lai prasot Latvijas ārlietu ministram, varbūt viņš tās atradīšot.

Interesanti, ka ilustrācijai par tranzīta īpatsvaru Latvijas iekšzemes kopproduktā (IKP) Krievijas medijos nosauktie procenti parasti ir vai nu no gaisa grābti, piemēram, 20%, vai arī kā tranzīts tiek minēts visas transporta nozares devums Latvijas IKP, kas, starp citu, 2019. gadā bija ap 9%. Taču tā jau nenotiek pirmo reizi.

“Atkarība” no ES

Vēl pirms stāsta par vēstuli Krievijas medijos dzīvoja vēstījums arī par kādu citu posta scenāriju, kas piemeklēšot Baltijas valstu tautsaimniecību. Proti, Baltijas valstis ir pieņēmušas politisku lēmumu līdz 2025. gadam atslēgties no tā dēvētā BRELL elektroapgādes loka, kas kopš PSRS laikiem Latviju, Lietuvu un Igauniju savieno ar Baltkrieviju un Krieviju, tā vietā sinhronizējoties ar Eiropas energosistēmu, lai mazinātu energoatkarību no neaprēķināmās Krievijas.

“Sputņik” ieskatā viss sanākšot pretēji – Baltija kļūs pilnībā atkarīga no Eiropas Savienības (ES): “Visu šo darbību mērķis ir acīmredzams: ar netirgus metodēm cīnīties pret Krieviju un Baltkrieviju kā elektroenerģijas piegādātājam Baltijai, kas spējīgas piedāvāt ekonomiski daudz izdevīgākus piegādes nosacījumus.

Pastāv arī otrs uzdevums, kura risinājums izdevīgs reālajiem Eiropas Savienības vadītājiem – likvidēt pat hipotētisku iespējamību Igaunijai, Latvijai un Lietuvai īstenot jelkādu patstāvīgu politiku.”

Rakstā diemžēl nav paskaidrots, kas ir “reālie” ES vadītāji un kā savienojums ar Krieviju tiešām vairo baltiešu patstāvību. Tāpat interesanti, ka “Sputņik” šajā gadījumā pēkšņi atcerējies par ekonomisko izdevīgumu, kaut kā piemirstot par to, ja ir runa par Krievijas tranzītu caur Baltiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Lasīt citas ziņas
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
22:44
Dronu uzbrukumi Kijivā: “Gandrīz katru vakaru debesis izskatās kā kārtējā Zvaigžņu karu epizode”
21:48
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
20:34
FOTO. Hokejistus pie Brīvības pieminekļa sagaidījuši vismaz 30 000 līdzjutēju, slimnīcās nogādāti 4
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Uzbrukums Kijivai turpinās.” Ukrainas galvaspilsētā viņš atkal dzirdami sprādzieni un gaisa trauksmes sirēnas
FOTOREPORTĀŽA no hokejistu sagaidīšanas lidostā: pirmie soļi atkal uz dzimtenes zemes
FOTO, VIDEO. Desmitiem tūkstoši cilvēku pie Brīvības pieminekļa ar gavilēm sagaida Latvijas hokeja izlasi
Pēteris Apinis: “Neviens nerunā par medicīnu, visi runā tikai par naudu!”
FOTO, VIDEO. Sabiedrībā zināmas personības pulcējas Rīgas centrā: atklāta izstāde pirms unikālas vēsturiskas latviešu filmas pirmizrādes
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Puče: Hokeja drudzis un fenomens Latvijā nepāriet – “Šie ir forši un disciplinēti čaļi, bet veiksme ir jānopelna!”
Hokejs vienoja – brīvdiena sašķēla tautu! Pēkšņās brīvdienas haoss daudziem aizēnojis uzvaras prieku
Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Otrdien gaiss iesils līdz +20 grādiem, valsts austrumos iespējams īslaicīgs lietus
VIDEO. Lidmašīna ar Latvijas hokejistiem pirms nolaišanās pārlido pāri Brīvības piemineklim
FOTO. Unikāli foto mirkļi! Viena diena lapsēnu dzīvē Latvijas mežos
Šodien no tevis tiek gaidīta aktīva rīcība! Horoskopi 30.maijam
“Tas ir trieciens!” Politologs Rajevskis kritizē Saeimas pārsteidzīgo lēmumu par brīvdienu 29.maijā
Būmeisters: Dziļi cienu Liepiņa kunga nostāju. Mēs mākslu nevaram skatīties atrauti no laikmeta
ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Politologs: Rinkēvičam ir izredzes kļūt par Valsts prezidentu
LDDK neatbalsta Saeimas “nakts laikā” radīto haosu valsts ekonomikā un tautsaimniecībā
FOTO. Jūrmalā Kūrorta svētkos atklāta sezona ar “Instrumentu” un Gustavo koncertu, “street food” festivālu un citiem brīnumiem