Foto: TASS/Scanpix/LETA

“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 78

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
Mājas
Vārītus rīsus nedrīkst uzglabāt ilgāk par vienu dienu! 10 bieži pieļautas kļūdas gatavojot, kas var izraisīt saindēšanos ar pārtiku
Lasīt citas ziņas

Krievijas propagandistiem patīk izcelt un saasināt dažādas problēmas, ar ko saskaras Baltijas valstis. Tomēr interesanti, ka Covid-19 nav kļuvusi par iecienītu tēmu, par spīti tam, ka te it kā būtu kur izvērsties. Taču vērojami pastarpināti mēģinājumi iedzelt Latvijai.

“Vēju caurpūsta valsts, kur daudz tukšu māju”

CITI ŠOBRĪD LASA
Kims Kiduks
Foto: AP/Scanpix/LETA


Piemēram, kad decembrī parādījās ziņa, ka Latvijā ar Covid-19 miris slavenais korejiešu dokumentālists Kims Kiduks, vairāki Krievijas portāli izvēlējās ne tik daudz atgādināt režisora veikumu, bet apcerēt to, cik “neveiksmīgā vietā” viņu piemeklējusi nāve.

Šoreiz noderējis tas, ka par notikumu izteikušies dažādi cilvēki, un var secināt, ka, piemēram, portāls “Sputņik” apzināti meklējis un apkopojis tieši tos ierakstus, kur parādās kaut kas nievājošs vai ironisks par Latviju.

“Šausmīga vieta” – tā apgalvots apakšvirsrakstā, zem kura tiek citēta kāda žurnāliste Anastasija Mironova, kura, kā uzsver “Sputņik”, esot guvusi plašu ievērību ar savu iepriekšējo rakstu par sliktajiem Latvijas ceļiem. Lai gan Mironova apsolījusi nekad vairs nebraukt uz Latviju, šī vieta viņai tomēr nedod mieru un par to jāraksta atkal.

Viņa uzskata, ka tieši latviešu sūdzības esot bijis iemesls, kāpēc “Facebook” uz mēnesi nobloķējis viņas kontu. Uzzinājusi, ka te miris pazīstams korejiešu režisors, Mironova izgāzusi žulti: “Šausmīga valsts. Un kāpēc Kimam Kidukam vajadzēja pirkt māju Jūrmalā un kārtot uzturēšanās atļauju? Es esmu uzaugusi ar viņa filmām. Nevaru saprast, kāpēc viņam vajadzēja dzīvesvietu Latvijā. Viņš taču varēja atļauties jebkuru citu Eiropas valsti.”

Neitrālāk, bet ar ironiju par Latviju šajā saistībā rakstījis bijušais portāla “Meduza” žurnālists Iļja Krasiļčiks, kurš atcerējies, ka laikā, kad viņš strādājis Rīgā (te atrodas “Meduza” birojs), pamanījis lidostā tūrisma saukli, kuru precīzi vairs neatceroties, bet doma bijusi “Baltija – vieta, kur pabūt vienatnē”.

Reklāma
Reklāma

“Bet tagad iznāk, ka “Baltija – vieta, kur nomirt vienatnē”,” “Sputņik” citē žurnālistu. Sociālajos tīklos šis viņa ieraksts izpelnījies kritiku, tāpēc Krasiļčiks taisnojies, ka “maigi un no visas sirds” mīlot Latviju, bet “neviens nevar aizliegt par to pajokot”.

Par Kiduka nāvi savu repliku uzrakstījis arī Krievijas režisors Aleksandrs Germans, un arī viņa citāts noderējis “Sputņik” rakstā: “Kims Kiduks miris Latvijā. (..) Tie, atvainojiet, ir pilnīgi nesavienojami vārdi. Skumjais gadījums, kad par nelaiķi zināja vairāk nekā par tādu Latviju. Viņam bija smagi dvēselē, depresija, apvainojumi Korejā. Vientulība. Nez kāpēc nomira Latvijā. Bija talantīgs cilvēks, tagad viņa vairs nav. Šķiet, viņam bija lemts nomirt vientulībā mazā, vēju caurpūstā valstī, kur daudz tukšu māju.”

Propagandas portāls tīksminās, ka šis citāts esot aizvainojis daudzus latviešus, kas par to vēlāk rakstījuši tviterī.

Par ko Latvijā apskauž argentīniešus?

Vairākās Krievijas propagandas vietnēs ievietots Latvijas Krievu savienības politiķa Aleksandra Fileja apcerējums ar mīklainu nosaukumu “Kas argentīniešiem labi, to Latvijai neredzēt?”. Mīklas atminējums ir Krievijā izstrādātā “Sputņik V” vakcīna.
Ekrānuzņēmums no newsfront.ru


Pēc pēdējiem skandāliem ap Latvijas gauso vakcinēšanas plānu, kam sekoja veselības ministres Ilzes Viņķeles demisijas pieprasījums, varētu šķist, ka te Krievijas propagandisti gan atradīs kaut ko savām vajadzībām, taču šī tēma izpelnījusies vien atsevišķas īsas ziņas.

Tomēr pavisam bez dezinformācijas nav izticis un ir arī mēģinājumi sēt šaubas. Tā interneta vietnēs “Inforuss”, “News-front” un vēl dažās citās ievietots Latvijas Krievu savienības politiķa Aleksandra Fileja apcerējums ar mīklainu nosaukumu “Kas argentīniešiem labi, to Latvijai neredzēt?”.

Mīklas atminējums ir Krievijā izstrādātā “Sputņik V” vakcīna, kuru Argentīna esot vēlējusies iegūt vairāk nekā konkurentu radīto, tāpēc ļoti priecājoties par lidmašīnu, kas atvedusi krievu vakcīnu – tas pat tiekot dēvēts par “Dzīvības reisu”.

Tālāk autors izplūst spriedelējumos par to, ka Rietumu ražotās vakcīnas esot šaubīgas, tāpēc neesot pārsteigums, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju šobrīd nevēloties vakcinēties. Filejs apgalvo, ka liela daļa iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu, bet tā Latvijā neesot pieejama.

Neiztulkojamā “mājsēde”

Krievijas valdības oficiālais izdevums “Rossijskaje gazeta” izrādījis interesi par Latvijā izmantoto vārdu “mājsēde”.\

Medija ieskatā tas varot radīt nesaprašanu krievvalodīgo iedzīvotāju vidū, jo krieviski “mājsēdi” varot iztulkot kā “домашние посиделки”, kas apzīmējot pavisam ko citu – ciemošanos un kopīgu svinēšanu.

“Varas kritiķi uzsver, ka tagad nav īstais laiks žonglēšanai ar terminiem, tā vietā atklāti jāsaka, ka valstī tiek ieviesta komandantstunda,” savā interneta vietnē norāda “Rossijskaja gazeta”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.