Zanda Kalniņa-Lukaševica
Zanda Kalniņa-Lukaševica
Foto – LETA

Lielbritānija aktīvāk ziņo Latvijai par nepilngadīgo valstspiederīgo ģimeņu lietām 0

Sākotnēji Lielbritānija bieži neinformēja Latviju par ģimeņu lietām, kurās iesaistīti nepilngadīgie Latvijas valstspiederīgie, taču, pateicoties ārlietu dienesta ciešajai sadarbībai ar britu iestādēm, pēdējos gados situācija ir būtiski uzlabojusies, pauž Ārlietu ministrijā (ĀM).

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

To ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V) norādījusi atbildē uz Saeimas opozīcijas deputātu pieprasījumu par paveikto nepilngadīgo valstspiederīgo tiesību aizsardzībā Lielbritānijā. Tāpat skaidrota kārtība bērnu pārstāvēšanai tiesā.

Vēstulē Saeimas Pieprasījumu komisijai norādīts, ka saskaņā ar Saeimas 2016.gada pieņemto deklarāciju par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo aizsardzību ĀM vērsa valstu, kurās ir vislielākā Latvijas valstspiederīgo kopiena, uzmanību uz jautājuma svarīgumu, norādot uz pienākumu informēt Latviju par mūsu valsts nepilngadīgo valstspiederīgo izņemšanu no ģimenes.

CITI ŠOBRĪD LASA

ĀM arī veikusi darbu, lai informētu Latvijas valsts piederīgos par ārvalstu tiesību normām un tradīcijām bērnu tiesību aizsardzības jomā, teikts vēstulē. Tāpat uzsvērts, ka ministrija Lielbritānijā atbalstījusi audžuģimeņu tīkla izveidi, aicinot tajā pieteikties diasporas pārstāvjus, lai nodrošinātu no ģimenēm izņemtajiem bērniem līdzšinējās kultūrvides saglabāšanu.

Ministrija norāda, ka sākotnēji Lielbritānija bieži neinformēja Latviju par lietām, kurās iesaistīti nepilngadīgie valstspiederīgie. Pateicoties ārlietu dienesta ciešajai sadarbībai ar britu iestādēm, pēdējos gados situācija ir būtiski uzlabojusies, pauž Kalniņa-Lukaševica.

Tāpat novērojams, ka arvien biežāk lietās tiek pieņemti lēmumi par bērnu, kuru vecāki nespēj nodrošināt pienācīgu aprūpi, nodošanu radinieku aprūpē Latvijā, skaidro ĀM.

Ministrijā arī norāda, ka aizbildnības lietās ar pārrobežu aspektu par saziņu ar ārvalstu iestādēm nepilngadīgo tiesību aizsardzībai atbildīga ir Tieslietu ministrija (TM), līdz ar to aktīvi piedalīties tiesas sēdē drīkst tikai TM vai attiecīgās bāriņtiesas pārstāvji. TM aizbildnības lietās sazinās ar attiecīgās ārvalsts iestādēm, tai skaitā sociālajiem dienestiem un tiesām, lai nodrošinātu bērna interešu aizsardzību, skaidro ĀM parlamentārā sekretāre.

Savukārt Latvijas vēstniecības pārstāvis drīkst piedalīties tiesas sēdē tikai novērotāja statusā, ja saņemta tiesas atļauja. Novērotāja statuss nozīmējot, ka viņam nav tiesībām paust savu viedokli, skaidro ĀM.

Kalniņa-Lukaševica pauž, ka maksimāli efektīvai nepilngadīgo tiesību aizsardzībai ir nepieciešama visu iesaistīto Latvijas iestāžu kopīga izpratne par katras iestādes veicamajiem pienākumiem. Viņa norāda, ka TM, iesaistot ĀM, Labklājības ministriju, Tiesībsarga biroju, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju un Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociāciju, ir tapusi “Starpinstitucionālās sadarbības vienošanās par Latvijas valstspiederīgo bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs”.

Reklāma
Reklāma

Šī starpinstitucionālās sadarbības vienošanās tika parakstīta 14.decembrī un paredzēts, ka tā palīdzēs daudz efektīvāk risināt situācijas, kas skar Latvijas bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs.

Kā ziņots, Saeima 14.decembrī noraidīja opozīcijas deputātu pieprasījumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS), kurā politiķi pārmeta ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (V) “izvairīšanos no pienākumu pildīšanas” nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo Lielbritānijā tiesību aizsardzībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.