Foto: Dainis Bušmanis

Minimāli uzlabojumi pensionāriem 58

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

 

“Latvijas Avīze” priekšvēlēšanu laikā turpina vērtēt partiju darbus un solījumus. Šajā reizē – politiķu atbildes uz jautājumiem par labklājības politiku Latvijā. “Latvijas Avīzes” redakcija konkrētos jautājumus, uz kuriem saņemtās atbildes šeit publicējam, uzdeva tām partijām, kurām ir lielākas izredzes pārvarēt 5% vēlētāju balsu barjeru.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Arī pirms 14. Saeimas vēlēšanām tāpat kā pirms iepriekšējām partiju solījumi pensionāriem ir gauži pieticīgi. Vairāk tie aprobežojas ar standarta frāzēm “nodrošināt sociālā budžeta ilgtspēju cienīgām vecumdienām” vai “iestāties par tādu valdības politiku, kas vairo senioru labklājību”.

Sociālo jautājumu eksperte Ruta Zilvere jau pirms 13. Saeimas vēlēšanām 2018. gadā intervijā Latvijas Radio secināja, ka par pensiju indeksācijas sistēmu nerunā neviena partija un ka sociālā politika šajās vēlēšanās nebūs galvenais “populisma placdarms”. Kā ir šogad? Cik liela interese par pensionāriem ir tām partijām, kuras cer iekļūt 14. Saeimā?

Ir politiķi, kuri cenšas pievilināt vēlētājus seniorus. Piemēram, “Konservatīvie” sola, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamais minimums algām, kā arī minimālā alga un vidējā vecuma pensija sasniegšot 750 eiro. Partija “Katram un katrai” savā programmā ierakstījuši, ka tikšot atcelts IIN pensijām līdz 1000 eiro. Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) izceļas citu partiju vidū ar plašāku sociālo programmu tieši senioriem. Gan ZZS, gan arī “Apvienotā saraksta” pro­grammā ir norādīts, ka pensijas ir jāindeksē atbilstoši inflācijai un tas jādara nevis reizi gadā, bet biežāk.

Atgādināšu, ka šajā – vēlēšanu – gadā Saeima pacentās un pieņēma likuma grozījumus indeksēt pensijas mēnesi agrāk – nevis 1. septembrī, bet gan 1. augustā.

 

Nedomā mazināt  ienākumu nevienlīdzību

Diemžēl inflācija turpina kāpt, bet tās ietekme uz pensiju indeksāciju tikpat kā netiek ņemta vērā. To valdībai ne reizi vien ir norādījušas pensionāru organizācijas.

Piemēram, Jelgavas pensionāru biedrība ir nosūtījusi vēstuli augstākajām valsts amatpersonām, kurā akcentē, ka 2021. gadā vidējā bruto alga valstī pieauga par 125 eiro, bet vidējā vecuma pensija palielinājās vien par aptuveni 18 eiro mēnesī. Pensionāri secinājuši, ka šī ienākumu lielā nevienlīdzība norādot, ka valstī būtiski samazinās vecuma pensionāru labklājība, jo algu pieaugums nāk kopā ar cenu pieaugumu, bet pensiju pieaugums no indeksācijas nenosedz cenu pieaugumu.

“Mēs esam cīnījušies un atbalstām no šī gada jūlija ieplānoto pensionāra neapliekamā minimuma palielināšanu no 350 eiro līdz 500 eiro mēnesī. Tie bija Bordāna “Konservatīvie”, kas šo palielinājumu izspieda no saviem koalīcijas partneriem. Bet vienlaikus saprotam, ka tas atkal palielinās pensionāru ienākumu nevienlīdzību, jo vienlaikus nav pieņemti nekādi lēmumi, kā palielināt pensijas tiem pensionāriem, kam šobrīd ienākumi ir zem 330 eiro mēnesī – viņi nesaņem nevienu centu vairāk pie pensijas no neapliekamā minimuma palielināšanas.

Viņiem pensija nepieauga arī no neapliekamā minimuma pieauguma 2021. gadā. Piemēram, jūlijā mūsu valstī bija rekordaugsta inflācija – 22%. Labklājības ministrija mums stāsta, ka indeksācija nozīmējot pensijas pirktspējas atjaunošanu. Kā var atjaunot pirktspēju, ja pensijas indeksē, par pamatu ņemot nevis vidējo pensiju, bet gan strādājošo algu, kas ir trīsreiz lielāka par vidējo pensiju?” vaicā Latvijas ­Pensionāru biedrības valdes pārstāvis un Jelgavas pensionāru biedrības tiesību aizstāvju grupas dalībnieks Jānis Felsbergs.

Pensionāru organizāciju pārstāvji ir norādījuši, ka, raugoties uz mazo pensiju saņēmējiem, uz viņu dzīves dārdzību, pensionāra maciņā gada inflācija var sasniegt pat 40 un vairāk procentu.

 

Bāzes pensiju noteikšot taisnīgāk

Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts sociālajos un veselības aprūpes jautājumos Pēteris Leiškalns (kandidē no Nacionālās apvienības sarak­sta) uzskata, ka, raugoties no sociālā atbalsta viedokļa, pensiju indeksācija nav taisnīga, jo tiem, kuri saņem minimālo pensiju 150 eiro, tā pieaugs par 30 eiro, bet kuriem tā ir 535 eiro, katru mēnesi piemaksās 100 eiro.

P. Leiškalns piebilst: “Vēl viena problēma, kas gan tieši neskar mazo pensiju saņēmējus, – indeksē tikai to pensijas daļu, kas nepārsniedz pusi no iepriekšējā perioda vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī. Tas nozīmē, ka tā pensijas daļa, kas pārsniedz šo lielumu (šogad 534 eiro), vispār netiek indeksēta, un tikai šogad vien tā ir zaudējusi vairāk nekā piektdaļu no savas vērtības. Šādos apstākļos valsts stāsti par to, lai cilvēki maksā nodokļus no lielākas algas, jo tad būšot labākas vecumdienas, ir diezgan bezjēdzīgi, jo arvien vairāk izplatās doma, ka valsts šos cilvēkus patiesībā “aptīra”.”

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) savā atskaites ziņojumā Saeimai sacīja, ka, “lai uzlabotu senioru dzīves kvalitāti un materiālo situāciju, paredzēts sagatavot priekšlikumus taisnīgākai un godīgākai bāzes pensijas noteikšanai”. Labklājības ministrija (LM) jau ir izstrādājusi un iesniegusi Valsts kancelejā grozījumus likumā, lai tos varētu ieviest no 2023. gada 1. janvāra. LM Sociālās apdrošināšanas departamenta vadītāja Sandra Stabiņa informēja, ka šajos likuma grozījumos ir noteikta pensijas apmēra aprēķināšanas metode, kas atbilst vienotai metodei minimālo ienākumu sliekšņa noteikšanā un sociālekonomiskajai situācijai valstī.

Andris Skride (“Attīstībai/Par”) piedāvā minimālās pensijas aprēķina bāzi noteikt 200 eiro apmērā. Savukārt ZZS uzskata, ka pensijas aprēķina bāzei ir jābūt 30% no ienākumu mediānas, kas ir 163 eiro. No 2021. gada 1. janvāra minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze, pateicoties Sa­tversmes tiesas spriedumam, ir 136 eiro (2020. gadā – 80 eiro), bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro (2020. gadā – 122,69 eiro).

 

Partijas,  kas atbalsta ministrijas priekšlikumu

LM izstrādājusi arī konceptuālu ziņojumu, kurā paredz minimālo pensiju finansēšanas principu un politikas maiņu. Ministrijas piedāvājumā no 2023. gada 1. janvāra paredzēts piešķirt piemaksu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, pie vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas pēc 2011. gada 31. decembra. Plānots, ka piemaksu sistēmas uzlabošana turpinātos gan 2026., gan 2027. gadā un arī nākamajos gados.

“Piemaksa par apdrošināšanas stāžu jeb bāzes pensija būtu regulārs ikmēneša maksājums, kas no valsts pamatbudžeta līdzekļiem izmaksājams papildus no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām aprēķinātajai vecuma pensijai, novērtējot katra individuālo iesaisti valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā,” norāda Labklājības ministrija.

Izvērtējot politisko partiju atbildes uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem, var secināt, ka politiski šo priekšlikumu atbalsta “Konservatīvie”, Apvienotais saraksts, “Saskaņa”, “Katram un katrai”, NA, kā arī “Latvija pirmajā vietā” un “AP”.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (“Konservatīvie”) Latvijas Pensionāru federācijas izdevumā “Latvijas Pensionārs” atzinis, ka ­sabiedrībai un arīdzan viņam kā politiķim esot daudz darāmā, lai Latvijas seniori tiktu uztverti cieņpilnāk, tostarp finansiāli. “Pēc dažādiem kritērijiem Latvijas pensiju sistēma ir atzīta kā viena no ilgtspējīgākajām pasaulē,” arī atgādina Eglītis. Tas gan vairāk attiecas uz patlaban strādājošajiem, kas iemaksā nodokļus pensiju budžetā. Pensionārs Felsbergs vaicā, kā var būt ilgtspējīgākā pensiju sistēma valstī, kur vairāk nekā puse pensionāru dzīvo uz nabadzības riska robežas?

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
17:22
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls
17:21
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
17:16
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
Īlons Masks uz brīdi zaudējis pasaules bagātākā cilvēka statusu “Forbes” sarakstā
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
VIDEO. “Pilna laika tētis esmu jau vairāk nekā trīs gadus”: režisors Miks Ozoliņš uzņēmies rūpes par meitu
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote