Nekustamo īpašumu aģente Anna Ināra Rihtere: Nezināšana neatbrīvo no atbildības arī darījumos ar nekustamo īpašumu 0

Autors: nekustamo īpašumu aģente Anna Ināra Rihtere

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

“Man regulāri zvana paziņas un jautā, cik maksā viņu dzīvoklis vai māja. Viņi tiešām domā, ka mākleris ieskatās zvaigznēs un bez piepūles konstatē faktu. Turklāt viņiem šķiet, ka cena ir vienīgais un pats svarīgākais jautājums visā pārdošanas procesā,” ar savu pieredzi dalās nekustamo īpašumu aģente Anna Ināra Rihtere, kas novēro cilvēku neizsīkstošo vēlmi īpašumus pārdot pašu spēkiem, nevis uzticēt darījuma kārtošanu zinošam profesionālim.

Darījumi ar nekustamajiem īpašumiem bieži vien ir saistīti ar lielām vai pat milzīgām naudas summām un visbiežāk arī ar lieliem riskiem. Anna secina, ka cilvēki, kam nav zināšanu īpašumu pārdošanā, rīkojas saskaņā ar principu “mazāk zini, labāk guli”, bet, kā zināms, nezināšana neatbrīvo no atbildības, tādēļ nekustamo īpašumu speciāliste ieskicē dažus riskus, ar kuriem jārēķinās nekustamo īpašumu darījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina Annas pieredze, lielākajā daļā no otrreizējā tirgū piedāvātājiem īpašumiem ir veikta nelikumīga pārbūve. Bieži vien paši īpašuma saimnieki nemaz nezina, ka viņu īpašumā ir nesaskaņota pārbūve, jo ar tādu “vezumu” to jau nopirka. Ir arī tādi īpašnieki, kas, nezinot vai ignorējot normatīvo aktu prasības, nelikumīgo pārbūvi veic paši.

Nelikumīgas pārbūves var būt vienkārši saskaņojamas, un tam nepieciešamas salīdzinoši nelielas izmaksas, bet var būt arī pārbūves, kuras saskaņot nemaz nav iespējams vai ārkārtīgi dārgi un sarežģīti. Tādi gadījumi visbiežāk saistīti ar nesošo konstrukciju skaršanu vai fasādes izmaiņām. Īpašumus, kuros konstatēta nesaskaņota pārbūve, nefinansē bankas, var būt nepatikšanas ar būvvaldi, kā arī var tikt izrakstīti sodi, turklāt tādus īpašumus ir daudz grūtāk pārdot. Ja arī izdodas atrast pircēju, jārēķinās ar nepievilcīgu cenu.

Ir gadījumi, kad pircēji savas nekompetences dēļ uzķeras uz skaistu remontu vai ērtu plānojumu un nepārbauda inventarizācijas lietu vai nepamana atzīmi par konstatētām patvaļīgas pārbūves pazīmēm. Jebkurā gadījumā jāsaprot, ka īpašuma kadastrālās uzmērīšanas lieta, kas ir līdzīga automašīnas tehniskai pasei, ir dokuments, kas apliecina īpašuma sastāvu, platību un telpu plānu. Ja dokumenta datos ar realitāti ir neatbilstība, šis ir nopietns kritērijs, lai apsvērtu iespējamās sekas.

Ne mazāk būtisks kritērijs, kam jāpievērš uzmanība, ir īpašumtiesības. Piemēram, daudzdzīvokļu māju kontekstā ir svarīgi apzināties, vai ēka ir sadalīta atsevišķos dzīvokļu īpašumos, jo pretējā gadījumā tas ir kopīpašums. Kopīpašuma gadījumā jāapsver, vai ir saskaņota un zemesgrāmatā nostiprināta kopīpašnieku lietošanas kārtība un kāds ir tās saturs. Kam pieder zeme zem mājas? Vai tā ir mājas īpašumā vai tiek nomāta? Ja to nomā, tad kas ir zemes īpašnieks? Šie ir tikai daži jautājumi, kas būtiski ietekmē nekustamā īpašuma tirgus cenu un līdz ar to arī pārdošanas procesu.

Viens no nepatīkamākajiem pārsteigumiem, ar ko saskaras nepieredzējuši pārdevēji, ir ziņa, ka darījums tiks aplikts ar kapitāla pieauguma nodokli 20 procentu apmēra no ienākuma. Šādā gadījumā ir jāsamierinās ar negaidītiem izdevumiem vai jāatceļ darījums, vai arī jāatrod cits risinājums, ko var ieteikt kompetents mākleris.
Darījumu var sarežģīt arī mantojumu lietas, laulāto personu mantiskās attiecības vai jebkuras trešās personas, piemēram, ja īpašums ir ieķīlāts. Šodienas realitātē, kad ir ieviestas sankcijas pret konkrētu valstu pilsoņiem, ir jāizvērtē arī darījuma drošība un naudas izcelsme. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka kopš 2019. gada darījumos ar nekustamo īpašumu ir aizliegtas jebkāda veida skaidras naudas operācijas.

“Atsevišķi gribu vērst uzmanību uz rokasnaudas iemaksu. Pirms pārskaitīt rokasnaudu pārdevējam, pircējam ir jābūt pārliecinātam, ka pārdevējs spēs izpildīt līguma saistības, jo pretējā gadījumā pircējs riskē ar iemaksāto naudas summu. Ir gadījumi, kad pārdevējs saņem rokasnaudu, iztērē to savām vajadzībām un neizpilda rokasnaudas līguma nosacījumus. Labi, ja pusēm izdodas vienoties un pārdevējs naudu atmaksā, taču pircējs piedzīvo vilšanos. Sliktākā gadījumā pircējs var vērsties tiesā un mēģināt piedzīt no pārdevēja iemaksāto rokasnaudu.

Kamēr pircējs gaida tiesu, pārdevējs var pārdot savu īpašumu citai personai, kā rezultātā tiesas procesa ietvaros vairs pat nav īpašuma, ko apķīlāt. Jebkurā gadījumā naudas piedziņa caur tiesu ir ārkārtīgi nepatīkams un, iespējams, arī ļoti ilgstošs process. Īpaši jāuzmanās, ja pārdevējs ir juridiska persona, jo problēmu gadījumā uzņēmums var paziņot par maksātnespēju. Un, ja SIA pamatkapitāls ir daži tūkstoši, var gadīties, ka vairāk neko arī nevar piedzīt,” brīdina speciāliste.

Lai gan nekustamo īpašumu darījumos lielākoties satiekas godprātīgas puses, tomēr ir ne mazums gadījumu, kad kāda no darījumā iesaistītajām pusēm, nerēķinoties ar potenciālajiem riskiem, piedzīvo nepatīkamus brīžus, jo uzskata, ka profesionāla māklera nolīgšana ir lieka. Risks darījumos ar nekustamajiem īpašumiem nav attaisnojams, uzskata Anna, aicinot pret jebkuru darījumu izturēties atbildīgi.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs