Stanislavs Maļkevičs ar ģimeni.

Nemeklēt laimi svešumā, bet savā dzimtajā pusē 7

Juris Viļums, žurnāls “Baltijas Koks”

Par Stanislavu Maļkeviču laiku pa laikam iznāk dzirdēt labus vārdus: restaurējis dažādas koka konstrukcijas apkārtnes baznīcās, uzņēmējs, kas attīsta savu darbību, raksta projektus un īsteno aizvien jaunas idejas, nepiekusis turpina arī popularizēt Dagdas pilsētu kā vietu, kur pats dzīvo, – citiem iesaka apdomāt un izvērtēt iespējas veidot savu dzīvi reģionā.

Vienkārši, bet kvalitatīvi

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējā laikā Stanislava izveidotais un vadītais uzņēmums SIA Staisons vairāk specializējas kempinga mājiņu celtniecībā.

Internetā var apskatīt daudzas bildes, kā izskatās šādas moduļu mājiņas, kuras var uzreiz aizvest un vajadzīgajā vietā nolikt. Iekšā tad var veidot, ko vajag – vai nu vienkārši guļamistabu, vai aprīkot kādu citu kempingam vajadzīgo funkciju nodrošināšanai – virtuve, duša, tualete.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daugavpils pusē viesu nams Beibuks jau pirms pāris gadiem uzstādījis 15 mājiņas: desmit dzīvojamās, viena dušai, viena tualetēm, vēl garāža, pirts un viena biroja administratīvajām vajadzībām. Mājiņas taisītas arī kempingam Adamova pie Krāslavas.

Arī citos Latgales un pārnovadu kempingos var pamanīt šādas mājiņas. Uz ārzemēm gan vēl neeksportē – pagaidām viss šeit pa Latviju.

Publicitātes foto

Taču ar to darbība nebeidzas. «Taisām pēc principa – no pamatiem līdz atslēgai. Visu māju varam uzcelt, sākot no projekta izstrādes, tad arī pamati un sienas, jumts, grīdas, iekšējā apdare, logi, durvis, virtuve, mēbeles,» droši uzskaita Stanislavs.

SIA Staisons ir mazs uzņēmums, taču vajadzības gadījumā cieši sadarbojas ar Stanislava tēva firmu SIA Līgaiši, kurai plašāks darbības profils, strādā arī ceļu būvniecībā pa visu Latviju – projektēšanā, būvuzraudzībā. Tur gan raksturīga pamatīga sezonalitāte, tāpēc sadarbība iet par labu abiem uzņēmumiem.

Mājas tiek celtas Dagdas apkārtnē un tuvākajos novados, taču arī uz Norvēģiju bijis paneļmāju pasūtījums. Šeit viss saražots, tad aizvests uz turieni, kur attiecīgi kopā salikts un samontēts. Tas nav lētākais celtniecības variants, taču ļoti ātrs – mēneša laikā tava sapņu māja jau gatava!

Lai arī Stanislava pakalpojumu klāsts ir plašs, pašam līdz šim vairāk ir nācies strādāt ar mēbeļu izstrādi – tajā roka vairāk piešauta.

Pabeidzis Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolu (koka izstrādājumu dizaineris), papildus apguvis arī restaurācijas prasmes. Šāds darbs arī Stanislavam ļoti patiktu, taču tas ir grūtāk organizējams: «Principā, līdz šim restaurāciju esam veikuši vairāk kā ziedojumu – par materiāliem samaksā, darbu tad jau ieguldījām no savas puses kā brīvprātīgo.

Baznīcām tā var mēģināt taisīt, privātajam – ja vajag kādu skapi restaurēt, tad, sarēķinot izmaksas, beigās jaunu uztaisīt ir tas pats vai pat lētāk. Tāds pakalpojums vairāk tiem, kas tomēr var atļauties arī vairāk samaksāt.

Laiku pa laikam atnāk kāds ļoti interesants pasūtījums mēbeļu atjaunošanai. Pamatā skapjus, pūra lādes, kumodes esam restaurējuši. Tas darbs vairāk ziemai, kad mazāk citu darbu.»

No vectēviem pārņemtais

Dažādu televīziju raidījumos Stanislavs ir paguvis pastāstīt par koka udiņām – tās ir tādas mazas makšķeres zivju ķeršanai ziemā vai no laivas vasarā.

Stanislavs, pabeidzot Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, diplomdarbā sīki izpētīja šā produkta attīstības perspektīvas. Ir pat izdomāta jauna koncepcija produkta noformējumam, klāt ir arī stāsts – vēstījums.

Salīdzinoši vienkārša koka pagalīte, kas ielikta veikala letē aiz stikla daudziem var būt arī nesaprotama lieta – kas tas tāds un ko ar to darīt? Uz līdzīgu jautājumu izprovocēts tika arī Valsts prezidents Egils Levits, kurš to saņēma dāvanā Uzņēmēju dienu laikā.

Stanislavs pacietīgi parādīja makšķeres lietošanas tehniku, kā arī izstāstīja, ka to var izmantot, spēlējoties ar kaķi, bērniem ļoti patīk ar to praktiski darboties gluži kā ar rotaļlietu. «Man puika mājās ar šādu spēlējas – piesiets galā zvaniņš, un kaķim ir ko darīt.»

Publicitātes foto

Viens no variantiem, ko iecerēts izmantot šādas makšķeres iepakošanai, ir sauss latvāņa stumbrs. No tā var uztaisīt tādu kā futlāri. Lētāk būtu vienkārši kartona kastītes pasūtīt, taču produktam vajag izveidot oriģinālāku skatu.

Mani uzreiz interesē cena, lai varam iegādāties kā suvenīru vai dāvanu. «Ja apskatās veikalā, tad normāla [tāda maza makšķere] maksā pāri 20, lētās ap 5 eiro. Tad nu manam produktam jābūt apmēram pa vidu. Praktiska manta, un var kā dāvanu ņemt. Varam apdruku uztaisīt, kādu klients vēlas. Udiņai uz kāta sānos varam pierakstīt pēc klienta vēlmēm vārdu, kādu teicienu vai zandartu –veiksmei!»

Kur ņēmis ideju par tik sena rīka atdzimdināšanu jaunās skaņās?

«Tas no dzeda (vecātēva). Ar viņu visu laiku kopā tika zivīs iets, un viņš ar šitādu koka, es ar plastmasas. Manējā visu laiku lūst, a dzeds kā ķēra, tā turpina to darīt. Kā pieķeras, ta’ izvelk. Man salūst vai noraujas. Tad ar dzedu sataisījām arī man. Tā tas sākās.

Tad viens paziņa palūdza sev. Uztaisīju pāris – pārdevu. Tad bija Lauku atbalsta dienesta projekts, iesniedzu projektu, lai sāktu apstrādāt ar frēzes iekārtu. Tagad jau varu piedāvāt zemāku cenu gala produktam, citādi būtu divreiz dārgāk.»

Ar jauno iekārtu arī franču uzņēmumam, kas šobrīd darbojas Dagdā, Stanislavs taisa visādus uzrakstus. Tur gan vajag ļoti uzmanīgi – franču valodā tiek atsūtīti visi teksti, tos Stanislavs savada programmā, tad atkal nosūta pasūtītājam akceptēšanai, lai nav nekādu kļūdu. Jau vairākus simtus tādu uzrakstu frančiem taisījis. Viņi atkal savu gala produkciju aktīvi eksportē.

Stanislava saimniecībā ir arī granulators. Sākumā tas iegādāts ar domu, lai skaidas pārstrādātu kurināmajā. «Es gan uz tā pārsvarā taisīju barību zivīm. Kaimiņam ir graudu kalte, pēc sijāšanas pāri paliek dažādi pārpalikumi, pa kādam graudam caurkrīt.

Izlaid tādu masu caur granulatoru, un beigās sanāk labs produkts gan zivju, gan mājlopu barošanai. Visu ziemu vienam strādniekam darbs.

Vēl vajadzētu pāris iekārtu iegādāties – smalcinātāju un mitrinātāju, lai tas nav jādara manuāli un visu laiku jāpārbauda, vai nav par mitru vai sausu, lai gala rezultāts labs.» Ekoloģiska bezatkritumu ražošana.

Par dabisko materiālu izmantošanu runājot, Stanislavam ir ko pastāstīt par niedru un skaidu (lubiņu) jumtiem. Viņa uzņēmums piedāvā arī tādus salikt. Ja pasūtījums ir, tad gan uz to laiku pēc vajadzības piesaista kādu zinošu meistaru.

«Lai arī mēs jau paši mākam likt, taču vienalga saucam ekspertu, lai ir kvalitatīvs padoms. Pie reizes tā tiek veikta darba uzraudzība, lai būtu laba darbu kvalitāte. Puiši jau visu zina, kas jādara, un saprot, taču ir labi, ja ir vēl viens acu pāris, kas pieskata un neļauj nekādas vaļības.»

Vārds ir svarīgs

«Ka taisīt, tad taisīt. Varbūt kāds reizēm arī pažēlojas, ka mums cena nedaudz lielāka. Var jau uztaisīt arī pa lēto, taču tad arī tas kalpos īsu laiku – kaut kas drīz vien nolūzīs vai pēc tam viss atkal jāpārtaisa. To es negribu darīt.»

Stanislavs atzīst, ka tā bijis – sataisa ne gluži tā, kā pašam gribētos, bet lētāk – kā klients gribējis – uz viņa atbildību, attiecīgi sagatavots pat dokuments, lai pēc tam nav pretenziju.

«Taču labāk ir piemaksāt tos pāris procentus no kopējām izmaksām un beigās ir labs rezultāts! Nu bet daudzi tomēr grib, ka tik lētāk. Ir tā, ka sākumā pajautā mums cenu, tad atrod kaut kur lētāk, tur sataisa. Pēc tam atkal zvana man un jautā: «Varbūt var pārtaisīt?» Beigās sanāk divreiz dārgāk!»

Publicitātes foto

Tāpēc arī raksta sākumā pieminētās kempinga mājiņas Stanislavs netaisa pēc tik populārā mucu izskata. Ja muca, tad tai vajag arī stīpu, citādi agrāk vai vēlāk izšķīdīs kā veca vīze – parādīsies plaisas, šķirbas, vienkārši uzsprāgs. Antireklāma nav vajadzīga.

Cits paņem vienkārši metāla mucu un no abām pusēm apsit ar dēļiem. Tajā mucā līdz tam kaut kas bijis – eļļa, benzīns vai dīzeļdegviela. Kā tādā bezgaisa bundulī var sēdēt, atrasties, dzīvot?

Restaurētie Stanislava darbi ir daudzās baznīcās: Dagdā, Andrupenē, Andzeļos, arī Dagdas Veselības un sociālo pakalpojumu centrā, kur izveidota atsevišķa lūgšanu telpa. «Tur apskatāms mans studiju diplomdarbs. Studiju laikā daudz kas darīts arī citās baznīcās: gatavoti altāri, krucifiksi, krusti, restaurēti logi. Portfolio jau ir gana labs savākts,» smaidamans raksta varonis.

Kā ticis pie tik neparasta nosaukuma – Staisons?

«Man tāda iesauka bija – no vārda Stanislavs. Kad uzņēmumam vajadzēja nosaukumu, tad atcerējos. Vārds Taisons joprojām visiem labi zināms, asociējas ar spēku, klāt tik liec vienu burtu. Vismaz atšķiras no citiem. Gādāsim, lai arī būtu atpazīstams. Gribas attīstīties. Domājam par dažādiem produktiem. Piemēram, taisām arī bērnu galdiņus un krēsliņus ar maināmiem augstumiem – ļoti praktiska manta.»

Atgriešanās

Stanislavam jau izauguši divi dēli – ģimene dzīvo pašu celtajā mājā. «Sākumā tēvs cēla, kur pašam ar mums, bērniem, dzīvot. Taču mēs visi ātri izaugām, nepaguva visu pat pabeigt. Tā man nācās braukt palīgā. Pabeidzu un sāku pats tur jau ar savu ģimeni dzīvot,» saka Stanislavs.

Pa pasauli arī pabraukājis, taču tas vairāk bijis, pirms izveidoja uzņēmumu. Tagad brīva laika nepaliek pāri un ceļošana arī praktiski beigusies. Kopā ar sievu un bērniem plāno tagad apceļot Latviju.

Stanislavs jau visiem likts kā labais paraugs – jauns puisis, kas nekur prom nav aizmucis, palicis dzimtajā pusē, kupla ģimene un izveidojis savu uzņēmumu. Kāpēc citi jaunieši tomēr aizvien pēta, kur aizbraukt?

«Tā sanāk tāda dzīšanās pēc nenotveramā. Kaut kur braukt, lielāku naudu pelnīt. Pabeidz skolu, nu tik brauks uz ārzemēm! Dažus mums izdevās pārtvert – vismaz pagaidām paliek. Es ļauju arī mācīties. Nav jau viņiem sākumā nekādu lielo prasmju, taču pamazām apgūst. Es pats tak arī  biju zaļš gurķis. Man, protams, paveicās, ka pie tēva varēju pamācīties.»

Stanislavs Maļkevičs šeit dzīvo un pamazām iet savu ceļu. Pašpietiekams, bet varbūt var teikt – laimīgs?

«Laimīgs? Protams, esmu.  Ģimene lieliska. Visi veseli,  paēduši, dzīvojam saticīgi.  Taču, kā jau vienmēr, gribas vēl labāk, taču nekur prom braukt netaisos. Pašu zemē vislabāk.»

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 11
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VID muitas amatpersonas atklāj 11 miljonus kontrabandas cigarešu auto kravā
11:39
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi
11:35
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas basketbola leģendai Alfrēdam Krauklim – 110
11:13
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā?
28 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 45
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Latviešu gods sakauts Zēdelgemā – atzinums ir patiešām nožēlojams un aizvainojošs 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 68
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tā pašlaik ir mana vienīgā nodarbošanās”: dziedātājas Linitas Mediņas ienākumu avots nav mūzika 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik daudz pedagogu pametuši darbu Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 28
2 stundas
IS
Ivars Soikāns
Ziņas
“Iecienītais “PBK” vairāk netiek translēts, par ko daudzi sašutuši!” Ko skatās Baltkrievijas pierobežā dzīvojošie? 23
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Paliek jautājums, kāpēc attālinātajās sēdēs nevar piedalīties deputāti, kuri nav uzrādījuši sertifikātu 2
1 stunda
Ieva Ēvalde
Ziņas
Ambiciozi mērķi globālā mērogā – Baltijas jūrai būs dvīņumāsa 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Neapšaubāmi šāda problēma pastāv.” Ārste par to, cik cilvēku Covid-19 iegūst slimnīcā 13
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sākti stacijas un infrastruktūras izbūves darbi lidostā “Rīga”! Cik strauji uz priekšu virzās “gadsimta projekts” 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divās Latvijas pilsētās labots šīs dienas aukstuma rekords
1 stunda
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 41
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 15
22 stundas