Foto-Shutterstock

Lai gurķi aug griezdamies! Agronoma ieteikumi gurķu mēslošanai 0

Edgars Cirša, agronoms / Latvijas Mediji

Mēslošanas līdzekļi ir ļoti dažādi – organiskie (kūtsmēsli, komposts, vermikomposts, zaļmēslojums u. c.) un ķīmiskie (minerālmēsli) mēslošanas līdzekļi.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Kabatā joprojām bija viņa telefons un dokumenti, viņš peldēja ūdenī” – Jāņa Gailīša sieva atklāj detaļas par vīra ķermeņa atrašanu
Prātam neaptverama rīcība! Putins pirms telefonsarunas pārbaudījis Trampa apņēmību panākt mieru Ukrainā
Kokteilis
Kādai automašīnai tev vajadzētu piederēt saskaņā ar zodiaka zīmi – Aunam
Lasīt citas ziņas

Organiskie mēslošanas līdzekļi ir dabīgi iegūtas vielas no dzīvniekiem vai augu izcelsmes, kas satur barības vielas un uzlabo augsnes auglību. Tie veicina mikroorganismu aktivitāti un uzlabo augsnes struktūru. Organiskajos mēslošanas līdzekļos barības vielas atdalās pakāpeniski, tie uzlabo augsnes struktūru.

Gurķiem nedrīkst lietot pilnīgi svaigus kūtsmēslus, tos labāk iestrādāt kompostētā veidā, jo tie var atstāt negatīvu ietekmi uz augu saknēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kūtsmēslus vislabāk iestrādāt iepriekšējā gada rudenī. Lietojot kūtsmēslus, pastāv risks, ka tajos ir nezāļu sēklas, kas pēc tam lauku var veidot ļoti nezāļainu.

Organiskie mēslošanas līdzekļi satur lielāko daļu augiem nepieciešamo barības elementu. Lietojot organisko mēslojumu, pamatmēslojumā ir iespējams nodrošināt visas nepieciešamās barības vielas augiem. Ja kāda atsevišķa barības elementa trūkst, tad to ir iespējams nodrošināt ar minerālmēsliem. Bet, ja kāds barības elements ir pārbagātā līmenī, tad ar organiskā mēslojuma lietošanu šis barības elements sasniedz vēl augstāku līmeni, kas var atstāt negatīvu ietekmi uz barības elementu sabalansētību. Šādā gadījumā labāk lietot ķīmiskos mēslošanas līdzekļus.

Ķīmiskie mēslošanas līdzekļi ir rūpnieciski ražoti produkti (iegūti rūpnieciski no minerāliem vai ķīmiskām reakcijām), kas nodrošina koncentrētas barības vielas augiem. Augiem uzreiz ir pieejami barības elementi, un ar tiem var iedot tikai tos barības elementus, kas augiem nepieciešami. Minerālmēsli var saturēt vienu, divus, trīs un vairāk barības elementus.

Mēslošanas līdzekļus, kas satur trīs un vairāk barības elementus, sauc par kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem.

Mēslošanas līdzekļi var būt lēni vai ātri šķīstoši. Pie lēni šķīstošajiem pieskaitāmi tie mēslošanas līdzekļi (superfosfāts, amofoss, granulētie kompleksie NPK, osmocote), kam granula šķīst lēnām, šiem mēslošanas līdzekļiem granulas var arī pilnībā neizšķīst. Lēni šķīstošos mēslošanas līdzekļus nav ieteicams izmantot pilienu laistīšanas sistēmās.

Pie ātri šķīstošajiem pieskaitāmi tie mēslošanas līdzekļi (amonija nitrāts, kalcija nitrāts, karbamīds, visu veidu kristalona mēslojumi), kas tūlīt pilnībā izšķīst ūdenī. Šos mēslošanas līdzekļus drīkst izmantot pilienu laistīšanas sistēmās.

Reklāma
Reklāma

Lauka apstākļos audzējot gurķus, vēlams vispirms veikt augsnes analīzes, jo atkarībā no augsnes analīžu rezultātiem izvērtē, cik daudz jādod mēslojums. Lauka apstākļos ir iespējams izmantot arī pilienu laistīšanas sistēmas, bet šobrīd Latvijā tas nav ļoti populāri.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.