Foto: Shutterstock

Ņemt līdzi vai atstāt mājās: 5 svarīgas lietas, kas jāzina par ceļošanu kopā ar mājdzīvnieku 3

Atpūtas braucienu plānošana rada patīkamas emocijas, taču, plānojot ceļojumu, mājdzīvnieku saimnieki bieži saskaras ar dilemmu – ko darīt ar ģimenes mīluli? Šī problēma kļūst par būtiskām galvassāpēm mājdzīvnieku īpašniekiem, kuri vēlas ceļot un nespēj izlemt, vai ir vērts ņemt mājdzīvnieku līdzi braucienā un kādi ceļošanas veidi sagādā dzīvniekam vismazāk nepatīkamu momentu un pārsteigumu.

Reklāma
Reklāma

Atstāt mājās vai ņemt līdzi?

Veselam
Kas notiks ar tavu ķermeni, ja neēdīsi zupas – ļoti interesants fakts
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
Kad šis augs uzzied, gaidāmi bada laiki. Šis cikls ir gaužām precīzs… 3
Lasīt citas ziņas

Pēc veterinārārsta Kristapa Reķa teiktā, cilvēki vēlas savus mājdzīvniekus ņemt līdzi ceļojumā, jo tie tiek uzskatīti par ģimenes locekļiem, un tāpēc šī prakse ir kļuvusi arvien populārāka. “Ja runājam par tradicionālajiem mājdzīvniekiem kā kaķiem vai suņiem, pirms ceļošanas būtiski ir izvērtēt dzīvnieka uzvedību. Suņiem noteikti vajadzētu būt trenētiem un socializētiem, lai mājdzīvnieks netraucētu apkārtējiem un ceļojums būtu patīkams visiem. Savukārt kaķiem, kuri ir mazāk izplatīti kā ceļojumu biedri, būtu vēlams būt apmācītiem staigāt pavadā, tas atvieglotu, piemēram, zaļo pieturu plānošanu.” Kā zināms, kaķiem ir ļoti būtiska to mājvieta, kamēr suņiem – saimnieki, līdz ar to suns noteikti būs fleksiblāks ceļojuma biedrs nekā kaķis.

Ceļojuma ilgums un naktsmītnes

Nākamais solis būtu ceļojuma maršruta izvērtēšana – vai tas ir piemērots jūsu mīlulim. Vai naktsmītnes atļauj uzturēties dzīvniekiem un cik piemērotas ir dienas aktivitātes sunim vai kaķim. Tomēr par pašu svarīgāko aspektu veterinārārsts uzskata ceļojuma ilgumu. Ja saimnieki dodas atpūtas braucienā tikai uz pāris dienām, dzīvniekam mazāk stresa izraisīs palikšana mājās, draugu vai radinieku uzraudzībā, savukārt ilgstoša prombūtne gan var ietekmēt dzīvnieku negatīvi (pat raisīt apetītes zudumu un trauksmainību), tāpēc vajadzētu izskatīt iespējas kā dzīvnieku tomēr paņemt līdzi braucienā.

Jāsakārto dokumenti!

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat pirms brauciena noteikti jāpārliecinās arī par visiem nepieciešamajiem dokumentiem, kas var būt dažādi, atkarībā no ceļojuma gala mērķa un dzīvnieka. Suņiem un kaķiem ir nepieciešama Eiropas Savienības parauga dzīvnieku pase; dzīvniekam jābūt ar mikročipu un čipam jābūt reģistrētam Lauksaimniecības datu centra datubāzē, ja to jau nav veicis vetārsts, kā arī ir jāveic visas nepieciešamās vakcīnas. Vakcīnu prasības katrā valstī ir atšķirīgas, bet kā minimums ir nepieciešama vakcinācija pret trakumsērgu. Papildu informāciju var atrast Pārtikas un veterinārā dienesta mājas lapā.

Mazāk stresa uz zemes un jūras

Līdzīgi kā cilvēki, arī dzīvnieki jūtas komfortabli pazīstamās situācijās un stresu sagādā nezināmais un neskaidrais. Līdz ar to vēlams priekšroku dot ceļošanas veidam, kur dzīvnieks var atrasties fiziski tuvu saimniekam un tas būtu ceļojums ar automašīnu vai prāmi. “Noteikti ir jāņem vērā dzīvnieka tolerance pret automašīnām, jo, tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem var palikt slikta dūšā. Tas nav nekas neierasts un pirms ceļojuma dzīvniekam jāiedod ir speciālas zāles.”

Savukārt avio ceļojumi ieteicami tikai tad, ja visas citas iespējas jau ir izskatītas. Aviosabiedrībām ir stingri izstrādāti noteikumi dzīvnieku pārvadāšanai un tas saistās gan ar dzīvnieku pareizu sagatavošanu lidojumam (piemēram, vidējie un lielie suņi var atrasties tikai bagāžas nodalījumā), gan lielākām izmaksām.

Mājdzīvnieks līdzi ceļojumā – tendence kļūst aizvien populārāka

Ceļošana ar mājdzīvniekiem kļuvusi populāra visā pasaulē, tā, piemēram, Lielbritānijā veiktā aptauja atklāja, ka līdz pat 53 procentiem cilvēku izvēlas ceļot kopā ar savu mājdzīvnieku. Tas parāda, ka mājas mīluļi kļūst par neatņemamu ģimenes sastāvdaļu, bez kuras brīvdienas nav iedomājamas.

“Ērts ceļojums līdzās mājdzīvniekiem vairs nav izņēmums. Tieši pretēji – tas ir kļuvis par normu, ” komentē prāmja satiksmes DFDS komunikāciju vadītājs Baltijas valstīs Vaidas Klumbis.

V. Klumbis arī atgādina, ka no 2021. gada janvāra ir mainījusies dzīvnieku pārvadāšanas kārtība ar kuģi – mājdzīvniekus vairs nevar atstāt automašīnā, un viņiem salonā ir jāceļo līdzās savam saimniekam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.