Foto no Ikšķiles pārmaiņu iniciatīvas arhīva

Pārmaiņu ekonomikas uzņēmumiem svarīgāka pakalpojumu sniegšana, ne peļņa 0

Pārmaiņu ekonomikas uzņēmumiem vissvarīgākais ir pakalpojumu sniegšana, resursu taupīšana un izaugsme, nevis peļņa.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 214
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Nesen (24. janvārī) aptuveni simts interesentu un kopienu ekonomikas kustības aktīvistu pulcējās Latvijas Lauku foruma, “Ikšķiles pārmaiņu iniciatīvas” un biedrības “Homo ecos” rīkotajā pirmajā kopienu ekonomikas forumā. Kustība atbalsta pāreju no šā brīža kapitālistiskās tautsaimniecības sistēmas uz ilgtspējīgu izaugsmi, saprātīgu dabas resursu izmantošanu, cilvēku labklājības līmeņa celšanu un izlīdzināšanu, to saucot vienā vārdā “permakultūra” (no vārdu salikuma “permanent culture”, kas angļu valodā nozīmē ilgstoša kultūra). Patlaban Latvijā tā apvieno aptuveni 300 – 500 aktīvistus un vairākus tūkstošus atbalstītāju. Tā netiek vadīta vai koordinēta.

Izveide likumsakarīga 


Latvijā patlaban īsteno projektu, kam būtu jāparāda, kā mūsu valstī darbojas Lielbritānijas tā saucamais “REconomy” pārmaiņu ekonomikas modelis. “Ir skaidri redzams, ka globālā ekonomika nefunkcionē, pieaug atšķirības starp bagātajiem un nabadzīgajiem cilvēkiem, globalizācijas tendences parāda aizvien lielāku negatīvu ietekmi, tāpēc esmu pārliecināts – ja uz ielas veiktu cilvēku aptauju, tad Latvijas sabiedrības lielākā daļa atbalstītu kopienu ekonomikas vērtības. Šāda viedokļa pamatotību apstiprina arī cilvēku attieksme pret eiro ieviešanu Latvijā. Pārmaiņu ekonomika nozīmē jaunu pieeju ekonomiskajiem jautājumiem un ekonomiskajai domāšanas sistēmai,” teic Artūrs Polis, biedrības “Ikšķiles pārmaiņu iniciatīva” dibinātājs, viens no kopienu ekonomikas aktīvistiem Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš uzsver – kopienu ekonomikas jēdziens nav nekas jauns, mazpilsētu, novadu ekonomikas ir darbojošās gadu tūkstošiem ilgi, tomēr patlaban globalizācija tās noārda. Vairākas valstis, tostarp Lielbritānija un Vācija, rīkojas, lai globalizācijai pretotos. “Latvijā vēl vairāk nekā lielvalstīs aktuāls ir atbalsts vietējiem uzņēmējiem un cilvēku saglabāšana laukos,” labo piemēru pārņemšanas nepieciešamību uzsver A. Polis.

Teorētiskais 
pamatojums


Ar lauku kopienu ekonomiku patlaban saprot cilvēku grupu, kas dzīvo laukos (ciemā, pagastā, mazpilsētā), lieto pieejamos resursus savu vajadzību apmierināšanai. Tātad ražo produktus un pakalpojumus un tos patērē. Pārmaiņu ekonomikas piedāvājums ir rosināt patēriņu un ražošanu tuvāk dzīvesvietai, mācīt un atjaunot cilvēkiem sadzīves prasmes, nodrošināt vietējo pārtikas apgādi, veidot enerģijas patēriņa samazinājuma plānus, nodrošināt vietējo veselības aprūpi, veidot sistēmu vietējo produktu un pakalpojumu maiņai, rosināt maksājumus tuvāk dzīvesvietai.

A. Polis teic, ka lauku kopienu ekonomika ir unikāla katrai vietai. “Ilgtspējīgā lauku kopienu ekonomikā mijiedarbojas bizness, vide un sabiedrība, visi šie nosacījumi ir lauku kopienas ekonomikas sastāvdaļa. Proti, bizness rūpējas par apkārtējās vides saglabāšanu un cilvēku labklājību, sabiedrība rūpējas par kopienas biznesa panākumiem un vides kvalitātes uzlabošanu. Vide un cilvēki ir noteicošais nosacījums cilvēku vēlmei dzīvot kopienā un uzņēmumu vēlmei darboties kopienā,” tā A. Polis.

Brīvā skola Ikšķilē


Latvijā patlaban nedarbojas neviena lauku kopienu ekonomika, tomēr daudzviet var redzēt un novērtēt tās iezīmes. Piemēram, biedrības “Ikšķiles pārmaiņu iniciatīva” izveidotā Ikšķiles brīvā skola (pamatskola) Ikšķiles novadā, kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības, aktīvu cilvēku darbošanās Daugavpils novada Ambeļu kopienā, tiešās pirkšanas pulciņi un vēl citi piemēri.

Linards Liberts, viens no Ikšķiles brīvās skolas veidotājiem, atceras, ka grūdienu skolas izveidei deva viņa dzīvesbiedres un vēl vairāku vecāku vēlēšanās skolot bērnus tādā izglītības iestādē, kādu viņi uzskata par vajadzīgu. 2010. gadā ārpus Ikšķiles neapdzīvotā Elkšņu pamatskola ar talcinieku un LEADER projektu naudas atbalstu nu ir sakārtota. Sākotnējais ieguldījums skolas atvēršanai bijis 230 eiro, viss darbs paveikts pašu un talcinieku rokām. Patlaban skolā mācās 30 skolēni, visus gribētājus nevar uzņemt. Īstenoti LEADER programmas projekti par 50 000 eiro.

Skolēni Ikšķiles brīvajā skolā nelieto mobilos tālruņus, divas reizes dienā pa 45 minūtēm dodas ārpus telpām, ēd vien veģetāru un bioloģiskajās saimniecībās audzētu un tiešajā pirkšanā pirktus produktus. Skolā darbojas ļoti daudz interešu pulciņu, bērni vakarā nevēloties doties mājās. Vecāki ir arī apmierināti, ka tuvumā nav neviena veikala. Skolai jau ir ābeļdārzs, iecerēts veidot paraugdārzu. A. Polis uzsver – skolēnu vecāku iesaistīšanās saimnieciskajos darījumos – tiešajā lauksaimniecības produktu pirkšanā – ir labs kopienu un pārmaiņu ekonomikas piemērs, tās iezīme.

Kredīti darba 
vietu iegūšanai


Ēriks Čoders, kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības (KS) “Allažu saime” vadītājs, uzsver – pēdējo desmit gadu laikā Latvijas laukos neizveidoja nevienu KS, bet patlaban esot sajūta, ka “Latvija ir pamodusies”. “Man šajā mēnesī būs tikšanās Smiltenē, Alojā, Limbažos, kur pašvaldības ar uzņēmējiem vēlas dibināt finanšu kooperatīvus un interesējas par mūsu pieredzi. Par mūsu pieredzi ir ieinteresējušies zviedri, kas 11. februārī būs Allažos,” tā Ē. Čoders.

Aizdodot naudu uzņēmējiem un vietējiem iedzīvotājiem, kas ir KS biedri, finanšu kooperatīvs rosina naudas apriti savā teritorijā, risina sociālos samezglojumus, attīsta uzņēmējdarbību savā teritorijā. KS pazīst savus biedrus, kas paši pārvalda finanšu kooperatīvu, tāpēc vieglāk ir izvērtēt varēšanu aizdevumu atdot. Finanšu kooperatīvi nereti palīdz saviem biedriem tad, kad bankas to atsakās darīt. “Pēdējās krīzes laikā, kad cilvēki no lauku pagastiem īpaši intensīvi devās meklēt naudas ienākumus citviet, mūsu pagastā iedzīvotāju skaits kāpa par 11,3 procentiem. Pārkreditējām 33 uzņēmumus, 76 personām aizdevām naudu mērķiem, kas saistīti ar darba vietu iegūšanu,” tā E. Čoders. Viņš secina – ilgtspējīgas izaugsmes nosacījums ir kopienas spēja nodrošināt kontroli pār resursiem, tostarp finanšu resursiem. Kontroli pār šiem finanšu resursiem var iegūt ar KS starpniecību.

500 ģimenes iepērkas 
tieši no bioloģiskajiem 
zemniekiem


Arī tiešās pirkšanas pulciņi (TPP) uzskatāmi par vienādi domājošu cilvēku apvienībām ar pārmaiņu ekonomikas iezīmi. Rīgā patlaban darbojas seši, Valmierā, Cēsīs un Ikšķilē – pa vienam TPP. “Patlaban veidojas vēl trīs pulciņi,” stāsta Inese Romānova, pārtikas produktu aktīviste no Siguldas. Viņa lēs, ka TPP patlaban kustībā iesaistījušies aptuveni 50 lauksaimnieki un mājražotāji, kas pārtikas produktus piegādā vairāk nekā 500 ģimenēm. TPP ir kopienu ekonomikas iezīme tāpēc, ka tie ir nekomerciāli veidojumi, pilsētnieki brīvprātīgi veic pasūtījumus, sadala laukos izaudzētos un viņiem atvestos produktus. “Motivācija ir svaigi, ar bioloģiskajām metodēm audzēti produkti, tiešais kontakts ar zemnieku, pārliecība par pārtikas produkta izcelsmi un kvalitāti un patīkama sajūta par atbildīgu izvēli,” tā I. Romānova.

Uzziņa


Pārmaiņu uzņēmums (PU)*


Finansiāli rentabla (naudas ieņēmumi vismaz sedz izdevumus) komercpersona, kas apmierina reālu kopienas vajadzību, sniedzot pakalpojumus vai produktus, dod sociālo labumu vai kam ir pozitīva vai vismaz neitrāla ietekme uz vidi.

Pazīmes:


* elastība kā rezultāts – pārmaiņu uzņēmumi veicina kopienas elastību (tostarp pretoties spēju ārējiem satricinājumiem, ekonomikas krīzēm, enerģijas un resursu trūkumam),

* saprātīga resursu izmantošana, tostarp īpaši samazina fosilo resursu izmantošanu, minimizē atkritumu plūsmas,

* vairāk nekā peļņa – PU darbojas, lai sniegtu pieejamus, samērīgi lētus ilgtspējīgus produktus un pakalpojumus un dotu darbiniekiem pieklājīgu iztikas avotu, nevis tikai peļņas gūšanai īpašniekiem. PU var pelnīt, tomēr to prioritāri iegulda kopienas labumam, nevis investoriem,

* kopienas sastāvdaļa – PU darbojas kopējā labklājības līmeņa celšanas virzienā, īpašumtiesības un kontroles tiesības saprāta robežās ir deleģētas tā darbiniekiem, klientiem, lietotājiem, īrniekiem un kopienai. PU izmanto iespējami atvērtus, autonomus, līdztiesīgus, demokrātiskus, iekļaujošus un atbildīgus biznesa modeļus. PU papildina citus PU un harmoniski sadarbojas ar tiem.

* Definīcija un pazīmes ir atbilstošas Lielbritānijas pārmaiņu iniciatīvu kustības (Transition Movement) pieredzei un izpratnei. Latvijas apstākļiem tās precizēs un pielāgos.

Turpinājums sekos


Līdz martam kopā ar Nīderlandes, Lielbritānijas, Beļģijas, Horvātijas un Itālijas partneriem ir iecerēts sagatavot projektu par kustības ekonomisko vīziju, pieslīpēt definīciju, apzināt partneru finansējumu.

Nākamais solis – atrast atbalstu, kas varot būt ES fondu nauda un Lielbritānijas “Transition net­work” programmas finansējums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 214
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 353
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 54
21 stundas
Lasīt citas ziņas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
56 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās? 15
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 12
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 3
2 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm?
09:16
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu
08:54
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
08:34
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu
36 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 7
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 9
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Pašvaldībai nebija tiesību neko aizslēgt!” Tiesībsargs Jansons par slēgtajiem atkritumu stāvvadiem
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm?
14 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 4
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 161
17 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
56 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 2
11 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 214
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 28
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 2
15 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem 3
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 58
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 31
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 54
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 15
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 13
23 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
20 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
22 stundas