Pasaulē
Eiropa

Noraida bažas, ka Krievijai nodota informācija par NBS pašgājējhaubicēm0

Foto: Gatis Dieziņš (Aizsardzības ministrija)

Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) noraida bažas, ka spiegošanā pieķertais Austrijas pulkvedis Krievijai būtu nodevis slepenu informāciju par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pašgājējhaubicēm.

AM Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins aģentūrai LETA skaidroja, ka nevienai Latvijas AM vai NBS amatpersonai, kura ir bijusi iesaistīta jebkādā jautājumā, kas bijis saistīts ar artilērijas ieroča – pašgājējhaubiču iegādi, nav bijis ne kontakts, ne sadarbība ar atvaļinātām Austrijas armijas militārpersonām.

“Tāpat arī noraidām bažas, ka Krievijas rīcībā būtu nokļuvusi jebkāda veida klasificēta informācija par NBS kaujas spējām vai bruņojumu,

jo pašgājējhaubiču iegādes projekta ietvaros nekāda veida klasificētas informācijas vai informācijas, kas varētu atklāt sensitīvus datus par NBS kaujas spējām, apmaiņa nav notikusi,” norādīja Galkins.

Austrijas kanclers Sebastians Kurcs piektdien paziņoja, ka atvaļinātais Austrijas armijas pulkvedis tiek turēts aizdomās par spiegošanu Krievijas labā vairāku desmitgažu garumā.

Pēc viņa teiktā, pastāv aizdomas, ka pulkvedis Krievijas labā sācis strādāt 90.gados un turpinājis to darīt līdz šim gadam.

Kanclers asi nosodīja Krievijas specdienestu darbības Eiropā un paziņoja, ka “spiegošana ir nepieļaujama”.

Aizsardzības ministrs Mario Kunāseks paziņoja, ka šī lieta nākusi gaismā pirms dažām nedēļām, pateicoties cita Eiropas izlūkdienesta sniegtai informācijai.

Avīze “Kronen Zeitung” iepriekš ziņojusi par izmeklēšanu attiecībā uz 70 gadus vecu atvaļinātu pulkvedi, kurš kopš 90.gadu beigām Krievijas militārajam izlūkdienestam nodevis datus par migrācijas krīzi, Austrijas kara aviāciju un artilērijas sistēmām. Pēc avīzes datiem, par saviem pakalpojumiem viņš saņēmis aptuveni 300 000 eiro. Avīze norāda, ka aizdomās turamais darbojies ļoti profesionāli. Ieņemot neievērojamu amatu Austrijas armijas štābā, viņš ik pēc divām nedēļām ticies ar savu krievu kuratoru “Juriju” un no viņa saņēmis uzdevumus. Iegūto informāciju viņš nodevis ar šifrētām vēstulēm vai satelītsakariem.

Austrijas laikraksts “Die Presse” ziņo, ka aizdomās turamais aizturēts un pilnībā atzinis savu vainu.

Pēc Austrijas armijas sākotnējā novērtējuma, aizdomās turamais nevarēja nodot stingras slepenības informāciju, bet gan drīzāk vispārpieejamus datus no bruņoto spēku iekšējā tīkla.

Pulkvedis atvaļinājies pirms pieciem gadiem, bet turpinājis strādāt Krievijas labā līdz pat šim gadam.

Jau ziņots, ka šoruden NBS saņēmuši visas 47 no Austrijas iegādātās pašgājējhaubices. Pirmās pašgājējhaubiču sistēmas NBS saņēma pagājušā gada 1.oktobrī.

Saistītie raksti

2017.gada aprīlī tika parakstīts divpusējs līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Austrijas Aizsardzības un sporta ministriju par pašgājējhaubiču sistēmu iegādi, tai skaitā uguns vadības un apmācības platformu iegādi.

Vienas vienības izmaksas, atkarībā no tās modifikācijas, ir no 60 000 līdz 140 000 eiro. Haubices, ko iegādājusies Latvija, no 2003.gada līdz 2007.gadam tika modernizētas un pēc tam iekonservētas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.