No rītdienas pulksten 12 pašvaldībās nav atļauts rīkot gadatirgus.
No rītdienas pulksten 12 pašvaldībās nav atļauts rīkot gadatirgus.
Foto: Zane Bitere/LETA

Kādi ierobežojumi no piektdienas sagaida 12 pašvaldības, kas nonākušas stingro noteikumu zonā? 5

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Latvijā ar kovidu slimo divarpus reižu mazāk nekā vidēji Eiropas Savienībā un arī mazāk nekā Lietuvā un Igaunijā, tomēr inficēto skaits mūsu valstī aug. Tāpēc valdība lemj par stingrākiem ierobežojumiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 43
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 57
19 stundas
Lasīt citas ziņas

24. novembrī Latvijā reģistrēti 580 Covid-19 gadījumi, kas ir otrais lielākais vienā diennaktī atklāto gadījumu skaits – 21. novembrī infekcija tika apstiprināta 642 personām; 24. novembrī veikti 8627 Covid-19 testi, no kuriem pozitīvi bijuši 6,7%.

Kopumā līdz šim ar Covid-19 inficētas 15 171 personas, bet 188 mirušas. Patlaban valstī ir 12 403 aktīvi saslimšanas gadījumi.

Lielāki ierobežojumi no rītdienas būs 12 pašvaldībās: Varakļānu, Aknīstes, Baldones, Salacgrīvas, Krāslavas, Mār­upes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadā, kā arī Daugavpils pilsētā.

Par pamatu šādam lēmumam ir ņemta 14 dienu vidējā kumulatīvā saslimstība uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, kas patlaban Latvijā ir 276.

Ja šis rādītājs par 50% pārsniedz vidējo rādītāju valstī, tad valdībai esot pamats ķerties pie stingrākiem ierobežojumiem konkrētās pašvaldībās. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sola katru otrdienu šo sarakstu rediģēt savā tīmekļvietnē.

Pārsteigta par šādu lēmumu ir, piemēram, Smiltenes novada pašvaldība, jo, kā sacīja novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, infekcija esot lokalizēta un izplatība samazināta.

“Mums bija aizdomas, ka kovids varētu būt izplatījies piektās un sestās klases skolēnu vidū, kas ir nedaudz vairāk kā 160 audzēkņu. Visi šo klašu skolēni 12. un 13. novembrī tika testēti un konstatēts 41 saslimšanas gadījums, kas nav maz uz novada fona. Nākamajās dienās saslima arī kāds no skolēnu ģimenes locekļiem.

Četrpadsmit dienu izolācija vairākumam beidzas šodien un rīt. Pēc pašreizējiem SPKC sniegtajiem epidemioloģiskajiem rādītājiem, situācija Smiltenes novadā ir laba, jo mēs to perēkli esam lokalizējuši, esam apzinājuši visus, kas ir saslimuši, un patlaban mums nav informācijas, ka būtu radies vēl kāds infekcijas izplatības uzliesmojums.

Pa kādam slimniekam nāk klāt, bet neviens no viņiem nav saistīts ar mūsu novadu, jo šie cilvēki te nedzīvo, viņi šeit ir tikai deklarēti,” pastāstīja Avotiņš.

Šīs nedēļas sākumā pašvaldība noorganizējusi kovida diagnosticējošo testu arī 1.–4. klases skolēniem, un līdz šim brīdim visi rezultāti, kas tiek atsūtīti, esot negatīvi.

“Patlaban mums nav nekāda pamata atrasties valdības izveidotajā stingrākas uzraudzības zonas sarakstā. Līdz šīs nedēļas beigām novads, visticamāk, atgriezīsies tuvu valstī noteiktajam vidējam saslimstības kumulatīvajam rādītājam vai pat zem tā,” prognozēja pašvaldības vadītājs.

“Nepatīkami pārsteidz valdības lēmums arī tādēļ, ka otrdien, sazinoties ar SPKC, man tur sacīja, ka Smiltenes novadā viss esot kārtībā, ka mēs esam lokalizējuši slimības uzliesmojuma perēkli skolā un ka mums rādītāji esot ļoti labi.

Bet tagad no masu informācijas līdzekļiem uzzinām, ka esam iekļauti stingrāku ierobežojumu zonā,” sacīja pašvaldības vadītājs un piebilda, ka nav nepieciešams, lai sabiedrībā veidotos panika, tieši tāpēc ir vajadzīgs skaidrot un atbalstīt iedzīvotājus. To varētu panākt, ja SPKC un Veselības ministrija sāktu komunicēt ar pašvaldībām.

Apšaubāma statistika?

Neapmierināta par lielāku ierobežojumu uzlikšanu ir arī Daugavpils pilsētas pašvaldība. Domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs esot izpētījis saslimšanas datus pilsētā un secinājis, ka statistika tiekot “mākslīgi uzpūsta”, ziņoja LETA.

“Dienā, kad tika ziņots par 50 saslimušajiem, patiesībā tie bija tikai četri no Daugavpils,” apgalvoja Prelatovs.

Viņš ir pārliecināts, ka pilsētas saslimušo skaitā tiek ieskaitīti visi tie iedzīvotāji arī no citām pašvaldībām, kuriem tiek veikts Covid-19 tests slimnīcā, un tas uzrāda pozitīvu rezultātu.

Veselības ministre Ilze Viņķele un epidemiologs Jurijs Perevoščikovs nepiekrīt šādam viedoklim.

Viņķele to pat nosauca par viltus ziņu izplatīšanu: “Šeit nevajadzētu meklēt vainīgos ārpus savām mājām. Kovida pacientus pieskaita tai pašvaldībai, kurā cilvēks ir deklarējies. Pieņēmums, ka kāds apzināti falsificē datus specifiski Daugavpilij, ir klasificējams kā viltus ziņa.”

Arī epidemiologs Perevoščikovs pašvaldības vadītāja sacīto nodēvēja par nepatiesu ziņu, jo “mēs strādājam ar katru konkrētu cilvēku un katram konkrētajam cilvēkam ir adrese, kur viņš dzīvo. Pēc šīs adreses tad arī veidojas šī statistika, piederība vienai vai otrai administratīvajai teritorijai”.

Taču iepriekš arī Smiltenes novada domes priekšsēdētājs norādīja, ka daļa no slimniekiem, kas tiek pieskaitīti novadam, tur esot deklarēti, bet reāli nedzīvojot.

Viņķeles sacītais par deklarēšanu un Perevoščikova norāde par reālo dzīvesvietu nav viens un tas pats, un līdz ar to, iespējams, statistika neatspoguļo precīzu reālo ainu.

Slimie darbinieki joprojām ierindā

Pēdējo divu nedēļu laikā lielākais kumulatīvais rādītājs 1440 vidēji uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju sasniegts Varakļānu novadā (pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Varakļānu novadā pavisam ir 2990 iedzīvotāji).

Pie vainas esot koronavīrusa infekcijas izplatīšanās Varakļānu veselības aprūpes centrā, kur kovidu atnesis viens no darbiniekiem, kuram neesot bijušas slimības pazīmes. No 15 darbiniekiem inficējušies deviņi, no 40 aprūpējamiem klientiem slimi ir 33.

SPKC ir devis atļauju strādāt inficētajiem darbiniekiem, kuriem nav izteiktu simptomu. Iestādes vadītāja Dina Inķēna pastāstīja, ka arī viņa ir saņēmusi pozitīvu testa rezultātu un kopā ar vēl četrām inficētajām kolēģēm atrodas darba ierindā.

“Ja visi darbinieki ņemtu darba nespējas lapas, tad kas šeit strādātu?” vaicā iestādes vadītāja.

Arī ārstēšana notiek, pārsvarā pa telefonu sazinoties ar ģimenes ārstiem. Par laimi, vienīgā medicīnas māsa, kurai arī konstatēts kovids, nav pametusi posteni un turpina strādāt.

Gulošie pacienti pārsvarā esot bez simptomiem, bet veselīgākie pacienti gan sirgstot smagāk. Kovidu pārslimojis arī vecākais pacients, kuram ir 96 gadi.

“Vērojot mūsu veselības centra 80 un 90 gadus vecos ļaudis, kas veido lielāko daļu klientu, jāteic, ka kovidam vecums tomēr nav tas noteicošais,” secina aprūpes centra vadītāja.

Vīruss ir izplatījies tikai vienā iestādē, kas ir slēgta tipa iestāde, tāpēc apkārtējiem nav liels apdraudējums, bet, protams, valdības noteiktos ierobežojumus pildīsim, saka Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs un piebilst, ka problēmas varot radīt vienīgi veikalu un tirdzniecības centru apmeklētāji, jo valdība ir noteikusi, ka tur iekštelpās un ārpus tām jānodrošina 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētā infrastruktūra.

Ja, piemēram, tirdzniecības centrā var uzturēties 100 cilvēki, tad, sākot no ceturtdienas, drīkstēs tikai 20 personas.

“Iespējams, mūsu cilvēki izvēlēsies braukt iepirkties uz Viļāniem un Rēzekni. Ka nesanāk vēl sliktāk un infekciju neieved tur!” saka pašvaldības izpilddirektors Ivars Ikaunieks.

Valdības noteiktie ierobežojumi

12 pašvaldībās no 27. novembra:

5.–12. klašu skolēni mācīsies attālināti;

tiek pārtrauktas sporta nodarbības iekštelpās;

atļauti tikai privātie pasākumi vienas mājsaimniecības ietvaros (kopējie ierobežojumi valstī – divas mājsaimniecības un ne vairāk kā 10 cilvēki);

nestrādās muzeji un citas kultūrvietas, bet bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas līdzņemšanai;

nav atļauts rīkot gadatirgus;

nedrīkstēs notikt privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības, izņemot bēres un kristību ceremonijas;

pilsētas sabiedriskajā transportā jānodrošina ne vairāk kā 50% no maksimāli iespējamās transporta līdzekļa kapacitātes;

CITI ŠOBRĪD LASA

veikalos un citās tirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietās iekštelpās un ārpus tām būs jānodrošina, ka šajās vietās atrodas ne vairāk par 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra.

No 27. novembra visā valstī:

individuālajās sporta nodarbībās vai sporta nodarbībās vienas mājsaimniecības ietvaros jābūt 15 kvadrātmetriem uz vienu cilvēku un ne vairāk kā 20% no telpas noslogojuma;

individuālie amatiermākslas mēģinājumi drīkst notikt līdz pulksten 22.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 43
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 57
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 11
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 23
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā mirušo Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 1000 robežu
25 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 7
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 12
5 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien stacionēto Covid-19 pacientu skaits par 15 mazāks nekā svētdien
13:30
LE
LETA
Veselam
Latvijā mirušo Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 1000 robežu
13:09
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andulis un Alnis
11:32
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku
2 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 13
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 3
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Nezinu, kur atradām spēku!” Divas sievietes izglābj Daugavā ielūzušu ģimeni ar zīdaini 3
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pērn valsts budžetā iekasējis mazāk naudas. Skaidro, kāpēc neizpildīja ieņēmumu plānu 3
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 6
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Skaidro, vai Latvijā varētu strauji izplatīties īpaši lipīgais koronavīrusa britu paveids
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām snigs, sals saglabāsies. Laika prognoze otrdienai
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģisks ugunsgrēks Krustpils pusē: pārmeklējot degošu ēku, atrod bojāgājušo
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 57
19 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Latvija – beziepakojuma veikalu lielvalsts? 1
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 11
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 18. līdz 24.janvārim
1 diena