Artis Pabriks.

Pabriks par Krievijas taktiku: “Pašlaik Krievija nav spējīga mums uzbrukt un Latviju iekarot, bet…” 185

24. februārī sāksies trešais kara gads, kopš Krievija, izmantojot visu savu militāro varenību, ir iebrukusi Ukrainā. Pašreiz sasniegtais rezultāts – nedaudz iekarota teritorija, simtiem tūkstošu līķu un miljoniem bēgļu. Krievija ir izslēgta no civilizētu valstu sabiedrības, un nav redzama perspektīva, kā tā tur varētu atgriezties. Krievija ir cietusi nopietnus militārus zaudējumus un, lai gan spējusi nostādīt savu ekonomiku uz kara militārās ražošanas takas un Krievijas sabiedrības prasības pret saviem valdniekiem ir nekritiski zemas, ir grūti iedomāties, ka tā varētu šo karu uzvarēt. Ar uzvaru šeit es saprotu Ukrainas pakļaušanu. Tas nav izdevies un neizdosies.

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē! 30
Lasīt citas ziņas

Tomēr arī Rietumos ne viss ir tā, kā tam vajadzētu būt un mums gribētos. No vienas puses, Rietumu un faktiski visas pasaules demokrātiskās sabiedrības ir nostājušās Ukrainas pusē – daļa sniedz praktisku palīdzību, citas vismaz vārdos nosoda Krieviju un atbalsta Ukrainu. Bez rietumvalstu atbalsta, Ukraina nespētu šo karu izturēt. ASV, Lielbritānijas, Polijas, Baltijas, vēlāk arī citu rietumvalstu praktiskais atbalsts ļauj ukraiņiem turēties pretī barbariskam pārspēkam.

Tomēr līdzšinējais militārais un politiskais atbalsts ir bijis nepietiekams, lai piespiestu Krieviju pārtraukt šo karu un nodrošinātu Ukrainas suverenitāti pār savu teritoriju. Militāri Rietumu sabiedrība nav spējusi pārslēgties uz kara ekonomiku un atjaunot iepriekšējos gados nolaisto un sagrauto militāro ražošanu.
CITI ŠOBRĪD LASA

ASV šeit rīkojas straujāk, saprotot, ka, piemēram, 28 tūkst. lādiņu ražošana mēnesī ir tikai nieks, ja Ukrainas frontē dažu labu dienu tiek izšauti 5-10 tūkst. lādiņu. Tiek ziņots, ka 2024. gada beigās ražošnas kapacitāte būtu ap 50 tūkst. mēnesī, bet arī tas ir par maz. Eiropā ir vēl sliktāk. Šis ir tikai viens piemērs, cik nesagatavotas ir Rietumu ekonomikas militārai konfrontācijai. Vienlaikus jāatzīmē, ka Rietumu kopējais ekonomikas īpatsvars pasaulē ir ap 50%, kamēr Krievijai tas ir aptuveni 2%, līdz ar to pozitīvas izmaiņas ir iespējamas, bet atbilde slēpjas “galvā”, proti, Rietumu politiskajā domāšanā.

Daudziem rietumvalstu līderiem joprojām ir grūti izrunāt vārdus “Ukrainas uzvara” vai “Krievijas zaudējums”.

Arī daudzos Rietumu medijos un sabiedriskajā domā dominē bažas par situācijas eskalāciju, iespējamu konfrontāciju ar Krieviju, bailes zaudēt labklājību Krievijas-Ukrainas kara dēļ. Arī ārpus Rietumu sabiedrībām, Āfrikā, Dienvidamerikā un Āzijā pašu krekls ir tuvāks miesai. To spilgti parādā graudu eksporta jautājums, jo ir pilnīgi vienalga, kādi graudi pienāk, bet svarīgi, ka tie ir.

Krievijas totalitārā vadība redz, ka Rietumu sabiedrību attieksme nav viennozīmīga. Tās ir iekšēji fragmentētas, politiski sašķeltas un ar dažiem izņēmumiem zaudējušas politiski militāro noturību. Joprojām nav gatavas krīzes situācijā ar ieročiem rokās cīnīties par to deklarētajām vērtībām. Šādos apstākļos Krievijai ir iespēja bagātāko, bet iekšēji sašķelto oponentu vēl vairāk vājināt. Savus augļus dod iepriekš “iedētās olas” Rietumu politiskajās partijās, nevalstiskajās organizācijās un medijos. Par piemēru var minēt Ždanoku, Takeru un daudzus citus.

Patiesībā Krievijas taktika ir ļoti vienkārša. Pašreiz tā gaida vēlēšanu rezultātu ASV, kas lielā mērā noteiks Rietumu tālāko pozīciju attiecībā pret Krieviju. Ja jaunā ASV vadība pārtrauks Ukrainas atbalstu vai piespiedīs to noslēgt mieru ar agresoru, Eiropai vienai nebūs pietiekamas politiskās gribas un militāro spēju panākt Ukrainas uzvaru. Periodā līdz ASV vēlēšanām Krievija turpinās draudēt, baidīt, ietekmēt Rietumu sabiedrības, gan radot politiskas provokācijas, gan šķeļot Rietumu sabiedrības ar visām iespējamām metodēm. Baidot ar karu, veicot kiberuzbrukumus, atbalstot melīgas kampaņas pret sev bīstamiem politiskiem pretiniekiem vai uzņēmumiem. Radot dažādus hibrīddraudus un tādejādi sējot paniku sabiedrībā gan Latvijā, gan citur Eiropā, ASV un Kanādā. Krievija vadās pēc principa – ja pats nevari būt stiprs, vājini savu pretinieku, atrodi tā vājās vietas un izmanto tās.

Trešais kara gads būs mūsu noturības un pārbaudījumu gads.

Pašlaik Krievija nav spējīga mums uzbrukt un Latviju iekarot, bet tā vēlas sēt mūsu prātos nemieru, šaubas un bailes. Mūsu sabiedrībai vislabākā atbilde ir ar pārliecību strādāt Latvijas drošībai. Tādēļ atkārtošu vēlreiz, mums ir maksimāli ātri jāforsē Latvijas militārās industrijas attīstība, jāpasūta pašmāju ieroči, ražojumi un iekārtas, attīstot savas spējas tik, cik tas mūsu spēkos. Mums nav jāgaida, kāmēr citas pasaules valstis izdomās kaut ko sākt ražot un tad pārdos to mums. Mums ir jāpalielina Valsts aizsardzības dienestā iesaucamo skaits. Ar steigu jāizveido civilais dienests, kā tas Aizsardzības ministrijā plānots jau 2022. gadā, un jāveicina civilās aizsardzības projekti, militāri jānostiprina Latvijas austrumu robeža.

Politiski jāizmanto visi mums esošie resursi, lai veidotu atbilstošu sabiedrisko un politisko vidi mūsu sabiedroto valstu politiskajās aprindās. Patiesībā šis ir lielāks izaicinājums nekā Krievija. No Krievijas mēs zinām, ko sagaidīt, un tas nav nekas labs, bet sabiedroto viedokli ir iespējams mainīt. Tādi izaicinājumi mūs sagaida trešajā kara gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Lasīt citas ziņas
Straujais algu kāpums šogad noteikti mazināsies – ienākumu pieaugums sāk noķert jauno cenu līmeni
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” kārtīgi saplūcas – par ko?
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
21:25
TV24
Artis Pabriks: Jāsniedz specifisks atbalsts Latgales masu saziņas līdzekļiem
21:11
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” kārtīgi saplūcas – par ko?
21:07
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Pēc operācijas viņiem ir bailes tikai par vienu..”
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
Rīsu daudzveidība – izvēloties rīsus, svarīgi zināt, ko no tiem gatavosi
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; dažviet jau atslēdz elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Mākslīgais intelekts veiksmīgi uzbrucis mūķenēm, prasmīgi izmantojot šo sieviešu atsaucību
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
TV24
Ja mums ir tik labi ar drošību, tad kāpēc vajag vairāk naudas? “To ir jāskaidro!”
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu