Pabriks skaidro NBS nostāju par neizstāšanos no Otavas konvencijas: Tā nav NBS atbildība un izlemšana; tā ir politika 140

Artis Pabriks, politikas zinātņu doktors, bijušais aizsardzības ministrs (2019-2022, 2010-2014) ir iededzies par ideju, ka Latvijai vajag izstāties no Otavas konvencijas. Savukārt Nacionālie bruņotie spēki un aizsardzības ministrs saka pretējo. Par šo aktuālo tēmu TV24 raidījums “Ziņu top” aicināja izteikties Pabriku.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 30
Kokteilis
FOTO. No politiķiem par aktieriem: mākslīgais intelekts nosaucis 5 latviešu politiķus, kuri uz skatuves justos kā zivis ūdenī
Kokteilis
“Tāds mīlestības putekļu mākonis mūs ir apņēmis…” Sējānu pāris dalās laimē, atgriežoties mājās ar jaundzimušo meitiņu
Lasīt citas ziņas

“Jā. Viedokļi var būt dažādi, bet es gribētu viest zināmu skaidrību – pašlaik, klausoties diskusijas par Otavas konvenciju arī radio vai televīzijā, vai kaut kur citur, soctīklos, redzu to, ka, lūk, militārie eksperti, konkrētajā gadījumā NBS, ir pateikuši, ka viņi uzskata, ka izstāties nevajag,” situāciju ieskicē politiķis.

Viņš akcentē, ka gribētu nodalīt tomēr atbildības. “Jebkura tipa konvencija, šajā gadījumā Otavas konvencija, – tā nav militāra rakstura atbildība, un Nacionālie bruņotie spēki neatbild par konvencijas ratifikāciju vai izstāšanos no konvencijas. Šis ir simtprocentīgi politisks jautājums, kas ir jālemj valdībā, ministrijās un parlamentā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Bijušais aizsardzības ministrs mēģina to ilustrēt ar piemēru, “līdzīgi varētu pateikt, ka, piemēram, mēs tagad Saeimā vai valdībā, vēlamies lemt par to, vai, piemēram, mīnas izvietot Viļakas vai Daugavpils apkārtnē. Nē, tas tad būtu militārs jautājums!”

Savukārt Latvijas iestāšanās un ratifikācija konvencijā notika tīri politiski, un, kā teica Pabriks, “cik es atceros 2005. gadā vismaz no aizkulisēm, tad bruņotie spēki nemaz nebija priecīgi par to, ka mēs šajā konvencijā iestājāmies, bet tas bija politisks lēmums, ņemot vērā tā laika politiskos apstākļus.”

Pašlaik mūsu politiskais uzdevums ir ļoti vienkāršs. Ja izstājamies no Otavas konvencijas, mēs Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem dodam brīvas rokas rīkoties: vai nu viņi šīs mīnas izmanto, vai neizmanto. Ja mēs neesam izstājušies no konvencijas, tad Nacionālie bruņotie spēki operē tikai ar to, kas viņiem ir pieejams. Tā situāciju vienkāršiem vārdiem sabiedrībai mēģina skaidrot bijušais aizsardzības ministrs.

“Ja mēs esam izstājušies, tad tā jau būs NBS militārā atbildība – krīzes situācijā šīs mīnas izmantot vai nē. Bet tas nespiež viņiem tās izmantot. Var mierīgi bruņotie spēki pateikt: jā, politiķi lēma izstāties. Bet mēs iztiekam. Mums nevajadzēs,” rezumē Pabriks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.