Pagrabi un “divu sienu” noteikums vairs neglābj – kā krievu raķetes un droni iedarbojas uz ēkām? 0
“Galvenais ir izdzīvot!” Krievijas raķešu un dronu ietekme uz Ukrainas infrastruktūru
Ukraiņu puse, novērtējot Krievijas raķešu un dronu triecienus, uzsver to būtisko ietekmi uz ēkām un infrastruktūru. Nupat Ukrainas Valsts ārkārtas situāciju dienesta atbildīgās personas ir sniegušas virkni komentāru, kuru galvenais vēstījums ir tāds, ka pagrabi ir zaudējuši savu nozīmi kā patversmes, un arī “divu sienu” noteikums vairs nav glābiņš.
“Runājot par pagrabiem kā glābiņu – tas jau ir novecojis fakts gadus trīs. “Divu sienu” princips pārstāja darboties pēc tam, kad “Shahed” dronos sāka izmantot termobariskās kaujas galviņas – sprāgstot tā ir vakuuma bumba; kā arī kaujas galviņas ar palielinātu jaudu līdz 90 kg – tad sagrūst visas sienas. Sākumā bija 40 kg ar šķembām,” tā TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” sacīja Jānis Slaidiņš, NBS majors, Zemessardzes štāba virsnieks.
Šā brīža kara apstākļos visuzticamākā slēptuve uzbrukuma gadījumā ir specializētās bumbu patvertnes un metro – Kijivā un Harkivā, tad pazemes autostāvvietas un tikai tad pagrabi der kā patveršanās vietas.
Krievijas izmantotie bīstamie ieroču veidi:
– 9M723/H-47M2 “Kinžal” raķetes. Kaujas galviņas ir 500 kg smagas, betonu caururbjošas bumbas. Šīs raķetes krīt gandrīz taisnā leņķī, un tāpēc, ja tās trāpa ēkai, šī galviņa caururbj daudzstāvu mājas betonu līdz pat mājas pagrabam ar sekojošu detonāciju.
Spārnotā raķete H-22/23. Veca, no padomju laikiem, bet modernizēta. Tās drauds ir lielākā kaujas galviņa, lielākā starp Krievijas izmantotajām raķetēm. Kaujas galviņas svars ir 950 kg. Šo vieglāk ir notriekt, jo tā ir lēnāka, bet, ja tā sasniedz mērķi, tad “vakars ir brīvs” – tāda brīvi iznīcina daudzstāvu ēkas daļu, saka Slaidiņš. Šo raķešu draudu dēļ vairs nav laika nokļūt patvertnēs.
“Iskander-M”. Reģēt uz šiem draudiem ir pavisam maz laika. Tās palaišana ir tuvu Ukrainas robežai, to var šaut no okupētās teritorijas, ātrums tai ir liels – labākajā gadījumā ir pāris minūtes pēc brīdinājuma, kad var kādi jaunie paspēt kaut kur aizskriet, bet ne veci cilvēki vai mazie bērni.
Pilnu raidījumu varat nosaktīties šeit.