Shutterstock ilustrācija

13. zodiaka zīmes atklāšana: mārketinga triks vai apvērsums horoskopu pasaulē 0

Ar horoskopiem līdzīgi kā dzelteno presi – saka jau gan, ka nelasa, taču bieži vien avīzi vai žurnālīti sāk lapot tieši ar likteņzīmju prognozēm. Neuzmanīgākus astroloģijas interesentus varēja satraukt ziņa par ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zvaigznāju revīziju un gaismā celto Čūsknesi. “Mums no šādiem paziņojumiem ne silts, ne auksts,” mierina Latvijas astrologu guru KRISTAPS BAŅĶIS, bet zvaigžņu likumu pētnieki astronomi tikai pasmīn – atkal jau NASA mārketinga triki.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 27
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 44
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 51
1 diena
Lasīt citas ziņas

Arī “Mājas Viesis” ir uzķēries uz amerikāņu izmestā āķa un kopā ar astronomu un lielisko stāstnieku ILGONI VILKU paver skatu uz zvaigžņotajām debesīm, kazi, kas jauns parādījies?

Pilnas debesis ar seno grieķu un romiešu personāžiem

Skaidrības labad Ilgonis Vilks atgādina, ka astronomijā Saules ceļš, ko tā viena gada laikā mēro starp zvaigznēm, izsenis sadalīts 13 zvaigznājos, no kuriem viens ir jau pieminētais Čūsknesis. Uz Saules līnijas tas stāv ar abām kājām starp Strēlnieku un Skorpionu, un tā pozīcija, salīdzinot ar abiem kaimiņiem, izskatās daudz nedrošāka. Astronomi debesjumā saskaitījuši 88 zvaigznājus, no tiem Latvijā var redzēt tikai daļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divpadsmit zodiaka zīmes, kuras pirms trim tūkstošiem gadu Babilonijā ieviesa priesteri, joprojām ir astrologu mērs. Cipars divpadsmit tolaik izvēlēts tāpēc, ka skaitīšana valstī notikusi sešdesmitniekos un divpadsmitnieks sistēmā ieņēmis nozīmīgu vietu. Valstīs ar atšķirīgu skaitīšanas kārtību arī zodiaka zīmju skaits varēja būt cits, piemēram, Ķīnā tas sastāvēja no 28, bet maijiem – no 13 zvaigznājiem.

Debesjuma tēliem savu roku pielikuši senie grieķi un romieši – lielākā daļa no zvaigznājiem saistīti ar kādu no viņu mitoloģijas personāžiem. Čūsknesis, kas tur rokā čūsku, simbolizē ārstniecības dievu Asklēpiju. Viņš bijis tik varens ārsts, ka spējis cilvēkus no miroņiem piecelt. Zevam tas nelikās pieņemami, jo maitāja pasaules kārtību, tāpēc viņš dakteri nogalēja un uzcēla pie citām dievībām debesīs.

Mērnieku laiki, kad starp zvaigznājiem tika novilktas skaidras robežas, notika 1930. gadā. Jaunizveidotā Starptautiskā astronomijas savienība tolaik saprata, ka nepieciešams precīzi definēt robežas, lai nebūtu jāstrīdas par zvaigžņu piederību kādam no zvaigznājiem. Mūsdienās zvaigznājus atdala taisnu līniju kopums, kas ne tik daudz balstās uz vēsturisko tradīciju, kā zvaigžņu patieso izvietojumu. – Robežas, kas vienreiz pieņemtas, nav iemesla mainīt, – piebilst astronoms.

 

2019. gadā gaidāma zvaigžņu inventarizācija 

Ilgonis Vilks. Foto – Ilze Pētersone

 

Lielas pārmaiņas divos tūkstošos gadu notikušas attiecībā uz zodiaka zīmju sakritību ar zvaigznājiem – tiem vērojama nobīde par vienu zvaigznāju. Fizikālo efektu izraisījusi Zemes rotācijas virziena ass periodiska maiņa, ko astronomi sauc par precesiju. – No 16. septembra līdz 31. oktobrim Saule atrodas Jaunavas zvaigznājā, kaut gan jau 23. oktobrī, kā minimums, vajadzēja iestāties Svaru zīmei, – skaidro I. Vilks. “Nobīde” parāda, ka Saule vairs neiet caur tām atbilstošajām zodiaka zīmēm, kur tai vajadzēja būt. Pēc vēl diviem tūkstošiem gadu nesakritība sasniegs jau divus zvaigznājus.

Arī Visuma kartē notiek pārmaiņas, parādoties vai izzūdot kādai zvaigznei, asteroīdam vai citam debess ķermenim. – Kad uzliesmo kāda zvaigzne, tai tiek atzīmētas koordinātas, piemēram, viena uzliesmoja tajā pašā Čūskneša zvaigznājā 1604. gadā, varbūt tā tur vēl atrodas, varbūt vairs nav redzama, bet koordinātas tika atzīmētas, – stāsta I. Vilks. Jaunākos laikos šāda piedzimšana novērota 1975. gadā kā Gulbja nova*, bet 1987. gadā uzliesmojums notika Lielajā Magelāna mākonī.

No 2019. gada astronomijā gaidāma lielā inventarizācija – darbību Čīlē sāks lielais sinoptiskais teleskops, kas ik pēc pāris naktīm pārskatīs visas debesis. ASV finansētajā projektā automātiskas programmas salīdzinās, kādas izmaiņas ir notikušas, galveno uzsvaru liekot uz jauniem objektiem.

Līdz šim pētniecība noritējusi atsevišķos sektoros. Latvijas astrologi pievērsušies Gulbja zvaigznāja vienai daļai, kas īpaši bagāta ar oglekli.

 

Un kāds mums no tā labums? 

Uz jautājumu – ko ierindas cilvēks gūst no dārgiem zvaigžņu pētījumiem, I. Vilks atbild, ka nekāda taustāma labuma nav. – To jau uzzināja tikai pēdējos desmit gados, ka zvaigznes atrodas ļoti tālu, un vecā iedoma, ka tās mūs kaut kā ietekmē, ir tikai liela cilvēku uzpūtība. Patiesībā kosmosam mēs esam pilnīgi vienaldzīgi, – priekšstatus par zvaigznēs ierakstītajiem likteņiem vai kādu citu saikni ar Visumu sagrauj astronoms, taču piebilst, ka pavisam citas attiecības veidojas ar Sauli.

Saule planētai Zeme ir tuvākā un arī vienīgā zvaigzne, kas spēj to ietekmēt. Pētījumi rāda, ka ģeomagnētiskās vētras uz tās var negatīvi ietekmēt pašsajūtu cilvēkiem, kas sirgst ar nopietnām sirds un asinsvadu slimībām. Statistika liecina, ka šos procesus negatīvi izjūt apmēram viens no desmit slimniekiem.

Spēcīgāki uzliesmojumi burtiskā nozīmē rada īssavienojumus elektrības sistēmā, kā tas notika 1989. gadā Kanādā. Ģeomagnētiskās vētras rezultātā sabojājās transformatori un pa posmiem sāka atslēgties elektrotīkls, pārējos radot pārslodzi. Bez elektroapgādes palika vairāki miljoni cilvēku.

Saules aktivitāti kosmosā novēro pavadoņi, par vētrām, kas tuvojas, tie var pabrīdināt pāris stundas iepriekš, savukārt ziemeļblāzma, kas priecē ļaužu acis un fotoaparātus, ir tās redzamais signāls. Starp citu, tieši 27. septembrī kāvi redzēti arī Latvijā, apliecina astronoms.

Saules aktivitāte nav pastāvīga, trīs līdz četrus gadus patrakojusi, tā pierimst, lai pēc vienpadsmit gadiem atkal paplosītos. Šobrīd tās aktivitāte mazinās, jo pats aktīvākais – 2014. gads – ir pagājis.

 

Astronomi aicina uz zvaigžņu ballīti 

Rūdītie zvaigžņu pētnieki nav nekādi vientuļie nūģi, kas tikai lūkojas debesīs un skaita zvaigznes. Palaikam viņi savā stratosfērā ļauj ienākt arī lajiem. No 6. oktobra katru ceturtdienu jebkurš interesents var doties uz Latvijas Universitātes ēku Raiņa bulvārī, uzkāpt pa centrālajām kāpnēm līdz astronomiskajam tornim un ar jauno astronomu palīdzību ielūkoties teleskopā. Vienīgais noteikums – zvaigžņu, Mēness un planētu aplūkošana var notikt tikai pie skaidrām debesīm. Pasākums – bez maksas.

8. oktobrī Suntažos, kur atrodas Latvijā jaudīgākais teleskops ar “aci” 40 cm diametrā, notiks “Gadsimta notikums” ar Starptautisko Mēness vērotāju nakti, kas būs apvienota ar ikgadējo rudens “StarParty” notikumu. Lektori, to vidū arī Ilgonis Vilks, stāstīs par iespaidīgākajiem gadsimtu sasniegumiem astronomijā un kosmonautikā. Apmeklētāji varēs iepazīties ar observatoriju un tās tehniku, kā arī pavadīt laiku sarunās ar zvaigžņu pētniekiem un interesentiem. Ja rodas šaubas, vai uzrunātais ir īstens spečuks, izmantojiet vienkāršu testu, tiesa, tas derēs tikai diennakts tumšajā laikā. Ja persona, izejot ārā naktī, vispirms palūkojas nevis uz jums, bet debesīs, tad droši, ka tas ir 100% astronoms.

 

* Novas ir zvaigznes, kas ļoti spēcīgi uzliesmo.

 

Viedoklis

Astrologs Kristaps Baņķis: muļķošanās ar Čūsknesi nav astroloģija 

Apgalvojumi, ar kādiem nākusi klajā NASA, bijuši arī senāk, taču astroloģijā tie neko nemaina, kaut vai Plutonu nodēvēs par pundurplanētu vai uz Marsa atklās ūdeni. Mūsu modeļa centrā ir Zeme un ģeocentrisks pasaules skatījums simboliskā plānā, tāpēc jauni atskaites punkti debesīs mums neko nemaina, tikai apstiprina to dabu. Pārmaiņas astroloģijā var notikt, ja būtiski mainīsies planētu apriņķošanas orbītas, bet tad jau viss uz Zemes mainīsies.

Jaunas zodiaka zīmes pieteikums var satraukt cilvēkus, kas uz astroloģiju skatās vienkāršoti. Jāatgādina, ka pat viduslaikos astrologi neizmantoja tikai vienu zodiaka zīmi, tas nācis no brīža, kad mediji sāka publicēt horoskopus, tos primitivizējot. Mūsdienās daudzi tos uztver kā iespējamos notikumus, bet vajadzētu lasīt kā dienas plānu. Ja cilvēks zina savu ascendentu, Mēness zīmi un Saules atrašanos zodiaka zīmē, viņš izlasa trīs atšķirīgus horoskopus, saliek tos kopā un iegūst lielu daļu patiesības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 27
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 44
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 51
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 70
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 44
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams, strupceļā nonākusi EM vadītā darba grupa risinājumu meklēšanai pēc traģiskā ugunsgrēka hostelī Rīgā 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis
23 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 70
7 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Būdas izlabotas, izmēztas un laipas izliktas. Liepājas peldētavas atklājušas savu sezonu
15:34
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Nedraudzīgā tikšanās Ženēvā: Baidenam nav nekādu ilūziju par to, ko mēdz un māk darīt Putins
15:28
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis
15:16
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Partijas “Latvijai un Ventspilij” valde kā domes priekšsēdētāja amata kandidātu deleģējusi Lembergu 11
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 25
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 9
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izglābt ķiršu ražu?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmo reizi 22 gadu laikā Rīgas zoodārzā priecīgs notikums 3
4 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 27
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Tā princi Čārlzu var atļauties uzrunāt tikai mīļākā vedekla: atklājies, kādā mīļvārdiņā Keita Midltone sauc vīra tēti 1
3 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Pirmā sezona palaista vējā? Kas notiks rekonstruētajā Mežaparka estrādē 7
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pazīstu trenerus, kuri tagad tirgo saldējumu,” Agešins domā, ka ar šo problēmu cīnīsimies vēl ilgi 8
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece: Vakcinācija pret Covid-19 ir galvenais pamatprincips, kā panākt klātienes mācības rudenī 45
7 stundas
ĢĢ
Ģederts Ģelzis
Ziņas
“Maskava nepārtrauks spiegot jūsu valstī!” Latvija vienīgā Baltijā publiski min aplēses par spiegu skaitu valstī 41
8 stundas
IV
Inese Vaidere
Ziņas
Inese Vaidere: Stūra māja būtu ideāla vieta starptautiska mēroga totalitāro režīmu noziegumu un okupācijas izpētes centram 14
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 53
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 143
23 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 421
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 34
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 30
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 16
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
21 stundas