Shutterstock ilustrācija

13. zodiaka zīmes atklāšana: mārketinga triks vai apvērsums horoskopu pasaulē 0

Ar horoskopiem līdzīgi kā dzelteno presi – saka jau gan, ka nelasa, taču bieži vien avīzi vai žurnālīti sāk lapot tieši ar likteņzīmju prognozēm. Neuzmanīgākus astroloģijas interesentus varēja satraukt ziņa par ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zvaigznāju revīziju un gaismā celto Čūsknesi. “Mums no šādiem paziņojumiem ne silts, ne auksts,” mierina Latvijas astrologu guru KRISTAPS BAŅĶIS, bet zvaigžņu likumu pētnieki astronomi tikai pasmīn – atkal jau NASA mārketinga triki.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Arī “Mājas Viesis” ir uzķēries uz amerikāņu izmestā āķa un kopā ar astronomu un lielisko stāstnieku ILGONI VILKU paver skatu uz zvaigžņotajām debesīm, kazi, kas jauns parādījies?

Pilnas debesis ar seno grieķu un romiešu personāžiem

Skaidrības labad Ilgonis Vilks atgādina, ka astronomijā Saules ceļš, ko tā viena gada laikā mēro starp zvaigznēm, izsenis sadalīts 13 zvaigznājos, no kuriem viens ir jau pieminētais Čūsknesis. Uz Saules līnijas tas stāv ar abām kājām starp Strēlnieku un Skorpionu, un tā pozīcija, salīdzinot ar abiem kaimiņiem, izskatās daudz nedrošāka. Astronomi debesjumā saskaitījuši 88 zvaigznājus, no tiem Latvijā var redzēt tikai daļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divpadsmit zodiaka zīmes, kuras pirms trim tūkstošiem gadu Babilonijā ieviesa priesteri, joprojām ir astrologu mērs. Cipars divpadsmit tolaik izvēlēts tāpēc, ka skaitīšana valstī notikusi sešdesmitniekos un divpadsmitnieks sistēmā ieņēmis nozīmīgu vietu. Valstīs ar atšķirīgu skaitīšanas kārtību arī zodiaka zīmju skaits varēja būt cits, piemēram, Ķīnā tas sastāvēja no 28, bet maijiem – no 13 zvaigznājiem.

Debesjuma tēliem savu roku pielikuši senie grieķi un romieši – lielākā daļa no zvaigznājiem saistīti ar kādu no viņu mitoloģijas personāžiem. Čūsknesis, kas tur rokā čūsku, simbolizē ārstniecības dievu Asklēpiju. Viņš bijis tik varens ārsts, ka spējis cilvēkus no miroņiem piecelt. Zevam tas nelikās pieņemami, jo maitāja pasaules kārtību, tāpēc viņš dakteri nogalēja un uzcēla pie citām dievībām debesīs.

Mērnieku laiki, kad starp zvaigznājiem tika novilktas skaidras robežas, notika 1930. gadā. Jaunizveidotā Starptautiskā astronomijas savienība tolaik saprata, ka nepieciešams precīzi definēt robežas, lai nebūtu jāstrīdas par zvaigžņu piederību kādam no zvaigznājiem. Mūsdienās zvaigznājus atdala taisnu līniju kopums, kas ne tik daudz balstās uz vēsturisko tradīciju, kā zvaigžņu patieso izvietojumu. – Robežas, kas vienreiz pieņemtas, nav iemesla mainīt, – piebilst astronoms.

 

2019. gadā gaidāma zvaigžņu inventarizācija 

Ilgonis Vilks. Foto – Ilze Pētersone

 

Lielas pārmaiņas divos tūkstošos gadu notikušas attiecībā uz zodiaka zīmju sakritību ar zvaigznājiem – tiem vērojama nobīde par vienu zvaigznāju. Fizikālo efektu izraisījusi Zemes rotācijas virziena ass periodiska maiņa, ko astronomi sauc par precesiju. – No 16. septembra līdz 31. oktobrim Saule atrodas Jaunavas zvaigznājā, kaut gan jau 23. oktobrī, kā minimums, vajadzēja iestāties Svaru zīmei, – skaidro I. Vilks. “Nobīde” parāda, ka Saule vairs neiet caur tām atbilstošajām zodiaka zīmēm, kur tai vajadzēja būt. Pēc vēl diviem tūkstošiem gadu nesakritība sasniegs jau divus zvaigznājus.

Arī Visuma kartē notiek pārmaiņas, parādoties vai izzūdot kādai zvaigznei, asteroīdam vai citam debess ķermenim. – Kad uzliesmo kāda zvaigzne, tai tiek atzīmētas koordinātas, piemēram, viena uzliesmoja tajā pašā Čūskneša zvaigznājā 1604. gadā, varbūt tā tur vēl atrodas, varbūt vairs nav redzama, bet koordinātas tika atzīmētas, – stāsta I. Vilks. Jaunākos laikos šāda piedzimšana novērota 1975. gadā kā Gulbja nova*, bet 1987. gadā uzliesmojums notika Lielajā Magelāna mākonī.

No 2019. gada astronomijā gaidāma lielā inventarizācija – darbību Čīlē sāks lielais sinoptiskais teleskops, kas ik pēc pāris naktīm pārskatīs visas debesis. ASV finansētajā projektā automātiskas programmas salīdzinās, kādas izmaiņas ir notikušas, galveno uzsvaru liekot uz jauniem objektiem.

Līdz šim pētniecība noritējusi atsevišķos sektoros. Latvijas astrologi pievērsušies Gulbja zvaigznāja vienai daļai, kas īpaši bagāta ar oglekli.

 

Un kāds mums no tā labums? 

Uz jautājumu – ko ierindas cilvēks gūst no dārgiem zvaigžņu pētījumiem, I. Vilks atbild, ka nekāda taustāma labuma nav. – To jau uzzināja tikai pēdējos desmit gados, ka zvaigznes atrodas ļoti tālu, un vecā iedoma, ka tās mūs kaut kā ietekmē, ir tikai liela cilvēku uzpūtība. Patiesībā kosmosam mēs esam pilnīgi vienaldzīgi, – priekšstatus par zvaigznēs ierakstītajiem likteņiem vai kādu citu saikni ar Visumu sagrauj astronoms, taču piebilst, ka pavisam citas attiecības veidojas ar Sauli.

Saule planētai Zeme ir tuvākā un arī vienīgā zvaigzne, kas spēj to ietekmēt. Pētījumi rāda, ka ģeomagnētiskās vētras uz tās var negatīvi ietekmēt pašsajūtu cilvēkiem, kas sirgst ar nopietnām sirds un asinsvadu slimībām. Statistika liecina, ka šos procesus negatīvi izjūt apmēram viens no desmit slimniekiem.

Spēcīgāki uzliesmojumi burtiskā nozīmē rada īssavienojumus elektrības sistēmā, kā tas notika 1989. gadā Kanādā. Ģeomagnētiskās vētras rezultātā sabojājās transformatori un pa posmiem sāka atslēgties elektrotīkls, pārējos radot pārslodzi. Bez elektroapgādes palika vairāki miljoni cilvēku.

Saules aktivitāti kosmosā novēro pavadoņi, par vētrām, kas tuvojas, tie var pabrīdināt pāris stundas iepriekš, savukārt ziemeļblāzma, kas priecē ļaužu acis un fotoaparātus, ir tās redzamais signāls. Starp citu, tieši 27. septembrī kāvi redzēti arī Latvijā, apliecina astronoms.

Saules aktivitāte nav pastāvīga, trīs līdz četrus gadus patrakojusi, tā pierimst, lai pēc vienpadsmit gadiem atkal paplosītos. Šobrīd tās aktivitāte mazinās, jo pats aktīvākais – 2014. gads – ir pagājis.

 

Astronomi aicina uz zvaigžņu ballīti 

Rūdītie zvaigžņu pētnieki nav nekādi vientuļie nūģi, kas tikai lūkojas debesīs un skaita zvaigznes. Palaikam viņi savā stratosfērā ļauj ienākt arī lajiem. No 6. oktobra katru ceturtdienu jebkurš interesents var doties uz Latvijas Universitātes ēku Raiņa bulvārī, uzkāpt pa centrālajām kāpnēm līdz astronomiskajam tornim un ar jauno astronomu palīdzību ielūkoties teleskopā. Vienīgais noteikums – zvaigžņu, Mēness un planētu aplūkošana var notikt tikai pie skaidrām debesīm. Pasākums – bez maksas.

8. oktobrī Suntažos, kur atrodas Latvijā jaudīgākais teleskops ar “aci” 40 cm diametrā, notiks “Gadsimta notikums” ar Starptautisko Mēness vērotāju nakti, kas būs apvienota ar ikgadējo rudens “StarParty” notikumu. Lektori, to vidū arī Ilgonis Vilks, stāstīs par iespaidīgākajiem gadsimtu sasniegumiem astronomijā un kosmonautikā. Apmeklētāji varēs iepazīties ar observatoriju un tās tehniku, kā arī pavadīt laiku sarunās ar zvaigžņu pētniekiem un interesentiem. Ja rodas šaubas, vai uzrunātais ir īstens spečuks, izmantojiet vienkāršu testu, tiesa, tas derēs tikai diennakts tumšajā laikā. Ja persona, izejot ārā naktī, vispirms palūkojas nevis uz jums, bet debesīs, tad droši, ka tas ir 100% astronoms.

 

* Novas ir zvaigznes, kas ļoti spēcīgi uzliesmo.

 

Viedoklis

Astrologs Kristaps Baņķis: muļķošanās ar Čūsknesi nav astroloģija 

Apgalvojumi, ar kādiem nākusi klajā NASA, bijuši arī senāk, taču astroloģijā tie neko nemaina, kaut vai Plutonu nodēvēs par pundurplanētu vai uz Marsa atklās ūdeni. Mūsu modeļa centrā ir Zeme un ģeocentrisks pasaules skatījums simboliskā plānā, tāpēc jauni atskaites punkti debesīs mums neko nemaina, tikai apstiprina to dabu. Pārmaiņas astroloģijā var notikt, ja būtiski mainīsies planētu apriņķošanas orbītas, bet tad jau viss uz Zemes mainīsies.

Jaunas zodiaka zīmes pieteikums var satraukt cilvēkus, kas uz astroloģiju skatās vienkāršoti. Jāatgādina, ka pat viduslaikos astrologi neizmantoja tikai vienu zodiaka zīmi, tas nācis no brīža, kad mediji sāka publicēt horoskopus, tos primitivizējot. Mūsdienās daudzi tos uztver kā iespējamos notikumus, bet vajadzētu lasīt kā dienas plānu. Ja cilvēks zina savu ascendentu, Mēness zīmi un Saules atrašanos zodiaka zīmē, viņš izlasa trīs atšķirīgus horoskopus, saliek tos kopā un iegūst lielu daļu patiesības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 24
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 34
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju 3
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 42
11 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 28
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 55
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 4
13 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 71
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 53
17 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
15 stundas