Shutterstock ilustrācija

13. zodiaka zīmes atklāšana: mārketinga triks vai apvērsums horoskopu pasaulē 0

Ar horoskopiem līdzīgi kā dzelteno presi – saka jau gan, ka nelasa, taču bieži vien avīzi vai žurnālīti sāk lapot tieši ar likteņzīmju prognozēm. Neuzmanīgākus astroloģijas interesentus varēja satraukt ziņa par ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zvaigznāju revīziju un gaismā celto Čūsknesi. “Mums no šādiem paziņojumiem ne silts, ne auksts,” mierina Latvijas astrologu guru KRISTAPS BAŅĶIS, bet zvaigžņu likumu pētnieki astronomi tikai pasmīn – atkal jau NASA mārketinga triki.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 125
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 33
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Arī “Mājas Viesis” ir uzķēries uz amerikāņu izmestā āķa un kopā ar astronomu un lielisko stāstnieku ILGONI VILKU paver skatu uz zvaigžņotajām debesīm, kazi, kas jauns parādījies?

Pilnas debesis ar seno grieķu un romiešu personāžiem

Skaidrības labad Ilgonis Vilks atgādina, ka astronomijā Saules ceļš, ko tā viena gada laikā mēro starp zvaigznēm, izsenis sadalīts 13 zvaigznājos, no kuriem viens ir jau pieminētais Čūsknesis. Uz Saules līnijas tas stāv ar abām kājām starp Strēlnieku un Skorpionu, un tā pozīcija, salīdzinot ar abiem kaimiņiem, izskatās daudz nedrošāka. Astronomi debesjumā saskaitījuši 88 zvaigznājus, no tiem Latvijā var redzēt tikai daļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divpadsmit zodiaka zīmes, kuras pirms trim tūkstošiem gadu Babilonijā ieviesa priesteri, joprojām ir astrologu mērs. Cipars divpadsmit tolaik izvēlēts tāpēc, ka skaitīšana valstī notikusi sešdesmitniekos un divpadsmitnieks sistēmā ieņēmis nozīmīgu vietu. Valstīs ar atšķirīgu skaitīšanas kārtību arī zodiaka zīmju skaits varēja būt cits, piemēram, Ķīnā tas sastāvēja no 28, bet maijiem – no 13 zvaigznājiem.

Debesjuma tēliem savu roku pielikuši senie grieķi un romieši – lielākā daļa no zvaigznājiem saistīti ar kādu no viņu mitoloģijas personāžiem. Čūsknesis, kas tur rokā čūsku, simbolizē ārstniecības dievu Asklēpiju. Viņš bijis tik varens ārsts, ka spējis cilvēkus no miroņiem piecelt. Zevam tas nelikās pieņemami, jo maitāja pasaules kārtību, tāpēc viņš dakteri nogalēja un uzcēla pie citām dievībām debesīs.

Mērnieku laiki, kad starp zvaigznājiem tika novilktas skaidras robežas, notika 1930. gadā. Jaunizveidotā Starptautiskā astronomijas savienība tolaik saprata, ka nepieciešams precīzi definēt robežas, lai nebūtu jāstrīdas par zvaigžņu piederību kādam no zvaigznājiem. Mūsdienās zvaigznājus atdala taisnu līniju kopums, kas ne tik daudz balstās uz vēsturisko tradīciju, kā zvaigžņu patieso izvietojumu. – Robežas, kas vienreiz pieņemtas, nav iemesla mainīt, – piebilst astronoms.

 

2019. gadā gaidāma zvaigžņu inventarizācija 

Ilgonis Vilks. Foto – Ilze Pētersone

 

Lielas pārmaiņas divos tūkstošos gadu notikušas attiecībā uz zodiaka zīmju sakritību ar zvaigznājiem – tiem vērojama nobīde par vienu zvaigznāju. Fizikālo efektu izraisījusi Zemes rotācijas virziena ass periodiska maiņa, ko astronomi sauc par precesiju. – No 16. septembra līdz 31. oktobrim Saule atrodas Jaunavas zvaigznājā, kaut gan jau 23. oktobrī, kā minimums, vajadzēja iestāties Svaru zīmei, – skaidro I. Vilks. “Nobīde” parāda, ka Saule vairs neiet caur tām atbilstošajām zodiaka zīmēm, kur tai vajadzēja būt. Pēc vēl diviem tūkstošiem gadu nesakritība sasniegs jau divus zvaigznājus.

Arī Visuma kartē notiek pārmaiņas, parādoties vai izzūdot kādai zvaigznei, asteroīdam vai citam debess ķermenim. – Kad uzliesmo kāda zvaigzne, tai tiek atzīmētas koordinātas, piemēram, viena uzliesmoja tajā pašā Čūskneša zvaigznājā 1604. gadā, varbūt tā tur vēl atrodas, varbūt vairs nav redzama, bet koordinātas tika atzīmētas, – stāsta I. Vilks. Jaunākos laikos šāda piedzimšana novērota 1975. gadā kā Gulbja nova*, bet 1987. gadā uzliesmojums notika Lielajā Magelāna mākonī.

No 2019. gada astronomijā gaidāma lielā inventarizācija – darbību Čīlē sāks lielais sinoptiskais teleskops, kas ik pēc pāris naktīm pārskatīs visas debesis. ASV finansētajā projektā automātiskas programmas salīdzinās, kādas izmaiņas ir notikušas, galveno uzsvaru liekot uz jauniem objektiem.

Līdz šim pētniecība noritējusi atsevišķos sektoros. Latvijas astrologi pievērsušies Gulbja zvaigznāja vienai daļai, kas īpaši bagāta ar oglekli.

 

Un kāds mums no tā labums? 

Uz jautājumu – ko ierindas cilvēks gūst no dārgiem zvaigžņu pētījumiem, I. Vilks atbild, ka nekāda taustāma labuma nav. – To jau uzzināja tikai pēdējos desmit gados, ka zvaigznes atrodas ļoti tālu, un vecā iedoma, ka tās mūs kaut kā ietekmē, ir tikai liela cilvēku uzpūtība. Patiesībā kosmosam mēs esam pilnīgi vienaldzīgi, – priekšstatus par zvaigznēs ierakstītajiem likteņiem vai kādu citu saikni ar Visumu sagrauj astronoms, taču piebilst, ka pavisam citas attiecības veidojas ar Sauli.

Saule planētai Zeme ir tuvākā un arī vienīgā zvaigzne, kas spēj to ietekmēt. Pētījumi rāda, ka ģeomagnētiskās vētras uz tās var negatīvi ietekmēt pašsajūtu cilvēkiem, kas sirgst ar nopietnām sirds un asinsvadu slimībām. Statistika liecina, ka šos procesus negatīvi izjūt apmēram viens no desmit slimniekiem.

Spēcīgāki uzliesmojumi burtiskā nozīmē rada īssavienojumus elektrības sistēmā, kā tas notika 1989. gadā Kanādā. Ģeomagnētiskās vētras rezultātā sabojājās transformatori un pa posmiem sāka atslēgties elektrotīkls, pārējos radot pārslodzi. Bez elektroapgādes palika vairāki miljoni cilvēku.

Saules aktivitāti kosmosā novēro pavadoņi, par vētrām, kas tuvojas, tie var pabrīdināt pāris stundas iepriekš, savukārt ziemeļblāzma, kas priecē ļaužu acis un fotoaparātus, ir tās redzamais signāls. Starp citu, tieši 27. septembrī kāvi redzēti arī Latvijā, apliecina astronoms.

Saules aktivitāte nav pastāvīga, trīs līdz četrus gadus patrakojusi, tā pierimst, lai pēc vienpadsmit gadiem atkal paplosītos. Šobrīd tās aktivitāte mazinās, jo pats aktīvākais – 2014. gads – ir pagājis.

 

Astronomi aicina uz zvaigžņu ballīti 

Rūdītie zvaigžņu pētnieki nav nekādi vientuļie nūģi, kas tikai lūkojas debesīs un skaita zvaigznes. Palaikam viņi savā stratosfērā ļauj ienākt arī lajiem. No 6. oktobra katru ceturtdienu jebkurš interesents var doties uz Latvijas Universitātes ēku Raiņa bulvārī, uzkāpt pa centrālajām kāpnēm līdz astronomiskajam tornim un ar jauno astronomu palīdzību ielūkoties teleskopā. Vienīgais noteikums – zvaigžņu, Mēness un planētu aplūkošana var notikt tikai pie skaidrām debesīm. Pasākums – bez maksas.

8. oktobrī Suntažos, kur atrodas Latvijā jaudīgākais teleskops ar “aci” 40 cm diametrā, notiks “Gadsimta notikums” ar Starptautisko Mēness vērotāju nakti, kas būs apvienota ar ikgadējo rudens “StarParty” notikumu. Lektori, to vidū arī Ilgonis Vilks, stāstīs par iespaidīgākajiem gadsimtu sasniegumiem astronomijā un kosmonautikā. Apmeklētāji varēs iepazīties ar observatoriju un tās tehniku, kā arī pavadīt laiku sarunās ar zvaigžņu pētniekiem un interesentiem. Ja rodas šaubas, vai uzrunātais ir īstens spečuks, izmantojiet vienkāršu testu, tiesa, tas derēs tikai diennakts tumšajā laikā. Ja persona, izejot ārā naktī, vispirms palūkojas nevis uz jums, bet debesīs, tad droši, ka tas ir 100% astronoms.

 

* Novas ir zvaigznes, kas ļoti spēcīgi uzliesmo.

 

Viedoklis

Astrologs Kristaps Baņķis: muļķošanās ar Čūsknesi nav astroloģija 

Apgalvojumi, ar kādiem nākusi klajā NASA, bijuši arī senāk, taču astroloģijā tie neko nemaina, kaut vai Plutonu nodēvēs par pundurplanētu vai uz Marsa atklās ūdeni. Mūsu modeļa centrā ir Zeme un ģeocentrisks pasaules skatījums simboliskā plānā, tāpēc jauni atskaites punkti debesīs mums neko nemaina, tikai apstiprina to dabu. Pārmaiņas astroloģijā var notikt, ja būtiski mainīsies planētu apriņķošanas orbītas, bet tad jau viss uz Zemes mainīsies.

Jaunas zodiaka zīmes pieteikums var satraukt cilvēkus, kas uz astroloģiju skatās vienkāršoti. Jāatgādina, ka pat viduslaikos astrologi neizmantoja tikai vienu zodiaka zīmi, tas nācis no brīža, kad mediji sāka publicēt horoskopus, tos primitivizējot. Mūsdienās daudzi tos uztver kā iespējamos notikumus, bet vajadzētu lasīt kā dienas plānu. Ja cilvēks zina savu ascendentu, Mēness zīmi un Saules atrašanos zodiaka zīmē, viņš izlasa trīs atšķirīgus horoskopus, saliek tos kopā un iegūst lielu daļu patiesības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 125
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 33
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 77
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 5
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 58
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons
12 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 125
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons
19:18
LE
LETA
Ziņas
LIZDA aicina atļaut izglītības darbiniekiem strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu 3
18:41
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
18:33
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
LIZDA aicina atļaut izglītības darbiniekiem strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu 3
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem nulles 5
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 91
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāmaksā tūkstošus: zināms, cik liels naudas sods par protesta akciju pret “obligātu vakcināciju” piemērots Gobzemam 9
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 33
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 77
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdien Latvijā reģistrēti 674 jauni Covid-19 gadījumi, septiņi sasirgušie miruši 25
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 20
12 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts” 6
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 7
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu 12
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 25
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 99
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 38
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 3
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
7 stundas