Latvijā
Politika

Par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējuma referendumu savākti vien 2,9% vajadzīgo parakstu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālēns/LETA

Kopš 16.janvāra referenduma ierosināšanai par saskaņā ar Saeimas opozīcijas pieprasījumu apturētajiem likumu grozījumiem, kas paredz izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā, parakstījies 4461 vēlētājs, aģentūru LETA informēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Laura Zaharova.

Līdz ar to par apturētajiem likumiem līdz šodienai saņemti 2,9% no nepieciešamā parakstu skaita, lai tiktu ierosināts referendums.

Par grozījumu Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā nodošanu tautas nobalsošanai parakstījušies 4461 vēlētājs, bet par grozījumu likumā “Par pašvaldībām” – 4448 vēlētāji.

Likuma grozījumi dos iespēju ārkārtas vēlēšanās pašvaldības ievēlēt uz vairāk nekā četru gadu termiņu. Valdības koalīcijas partijas, kuras Rīgas domē pašlaik ir opozīcijā, ir tikušas kritizētas, ka likumu izmaiņas tapušas tieši gaidāmo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu gadījumam, lai, izmantojot “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” nesaskaņas Rīgas domē, radītu sev labvēlīgākus priekšnosacījumus varas pārņemšanai un nostiprināšanai galvaspilsētā.

Iespēju parakstīties ārvalstīs kādā no parakstu vākšanas vietām izmantojuši 11 vēlētāji, parakstoties Kazahstānā, Krievijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Norvēģijā un Vācijā.

Lai būtu jārīko tautas nobalsošana par apturētajiem likumiem, parakstu vākšanā jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlēšanu balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 154 868 vēlētājiem.

Parakstu vākšana turpināsies vēl tikai dažas dienas – līdz 14.februārim. Latvijā izveidotas 358 parakstu vākšanas vietas, bet ārvalstīs – 41 parakstu vākšanas vieta. Piedalīties parakstu vākšanā iespējams, tikai parakstoties klātienē. Parakstu vākšanas vietas Latvijā strādā četras stundas dienā, arī brīvdienās, pašvaldību vēlēšanu komisiju noteiktajos darba laikos.

Ziņas par kopējo parakstu vākšanā piedalījušos vēlētāju skaitu CVK apkopos piektdienas, 14.februāra, vakarā.

Lai noteiktu galīgo parakstu vākšanas rezultātu, ziņas par parakstītājiem no parakstu vākšanas lapām tiks elektroniski apkopotas. Tādējādi būs iespējams pārliecināties, vai visi parakstījušies ir vēlētāji un vai kādi vēlētāji nav parakstījušies vairākas reizes. Pēc tam CVK apstiprinās parakstu vākšanas galīgos rezultātus, paziņos tos Valsts prezidentam un publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Saistītie raksti

No Satversmes izriet – ja parakstu vākšanā par apturētu likumu piedalās ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita, CVK trīs dienu laikā ir jāizsludina tautas nobalsošana.

Ja parakstu vākšanā piedalās mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju, apturētie likumi tiek publicēti un stājas spēkā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.