Latvijā
Kriminālziņas

Policija aizturējusi un sākusi lietu pret vēl vienu viltus ziņu autoru1

Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts policija (VP) šomēnes aizturējusi kādu 2001.gadā dzimušu jaunieti, kurš vietnē “aumytests” publicējis viltus ziņas, tostarp par it kā koronavīrusa izplatību Cēsīs, aģentūrai LETA pavēstīja VP pārstāve Elīne Priedīte.

Kā teikts policijas paziņojumā, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) amatpersonas jaunieti aizturējusi par nepatiesu ar drošības apdraudējumu saistītu ziņu apzinātu izplatīšanu interneta vietnē, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs. Izmeklēšanas laikā interneta vietnes darbība apturēta.

Šī gada februārī tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231.panta pirmās daļas par huligānismu, proti, par rupjas sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru un iestāžu darbu jeb huligānisms. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Likumsargi sāka izmeklēšanu par to, ka kāda persona interneta vietnē apzināti izplatīja ar drošības apdraudējumu saistītas nepatiesas ziņas, proti, interneta vietnē “www.aumytests.net” tika publicētas vairākas viltus ziņas, kas satur acīmredzamu necieņu pret sabiedrību, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.

Aizturētais jaunietis interneta vietnē bija uzrakstījis, ka “Cēsīs reģistrēti pirmie koronavīrusu inficēšanās gadījumi; cilvēkus lūdz uzmanīties!”, kas izraisīja plašu sabiedrisko rezonansi un ietekmēja valsts un pašvaldību iestāžu darbu.

Uzsāktajā kriminālprocesā tika veiktas procesuālās darbības, kā arī īstenota starptautiskā sadarbība ar ārvalstu kompetentām iestādēm. Interneta izlūkošanas un izmeklēšanas pasākumu komplekss rezultējās ar vietnes servera fiziskās atrašanas vietas noteikšanu, vietnes izstrādātāja, informācijas ievietotāja un tās administratora identificēšanu un atrašanās vietas noteikšanu, informē policija.

Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā policija noskaidrojusi personu, kura bija veikusi minētās noziedzīgās darbības, proti, izveidojusi viltus ziņas, kuras pēcāk ievietojusi interneta vietnē. Likumsargi minēto 2001.gadā dzimušo aizdomās turēto personu aizturēja un ievietoja īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Jaunietis jau iepriekš ir nonācis policijas redzeslokā par maznozīmīgu krāpšanu izdarīšanu interneta vidē.

Kā uzsver policija, izmeklēšanā iegūtais pierādījumu kopums devis pamatu atzīt personu par aizdomās turēto un pārtraukt noziedzīgo nodarījumu. Aizdomās turētai personai tika piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu, bet uzliek par pienākumu atzīmēties teritoriālā VP struktūrvienībā un aizliedz veikt noteikta veida nodarbošanos.

Saistītie raksti

VP aicina iedzīvotājus neatbalstīt viltus ziņu vietnes un nevairot negodprātīgu portālu uzturētāju peļņu, ar tām daloties sociālajos tīklos. Valsts policijas un citu drošības dienestu oficiālajai informācijai iespējams sekot oficiālajā mājaslapā un sociālo tīklu kontos.

Pirms vairākām nedēļām VP aizturēja arī Niku Endziņu saistībā ar internetā izplatītu paziņojumu, kurā aicināts “likvidēt ķīniešus”. Viņš pašlaik atrodas apcietinājumā. Endziņš atrodas uz apsūdzēto sola citā kriminālprocesā, kas saistīts ar viltus ziņu izplatīšanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Jaunais īpašnieks apliks sētu, arhitektūras piemineklis tur stāvēs neredzams!” Biedrība lūdz glābt Anniņmuižu
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Gobzems satrakojies. Čalim jumts aizbraucis. Kokaīnu sašņaucies. Kā Saeimas parkets viņu vēl nes! 10
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Katra skolēna sapnis. Zināms, kā sodīja skolotājas, kuras internetā nopludināja eksāmena uzdevumus
4 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Mācību gads nule noslēdzies, bet jau tagad jājautā: kā skolas gatavosies 1. septembrim?
10 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Jaunais īpašnieks apliks sētu, arhitektūras piemineklis tur stāvēs neredzams!” Biedrība lūdz glābt Anniņmuižu
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Spļāviens sejā nacionālai pašapziņai,” Dzintars naudu krievu medijiem salīdzina ar terorisma finansēšanu 1
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Gobzems satrakojies. Čalim jumts aizbraucis. Kokaīnu sašņaucies. Kā Saeimas parkets viņu vēl nes! 10
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
“Uz jūru peldēties – vēl nē, nē, nē.” Toms Bricis par stipro vēju un laiku šonedēļ
Intervija 2 stundas