Iveta Lāce ar sarkanmelno karogu 17. jūlijā piedalījās arī piketā pie Krievijas vēstniecības.
Iveta Lāce ar sarkanmelno karogu 17. jūlijā piedalījās arī piketā pie Krievijas vēstniecības.
Foto no privātā arhīva

“Policijā netrūkst neizglītotu policistu, tāpēc negaidu, ka kāds man atvainosies,” Lāce, kurai 9.maijā atņēma sarkanmelno karogu 25

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

 

Valsts policija ir atcēlusi lēmumu par administratīvā soda piemērošanu Ivetai Lācei, kā arī atdevusi 9. maijā atņemto Ukrainā oficiāli atļauto sarkanmelno karogu ar Ukrainas valsts ģerboni, taču atvainošanos no policistiem tā arī viņa nav sagaidījusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Atgādināšu, ka Iveta Lāce 9. maijā, kas ar likumu Latvijā bija pasludināts par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu, stāvēja pie pieminekļa Pārdaugavā ar sarkanmelno Ukrainas brīvības cīnītāju karogu rokās.

Policisti viņu aizturēja, jo uzskatīja, ka šis esot militāras agresijas un separātistu karogs, ka ar to cīnoties tie kaujinieki, kas atrodas Krievijas pusē. Nelīdzēja Ivetas skaidrojums, ka tā nav patiesība, kā arī viņas uzrādītie avoti, kuros var izlasīt informāciju par šā karoga vēsturi un to, ka tas ir Ukrainā oficiāli atļauts.

Kad policija bija uzrakstījusi administratīvo protokolu un atņēmusi karogu, Iveta apstrīdēja policijas lēmumu. Policijai bija nepieciešams mēnesis sūdzības izskatīšanai.

Kaut gan Ivetai uzliktais naudas sods ir atcelts un karogs atdots, tomēr Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Nikolajs Orlovs nav konstatējis, ka šis karogs ir Ukrainā oficiāli atļauts.

Viņš centies attaisnot policistu rīcību, norādot, ka sarkanmelnais karogs esot analoģisks Ukrainā dibinātās radikāļu nacionālistiskās un paramilitāristiskās organizācijas “Labējais sektors” karogam un tā mērķis esot atbalstīt minētās organizācijas biedru “karotāju” karadarbības Ukrainā.

Tādējādi policija centās Ivetai piemērot Administratīvo sodu likuma pantu par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā. Tomēr to nepiemēroja. Viņai atsūtītajā lēmumā nav skaidrots, kāpēc policija mainījusi viedokli.

Lai izglītotu policiju šajā jautājumā un lai tā turpmāk vairs nepieļautu šādas kļūdas, Iveta Lāce nosūtīja iesniegumu Ukrainas vēstniecībai Latvijā, lūdzot skaid­rojumu, kāda ir Ukrainas oficiālā nostāja par sarkanmelno karogu. Nesen viņa saņēma vēstnieka Oleksandra Miščenko atbildi, kura sniegta, ņemot vērā Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta informāciju.

“Sarkanmelnais karogs Ukrainas tradīcijās bija un paliek kā simbols cīņai par neatkarību un brīvību. Melnā krāsa apzīmē zemi, sarkanā – neatkarības cīnītāju asinis.

Šādu karogu dažādos laikos izmantoja dažādas ukraiņu apvienības, bet nevienā no tām, ieskaitot Ukraiņu nacionālistu organizāciju un Ukrainas kaujinieku armiju (YPA – ukr. val.), šis karogs nebija oficiāli apstiprināts minēto organizāciju simbols. (..)

Tajā pašā laikā sarkanmelno karogu vairākas organizācijas, politiskas partijas u. c. izmanto arī šodien, bet tās ir oficiāli reģistrētas Ukrainas Tieslietu ministrijā un ir likumīgas; neviena no tām neasociē sevi ar nacistu ideoloģiju, ekstrēmismu, šovinismu un ksenofobiju.

Sarkanmelnie karogi tiek demonstrēti futbola spēlēs ar FARE – tīmekļa organizācijas – atļauju, kura cīnās pret rasismu un ksenofobiju Eiropas futbolā.

Tādējādi atzīmējam, ka sarkanmelnais karogs Ukrainā tiek masveidā izmantots blakus oficiālajam dzeltenzilajam karogam kā cīņas par neatkarību un brīvību simbols.

Šodienas apstākļos abi karogi ir kā nacionālās Ukrainas pretestības simbols Krievijas agresijai. Mēģinājumi diskriminēt sarkanmelno krāsu kā fašisma simbolu ir Kremļa naratīvu propaganda, lai pārrautu vienotību gan Ukrainā, gan visā pasaulē cīņā ar Krievijas agresiju,” raksta Ukrainas vēstnieks Miščenko.

Iveta Lāce Ukrainas vēstnieka atbildi nosūtījusi arī Iekšlietu ministrijai un Valsts policijai.

Neraugoties uz iepriekš notikušo, policija 17. jūlijā piketā pie Krievijas vēstniecības, kurā piedalījās arī Iveta Lāce, turot rokās sarkanmelno karogu, brīdināja viņu par šā karoga lietošanu.

“Šoreiz to neatņēma, bet mutiski aizrādīja, liekot saprast, ka labāk būtu iztikt bez tā,” sacīja Iveta Lāce. “Pēc piedzīvotā secinu, ka policijā netrūkst neizglītotu policistu, kā arī prokremliski noskaņotu policistu, tāpēc negaidu, ka kāds no viņiem man atvainosies.

Piketā pie Krievijas vēstniecības man vairs netika teikts, ka tas ir separātistu karogs. Šoreiz viņi bija izdomājuši, ka es kaut ko ar šo karogu rokās varētu izprovocēt.

Bet, ko izprovocēt, tā arī man nepateica. Atliek vien secināt, ka viņi nespēj kontrolēt situāciju, kas var rasties dēļ Latvijai nelojālām personām, tāpēc viņiem ir vienkāršāk aizrādīt man vai uzlikt administratīvo sodu un atņemt karogu. Diemžēl policisti savas kļūdas un bezspēcību neatzīst,” uzskata Iveta Lāce.

SAISTĪTIE RAKSTI

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte, atbildot uz jautājumu, kāpēc šis karogs policijas ieskatā ir tik bīstams, skaidroja: “Lai arī šis karogs Ukrainā varbūt ir atzīts par oficiāli atļautu, tomēr Latvijā šā karoga simboliskā nozīme nav viennozīmīgi vērtējama no valsts drošības iestāžu puses. Katra situācija vērtējama individuāli, tostarp jāņem vērā, kādus riskus sabiedriskajai kārtībai un drošībai konkrētu simbolu un karogu izmantošana tieši Latvijā var radīt.

Valsts policijas uzdevums ir nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību, nepieļaut Latvijā provokācijas, un iedzīvotāji tiek aicināti paust atbalstu Ukrainai, izmantojot oficiālo Ukrainas karogu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”?
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
15:03
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
14:47
VIDEO. “Putina brigāde” apsūdz Baidenu par vēlmi veikt kodoltriecienu Ukrainai
14:36
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
Politologs skaidro, ar ko saistīta nevēlēšanās iekļaut “Progresīvos” koalīcijā
“Mums nepieciešams auto, lai varētu doties uz karstajiem punktiem!” Andris lūdz palīdzību, karojot Ukrainā 1
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
“Nebūtu slikti padomāt par ikgadēju premjera rotāciju,” tā domā eks-ministrs Veldre
Kārlis Streips: Visiem tiem, kuri nobalsoja, gribu teikt malači. Un tiem, kuri tā nedarīja – tiešām nav kauns?
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Sāk trūkt īres dzīvokļu: divu nedēļu laikā Kazahstānā ieradušies 200 000 krievu
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Teju puse robežu šķērsojušo Krievijas pilsoņu Latviju izmantojuši tranzītam
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
Dara sirdsdarbu Latvijas laukos: no milzu traktora līdz šmakovkas aparātam – viesos pie Ivara Selecka filmas “Zemnieki” varoņiem
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina 31
APTAUJA. Kā vērtējat Saeimas vēlēšanu rezultātus un kam, jūsuprāt, jāveido jaunā valdība?
Vai lietus un vējš mitēsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Putins meklē grēkāžus, uz kuriem novelt vainu par neveiksmēm Harkivas apgabalā 14
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
Maska skandalozie tvīti par “mieru” ar Krieviju un ierosinājums atzīt Krimu par tās daļu sanikno ukraiņus 68