ZOOM mazajos ekrānos iegaismojas personības; aktieriem izdodas radīt spilgtu tēlu arī ekrāna ierobežotajā spēles laukumā un viņu uznācienam atvēlētajā īsajā laikā.
ZOOM mazajos ekrānos iegaismojas personības; aktieriem izdodas radīt spilgtu tēlu arī ekrāna ierobežotajā spēles laukumā un viņu uznācienam atvēlētajā īsajā laikā.
Ekrānuzņēmums no youtube.com

Priekšstatu cietumā. Kas tur īsti ir ar to Irānu? 0

Kas tur īsti ir ar to Irānu? – man nākas atzīties savā neinformētībā pēc Elmāra Seņkova režisētās “Irānas konferences” noskatīšanās, kas ZOOM videozvanā tika spēlēta 8. maijā un vēl divas dienas ierakstā bija pieejama bez maksas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 270
22 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 49
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 48
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Internetā atrodu šā gada janvārī publicētu ziņu, ka pasaules lielās valstis aizliegušas aviolidojumus virs Irānas pēc tam, kad Irāna raidījusi raķetes uz Irākas militārajām bāzēm, līdz ar to abu valstu jau kopš pagājušā gada astoņdesmitajiem gadiem ieilgušais konflikts kļuvis bīstams pārējai pasaulei.

Izrādes “Irānas konference” pamatā ir mūsdienu krievu dramaturga, teātra un kino režisora Ivana Viripajeva 2017. gadā sarakstīta luga, viņa dramaturga talanta jaudu mums jau ir bijusi iespēja novērtēt, arī šobrīd Latvijas teātru repertuārā ir divas viņa lugas – “Nepanesami ilgi apskāvieni” Dailē un “Klusa nakts, dzēra nakts” Valmierā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas īsti notiek Irānā, tas pēc izrādes “Irānas konference” noskatīšanās skaidrāks jums nekļūs. Divu valstu – vienas, ASV un Rietumu sabiedroto ietekmes zonā esošas, otras, kurā šobrīd spēkā pieņemas šariata jeb islāma tiesu vara, – konfliktu režisors Elmārs Seņkovs pacēlis Šekspīra pārlaicīgumā, liekot izrādes sākumā skatītājam lasīt citātu no “Hamleta”, kurā prinča sarunā ar Rozenkrancu un Gildenšternu tiek piedāvātas uzreiz trīs versijas.

Palaidnīgajiem studentiem jāiet cietumā. Bet varbūt visa pasaule ir cietums? Vai vismaz Dānijas karaļvalsts? Arī Ivans Viripajevs jau pirmajā ainā izjauc lugas nosaukumā pieteikto uzstādījumu – Dānijas inteliģences konference par Rietumu un Austrumu kultūru sadursmi –, ļaujot dalībniekiem aizvirzīt sarunu no politikas uz personīgas pieredzes stāstiem vai zinātnes valodā apcerētām terminoloģijas problēmām.

Uz ekrāna notiekošais sakrīt ar manām iekšējām sajūtām, kuras laikam gan visspilgtāk pārdzīvoju pēc 2001. gada 11. septembra Dvīņu torņu sabrukšanas teroraktā un 2003. gadā sekojošā ASV un sabiedroto iebrukuma Irākā. Man ir tikai virspusēja sajēga par šajās valstīs notiekošo, bet, ciktāl pieskaitu sevi Rietumu civilizācijai, arī malā palikt gluži nevaru, jo militāri lēmumi tiek pieņemti manā vārdā.

Izrādi “Irānas konference” režisors Elmārs Seņkovs bija plānojis iestudēt kopā ar paša dibinātās teātra apvienības ESARTE aktieriem. Luga, kurā sapulces dalībnieki secīgi izklāsta savus viedokļus, izrādījusies izcili piemērota videokonferences formātam, vēl vairāk – pandēmijas laiks ļāvis sapulcināt gandrīz visu Latvijas teātru aktierus.

Elmāra Seņkova un radošās grupas izrāde pierāda, ka arī ZOOM videozvans var kļūt par telpu, kas apdzīvojama ar teātra paņēmieniem, pat ja scenogrāfa, gaismotāja, režisora darbs šai vidē veicams ar atšķirīgām metodēm.

Paradoksāli, bet varu identificēties gandrīz ar katru no izrādē izskanējušajiem diametrāli pretējiem vēstījumiem. Arturs Krūzkops konferences vadītāja Filipa Rasmusena tēlā iemieso manu iepriekš raksturoto bezpalīdzības sajūtu: demokrātija paredz iesaisti un līdzatbildību, bet man nav ne mazākās saprašanas par Irānā notiekošo.

Daļai konferences dalībnieku, iemiesoto ideju kodolu varam meklēt filozofijas vēsturē. Ineses Kučinskas atveidotā televīzijas zvaigzne stāsta par līdzdalību palīdzības projektā valstī ar nelabvēlīgu ekonomiku, un viņa nākusi pie secinājuma, ka šādā neizglītotā, nabadzīgā sabiedrībā cilvēki ir laimīgāki nekā ciniskie, ar kritisku prātu apveltītie rietumnieki.

Par to, kā civilizācija samaitājusi cilvēku, zinātu pastāstīt 18. gs. apgaismotājs Žans Žaks Ruso, par aiziešanu no civilizācijas – 19. gs. domātājs Henrijs Deivids Toro. Rakstnieks Jensens Gustavs, ko atveido Matīss Budovskis, sastopas ar to pašu problēmu, ar ko savulaik Imanuels Kants.

Viņš aicina kritiski pārskatīt savu esamību šai pasaulē, pārvarēt bailes, ko civilizācija iemanījusies aizmālēt ar tradīcijām un normām, taču uz jautājumu par dzīves jēgu nespēj atbildēt.

Līdzīgu problēmu savulaik risināja Kants, kurš bija ar mieru piekāpties zināšanu priekšā, lai dotu vietu ticībai. Anda Stroda atveidotais zinātnieks ir sholasts, kurš dzīvi gatavs veltīt, lai precizētu sarunā izskanējušos jēdzienus un domātu iespējami precīzi, taču tas paralizē sprieduma, kur nu vēl rīcības, iespējamību.

Šai pozīcijai krasā pretstatā ir Unas Eglītes atveidotā žurnāliste Astrīda Petersena, kas pati kādu laiku pavadījusi talibu gūstā. Viņa rāda fotogrāfijas, sauc faktus, uzskatot, ka nav laika spriedelēt, kamēr Irānā līdz nāvei tiek pērti cilvēki un sievietēm aizliegts braukt ar divriteni, taču vienlaikus mūsu acīm paveras personīgi dziļi ievainota būtne.

Savukārt Jura Bartkeviča iemiesotajam tēvam Augustīnam, konservatīvam mācītājam, kurš iesaka atteikties no līdzdomāšanas šaubām un paļauties uz tradīcijām, prototipus viegli varam atrast tepat, Latvijā.

Arī rakstniekam, kurš pēc sava darba publicēšanas, saņēmis atzinību Rietumu pasaulē, bet mītnes zemē notiesāts uz nāvi, varam iedomāties pat vairākus iedvesmas avotus.

Rakstnieces, svešas kultūras pārstāves loma piekritusi aktrisei no Rīgas Krievu teātra – Jekaterinai Frolovai, izrādē ieskanējusies krievu valoda rada negaidītu emocionālu dimensiju, liekot aizdomāties par savējiem un svešiem.

Pēdējos divus mēnešus, kopš teātra izrādes var notikt tikai virtuāli, kā izrāžu apskatniecei man nākas uzkrāt jaunu šādu izrāžu skatīšanās pieredzi. Vairākumā ir uz teātra skatuves vai pielāgotās telpās spēlētas izrādes, kuras kamera padara ne vairāk kā pieejamas.

Ir audiolasījumi, kā Viestura Kairiša “Jūsmotāji” Dailē, kuros tiešsaistes kameru un mikrofonu trūkumus izrādes veidotāji cenšas maskēt ar mūziku un videomontāžu.

Ģetrūdes ielas “Taņas dzimšanas dienā” ZOOM videozvans ir instruments, kas palīdz mobilizēt un sa-sniegt sarunbiedrus. Elmāra Seņkova “Irānas konference” uzliek jaunu latiņu virtu-ālo izrāžu pieredzē, izrādes komanda interneta vidi izmanto nevis kā instrumentu vai trūkumu, bet izveido no tās dramatisku efektu.

Nezinot, kā tapa izrāde, ir grūti pateikt, cik liela ir bijusi kameru uzstādītāju, tērpu piemeklētāju, gaismotāju iejaukšanās, iespējams, daļa no tālāk uzskaitītā ir tikai nejaušība. Taču nozīmīga ir gan aktierim fonā radītā vide – kādam tā ir balta siena, citam mājīgi senatnīgas mājas logs vai ģimenes foto.

Un te nozīme ir gan gaismai, gan kameru novietojumam, pat videokonferencēm neizbēgamie skaņas brāķi, kadrējums, runātājam iebāžot seju kamerā vai dramatiski no tās attālinoties. Protams, tas nav atraujams no dramaturga radītā teksta, izrādei savu ritmu piešķir Artūra Skrastiņa (izrādē viņš iemieso kustības “Eiropas islāms” aktīvistu) novērojumos balstīto argumentu ritmizētais uzskaitījums.

Lolitas Caukas teātra dīvas vēriens runas veidā un domāšanā. Mārtiņa Meiera ļaušanās personīgām emocijām. Klātesošo savstarpēji konflikti. Elmāra Seņkova un radošās grupas izrāde pierāda, ka arī ZOOM videozvans var kļūt par telpu, kas apdzīvojama ar teātra paņēmieniem, pat ja scenogrāfa, gaismotāja, režisora darbs šai vidē veicams ar atšķirīgiem paņēmieniem.

Bez tā, ka paplašina virtuālā teātra pieredzi, izrāde ir veiksmīgs teātra iestudējums ar kolosāliem aktieriem un arī ļoti gudra filozofiska apcere, kurā var atrast daudzpusīgus argumentus, spriežot par globālajā pasaulē iemestā mūsdienu cilvēka morālām dilemmām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Man grūti spriest, cik daudzi izrādi “Irānas konference” paspēja noskatīties, intervijās pirms pirmizrādes režisors teica, ka ieraksts ļaus izrādi patīt atpakaļ, apdomāt kādu izskanējušu argumentu, noklausīties to vēlreiz.

Paldies visiem izrādes veidotājiem, es tieši tā arī “Irānas konferenci” skatījos! Un man ļoti gribētos, lai šis ieraksts būtu pieejams visu laiku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 270
22 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 49
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 48
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 14
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 111
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 48
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 17
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 61
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik Covid-19 slimnieku šobrīd ārstējas Latvijas slimnīcās
16:07
LE
LETA
Ziņas
Jelgavas slimnīcā Covid-19 inficēto par deviņiem vairāk nekā tiem paredzēto gultu 14
15:09
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus 34
14:22
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus 34
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis pēc uzvaras: “Tas ir tas, kāpēc es to daru, jo kaut kādā veidā tas ir veids kā apvienot valsti” 8
6 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ornitologi satraukušies: Eiropā uz izmiršanas robežas vairākas putnu sugas – jūras un plēsīgie putni, pīles, bridējputni 10
6 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroën” sola, ka tā būs realitāte 14
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākošās nedēļas pirmās prognozes: rudens klāt. Ne visiem tas patiks!
6 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: “Polija uzbrukusi visai Eiropas Savienībai, paziņojis Francijas Ārlietu ministrijas pārstāvis”
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 49
Intervija 1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 227
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 43
23 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 111
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 270
22 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 90
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gaitis, Gaits un Karīna 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Domāju, ka Žannai patika taisīt šovu!”: stiliste Dubska restorānā aizrijas ar asaku un sarīko tur pamatīgu drāmu 17
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 23
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
1 diena