Beļģu dizainere Olīvija Heino koronavīrusa uzliesmojuma laikā radījusi aizsargmasku, kas rotāta ar dārgakmeņiem.
Beļģu dizainere Olīvija Heino koronavīrusa uzliesmojuma laikā radījusi aizsargmasku, kas rotāta ar dārgakmeņiem.
Foto: Francois Lenoir/REUTERS/ SCANPIX/LETA

Rita Našeniece: Maskas ir tikpat vecas kā Rietumu civilizācija. Sejas aizklāšanā vienmēr ir bijis kaut kas sociāli īpašs 11

Rita Našeniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Maskas ir tikpat vecas kā Rietumu civilizācija. Tieši tāpat kā bailes no tām. Latvijas Covid-19 masku nēsāšanas pretinieku aktivitātes rosināja pievērsties Rietumu maskošanās vēsturei.

LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Sejas aizklāšanā vienmēr ir bijis kaut kas sociāli īpašs. Mēs būvējam sienu starp sevi un apkārtējiem. Maska slēpj identitāti un sniedz anonimitātes brīvību ar visām no tā izrietošajām sekām.

Pat tajos gadījumos, kad maskas funkcija ir tikai aizsargāt. No gāzes uzbrukuma, no epidēmijas, no saules vai radiācijas. Mūsu ķermeņa cietoksnis stiprina savu fortifikāciju, uzbūvējot vēl vienu bastionu, kurš, reāls vai iedomāts, stiprina mūsu drošības sajūtu.

CITI ŠOBRĪD LASA
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
2 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 3
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 48
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 35
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Francijā masku valkāšanu uzraudzīs, izmantojot “gudro video” 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 168
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Loģika saka priekšā – gribi amatu Saeimā, ļauj, lai tevi aiz čupra sagrābj KNAB un aiz apkakles velk Ģenerālprokuratūra. Egila Līcīša feļetons 6
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev jābūt piesardzīgam un ļoti uzmanīgam savos izteicienos! Horoskopi 9.aprīlim 1
2 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgas tirdzniecības centri paziņo par došanos ārpus telpām, lai būtu tuvāk saviem klientiem 11
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pavļuts parakstījis rīkojumu, kad sāks vakcinēt pedagogus 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Blakus laivai atrada sievietes līķi. Vēl nav atrasta otra, iespējams, Tērvetē noslīkusī sieviete 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Loģiski, ka cilvēki devās iepirkties! Viņi ir noguruši no ierobežojumiem.” Saeimas deputāte par milzu rindām pie veikaliem 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks Aldis, sāks mētāties ar krēsliem. Tas arī viss!” Klaišis par premjera demisijas pieprasījumu 72
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Nevar būt situācija, kad vakcīnas stāv dīkā. Ir cilvēki, kuri grib vakcinēties!” Politiķis atzinīgi vērtē vakcinācijas “brīvās rindas” ieviešanu 34
1 diena

Antimaskeri, tieši tāpat kā maskeri, ir bijuši vienmēr, lai kādu iemeslu dēļ eiropeiskās kultūras ir izvēlējušās maskēties. Taču ir kāda likumsakarība: ja maskēšanos vara apkaro, tā kļūst īpaši populāra, bet, ja to nosaka kā obligātu, tai pretojas. Un patiesi – kas gan vairāk ceļ tavu nozīmīgumu nekā cīņa pret varu? Nu, vismaz demokrātisku varu. Ja tā ir autoritāra, tad, protams, staigāsi maskā kā mīļais. Ja vajadzēs, arī pa nakti gulēsi, dušā mazgāsies, bērnus radīsi un degunu šņauksi maskā.

 

Slavenības neviens vairs nepazīst

Kad Sanfrancisko 1918. gadā uzliesmoja spāņu gripa, tā kļuva par “masku pilsētu”.
Foto no Wikipedia

Spāņu gripas laikā 1918. gadā ASV aktīvi darbojās Pretmasku līga (“Anti-mask League”), kas pamatoja savu nostāju ar ASV konstitucionālajām brīvībām. Aktīvi bija arī maskeri, jo īpaši izglītotā tehniskā un medicīniskā inteliģence. Kad Sanfrancisko uzliesmoja spāņu gripa, īsā laikā sasniedzot 7000 saslimušo, pilsēta kļuva par “masku pilsētu”.

Radošā elite, vietējie visuma valdnieki un slavenības nebija sajūsmā par maskēšanās ieteikumiem (vēlāk arī noteikumiem) pilsētās. Galu galā viņu iespējas rūpēties par veselību, distancēties un vispār justies pārākiem par ikdienu tomēr bija lielākas.

Žurnāliste Alma Veitekere tolaik rakstīja, ka slavenības uzskata – tas ir šausminoši, kad tevi neviens vairs nepazīst. Patiesi, kāda suņa pēc tu gadiem strādā, veidojot savu atpazīstamību. Apgrozies dzeltenajā, sarkanajā un zilajā presē, centies, lai viss universs apstājas, tev iz­ejot uz ielas, un muti vaļā uz tevi skatās, bet tagad vara tevi spiež iziet sabiedrībā maskā?

Taču vēsturiski situācijas ir bijušas arī pretējas. Un tas bija saistīts ar bailēm no anonimitātes, ko rada maska.

17. un 18. gadsimtā Spānijas lielpilsētu vara regulāri vērsās pret populāro urbāno jaunatnes paradumu klīst apkārt savās gaitās ar aizsegtu seju. To nodrošināja platās cepures malas un līdz acīm uzvilkts apmetnis. Šoreiz maskošanās pretinieki bija tieši karaliskās varas spēka struktūras.

Tieši maskēšanās bija galvenais iemesls, kādēļ Venēcijas republikas panīkuma laikā tika drastiski samazināts karnevāla periods, bet vēlāk 18. gadsimta karnevāls (tātad maskas) atļauts tikai trīs mēnešus gadā. Anonīmi konti un anonīmi komentāri tomēr ir nieks, salīdzinot ar anonīmiem ļaužu bariem, kuri var ne tikai anonīmi uzrakstīt, bet arī anonīmi izdarīties.

Un nevis vienkārši izdarīties, bet vērsties pret varu. 1797. gadā Venēciju jau bija okupējusi Napoleona armija, un okupācijas varai bija tik liela rezervācija pret vietējo maskēšanās vēlmi, ka karnevāls faktiski ienira vēstures kanālu tumšajos ūdeņos, iznirdams tikai 20. gadsimta otrajā pusē – laistoties visās varavīksnes krāsās, komercializēts un nomārketēts.

 

Maska ceļojumā – obligāti

16. gadsimtā elites dāmu maskas bija luksusa priekšmets. Un pat ne tāpēc, ka tas bija dārgs nieciņš. Pārvietoties ārpus apdzīvotām vietām tolaik nebija droši, un ārpus svētceļojumiem pat miera laikā ceļoja tikai trīs cilvēku kategorijas. Pirmkārt, deklasēti ļaudis. Ubagi, spitālīgie, daļa prostitūtu un citi nelaimīgi nabaga ļaudis, arī tie, kas cietuši ugunsgrēkos vai citādi zaudējuši pajumti.

Tad – tirgotāji, jūrnieki, amatnieki, ziņneši, algoti karavīri, proti, profesionāļi, kuri principā nevar veikt savus pienākumus neceļojot. Un dižciltīgie, kam bija nodrošināta apsardze. Ceļi bija draņķīgi, bieži to pat nebija. Neskatoties uz to, ka mums filmās rāda smalkas karietes, patiesībā ceļotājs ārpilsētas maršrutos sēdēja zirga mugurā. Tur viņu apspīdēja saules gaisma, kas radīja aristokrātiskam daiļumam kaitīgu iedegumu.

Tādēļ melnās (vai pilnīgi baltās) maskas, kuras jātniece saturēja, mutē paņemdama pogu, ceļojumā bija obligātas. Tās kļuva tik mežonīgi populāras, ka šos baisos ģīmjus, sauktus par vizieriem, varēja redzēt it visur publiskajā ārtelpā.

Tie biedēja ļaudis un raisīja plašu publisku kritiku. 1583. gadā kristiešu polemists Stubs rakstīja, ka nezinošs cilvēks, kurš piepeši ierauga šādu jātnieci zirgā, top pārbiedēts līdz nāvei, jo domā, ka redzējis pašu nelabo. Viltus sejas klusējošām jātniecēm, kas turēja zobos pogas, saglabājās līdz pat 17. gs. otrajai pusei, bet dažviet pat 18. gadsimtā.

Pamazām tās izgāja no modes, jo uzlabojās ceļošanas apstākļi. Neatstāj doma, ka latviešu pasaku baisie jātnieki, kas atnes mēri un sērgas, ir šie paši maskētie urbānās elites pārstāvji, kas no mēra apsēstām pilsētām steidzīgi ceļo uz savām lauku muižām, meklējot glābiņu no epidēmijas.

 

Londonas smoga maskas

Londonas lielākā maskēšanās pēdējo 100 gadu laikā nebūt nav tagadējais kroņa vīruss. Londonas migla slepkava piespieda ļaudis maskēties Lielā Smoga laikā 1952. gadā. Šis ir tas retais gadījums, kad patiesi visi vēlējās nēsāt maskas. Īpašās smoga maskas varēja iegādāties aptiekās, bet tie, kas nevēlējās izdot lieku grasi, darināja tās mājās. Smoga maskas nebija visai glītas, un elegantā londoniešu daļa iemanījās tās paslēpt zem zīda mutauta vai šalles, vai riskēja iztikt tikai ar mutautiem vien.

Par maskām varētu runāt daudz. Mēra ārstu maskas ir populārākie renesanses laika sejas epidemioloģiskie aizsarglīdzekļi. Karnevālu maskas ir sociālās identitātes un vienlīdzības instruments. Alķīmiķu stikla maskas, bruņinieku vizieri, bandītu un laupītāju sejsegi, gāzmaskas un ķirurgu maskas, par to visu varētu uzrakstīt veselu maskošanās un antimaskošanās vēsturi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir ļaudis, kam maskas nepatīk. Viņus var saprast. Konkrēti man nav iebildumu. Man nesalst deguns uz ielas, man nav jākontrolē grimases, ja kaut kas ļoti nepatīk, man maska netraucē ne ieelpot, ne izelpot. Laikam iekšā dzīvo introverta neredzamības alkas un vēlme paslēpties no pasaules, uz brīdi ieliekot kabatā savu nogurdinošo identitāti.

Man šobrīd mājās ir savācies vesels masku komplektiņš. Ir mīksta melna maska, kura ir īpaši mīļa. Ar to gan ir grūti runāt. Tāpēc, to nēsājot, var iemācīties klusēt. Līdzīgi tām dāmām ar pogu zobos. Reizēm ir ļoti noderīgi turēt mutē tādu pogu, bet reizēm pilnīgi otrādi. Jo to, ka klusēšana ir zelts, parasti saka tie, kuri vēlas, lai pārējie klusē, kamēr viņi runā. Lai cik nesakarīgs viņu izteiktais būtu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
9 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Nepazūd sajūta, ka mēs Latvijā esam kaut kā īpaši kritiski noskaņoti pret varu, īpaši žultaini 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Paraksti savākti! Paldies ZZS!” Gobzems par Kariņa demisijas pieprasījumu 96
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizvadītā gada labākie sportisti: distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka un bokseris Mairis Briedis 1
22:45
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 10
21:43
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 3
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 23
11 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka 3
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 48
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
9 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un Viļņā kāpj degvielas cenas. Cik jau tagad maksā viens litrs? 12
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Interneta veikalam – gigantam “Alibaba” piespriež 2,33 miljardu eiro naudas sods 5
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 35
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 168
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vecumniekos dzīvoklī uz grīdas atrod noslēpumainos apstākļos mirušu vīrieti. Vietējajiem ir sava versija par notikušo 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līs, snigs sniegs, būs krusa: kādus vēl pārsteigumus daba sagatavojusi sestdien? 4
15 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Valsti pārvalda ierēdņi un birokrātiskā mašīna!” Saruna ar Edgaru Zalānu 24
Intervija 16 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 13
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kurus neaicina stāties “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19? 22
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 126
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Anita, Anitra, Annika un Zīle 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas aprīlī: Vērša laika padomi 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 10. līdz 16.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies 3
1 diena