Beļģu dizainere Olīvija Heino koronavīrusa uzliesmojuma laikā radījusi aizsargmasku, kas rotāta ar dārgakmeņiem.
Beļģu dizainere Olīvija Heino koronavīrusa uzliesmojuma laikā radījusi aizsargmasku, kas rotāta ar dārgakmeņiem.
Foto: Francois Lenoir/REUTERS/ SCANPIX/LETA

Rita Našeniece: Maskas ir tikpat vecas kā Rietumu civilizācija. Sejas aizklāšanā vienmēr ir bijis kaut kas sociāli īpašs 11

Rita Našeniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Maskas ir tikpat vecas kā Rietumu civilizācija. Tieši tāpat kā bailes no tām. Latvijas Covid-19 masku nēsāšanas pretinieku aktivitātes rosināja pievērsties Rietumu maskošanās vēsturei.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Sejas aizklāšanā vienmēr ir bijis kaut kas sociāli īpašs. Mēs būvējam sienu starp sevi un apkārtējiem. Maska slēpj identitāti un sniedz anonimitātes brīvību ar visām no tā izrietošajām sekām.

Pat tajos gadījumos, kad maskas funkcija ir tikai aizsargāt. No gāzes uzbrukuma, no epidēmijas, no saules vai radiācijas. Mūsu ķermeņa cietoksnis stiprina savu fortifikāciju, uzbūvējot vēl vienu bastionu, kurš, reāls vai iedomāts, stiprina mūsu drošības sajūtu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Antimaskeri, tieši tāpat kā maskeri, ir bijuši vienmēr, lai kādu iemeslu dēļ eiropeiskās kultūras ir izvēlējušās maskēties. Taču ir kāda likumsakarība: ja maskēšanos vara apkaro, tā kļūst īpaši populāra, bet, ja to nosaka kā obligātu, tai pretojas. Un patiesi – kas gan vairāk ceļ tavu nozīmīgumu nekā cīņa pret varu? Nu, vismaz demokrātisku varu. Ja tā ir autoritāra, tad, protams, staigāsi maskā kā mīļais. Ja vajadzēs, arī pa nakti gulēsi, dušā mazgāsies, bērnus radīsi un degunu šņauksi maskā.

 

Slavenības neviens vairs nepazīst

Kad Sanfrancisko 1918. gadā uzliesmoja spāņu gripa, tā kļuva par “masku pilsētu”.
Foto no Wikipedia

Spāņu gripas laikā 1918. gadā ASV aktīvi darbojās Pretmasku līga (“Anti-mask League”), kas pamatoja savu nostāju ar ASV konstitucionālajām brīvībām. Aktīvi bija arī maskeri, jo īpaši izglītotā tehniskā un medicīniskā inteliģence. Kad Sanfrancisko uzliesmoja spāņu gripa, īsā laikā sasniedzot 7000 saslimušo, pilsēta kļuva par “masku pilsētu”.

Radošā elite, vietējie visuma valdnieki un slavenības nebija sajūsmā par maskēšanās ieteikumiem (vēlāk arī noteikumiem) pilsētās. Galu galā viņu iespējas rūpēties par veselību, distancēties un vispār justies pārākiem par ikdienu tomēr bija lielākas.

Žurnāliste Alma Veitekere tolaik rakstīja, ka slavenības uzskata – tas ir šausminoši, kad tevi neviens vairs nepazīst. Patiesi, kāda suņa pēc tu gadiem strādā, veidojot savu atpazīstamību. Apgrozies dzeltenajā, sarkanajā un zilajā presē, centies, lai viss universs apstājas, tev iz­ejot uz ielas, un muti vaļā uz tevi skatās, bet tagad vara tevi spiež iziet sabiedrībā maskā?

Taču vēsturiski situācijas ir bijušas arī pretējas. Un tas bija saistīts ar bailēm no anonimitātes, ko rada maska.

17. un 18. gadsimtā Spānijas lielpilsētu vara regulāri vērsās pret populāro urbāno jaunatnes paradumu klīst apkārt savās gaitās ar aizsegtu seju. To nodrošināja platās cepures malas un līdz acīm uzvilkts apmetnis. Šoreiz maskošanās pretinieki bija tieši karaliskās varas spēka struktūras.

Tieši maskēšanās bija galvenais iemesls, kādēļ Venēcijas republikas panīkuma laikā tika drastiski samazināts karnevāla periods, bet vēlāk 18. gadsimta karnevāls (tātad maskas) atļauts tikai trīs mēnešus gadā. Anonīmi konti un anonīmi komentāri tomēr ir nieks, salīdzinot ar anonīmiem ļaužu bariem, kuri var ne tikai anonīmi uzrakstīt, bet arī anonīmi izdarīties.

Un nevis vienkārši izdarīties, bet vērsties pret varu. 1797. gadā Venēciju jau bija okupējusi Napoleona armija, un okupācijas varai bija tik liela rezervācija pret vietējo maskēšanās vēlmi, ka karnevāls faktiski ienira vēstures kanālu tumšajos ūdeņos, iznirdams tikai 20. gadsimta otrajā pusē – laistoties visās varavīksnes krāsās, komercializēts un nomārketēts.

 

Maska ceļojumā – obligāti

16. gadsimta maskotā ceļotāja.
Ekrānuzņēmums no Twitter

16. gadsimtā elites dāmu maskas bija luksusa priekšmets. Un pat ne tāpēc, ka tas bija dārgs nieciņš. Pārvietoties ārpus apdzīvotām vietām tolaik nebija droši, un ārpus svētceļojumiem pat miera laikā ceļoja tikai trīs cilvēku kategorijas. Pirmkārt, deklasēti ļaudis. Ubagi, spitālīgie, daļa prostitūtu un citi nelaimīgi nabaga ļaudis, arī tie, kas cietuši ugunsgrēkos vai citādi zaudējuši pajumti.

Tad – tirgotāji, jūrnieki, amatnieki, ziņneši, algoti karavīri, proti, profesionāļi, kuri principā nevar veikt savus pienākumus neceļojot. Un dižciltīgie, kam bija nodrošināta apsardze. Ceļi bija draņķīgi, bieži to pat nebija. Neskatoties uz to, ka mums filmās rāda smalkas karietes, patiesībā ceļotājs ārpilsētas maršrutos sēdēja zirga mugurā. Tur viņu apspīdēja saules gaisma, kas radīja aristokrātiskam daiļumam kaitīgu iedegumu.

Tādēļ melnās (vai pilnīgi baltās) maskas, kuras jātniece saturēja, mutē paņemdama pogu, ceļojumā bija obligātas. Tās kļuva tik mežonīgi populāras, ka šos baisos ģīmjus, sauktus par vizieriem, varēja redzēt it visur publiskajā ārtelpā.

Tie biedēja ļaudis un raisīja plašu publisku kritiku. 1583. gadā kristiešu polemists Stubs rakstīja, ka nezinošs cilvēks, kurš piepeši ierauga šādu jātnieci zirgā, top pārbiedēts līdz nāvei, jo domā, ka redzējis pašu nelabo. Viltus sejas klusējošām jātniecēm, kas turēja zobos pogas, saglabājās līdz pat 17. gs. otrajai pusei, bet dažviet pat 18. gadsimtā.

Pamazām tās izgāja no modes, jo uzlabojās ceļošanas apstākļi. Neatstāj doma, ka latviešu pasaku baisie jātnieki, kas atnes mēri un sērgas, ir šie paši maskētie urbānās elites pārstāvji, kas no mēra apsēstām pilsētām steidzīgi ceļo uz savām lauku muižām, meklējot glābiņu no epidēmijas.

 

Londonas smoga maskas

Londonas lielākā maskēšanās pēdējo 100 gadu laikā nebūt nav tagadējais kroņa vīruss. Londonas migla slepkava piespieda ļaudis maskēties Lielā Smoga laikā 1952. gadā. Šis ir tas retais gadījums, kad patiesi visi vēlējās nēsāt maskas. Īpašās smoga maskas varēja iegādāties aptiekās, bet tie, kas nevēlējās izdot lieku grasi, darināja tās mājās. Smoga maskas nebija visai glītas, un elegantā londoniešu daļa iemanījās tās paslēpt zem zīda mutauta vai šalles, vai riskēja iztikt tikai ar mutautiem vien.

Par maskām varētu runāt daudz. Mēra ārstu maskas ir populārākie renesanses laika sejas epidemioloģiskie aizsarglīdzekļi. Karnevālu maskas ir sociālās identitātes un vienlīdzības instruments. Alķīmiķu stikla maskas, bruņinieku vizieri, bandītu un laupītāju sejsegi, gāzmaskas un ķirurgu maskas, par to visu varētu uzrakstīt veselu maskošanās un antimaskošanās vēsturi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir ļaudis, kam maskas nepatīk. Viņus var saprast. Konkrēti man nav iebildumu. Man nesalst deguns uz ielas, man nav jākontrolē grimases, ja kaut kas ļoti nepatīk, man maska netraucē ne ieelpot, ne izelpot. Laikam iekšā dzīvo introverta neredzamības alkas un vēlme paslēpties no pasaules, uz brīdi ieliekot kabatā savu nogurdinošo identitāti.

Man šobrīd mājās ir savācies vesels masku komplektiņš. Ir mīksta melna maska, kura ir īpaši mīļa. Ar to gan ir grūti runāt. Tāpēc, to nēsājot, var iemācīties klusēt. Līdzīgi tām dāmām ar pogu zobos. Reizēm ir ļoti noderīgi turēt mutē tādu pogu, bet reizēm pilnīgi otrādi. Jo to, ka klusēšana ir zelts, parasti saka tie, kuri vēlas, lai pārējie klusē, kamēr viņi runā. Lai cik nesakarīgs viņu izteiktais būtu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 34
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19
1 minūte
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 61
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 2
1 stunda
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem
15:23
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19
15:22
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 21
14:15
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem
2 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 33
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 42
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu 9
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidents: Atjaunosim dīkstāves programmas 63
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Dombrovskis: Man grūti pateikt, kas tajā valdībā vispār notiek 44
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 21
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 2
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 33
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 34
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 48
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
4 stundas