Foto: FreePik

Rudens un dārzs: piemērots laiks, lai dārzā vēl iestādītu brīnišķīgos “šo un to”! 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Ir tik skaists rudens, ka tā vien gribas kaut ko iestādīt augļudārzā. Pat ja visa kā jau gana, kādam jaunumam vieta atradīsies vienmēr.

Izvēlamies krūmmellenes

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas

“Arvien populārākas kļūst krūmmellenes. Visas tās ir labas – ar dažāda lieluma un garšas ogām, atšķirīgu ienākšanās laiku, tādēļ šķirnes izvēle nav tas svarīgākais. Galvenais, kas nosaka, būs vai nebūs raža, ir pareiza iestādīšana un kopšana,” skaidro stādaudzētājs Pēteris Heimanis no stādaudzētavas Gulbji.

Audzētājs visiem pircējiem neapnicis skaidro, ka šie augi ir izteikti skābummīļi un to stādīšanai der tikai un vienīgi skāba kūdra. Ne neitralizētā kūdra, ne dārza augsne, ne komposts, ne kūtsmēsli krūmmelleņu stādījumam nav piemēroti! Var pirkt arī speciālo substrātu, kas domāts skābummīļiem augiem (arī rododendriem). Taču tas ir daudz dārgāks un var izmantot, berot virsējā slānī vai tikai stādīšanas bedres izoderēšanai. Pārējo bedri piepilda ar lētāko pliko kūdru. Uzlaboto kūdras substrātu visai bedrei nav vērts pirkt arī tāpēc, ka mellenes sakņu sistēma neattīstās tik strauji un augs nepagūs sasniegt visus labumus. Tie gluži vienkārši izskalosies ar lietiem, sniegu, bet pavasarī tik un tā būs jādod papildbarība.

Publicitātes foto

Gan jaunos stādījumus, gan vecos tagad vēlams krietni salaistīt.

Ja dziļu bedri grūti izrakt (būvgruži, akmeņi, dolomīts, augsts grunstūdens), var uzbērt kalniņu un melleni stādīt tajā. Tikai jāņem vērā, ka šādu dobi būs grūtāk aplaistīt, augi vairāk kaltīs.

Krūmmellenes labi jūtas arī lielos podos. Jo pods lielāks, jo labāk. Ziemošanai podus pierok augsnē vai ievelk vēsās telpās. Jārēķinās, ka neliels sals krūmmellenēm pat vajadzīgs. Tādēļ, ja ir tāda ziema kā pērn, podu var droši atstāt ārā. Teorētiski to varētu laukā iepakot lapās un kūdras kalniņā, taču šādā segumā var ieviesties postītājas peles.

Ja kāda krūmmellene jau iestādīta nepareizi, tagad ir labvēlīgs laiks to izrakt un iestādīt pareizajā substrātā.

Bedri vai grāvi stādīšanai rok vismaz 50 x 50 cm platu un dziļu.

Tiklīdz krūmmellenes iestādītas, ap tām nodrošina sētu (ap dobi vai visu dārzu). Tās ir stirnu un zaķu našķis, tāpēc pat vienā naktī augi var tikt nopostīti.

Meklē vietu ērkšķogām

“Dārzu modē atgriežas ērkšķogas. Kopšana minimāla, taču ogas ir katru gadu,” atrast vietu jauniem krūmiņiem iesaka Ligita Rezgale no z/s Mucenieki.

Visizturīgākās ir Krievijas selekcijas šķirnes. Tās jau var atpazīt pēc krieviskajiem nosaukumiem. Tām mazu postu nodara miltrasa, sals. Šīs šķirnes piemērotas tiem, kas vairāk vēlas baudīt augļus, ne rušināties dārzā. Ja izvēlas vairākus krūmus, var pagarināt ērkšķogu laiku aptuveni par mēnesi. Šogad ogas Mucenieku dārzos pilnā sparā vāktas no 10. jūlija līdz 10. augustam. Piemēram, stāda agrās ‘Krasnoslavjanskij’ vai ‘Invicta’, tām sekos ‘Russkij’, ‘Maija’ un ‘Sadko’. Tad ‘Ņežnij’ un ‘Koknese’ vai ‘Lada’.

‘Lada’
Publicitātes foto

‘Lada’

Publicitātes foto

‘Maija’

Iestādītajiem krūmiņiem veido apdobes, jo ērkšķogas nedrīkst ieaugt nezālēs. Arī vecos krūmus tagad laiks savest kārtībā. Tiem gan apdobi nerok dziļi, bet tikai uzrušina. Apdobju mulčēšanai labi noder nopļautā zāle, jo tā gan aiztur mitrumu, gan neļauj augt nezālēm, gan kalpo kā barības viela.

Pamēģini!

Publicitātes foto

Laba ideja ir izveidot augststumbra ērkšķogu. Tās piemērotas gan maziem, gan lieliem dārziem. Dažkārt tirgo no ārzemēm ievestus ogulāju augststumbrus, kas potēti uz neizturīgiem potcelmiem un mēdz nonīkt. Pērkot labāk izvēlas tā saukto patsakni, kurš nav potēts. Tādus lieliskus kociņus var izveidot arī pats. Šim nolūkam iegādājas ērkšķogu, kurā ir viena dominējošā pīckiņa. Pēc iestādīšanas atstāj tikai vienu, dūšīgāko, bet pārējās nogriež. Atstāto dzinumu piesien pie balsta koka. Audzē apmēram pusmetru garu, visu laiku apakšējos konkurentus likvidējot. Šādi kociņi ir viegli kopjami, jo zarus viegli pacelt. Ogu kvalitāte ir izcila, jo labi apvējotiem augiem nav miltrasas.

Papildus laistītiem krūmiem ogas ir lielākas.

Izvēlamies labas bumbieres

“Tagad vācami augļi vēlajām rudens bumbierēm. Šīs šķirnes ir vispiemērotākās, lai pie gardiem augļiem tiktu arī tie, kuriem vasarā nav speciālas augļu glabātavas,” skaidro stādaudzētavas Liepas agronoms Dainis Apse.

Vēlo šķirņu bumbierēm vēl tagad augļi nav gatavi. Tos vāc un liek kastēs, novieto glabātavā, un aptuveni pēc mēneša tie būs ēdami. Rudenī norautie augļi labi glabāsies arī pielāgotās telpās, ja nav speciālas augļu glabātavas vai laba pagraba. Agrās bumbieru šķirnes, kas ienākas vasarā, mazdārziņos agonoms neiesaka stādīt. Amatieriem ir grūti noteikt īsto augļu novākšanas brīdi, jo kokos ienākušies bumbieri nav garšīgi. Turklāt tad, ja pat laikus novāc, siltajā laikā tie sažūst un strauji pārgatavojas.

Publicitātes foto

‘Hortenzija’

Kā ļoti labas rudens bumbieres ieteicamas šķirnes ‘Latgale’, ‘Balva’, ‘Sēlija’. Izcili skaisti un gardi augļi ir šķirnei ‘Hortenzija’. Ar lieliem augļiem lepojas arī ‘Echekard’. Tā ir jaunums dārzos un labi ražo katru gadu.

Publicitātes foto

‘Echekard’

Publicitātes foto

‘Sēlija’

Ābeļdārza papildināšanai derētu kāda no vietējās selekcijas šķirnēm, kam ir gardi augļi, turklāt tās ir izturīgas pret kraupi un nav jāmiglo, piemēram, ‘Dace’, ‘Dita’, ‘Edīte’ (ilgāk glabājas).

Publicitātes foto

‘Edīte’

Katra dārza rota būs vēlīnā rudens šķirne ‘Bohēmija’, kurai ir sarkani, lieli un gardi āboli. Ražo izlīdzināti, katru gadu. Piemērotos apstākļos saglabājas līdz pavasarim. Ieteicams stādīt labākās dārza vietās.

Derētu piedomāt arī par skaistumu un iestādīt kādu dekoratīvo ābeli. Piemēram, šoruden iestādītā dekoratīvā Upīša ogābele (ap 2,5 m augsta) pavasarī priecēs ar rozā ziediem, sārtām, šķeltām lapiņām. Vēlāk to rotās sīki auglīši kā odziņas, un sārtās lapas rudenī iekrāsosies vēl izteiksmīgāk.

Rudenī nevajadzētu stādīt ķiršus, aprikozes un citus kauleņkokus.

Veido augļukoku alejas

“Dārzā dekoratīvas un praktiskas būs kolonābeles, bet saimnieku veselībai un imunitātei noteikti vajadzīgi smiltsērkšķi,” labu izvēli iesaka Jānis Zilvers no stādaudzētavas Pīlādži.

Patlaban ir izcili piemērots laiks, lai stādītu augus, jo ir mēreni silts, mitruma vairāk nekā pavasarī. Stādi labi ieaugsies, un mazāk laika būs jāvelta to uzmanīšanai. Šogad gan ir dīvains rudens, un Pīlādžos iesaka iegādāties augus podos. Dažkārt rudeņos augļukoku stādus pārdod arī kā kailsakņus, taču šogad stādi galīgi nav nobrieduši, daudziem vēl ir lapas. Iespējams, šogad stādītie kailsakņi īsti labi neieaugsies jaunā vietā. Ar podos augošajiem augļukokiem un ogulājiem ir citādi – tiem jau ir kompakta sakņu sistēma, un tie būs laimīgi, tikuši zemē un brīvībā.

Publicitātes foto

‘Vaļuta’

Ja vēlas kaut ko neparastāku dārzam, augļkopis iesaka izvēlēties kolonābeles. Tās sevišķi labi der maziem dārziem un dārzniekiem, kam vainagu veidošana ir tumša bilde. Kompaktais vainags neaizņem daudz vietas, ir piemērots pat aleju apstādījumiem. Kolonābeles ir izcili skaistas pavasaros, ziedu laikā.

Saistītie raksti

Gan dzīvžogam, gan kā atsevišķu grupu var stādīt smiltsērkšķus. Tie visu vasaru ir dekoratīvi ar savu sudraboto lapojumu, bet rudenī krāsojas ogu zeltā. Turklāt ogas ir īpaši veselīgas. Labas ir, piemēram, šķirnes ‘Marija’, ‘Tatjana’, ‘Eva’. Smiltsērkšķi gan jāstāda pa vairākiem, jo ir divmāju augi. Šīm ogu meitenēm vajadzīgs puisis. Piemēram, ar vienu šķirnes ‘Lords’ vīrišķo augu pietiek 5–6 mammām.

Veselīgas ogas ir arī pīlādžiem. Šogad gan ar ražu tie nelepojas, taču stādīt ir vērts. Tiem ir liela augumu, ogu krāsu, lielumu un garšu dažādība. Ir šķirnes, kas ražo pa vienai, un ir, kurām vajag otru augu. Tādēļ, pīlādžus pērkot, par to īpatnībām vislabāk iztaujāt pārdevēju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
19 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
2 dienas
LA
LA.LV
Praktiski
Tavus datus nozagt ir vieglāk, nekā domā. Kā, gatavojoties svētkiem, droši iepirkties internetā? 1
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
3 receptes aromatizētam sālim: ideāla piedeva izciliem ēdieniem
3 dienas
IO
ILZE OzOLA
Praktiski
Brīnišķīga dāvana savai ģimenei: pašdarināts adventes kalendārs
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai bezdarbnieku kursi uzliek saistības? 2
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Sasniegts līdz šim lielākais vienlaikus slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 krīze Latvijā: Premjers šovakar uzrunās sabiedrību
10 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 414 Covid-19 gadījumi, četri sasirgušie miruši 4
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
7 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
5 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 14
21 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 16
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 60
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Jaunākā informācija par Covid-19 saslimušo skaitu Lietuvā un Igaunijā
16:37
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 krīze Latvijā: Premjers šovakar uzrunās sabiedrību
16:27
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
14:42