Latvijā
Politika

Saeimas komisija galīgajā lasījumā atbalsta priekšlikumu par “pagaidu budžetu”0


Arhīva foto. Finanšu ministra budžeta portfelis.
Arhīva foto. Finanšu ministra budžeta portfelis.
Foto: LETA/Evija Trifanova

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru iecerēts risināt jautājumu par nākamā gada valsts budžeta novēlotu pieņemšanu.

Priekšlikumos likumprojektam uz otro lasījumu deputāti piedāvāja paredzēt finansējumu mediķu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku atalgojuma palielinājumam, kā arī iekšlietu iestāžu amatpersonu pabalstiem.

Tomēr šos ierosinājumus komisija neatbalstīja.

Finanšu ministrijas (FM) rosināja izmaiņas pagaidu budžeta veidošanā, proti, atteikties no principa, ka budžeta nepieņemšanas gadījumā nākamā gada budžeta izdevumi mēnesī nevar pārsniegt divpadsmito daļu no iepriekšējā gada apropriācijas. Tā vietā rosināts noteikt, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgajam gadam noteiktos izdevumus.

Ja no 1.janvāra nestāsies gadskārtējā valsts budžeta likums un netiktu atbalstītas FM piedāvātās izmaiņas, tad izdevumi mēnesī nevarētu pārsniegt iepriekšējā gada budžeta vienu divpadsmito daļu. Tomēr ir pozīcijas, kur nākamgad izdevumiem jau janvārī jābūt lielākiem par šo vienu divpadsmito daļu, piemēram, izdevumi Saeimas lēmumu izpildei pensiju un pabalstu jomā, pedagogu algām, kā arī finansējums Satversmes tiesas spriedumu izpildei.

Pensijām un pabalstiem nākamgad nepieciešami papildu 10,36 miljoni eiro, pedagogu darba samaksai papildus nepieciešami 17,58 miljoni eiro, tiesnešu un prokuroru darba samaksas paaugstināšanai papildu nepieciešami 8,87 miljoni eiro, bet pagarinātā darba laika samaksai mediķiem papildu nepieciešami 16,09 miljoni eiro.

Atbalstu neguva deputāta Andreja Klementjeva (S) priekšlikums, kas paredzēja nepieciešamību paredzēt finansējumu ārstniecības personu un ārstniecības iestāžu pārējā personāla atlīdzības pieaugumam. Tāpat netika atbalstīts arī “Saskaņas” deputāta Vjačeslava Dombrovska ierosinājums papildināt likumu par budžetu un finanšu vadību, nosakot, ka šogad 8,3 miljoni eiro tiks novirzīti neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieku darba samaksas paaugstinājumam.

Deputāti Gatis Eglītis (JKP) un Reinis Znotiņš (JKP) rosina noteikt, ka 2019.gada budžeta izmaksās iekļauj likumā paredzēto vienreizējo pabalstu trīs mēnešalgu apmērā pēc pieciem nepārtrauktas izdienas gadiem iekšlietu sistēmā un Ieslodzījumu vietu pārvaldē strādājošiem. Šo ierosinājumu komisijas vairākums arī noraidīja, tomēr tās priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) apgalvoja, ka šim mērķim nepieciešamais finansējums tiks nodrošināts.

Atbalstu neguva arī deputāta Viktora Valaiņa (ZZS) priekšlikums,

kas paredzēja, ka Saeimas vēlēšanu gadā valsts budžets parlamentā tiek iesniegts arī tad, ja vēl nav izveidota jauna valdība.

Saistītie raksti

Patlaban likums paredz, ka Saeimas vēlēšanu gadā gadskārtējā valsts budžeta likuma projekts iesniedzams Saeimai ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc tam, kad jaunievēlētā Saeima izteikusi Ministru kabinetam savu uzticību. Tomēr Valainis rosina mainīt šo likuma normu, nosakot, ka Saeimas vēlēšanu gadā gadskārtējā valsts budžeta likuma projekts iesniedzams Saeimai ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc tam, kad uz pirmo sēdi sanākusi jaunievēlētā Saeima.

Plānots, ka Saeima par grozījumiem likumā par budžeta un finanšu vadību galīgajā lasījumā lems 6.decembrī, un paredzēts, ka tie stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.