Andrejs Ceļapīters.
Andrejs Ceļapīters.
Foto – LETA

“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 36

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Nevienā no līdz šim iepazītajiem gandrīz divdesmit jaunajiem novadiem nav tik ļoti iezīmējusies robežšķirtne starp diviem blokiem kā Madonas novadā. Vienā pusē ir pašvaldībā valdošie politiskie spēki – Zaļo un zemnieku savienība, Nacionālā apvienība un “Vienoti Latvijai”, – bet otrā pusē partijas, kuras nav mierā ar tagadējo saimniekošanu un cīnīsies par varas pārņemšanu. Taču trīs politisko spēku izveidotais bloks šķiet tik spēcīgs, ka tā uzveikšana varētu izrādīties ļoti grūts uzdevums. Tagad šajā cīņā ir ierautas arī Madonas lielajam novadam pievienotās pašvaldības.

ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 72
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 26
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 63
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Madonas novadā ir iekļauts Cesvaines, Ērgļu un Lubānas novads. Kopā jaunajā novadā būs 30 613 iedzīvotāji. Pašvaldību vēlēšanās ir iesniegti seši kandidātu saraksti. Līdzās ZZS, kas startē kopā ar Latvijas Reģionu apvienību, NA un “Vienoti Latvijai”, te sevi pieteikusi arī “Jaunā Vienotība”, “Latvijas attīstībai”/”Izaugsme” un Jaunā konservatīvā partija (JKP). Šie politiskie spēki varētu būt alternatīva izvēle tiem, kas nav mierā ar novadā notiekošo.

Situācija Madonas novadā ir neparasta arī tāpēc, ka vēl nav zināms, vai vēlēšanas tajā notiks 5. jūnijā. Maija beigās varētu būt zināms Satversmes tiesas spriedums Varakļānu novada lietā. Šī pašvaldība tiesā apstrīdēja tās pievienošanu Rēzeknes, nevis Madonas novadam, ar kuru tā bijusi saistīta jau kopš Madonas rajona laikiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tie Saeimas deputāti, kas ierosināja “pārcelt” Varakļānus uz Rēzeknes novadu, atsaucās uz to vēsturisko piederību Latgalei. Taču neoficiāli runāja, ka latviskās varas partijas pēc Viļānu iekļaušanas Rēzeknes novadā baidījušās tajā pazaudēt varu, pieaugot “Saskaņas” atbalstītāju lokam. Tāpēc līdzsvaram tam pievienojušas arī latviskos Varakļānus. Jāteic, ka arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātajā novadu kartē Varakļāni bija pie Madonas.

 

Demokrātija gājusi mazumā

Ilgus gadus Madonas pilsētu un pēc tam novadu vadīja Andrejs Ceļapīters, kurš ir “Jaunajā Vienotībā”, bet pirms tam bija Tautas partijā. Taču 2017. gada vēlēšanās viņa pārstāvētais saraksts ieguva tikai otru labāko rezultātu – četras vietas – un palika aiz vēlēšanu uzvarētājas Zaļo un zemnieku savienības, kurai ir seši deputāti. Pārējiem bija pa vienam vai diviem mandātiem.

Politiskā loģika prasītu koalīciju veidot partijām, kas ieguvušas lielāko atbalstu. Taču ZZS un NA šķita vilinoši A. Ceļapīteru atstāt opozīcijā. Tas ar vienas balss pārsvaru arī izdevās. Tagad gan koalīciju jau atbalstot lielāks skaits deputātu. Arī viena no “Vienotības” ievēlētajām domniecēm, kas strādā pašvaldības iestādē, ir pieslējusies vairākumam, ko var saprast, jo pašvaldība ir viņas darba devējs.

Vairāki uzrunātie atteicās izteikties oficiāli, bet, runājot par novada pārvaldi, lietoja pat tādu jēdzienu kā “mobings”. Viņi arī deva mājienus, ka galvenais šajā pašvaldībā esot nevis domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs (ZZS), bet gan viņa vietnieks Ivars Miķelsons no “Vienoti Latvijai”.

Tā 2017. gadā ieguva vismazāko atbalstu un vienu mandātu, bet tieši tai tobrīd piederēja nepieciešamā “zelta balss”. Otrs priekšsēža vietnieks Zigfrīds Gora ir no Nacionālās apvienības, kurai domē ir divi deputāti. Šo trīs cilvēku rokās arī ir vara.

“Ja mums būtu tāds pašvaldības vadītājs, kāds, piemēram, savulaik Smiltenes novadā bija Gints Kukainis [tagad Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma vadītājs] un mani apmierinātu tas, kas notiek novadā, es vēl domātu, vai kandidēt vēlēšanās,” “Latvijas Avīzei” sacīja A. Ceļapīters, kurš ir noskaņots atgriezties. “Mani motivē tas, ka savā laikā esmu kaut ko izveidojis, bet, ja tie, kas nāk pēc tam, to neturpina, tad ir žēl ieguldītā darba,” sacīja A. Ceļapīters.

Opozīcijā ir arī “Izaugsme”, kas startē kopā ar “Latvijas attīstībai”. Tās sarakstā ir trīs līderi, kuri iepriekš bija ar pirmo numuru katrs savā sarakstā, “Latvijas Avīzei” sacīja Artūrs Čačka (“Izaugsme”). Viņa komandā ir arī Valentīns Rakstiņš (ievēlēts no “No sirds Latvijai”) un Andris Dombrovskis (ievēlēts no Vidzemes partijas). Gaisotni domē A. Čačka raksturoja kā nedemokrātisku, uzskatot, ka A. Ceļapītera laikā tā bijusi koleģiālāka, bet tagad ar opozīciju vispār nerēķinoties.

Taču viņš uz varbūtējām pārmaiņām neskatās tik pesimistiski, jo lauku vēlētāji no pievienotajiem novadiem varot situāciju pamainīt. Zināms, ka no Cesvaines visos sarakstos kopā ir 17 kandidāti. A. Ceļapīters vēl cerības saista ar Nacionālo apvienību, kuras sarakstā esot daudzi labi cilvēki. Taču jautājums esot, vai pēc vēlēšanām NA spēs saraut sava bloka saites.

Pirmo reizi šajā pašvaldībā kandidē Jaunā konservatīvā partija, no kuras ar pirmo numuru pieteikta Vita Robalte. Viņa uzvarēja konkursā uz izpilddirektora amatu un sāka ieviest pašvaldībā pārmaiņas, bet pēc nepilna nostrādātā gada viņu atstādināja.

Tagad tiesas ceļā tiks noskaidrots, cik pamatoti tas noticis. “Mums ir liels un bagāts novads, kurā ir visas iespējas, bet šajā sasaukumā ir strādāts uz iepriekšējo projektu iestrāžu pamata, ko dome saņēma mantojumā,” “Latvijas Avīzei” sacīja V. Robalte.

Viņa atzina, ka notiek cīņa starp bijušo un esošo varu un “šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas”. JKP ir jauns politiskais spēks, kurš cer uz atbalstu, piedāvājot godīgu, atbildīgu un drosmīgu politiku, piebilda V. Robalte.

 

Valdošo sarakstos pārvalžu vadītāji

Valdošo partiju pārstāvji – domes priekšsēdis A. Lungevičs, viņa vietnieki I. Miķelsons un Z. Gora visus pārmetumus noliedza, apgalvojot, ka domē valdot demokrātiska gaisotne. A. Lungevičs teica, ka bieži lēmumi tiekot pieņemti gandrīz vienbalsīgi, kad tikai A. Ceļapīters balsojot pret. ZZS ar Nacionālo apvienību esot labi sastrādājušās, bet sarkanās līnijas netiekot vilktas ne pret vienu.

A. Lunge­vičs nepiekrīt, ka šajā sasaukumā nekas nebūtu izdarīts, bet atzīst, ka daži projekti bija jāaptur Covid-19 dēļ, nācies arī taupīgāk rīkoties ar budžetu. Taču nebūšot tā, ka kāds pievienotais novads tiks aizmirsts. Arī tagad domē nav deputātu no visiem pagastiem, bet pārvaldnieki pārstāvot to intereses.

ZZS/LRA, NA un “Vienoti Latvijai” sarakstos ir arī daudzi ar pašvaldības iestādēm saistīti kandidāti – tajā skaitā pagastu pārvalžu vadītāji, kas nevar savienot šo amatu ar deputāta mandātu. A. Ceļapīters uzskata, ka tā būs vēlētāju maldināšana, ja pēc vēlēšanām viņi mandātus noliks un domē ienāks cilvēki ar mazāku vēlētāju atbalstu. NA sarak­stā ir Cesvaines novada priekšsēdis Vilnis Špats un Lubānas novada vadītājs Tālis Salenieks, kuri iepriekš teica, ka izveidojuši savu komandu un tad vienojušies ar NA startēt no tās.

Ērgļu novada priekšsēdis Guntars Velcis vēlēšanās nekandidē. Z. Gora skaidroja, ka ar abu novadu vadītājiem esot vienota izpratne, ka Cesvainei, Lubānai un Ērgļiem ir jāpaliek kā attīstības centriem ar lielām iespējām pašiem izlemt savas teritorijas jautājumus.

Tikai pēc vēlēšanām varēs redzēt, vai abu pašvaldību vadītāji arī nenoliks mandātus un nepaliks Cesvainē un Lubānā par izpildvaras pārstāvjiem, par ko tagad neviens nerunā. Neoficiāli dzirdēts, ka tieši tas, iespējams, abus motivējis izdarīt izvēli par labu NA, jo tā ir valdības partija un varētu būt jebkurā domes koalīcijā. Z. Gora sacīja: “Mēs esam atvērti jebkurām sadarbības formām, ievērojot partnerības principu.”

Pēc sarunas ar priekšsēdi un viņa vietniekiem patiešām radās iespaids, ka I. Miķelsons te ir galvenais, jo runāja vispārliecinošāk, uzsverot, ka viņš jau tikai par saimnieciskām lietām atbildot. I. Miķelsons noliedza, ka būtu izmantojis savu “zelta balsi”, jo pēc vēlēšanām esot parakstīts koalīcijas līgums, ka nevienam nav “zelta balss”. I. Miķelsons arī nepiekrīt, ka pagastu pārvalžu vadītāju aicināšana sarak­stā būtu vēlētāju mānīšana, jo arī viņiem ir svarīgi saņemt vēlētāju novērtējumu.

Pēc 2013. gada vēlēšanām viņš pats, izvērtējot situāciju, esot nolicis mandātu, lai varētu vadīt Bērzaunes pagasta pārvaldi, jo toreiz “spēku samērs nebija par labu pārmaiņām”, ar ko domāta A. Ceļapītera ievēlēšana. I. Miķelsons aicina esošos deputātus nevilkt robežas starp koalīciju un opozīciju, bet visiem strādāt kopā. Vēlēšanas parādīs, cik atvērtas šai pieejai būs pašas tagad valdošās partijas.

 

Madonas novada vēlēšanās iesniegtie saraksti

* 1. “Jaunā Vienotība” – Andrejs Ceļapīters, Madonas novada deputāts

* 2. “Vienoti Latvijai” – Ivars Miķelsons, Madonas novada priekšsēdētāja vietnieks

* 3. Jaunā konservatīvā partija – Vita Robalte, SIA “GLG Būve” būvdarbu vadītāja

SAISTĪTIE RAKSTI

* 4. Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas Zemnieku savienība – Agris Lungevičs, Madonas novada priekšsēdētājs

* 5. “Latvijas attīstībai”/”Izaugsme” – Artūrs Čačka, Madonas novada deputāts

* 6. Nacionālā apvienība – Zigfrīds Gora, Madonas novada priekšsēdētāja vietnieks

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 72
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 26
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 63
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi plāni šodien sadrups tūkstošos gabaliņu un tev būs sajūta – ko tagad iesākt? Horoskopi 18.jūnijam
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 273
1 diena
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 72
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pēc krīzes stiprākie kļūs vēl stiprāki, vājākie būs pazuduši,” Kossovičs nopeļ valdības atbalstu 1
39 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 2
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Vakcinācijas avīzes nebūs!” Juhņēviča atklāj, ka mainīta informēšanas taktika 8
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tele2” klientiem 5G mobilie sakari pieejami jau 11 pasaules valstīs, bet drīzumā – 35 valstīs
11:01
LE
LETA
Ziņas
Kalifornijā 34 sievietes iesūdz tiesā pornogrāfijas vietni “Pornhub” par seksuālu izmantošanu
10:52
LA
LA.LV
Ziņas
“Pēc krīzes stiprākie kļūs vēl stiprāki, vājākie būs pazuduši,” Kossovičs nopeļ valdības atbalstu 1
10:35
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 46
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Burkovskis: Ieraugot šādu virsrakstu, uzreiz to ir jādala ar divi 5
5 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“My Fitness” apmet kūleni, “Lemon Gym” tic valsts atbalstam! Kāpēc sporta klubi veras negribīgi 10
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kalifornijā 34 sievietes iesūdz tiesā pornogrāfijas vietni “Pornhub” par seksuālu izmantošanu
22 minūtes
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Aglona netikšot aizmirsta, bet iekļaut kopējā darbā būs pagrūti!” Kas gaidāms jaunajā Preiļu novadā?
4 stundas
MS
MAIJA SVARINSKA
Ziņas
“Ar tiecību uz izaugsmi!” Intervija ar Ogres teātra māksliniecisko vadītāju Jāni Kaijaku 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 49
15 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Dažas nekomfortablas stundas Ženēvā. Kāda jēga tad vispār tikties? 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande Eiropas čempionāta finālturnīrā pārspēj Austriju
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mākoņu nebūs! Cik silts laiks gaidāms piektdien?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 63
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vides aizstāvji šo sauc par vēsturisku brīdi! Beļģijas tiesa atzīst valdību par vainīgu klimata pārmaiņu neierobežošanā 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
De Brujne nāk uz maiņu un ar gūtiem vārtiem palīdz Beļģijai sasniegt astotdaļfinālu
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 273
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 21
23 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
TV personība Sandijs Semjonovs par dzīvi: “Kā cirka spēlē – uzmet kauliņu, ej uz augšu, bet pēc brīža – esi lejā…” 3
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 44
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 48
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Persikam lapas čokurā: nav nemaz tik nekaitīgi – augs var aiziet bojā
22 stundas
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 26
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva 62
18 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
pareizi noformēt mantojuma līgumu?
21 stundas