Dienvidkurzemes novads ir lielākais teritorijas platības, bet – ne iedzīvotāju skaita ziņā. Pateicoties lobijam Saeimā, izdevās panākt, ka jaunā novada pašvaldības neapvieno ar Liepāju un ka novada administratīvais centrs atradīsies Grobiņā, nevis valstspilsētā.
Dienvidkurzemes novads ir lielākais teritorijas platības, bet – ne iedzīvotāju skaita ziņā. Pateicoties lobijam Saeimā, izdevās panākt, ka jaunā novada pašvaldības neapvieno ar Liepāju un ka novada administratīvais centrs atradīsies Grobiņā, nevis valstspilsētā.
Foto: Valdis Semjonovs

Jaunā Dienvidkurzeme vecajās robežās: teritorijas platības ziņā lielākajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri 1

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Dienvidkurzemes novadā būs jāsaskaņo astoņu tagadējo pašvaldību un, iespējams, arī astoņu politisko spēku intereses – tik kandidātu sarakstu ir pieteikts novada domes vēlēšanās. Par nopietnākajiem sāncenšiem var uzskatīt četrus no tiem, jo pārējie pretendenti piedāvā nepilnus sarakstus.

Dienvidkurzemes novads ir lielākais teritorijas platības, bet – ne iedzīvotāju skaita ziņā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 324
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 20
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 252
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Pateicoties lobijam Saeimā, tam izdevās ne tikai panākt to, ka lauku pašvaldības neapvieno ar Liepāju, bet arī to, ka novada administratīvais centrs atradīsies Grobiņā, nevis valstspilsētā, kā tas ir vairākās citās vietās, kur novadi izvietoti ap lielo pilsētu.

Bijušais Liepājas rajons, kura robežās tagad izveidots Dienvidkurzemes novads, bija viens no tiem, kurā lielākam skaitam pašvaldību 2009. gadā izdevās saglabāt savu patstāvību. Grobiņa, kurā būs novada centrs, robežojas ar Liepāju un ir lielākā no apvienotajām pašvaldībām – tajā ir vairāk nekā 8000 iedzīvotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču jaunajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri, par kādiem var uzskatīt arī Aizputi un Priekuli. Vēl tajā ir Durbes, Pāvilostas, Rucavas, Nīcas un Vaiņodes novads, kuros ir salīdzinoši mazāk iedzīvotāju.

Lielākajā daļā no tiem iepriekš varēja startēt no vēlētāju apvienībām, ar ko arī tiek skaidrota diezgan lielā vēlētāju aktivitāte iepriekšējās vēlēšanās – daļā pašvaldību nobalsoja vairāk nekā 50% vai pat 60% vēlētāju. Šogad vairs nevarēja pieteikt vēlētāju apvienību sarakstus. Kopā Dienvidkurzemes novadā ir 35 306 iedzīvotāji.

Galvenie sāncenši – ZZS un NA

Nopietnākie konkurenti par 19 vietām domē ir Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Nacionālā apvienība (NA), kā arī Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un “Jaunā Vienotība” (“JV”). “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija, “Kustība Par” un apvienība “Iedzīvotāji” iesniegušas nepilnus sarakstus. Tas gan nemazina to cerības iegūt pārstāvniecību domē.

Jāatceras, ka nereti situācijā, kad neviens politiskais spēks vēlēšanās nesaņem izteiktu pārsvaru, tieši no kādas nelielas ietekmes partijas ievēlētais deputāts var kļūt par “zelta balss” īpašnieku. Zinātāji stāsta, ka viena no Saeimā pārstāvētajām partijām kandidātus meklējusi, ievietojot laikrakstā sludinājumu.

Vēlēšanās vairs nestartē trīs no astoņiem tagadējiem priekšsēžiem – Pāvil­ostas novada vadītājs Uldis Kristapsons, Nīcas novada priekšsēdis Agris Pētermanis un Vaiņodes novada mērs Visvaldis Jansons. No pārējiem vairs tikai Grobiņas novada priekšsēdis Aivars Priedols ir pieteikts ar pirmo numuru ZZS sarakstā.

Aizputes novada priekšsēdis Juris Grasmanis (NA), Priekules novada vadītāja Vija Jablonska (NA), Rucavas novada priekšsēdis Jānis Veits (“JV”) un Durbes novada vadītājs Ojārs Petrēvics (ZZS) ir tālākās vietās savu partiju sarakstos.

ZZS līderis Aivars Priedols vada lielāko no visiem novadiem. “Viņš ir pieredzējis pašvaldības vadītājs, kas kā dinozaurs vienreiz jau šo ceļu iepriekšējās reformas laikā ir gājis,” “Latvijas Avīzei” sacīja ZZS kandidāts, bijušais Saeimas deputāts, zemnieku saimniecības “Pīlādži” finanšu direktors Edgars Putra.

Priekšvēlēšanu laiku, kurā pastāv virkne ierobežojumu, ZZS kandidāti izmanto visai radoši – ar nūjām izstaigā visus novadus, tērpti vienādās ZZS jakās. Tā esot viena no nedaudzajām iespējām pievērst uzmanību gaidāmajām vēlēšanām, iepazīstināt ar sevi un pašiem iepazīt katru novadu.

Citiem sarakstiem bija grūtības izveidot pilnu komandu, bet ZZS bijusi konkurence uz vietām sarakstā. Citu partiju ieskatā, A. Priedolam pietuvināti cilvēki esot gan Nacionālās apvienības, gan “Jaunās Vienotības” un, iespējams, vēl kādā sarakstā.

To komentējot, A. Priedols “Latvijas Avīzei” teica, ka viņš ar daudziem labi satiekot, jo tagad būs visiem kopā jāstrādā. Galvenais esot, lai cilvēki aiziet uz vēlēšanām, jo ļaudis no visa ir noguruši un sakot, ka neies balsot.

Vēl esot būtiski, lai katrs tagadējais novads būtu pārstāvēts jaunajā domē.

Par ZZS nopietnāko konkurentu tiek uzskatīta Nacionālā apvienība. Tā startē ar jaunu līderi – Padures pamatskolas direktoru Linardu Tiļugu, kas šaipusē ir pazīstams arī kā mūziķis.

ZZS saraksts vairāk orientēts uz Grobiņas vēlētājiem, bet NA bāzējas Priekulē un Aizputē. No šīm pašvaldībām startē ne tikai domju priekšsēži, bet arī Aizputes novada mēra vietnieks Andris Jankovskis, kā arī Dzintars Kudums, kas savukārt esot NA “atslēgas cilvēks” Priekulē. Priekules novada vadītāja Vija Jablonska vairs nav saraksta galvgalī.

Viņa teica: “Esmu 15 gadus strādājusi pašvaldībā, ir jādod zaļā gaisma jaunajiem. Visā pasaulē notiek paaudžu maiņa, tai ir jānotiek arī pašvaldībās.”

L. Tiļugs ir gatavs kandidēt uz pašvaldības vadītāja amatu, ja būtu tam labvēlīgs vēlēšanu rezultāts, jo esot ieguvis pieredzi, vadot skolu un vairākus sasaukumus strādājot Aizputes novada domē. Viņam rūp, lai tālākās teritorijas neatstāj novārtā, jo deputāti vairs nevarēs uz katru no tām aizbraukt, kā tas iespējams tagad.

Uz vaicāto, cik drošs viņš ir par savu komandu un vai tajā nav citiem politiskajiem spēkiem lojālu cilvēku, L. Tiļugs atbildēja: “Tam nav nozīmes. Jaunajā domē būtu svarīgi, lai visi varētu strādāt kopā un nebūtu opozīcijas, jo neproduktīva pretimstāvēšana kavē attīstību.”

Gatavojas paaudžu nomaiņai

“Jaunās Vienotības” saraksts ir izteikts paaudžu nomaiņas piemērs. Tajā ar pirmo numuru ir Grobiņas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs An­dris Jefimovs, bet viņa tēvs, Grobiņas novada priekšsēdētāja vietnieks Genādijs Jefimovs sarakstā ir tālākā vietā.

Tēvs ir šajā partijā jau kopš “Jaunā laika” laikiem un “līdz ar to esmu politikā kopš bērna kājas”, “Latvijas Avīzei” atzina A. Jefimovs. Viņš pašvaldībā strādājis desmit gadus, bet par paaudžu maiņu izsakās kontekstā ar nepieciešamību nodrošināt pēctecību.

“Pašvaldībās ir pārmaiņu laiks un jauno redzējums ir svarīgs, bet ir jāņem vērā pieredzējušo politiķu viedoklis,” uzskata A. Jefimovs.

A. Priedols apstiprināja, ka G. Jefimovs ir mēra komandā domē, bet viņš vairāk pārstāvot pilsētas intereses, kamēr A. Priedols – lauku. Arī partiju programmas tomēr esot atšķirīgas.

Par spēcīgu tiek uzskatīts arī Latvijas Reģionu apvienības (LRA) saraksts, kas ir gados visjaunākais – kandidātu vidējais vecums ir 38,9 gadi. Taču, ja pieņem, ka pārējie trīs spēki ir vairāk savstarpēji saistīti, tad LRA nebūs viegli nonākt pašvaldības vadībā. Arī LRA saraksta galvgalī ir jauna seja – Nīcas novada attīstības nodaļas vadītājs Raivis Kalējs.

LRA komanda atšķiras ar to, ka tajā ir salīdzinoši maz ar pašvaldību iestādēm saistītu cilvēku, bet vairāk vietējie uzņēmēji – arī “Durbes grauda” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča, kurš ir Durbes novada deputāts.

Durbes novada priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs, kā viņš pats sevi raksturoja, ir ar “diezgan plašu publiskā darba pieredzi un zināšanām, lai neļautu citiem cilvēkus ievest maldināšanā”. Viņš ir bijis arī reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs.

A. Radzevičs “Latvijas Avīzei” teica, ka vēlētājiem būtu svarīgi izvērtēt kandidātu savstarpējās politiskās un biznesa saites, lai nepiedzīvotu pārsteigumus pēc vēlēšanām, bet teikto nekonkretizēja. LRA pašlaik Grobiņas novada domē ir opozīcijā, un to varētu izvēlēties tie, kas nav apmierināti ar vietējo politiku.

SAISTĪTIE RAKSTI

A. Radzevičs uzskata, ka īpašs atbalsts būtu vajadzīgs Aizputei, kur savulaik bija ļoti spēcīgs ražošanas potenciāls, bet tagad Kurzemes attīstības programmas pirmajā redakcijā tā pat neesot iekļauta Liepājas funkcionālajā zonā, kurā ir pat tāda vieta kā Rīva, kas nav izprotams. Viņaprāt, nebūtu pieļaujama “Aizputes nogremdēšana”.

Tie riski ir, ja visu attīstību koncentrētu tikai novada administratīvajā centrā. Grobiņā valdošās ZZS programma gan ir viena no retajām, kur minētas konkrētas ieceres katrā no tagadējiem novadiem, solot rūpēties par visiem.

Dienvidkurzemes novads

1. Apvienība “Iedzīvotāji” – Guntis Rolis, portāla “Dunika.lv” īpašnieks

2. “KPV LV” – Aldis Rudzītis, “Kurzemes amatnieka” valdes loceklis

3. Nacionālā apvienība – Linards Tiļugs, Padures pamatskolas direktors

4. Zaļo un zemnieku savienība – Aivars Priedols, Grobiņas novada priekšsēdētājs

5. “Kustība Par” – Nora Patmalniece, Aizputes novada Juridiskās nodaļas vadītāja

6. “Jaunā Vienotība” – Andris Jefimovs, Grobiņas Ugunsdzēsēju dienesta vadītājs

7. Latvijas Reģionu apvienība – Raivis Kalējs, Nīcas novada Attīstības nodaļas vadītājs

8. Jaunā konservatīvā partija – Henrijs Ķeružis, SIA “Ievirze” valdes priekšsēdis

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 324
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 20
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 252
12 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 56
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 72
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 21
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 47
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vides aizstāvji šo sauc par vēsturisku brīdi! Beļģijas tiesa atzīst valdību par vainīgu klimata pārmaiņu neierobežošanā
57 minūtes
LE
LETA
Ziņas
De Brujne nāk uz maiņu un ar gūtiem vārtiem palīdz Beļģijai sasniegt astotdaļfinālu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vides aizstāvji šo sauc par vēsturisku brīdi! Beļģijas tiesa atzīst valdību par vainīgu klimata pārmaiņu neierobežošanā
22:43
LL
Lilija Limane
Stāsti
Pleces purvā pie Aizputes ierīko leģendāru elektrības staciju
22:00
LE
LETA
Ziņas
De Brujne nāk uz maiņu un ar gūtiem vārtiem palīdz Beļģijai sasniegt astotdaļfinālu
21:16
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 252
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
FKTK piemēro 5,85 miljonu eiro sodu “Rietumu bankai” 5
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
FOTO. “Bolīvijas stāstu vakarā” Priverts aicina ziedot smagi slimas jaunietes ārstēšanai 16
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Akcionāri ievēl jaunu AS “Olainfarm” padomi 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karstums pieņemsies spēkā – gaiss sakarsīs līdz +30 grādiem. Prognoze piektdienai
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 47
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
63 gadu vecumā mūžībā devies latviešu mūziķis Gunārs Meijers 8
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva 36
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 18
11 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Persikam lapas čokurā: nav nemaz tik nekaitīgi – augs var aiziet bojā
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieņemts nopietns lēmums, kā uzlabot sportista sirdsdarbību! Jaunākā informācija par futbolistu Ēriksenu
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Piedāvā nojaukt Uzvaras pieminekli un tā vietā celt koncertzāli. Kā šo ideju komentē Nauris Puntulis? 52
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 20
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 72
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 324
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 9
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 76
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 10
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Tā princi Čārlzu var atļauties uzrunāt tikai mīļākā vedekla: atklājies, kādā mīļvārdiņā Keita Midltone sauc vīra tēti 5
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Šis ir laiks, kad veidosiet vai būvēsiet pamatīgākus pamatus savai nākotnei! Horoskopi no 17. jūnija līdz 6. jūlijam
13 stundas