Tukums ir jaunā novada administratīvais centrs, taču pašvaldībā tagad apvienoti arī vairāki citi pašpietiekami novadi un ar savām kultūrvēsturiskajām tradīcijām.
Tukums ir jaunā novada administratīvais centrs, taču pašvaldībā tagad apvienoti arī vairāki citi pašpietiekami novadi un ar savām kultūrvēsturiskajām tradīcijām.
Foto: Zane Bitere/LETA

Kandidātu vidū gan bijušie, gan tagadējie pašvaldību vadītāji. Kādas izredzes Tukumā? 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Ir jānotiek brīnumam, lai tagadējais Tukuma novada priekšsēdis Normunds Rečs (NA) varētu būt drošs par iespēju vadīt arī jauno Tukuma novadu. Tā domes vēlēšanās piedalās arī Tukumam pievienoto Kandavas, Jaunpils un Engures novadu iedzīvotāji, kuri vēlēšanām pieteiktajos deviņos sarakstos deleģējuši vairākas spilgtas personības.

To vidū ir gan bijušie, gan tagadējie pašvaldību vadītāji, kā arī pieci kādreizējie Saeimas deputāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Topošajā Tukuma novadā ap administratīvo centru izveidotajai pašvaldībai pievienojas vairāki spēcīgi novadi, kuri iestājas par decentralizētu teritorijas pārvaldību, baidoties par Tukuma novada varbūtējiem centieniem stiprināt attīstības centru.

Tāpēc daudz ko varot noteikt arī tas, vai jaunais domes priekšsēdis būs no pilsētas vai kāda pievienotā novada.

Jaunais Tukuma novads ir trešais lielākais aiz Ogres un Valmieras novada. Tajā ir 47 531 iedzīvotājs. Pēc vietējo politiķu pasūtījuma veiktās aptaujas liecinot, ka par līdzvērtīgiem konkurentiem var uzskatīt Tukuma novada priekšsēdi N. Reču, Engures novada vadītāju Gundaru Važu (LRA), Jaunpils novada priekšsēdi Ligitu Ginteri (LZS) un Kandavas novada priekšsēdētāju Ingu Priedi, kura gan Latvijas Zaļās partijas (LZP) sarakstā ir tikai ar otro numuru aiz Tukuma novada mēra vietnieka Agra Zvaigzneskalna.

Sarakstos ir vēl vairāki populāri politiķi – Latvijas Zemnieku savienības (LZS) priekšsēdētāja vietnieks Augusts Brigmanis, “Tukuma pilsētai un novadam” (“TPN”) priekšsēdētājs Juris Šulcs. Ar pašvaldību darba pieredzi ir arī “Vienotības” saraksta līdere Dace Lebeda un Tukuma novada deputāte Daiga Reča, kura pēc “No sirds Latvijai” darbības izbeigšanas citas partijas meklējumos izvēlējusies Nacionālo savienību “Taisnīgums”.

A. Brigmanis, J. Šulcs, Ed­munds Grīnbergs (Nacionālā savienība “Taisnīgums”), Imants Valers (LRA) un Aivars Volfs (“TPN”) bijuši arī Saeimas deputāti.

Reklāma
Reklāma

Aizvainojumi esot jāatstāj pagātnē

Daļa no minētajiem ir savstarpēji labi pazīstami. Arī no laikiem, kad vadīja pašvaldības bijušajā Tukuma rajonā – jaunais novads būs tā agrākajās robežās ar to atšķirību, ka toreiz rajona padomē bija visu pagastu un pilsētu vēlētie vietējo lēmējinstitūciju priekšsēži, bet tagad novada domē nav garantētas vietas visu teritoriju pārstāvjiem.

Partijas ir iekļāvušas sarakstos cilvēkus no visiem novadiem, kas var dot papildu balsis sarakstam, bet negarantē lauku cilvēku ievēlēšanu, jo mandātus parasti iegūst pazīstamākie politiķi.

Jaunpils novadā ir vismazāk iedzīvotāju, 2017. gadā te nobalsot aizgāja tikai 782 vēlētāji, kas bija 39% no balsstiesīgajiem, taču novada priekšsēdes L. Ginteres izredzes iekļūt domē stiprina tas, ka viņu pazīst ārpus pašvaldības robežām.

Tas, ka dažiem politiskajiem spēkiem nebija izdevies atrast kandidātus no Jaunpils, nozīmē, ka šejieniešu balsis varētu nesadalīties starp daudziem sarakstiem.

No aptaujātajiem gandrīz visi atzina, ka šoreiz nevar vilkt sarkanās līnijas, jo visu noteiks nevis tas, kuras partijas būs domē, bet gan kurus cilvēkus ievēlēs. Tā uzskata arī A. Brigmanis, kurš dzīvo Pūrē. Viņaprāt, tiem, kurus ievēlēs, būs jāvienojas, jo darba būšot ļoti daudz.

Arī tāpēc, ka apvienotie novadi ir pašpietiekami un ar savām kultūrvēsturiskajām tradīcijām – Kandava ir pirmais Latvijā izveidotais novads, Engures pašvaldībai savukārt ir savas zvejnieku tradīcijas. Jaunpilij ir viduslaiku pils un “Jaunpils piens”. “Te būs jāstrādā tā, lai neviens netiktu apdalīts,” uzskata A. Brigmanis. D. Reča, kas savulaik bijusi arī LZS, tāpat uzskata, ka “šī varētu būt tā reize, kad visiem vajadzētu strādāt kopā, daudzi ir bijuši man labi kolēģi, te cits citu pazīst”.

Pašlaik tomēr var just tuvināšanos starp Latvijas Reģionu apvienību (LRA), “Tukuma pilsētai un novadam” un “Vienotību”, kā arī starp Nacionālo apvienību (NA) un Latvijas Zemnieku savienību, kas tagad ir valdošās Tukuma novadā.

Latvijas Zaļās partijas situācija atšķiras – ja tiem zaļajiem, kas strādā Tukuma novada domē, ir sava sarežģītā attiecību vēsture ar dažu partiju pārstāvjiem, tad Kandavas novada priekšsēdētājai I. Priedei tādas nav.

“Ir svarīgi sadarboties ar visiem. Intrigas, skaudība un aizvainojumi neveicina attīstību,” piebilda I. Priede.

Tā uzskata arī bijusī domes izpilddirektore Dace Lebeda: “Visos sarakstos ir kolosāli cilvēki. Ja mēs būsim saprātīgi un sapratīsim, ka dažādībā ir mūsu spēks, tālu tiksim. Laiks pāriet uz citāda veida politiku.”

I. Priede domā, ka visgrūtāk būtu tad, ja neviena partija neiegūtu vērā ņemamu pārsvaru un no daudziem sarakstiem ievēlētu pa pāris deputātiem, kas var apgrūtināt vienošanos.

Iesaka neatkārtot pagātnes kļūdas

Laikā, kad Tukuma novadu vadīja J. Šulcs, viņa pārstāvētajai partijai bija pārliecinošs atbalsts, bet situācija mainījās pēc J. Šulca ievēlēšanas Saeimā. Iepriekšējās vēlēšanās 2017. gadā “Tukuma pilsētai un novadam” (“TPN”) vairs ieguva tikai sešas vietas, bet kopā ar toreizējiem sabiedrotajiem no “Vienotības” un LZS saglabāja varu.

Pagājušā gada sākumā opozīcijā palikušie spēki, starp kuriem bija arī Nacionālā apvienība, vadību pārņēma. Domes priekšsēdis Ēriks Lukmans (“TPN”) amatu zaudēja, bet no viņa partijas ievēlētais Normunds Rečs pārgāja uz Nacionālo apvienību (NA) un kļuva par mēru, par vietniekiem izvēloties pārstāvjus no LZS un LZP.

Tukuma novada priekšsēdis N. Rečs “Latvijas Avīzei” atzina, ka notikumu attīstība varēja būt citāda, ja pēc vēlēšanām toreiz valdošā reģionālā partija nebūtu atstājusi opozīcijā Nacionālo apvienību, LZP un “No sirds Latvijai” – no tās ievēlēta arī mēra dzīvesbiedre Daiga Reča.

“Saskaņa” Tukuma novadā ne­startē, tāpēc N. Rečs varētu sadarboties ar visu partiju pārstāvjiem. Viņš vēlētos, lai Tukuma novads kļūtu pievilcīgs jaunajām ģimenēm un tajā nemazinātos iedzīvotāju skaits.

N. Rečs apgalvoja, ka Tukuma novada dome neuzspiež pārējām pašvaldībām jaunās administratīvās struktūras modeli, bet tikai piedāvā pamatu, lai sagatavotos pašvaldību apvienošanai. Tālākie Kandavas novada pagasti, piemēram, Matkule, no Tukuma būs 60 kilometrus, ar sabiedrisko transportu no turienes uz centru, nepārsēžoties Kandavā, nemaz nevarēs nokļūt.

Tāpēc Kandavas novads vēlas, lai visi pakalpojumi paliktu tur, kur tie ir. I. Priede atzina – lauku pašvaldībām ir bažas, ka funkcijas un tām paredzēto finansējumu varētu koncentrēt Tukumā.

J. Šulcs ievēlēšanas gadījumā vairs neplāno kandidēt uz mēra amatu, jo esot jānāk jaunajiem. Arī viņš “Latvijas Avīzei” uzsvēra, ka šoreiz spēju vienoties noteiks tas, kuri cilvēki būs ievēlēti, “jo cienījami cilvēki ir visos sarak­stos”. “TPN” uzsvaru liek uz labvēlīgas vides radīšanu vietējiem uzņēmējiem, kas, viņaprāt, ir atstāts novārtā.

Ar to saistīta nepieciešamība sakārtot ceļus, jo daudzviet tie vēl ir grantēti un neveicina uzņēmēju interesi tādās vietās attīstīt biznesu.

“Bez uzņēmējiem nekas nenotiks. Tas ir priekšnoteikums, lai te ienāktu arī jaunās ģimenes,” sacīja J. Šulcs, norādot, ka sarakstā no uzņēmēju vidus ir vairāki kandidāti.

Pēc partiju pasūtījuma veiktajās aptaujās populārāko līderu vidū ir arī Engures novada priekšsēdētājs Gundars Važa, kura komanda iepriekšējās vēlēšanās ieguva 14 no 15 vietām domē, kas bija nepieredzēts panākums. Toreiz G. Važa pārstāvēja Nacionālo apvienību, bet, nesagaidījis NA atbalstu pašvaldību reformas laikā, viņš pārgāja uz Latvijas Reģionu apvienību.

Citu partiju pārstāvji pieļāva, ka G. Važam ar LRA labvēlīgu vēlēšanu rezultātu ir izredzes vadīt jauno pašvaldību, jo LRA tagad esot teju visvairāk potenciālo sabiedroto.

LRA pati nekādas aptaujas nav veikusi, bet arī G. Važa uzskata, ka svarīgākais būšot “nolikt malā visus kara cirvjus”, lai nepieviltu vēlētājus. Tāpat viņš “Latvijas Avīzei” minēja bažas par varbūtējo centralizāciju. Tāpēc cīņu par ietekmi domes vadībā var paredzēt arī starp lauku un pilsētas interešu pārstāvjiem.

No Engures novada ir arī Iveta Ziemele, kas ar pirmo numuru kandidē “KPV LV” sarakstā. Viņa Lapmežciemā ir vadījusi “Dienas centru”, kurā bērni varēja pavadīt brīvo laiku.

“Man kā vienkāršam cilvēkam no sociālās sfēras ir svarīgi, lai tiktu radīta uzņēmējdarbībai labvēlīga vide, saskaņojot uzņēmēju un vietējo iedzīvotāju intereses. Tad varēs parūpēties arī par kultūru un mazāk aizsargātiem iedzīvotājiem, kas var būt arī vientuļās māmiņas,” sacīja I. Ziemele.

Tukuma novada vēlēšanās iesniegtie saraksti

1. Nacionālā savienība “Taisnīgums” – Daiga Reča, Tukuma novada deputāte

2. “KPV LV” – Iveta Ziemele, “KPV LV” projektu vadītāja

3. “Vienotība” – Dace Lebeda, pašnodarbinātā

4. Nacionālā apvienība – Normunds Rečs, Tukuma novada priekšsēdētājs

5. Latvijas Zaļā partija – Agris Zvaigzneskalns, Tukuma novada priekšsēdētāja vietnieks

6. “Kustība Par”/Jaunā konservatīvā partija – Edīte Millere, “Iespējamā misija” direktore

7. Latvijas Zemnieku savienība – Ligita Gintere, Jaunpils novada priekšsēdētāja

8. Latvijas Reģionu apvienība – Gundars Važa, Engures novada priekšsēdētājs

9. “Tukuma pilsētai un novadam” – Intars Miķelsons, SIA “Hotel AHR” vadītājs