Foto: Pixabay.com

Skaidro eksperti! Kā apkures radītais gaisa piesārņojums ietekmē cilvēku veselību 2

Lai gan apkures sezona jau krietnu laiku rit pilnā sparā, joprojām jārunā par šķietami elementāriem jautājumiem. Proti, vai zinām, kā pareizi un droši apsildīt mājokli, nekaitējot sev un apkārtējai videi?

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Latvijā izmanto vairākas apkures sistēmas. Tradicionāli izplatītākā ir malka. Gan lauku rajonos, gan lielajās pilsētās. Tiesa, pēdējā laikā tā diezgan veiksmīgi transformējas uz granulām,” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro SIA”Vissman” tirdzniecības vadītājs Raimonds Pakšķis.

“Malkas apkuri varam iedalīt divās daļās, piemēram, malkas krāsnis un otrs- malkas apkures katli.” Runājot par šo malkas krāšņu ekspluatāciju jāatceras, ka šeit kā kurināmais ir jāizmanto sausa malka. “Tāpat arī diezgan populārs apkures veids Latvijā ir gāzes apkure. Šis ir krietni tīrāks kurināmais salīdzinājumā ar malku.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, lielā mērā tas, cik drošas būs šīs apkures sistēmas, atkarīgs arī no mūsu pašu rīcības. “Ugunsdrošības noteikumi nosaka to, ka pirms apkures sezonas skursteņi un dūmvadi obligāti jāiztīra no sodrējiem,” raidījumā “Būtu zinājis” norāda VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš. “Tāpat nevajadzētu lietot apkures krāsnis, kas ir bojātas, dūmo. Atbilstoši prasībām reizi piecos gados jāveic skursteņu un dūmvadu pārbaude.”

Skaidrojot priekšnoteikumus, kā sevi varam pasargāt no ugunsnelaimes, speciālists skaidro, ka viens no biežākajiem nelaimes iemesliem ir tas, ka šīs apkures sistēmas netiek savestas kārtībā. Tāpat nedrīkst aizmirst par obligāto prasību par dūmu detektoru uzstādīšanu mājvietās.

“Runājot par to, kas nāk ārā no apkures sistēmā mājās, problēma ir tā, ka bieži vien mēs nevaram veikt pareizu sadedzināšanu,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors, asociētais profesors Ivars Vanadziņš. Viņš arī norāda, ka ir vairāki simptomi, kas parāda, kā apkures radītais gaisa piesārņojums ietekmē cilvēka veselību. “Viena no lielajām Eiropas veselības bažām ir tieši cilvēku elpceļu saslimšanas.”

Visu jaunāko raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.

Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.