Laukos
Graudkopība

Svarīgs nosacījums platības maksājumu saņemšanai: zāle jānopļauj un jānovāc, nevis jāsasmalcina0

Foto: LA.LV

Viens no nosacījumiem platību maksājumu par zālāju platībām saņemšanai ir zālāju platības nopļaut un novākt, bet tās nedrīkst smalcināt vai nopļauto zāli atstāt vālos uz lauka, atgādina Lauku atbalsta dienestā (LAD).

Dienestā skaidro – ja zāli sasmalcina un šādu atstāj uz lauka, tad augi ar sasmalcināto biomasu saņem lielu barības vielu daudzumu, kas var būtiski manīt veģetāciju un samazināt zālāja bioloģisko daudzveidību.

Arī, ja zāli sasmalcina veģetācijas sezonas beigās, tā veido kūlas slāni, kas samazina bioloģisko daudzveidību un rada paaugstinātas ugunsbīstamības risku pavasarī.

Ja zālāji atrodas palienēs, nopļautā un atstātā biomasa palu laikā var tikt aiznesta, tomēr ūdens to var sanest vienkopus, piemēram, upju līkumos, tādējādi veicinot to aizaugšanu.

Līdz ar to zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc, atgādina LAD. Ja zālāju platības nogana, bet nepietiekami, zālājs ir jāapļauj.

Šo nosacījumu neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību maksājumi netiks piešķirti un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija – samazināts maksājums.

LAD atgādina, ka ir svarīgi ievērot arī termiņus. Pēdējais datums, kad atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem, ir 15.augusts.

Pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem vai Eiropas Savienības (ES) nozīmes, ir 15.septembris.

Saistītie raksti

LAD arī atgādina, ka, zāli novācot no lauka un satinot ruļļos, attiecīgie ruļļi līdz nākošajai saimniekošanas sezonai no lauka ir jānovāc. Pretējā gadījumā par platību, kur tie atrodas, maksājumu saņemt nevar.

LETA jau ziņoja, ka no 8.aprīļa līdz 15.jūnijam, ārkārtējās situācijas dēļ termiņu pagarinot līdz 30.jūnijam, LAD klienti dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā var pieteikties platību maksājumu saņemšanai, aizpildot vienoto iesniegumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
“Zemes cenas pieaug.” “Altum” vadītājs Bērziņš intervijā arī atklāj, ka koronavīruss nav mazinājis interesi par zemi
Intervija 3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris šonedēļ konstatēts 13 mežacūkām
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Kāds ir vasarāju ražas potenciāls, salīdzinot ar pagājušo gadu
5 dienas

Lasītākie

Ieva Ēvalde
Ekonomika
Produkti atkal “iežņaudzīti pārtikas plēvē”. Covid-19 bremzē “Zaļo kursu” uz zaļiem veikaliem
56 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viņu kā īpaši bīstamu personu meklēja pat “Omega”! Izdzīvojušās sievietes atklāj patiesību par slepkavu
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Neērts jautājums – kāpēc nedzirdam arī Latvijas ebrejus?
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Kas notiek?! Diennakts laikā reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Pētījums liek šaubīties par kolektīvās imunitātes sasniegšanas efektivitāti cīņā ar covid-19
2 stundas