Laukos
Graudkopība

Svarīgs nosacījums platības maksājumu saņemšanai: zāle jānopļauj un jānovāc, nevis jāsasmalcina0

Foto: LA.LV

Viens no nosacījumiem platību maksājumu par zālāju platībām saņemšanai ir zālāju platības nopļaut un novākt, bet tās nedrīkst smalcināt vai nopļauto zāli atstāt vālos uz lauka, atgādina Lauku atbalsta dienestā (LAD).

Dienestā skaidro – ja zāli sasmalcina un šādu atstāj uz lauka, tad augi ar sasmalcināto biomasu saņem lielu barības vielu daudzumu, kas var būtiski manīt veģetāciju un samazināt zālāja bioloģisko daudzveidību.

Arī, ja zāli sasmalcina veģetācijas sezonas beigās, tā veido kūlas slāni, kas samazina bioloģisko daudzveidību un rada paaugstinātas ugunsbīstamības risku pavasarī.

Ja zālāji atrodas palienēs, nopļautā un atstātā biomasa palu laikā var tikt aiznesta, tomēr ūdens to var sanest vienkopus, piemēram, upju līkumos, tādējādi veicinot to aizaugšanu.

Līdz ar to zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc, atgādina LAD. Ja zālāju platības nogana, bet nepietiekami, zālājs ir jāapļauj.

Šo nosacījumu neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību maksājumi netiks piešķirti un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija – samazināts maksājums.

LAD atgādina, ka ir svarīgi ievērot arī termiņus. Pēdējais datums, kad atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem, ir 15.augusts.

Pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem vai Eiropas Savienības (ES) nozīmes, ir 15.septembris.

Saistītie raksti

LAD arī atgādina, ka, zāli novācot no lauka un satinot ruļļos, attiecīgie ruļļi līdz nākošajai saimniekošanas sezonai no lauka ir jānovāc. Pretējā gadījumā par platību, kur tie atrodas, maksājumu saņemt nevar.

LETA jau ziņoja, ka no 8.aprīļa līdz 15.jūnijam, ārkārtējās situācijas dēļ termiņu pagarinot līdz 30.jūnijam, LAD klienti dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā var pieteikties platību maksājumu saņemšanai, aizpildot vienoto iesniegumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Baltkrievijā aizturēti divi Latvijas valstspiederīgie. Speciālizlaidums par situāciju Baltkrievijā
Tiešraide 53 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Jūrā noslīcis atrasts pirmdien pazudušais jaunietis. Policija atklāj notikušā apstākļus
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pat stārķi ievēro distanci! Ventspils pusē iemūžināts neparasts skats
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pensionāru federācija komentē pensiju celšanu un pastāsta, kāpēc daļa pensionāru būs apbēdināti 1
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Nomira 21 gadu vecā mamma un bērns piedzima nosmacis. Sākas tiesvedība par draudzi, kas izvēlējās neizglābt
7 stundas