Laukos
Politika

Teirumnieks: Kūdras ieguvei ir būtiska ietekme uz reģionu attīstību0


Kūdras lauks.
Kūdras lauks.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kūdras ieguvei un substrāta ražošanai ir būtiska ietekme uz reģionu attīstību, jo tā veicina vietējo nodarbinātību – bezdarba samazināšanos, iedzīvotāju dzīvi laukos un nodokļu iemaksu pašvaldību budžetā, pārliecināts Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas priekšsēdētājs Edmunds Teirumnieks (VL-TB/LNNK).

Saeimas Latgales apakškomisijas izbraukuma sēdē Balvu novadā notika pirmā deputātu un kūdras nozares pārstāvju diskusija par nozares neizmantoto potenciālu un attīstības iespējām Latgales reģionā. Deputāti viesojās Balvos un tikās ar novada domes pārstāvjiem, Latvijas Kūdras asociācijas biedriem, kā arī apmeklēja vietējo kūdras ražotni.

“Faktiski visos Latvijas stratēģiskās plānošanas dokumentos tiek runāts par maksimāli efektīvu vietējo dabas resursu izmantošanu, un kūdra ir viens no retajiem dabas resursiem, ar ko var lepoties Latvija. Attīstot šo jomu ilgtermiņā, ir jāveicina maksimāla pievienotā vērtība visām kūdras produktu grupām un ar to saistītajai saimnieciskajai darbībai,” pauda apakškomisijas priekšsēdētājs, piebilstot, ka runa ir par kūdras nozares attīstīšanu sadarbībā starp uzņēmējiem, zinātniskajām institūcijām, pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm.

Latvijas Kūdras asociācijas padomes loceklis, Daugavpils novada Nīcgales purvā strādājošā kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmuma “Laflora” vadītājs Uldis Ameriks uzsvēra, ka, lai dotu nepieciešamo impulsu kūdras nozares attīstībai, valsts plānošanas dokumentos derīgo izrakteņu ieguvi un pārstrādi jādefinē kā atsevišķa, svarīga tautsaimniecības nozare, iekļaujot to valsts nozaru politiku sarakstā. Piemēram, Nacionālajā attīstības plānā paredzēt derīgo izrakteņu ieguves nozari kā vienu no virzieniem attīstībai reģionos, uzsverot Latgali.

Savukārt Nacionālajā Klimata un enerģētikas plānā, pēc viņa teiktā, jāatbalsta kūdras ieguve lauksaimniecībai un mežsaimniecībai. Kūdras izmantošana mežsaimniecībā un apzaļumošanā Amerika ieskatā var sniegt ieguldījumu klimata pārmaiņu samazināšanā un veicināt emisiju piesaisti, savukārt izmantošana dārzkopībā ir svarīga pārtikas nodrošināšanai.

Viņš arī pauda, ka reģionu attīstības plānošanas dokumentos jāplāno kūdras nozari attīstīt kopā ar dārzkopību un mežsaimniecību. Tāpat būtiski Latgales plānošanas reģionā neparedzēt papildu aprobežojumus potenciālajām kūdras ieguves atradnēm.

Pēc diskusijas deputāti apmeklēja vienu no lielākajām kūdras produktu ražotnēm Latgalē – uzņēmuma “Compaqpeat” ražotni Balvu novada Briežuciema pagastā, kur uzņēmums attīstībā investējis vairāk nekā piecus miljonus eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Kāpēc Kurzeme nesākas Bolderājā. Kur beidzas vēsturiskā Vidzeme un sākas Latgale? Intervija ar Jāni Turlaju
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Dabā
Nākamnedēļ laikapstākļi mainīsies. Vai karstums vēl atgriezīsies? Sinoptiķu prognoze
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vēlēšanu kaislības Baltkrievijā: aizturēti septiņi Lukašenko galvenās sācenses Tihanovskas štāba pārstāvji
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Man pārsvarā ir vienalga, ko cilvēki par mani domā!” Māksliniece Anna Heinrihsone par apaļo jubileju, izstādēm un piedzīvoto Parīzē
Intervija 3 stundas