Latvijā
Rīga

Topošais Rīgas atkritumu monopols varētu nonākt ar Šķēli saistītu uzņēmumu rokās0

Foto: Ieva Lūka/LETA

Rīdzinieki par atkritumu izvešanu, visticamāk, maksās būtiski vairāk, tas izriet no Latvijā līdz šim lielākā publiskās-privātas partnerības konkursa, ko neuzkrītoši organizē pašvaldības uzņēmums “Getliņi EKO”, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Atkritumu izvešana nākamos 20 gadus galvaspilsētā būs monopolizēta, un to kritizē Konkurences padome.

Savukārt Rīgas domes opozīcija pauž aizdomas, ka ienesīgais rūpals varētu nonākt ar tā dēvēto oligarhu Andri Šķēli saistītu uzņēmumu rokās.

Publiskās un privātās partnerības konkurss, ko pērn izsludināja pašvaldības SIA “Getliņi eko”, ir grandiozs, norāda raidījums. Tā ietvaros tiek meklēts privātais partneris, kurš kopā ar Rīgas domi nākamos 20 gadus iegūs ekskluzīvas tiesības vākt un šķirot galvaspilsētā atkritumus.

Paredzētā līgumcena jeb uz koncesijas līguma pamata dibinātās akciju sabiedrības ienākumi plānoti 687 miljoni eiro, kas, salīdzinājumam, trīs reizes pārsniedz pasažieru vilcienu iepirkuma summu.

Tomēr atšķirībā no vilcieniem, atkritumu iepirkums notiek lielā klusumā, bez nevienas sūdzības.

Tas skaidrojams ar to, ka pieteikumu spējuši iesniegt tikai divi pretendenti – pilnsabiedrība “CREB Rīga”, ko veido Latvijas lielākais atkritumu apsaimniekotājs “Clean R” un uzņēmums “Eco Baltija”, kā arī uzņēmumu apvienība “Pilsētvides serviss un Lautus”.

Rīgas domes opozīcija uzskata, ka konkursa procedūra un nolikums ir veidoti tā, lai līdz minimumam samazinātu konkurenci.

Pretendentu iesniegtie atkritumu izvešanas tarifi ir ļoti līdzīgi. “CREB Rīga” tas pārsniedz 20 eiro par kubikmetru, bet otram pretendentam – 21 eiro. Tas ir divas reizēs vairāk nekā šobrīd “CREB Rīga” maksā iedzīvotāji, kuru mājas apsaimnieko “Rīgas Namu pārvaldnieks”.

Līdz ar to jau drīzumā var prognozēt būtisku tarifu kāpumu, jo līgums ar monopolistu būs jāslēdz visiem Rīgas iedzīvotājiem un uzņēmumiem, neatkarīgi no tā, cik par atkritumiem tiek maksāts šobrīd.

Pret brīvā tirgus principu likvidēšanu atkritumu jomā iestājas Konkurences padome.

Rīgas dome nepieciešamību veidot monopolu pamato ar vides mērķiem, ko Rīgai izvirza Eiropa Savienības direktīvas. Lai panāktu lielāku atkritumu šķirošanu, esot nepieciešamas ievērojamas investīcijas infrastruktūrā.

Zīmīgi, ka konkurenti uz Rīgas atkritumu savākšanas monopolu – “Clean R” un “Pilsētvides serviss” – savulaik atradās vienā koncernā, līdz Konkurences padome lika biznesu sadalīt, norāda raidījums.

Par kopīgo vēsturi joprojām atgādina “Clean R” autobāze, kur uz atkritumu savācējiem redzamas konkurentu bijušā nosaukuma “Vides pakalpojumu grupa” emblēmas.

Saistītie raksti
Tomēr opozīcija vērš uzmanību, ka abu pretendentu sazarotajā īpašnieku struktūrā var pamanīt ko kopīgu – ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītu cilvēku vār

dus. Tas radot bažas, vai Rīgas domes bijusī vadība ir vienojusies ar oligarhu par atkritumu biznesa atdošanu.

Plašāk pievienotajā video:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Pirmdien vairāk līs Austrumlatvijā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Piešķir 5000 eiro Nacionālās pretošanās kustības muzejam Rendā
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pērn Valkas novadā palielinājies jaundzimušo skaits un samazinājusies mirstība
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Sports
Mediji: Helikoptera avārijā gājis bojā leģendārais basketbolists Kobe Braients
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par “Olainfarm” padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā
4 stundas
LE
LETA
Laukos
Raidījums: “Latvijas valsts meži” izveido amatu Gerharda uzticamības personai 1
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro apturējis dienesta pārbaudi par ministrijas valsts sekretāra vietnieka Valanta nepadarītajiem darbiem 1
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Vai mulda ir meita, kas melo? Izveidota Blaumaņa valodas vārdnīca
6 stundas