Sandra Vensko
Sandra Vensko
Sandra Vensko

Sandra Vensko: “Trauslā Latvijas kontūra ir mūsu zeme un mūsu brīvība” 12

Sandra Vensko, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Asas diskusijas pagājušajā nedēļā izskanēja par kultūras nozarē notiekošo, virmoja runas par iespējamo kultūras ministra kandidatūru, un pāri visam klājās bažas, ko īsti šī izvēle nozīmē.

Latvijas Radošo savienību padome un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija vēstulē aicināja izvēlēties kultūras ministra kandidatūru atbildīgi. Ikdienā jo labi ieraugāma attieksme pret valsts valodu, sak, ko tur iespringt un par ko uztraucas radošā inteliģence?

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzejas dienu laikā tapa vēl viena vēstule, to parakstīja Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) biedri. Rakstnieki vērsās pie Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča, 14. Saeimas deputātiem, jaunās valdības veidotājiem, tā izmantojot savas vēlētāju tiesības. Atgādinājums, ko rakstnieki ne reizi vien jau akcentējuši, šajā reizē skarbāks. “Latvijas rakstnieku vārdā aicinām jūs neapkaunot sevi un Latviju, virzot topošajā valdībā profesionāli nekompetentus un prokremliskus ministru kandidātus.

Mēs lūdzam šos kompetences kritērijus  attiecināt uz visiem valdības ministriem,  taču, profesionāli pārzinādami  savu nozari, ar nožēlu konstatējam – kultūras  ministra amatam publiski nosauktie pretendenti nebauda nozares uzticību un nav sevi apliecinājuši kā kultūras jomas profesionāli pārzinātāji. Šo nozari gaida lieli izaicinājumi, kas ietver sociālās jomas sakārtošanu (autor­atlīdzības saglabāšanas jautājumi, sociālo iemaksu stāžs), globālās problēmas, kuras saistītas ar mākslīgā intelekta izmantošanu, un citiem autortiesību jautājumiem, kā arī ar atalgojuma palielināšanu nozarē strādājošajiem,” tā par situāciju rakstnieki. Ar pilnu vēstules tekstu, kurā uzsvērts, ka ministru nekompetenci nedrīkst pieļaut nevienā jomā, var iepazīties LRS mājaslapā.

Šajā reizē no kultūras darbinieku puses, kuri arī agrāk ne reizi ar vēstulēm vērsušies pie lēmumu pieņēmējiem, izskanējušas balsis, lai ieklausītos ne tikai valdības veidotāji, bet arī sabiedrība. Trauslā Latvijas kontūra ir mūsu zeme un mūsu brīvība, cieši savijušās problēmas un samezglojumi, valsts valoda, lojāla līdzāspastāvēšana, neuzkundzēšanās un tolerance, kur tas nepieciešams. Demokrātijas apstākļos varbūt nevajadzētu sacerēt vēstules, lai iekustinātu valdības veidotājus domāt par valsti, jo būtiskais taču ir acīmredzams. Nepieciešama izglītota sabiedrība, kur neapņirdz ne savējos, ne svešos, kur katram tiesības patērēt kultūras produktus, iekļauties valsts dzīvē un beidzot ieraudzīt Latviju kā savu valsti. Kultūrai nepieciešams tās patērētājs, bērns un pieaugušais, izglītots, zinošs cilvēks. Tas ir pašsaprotami – nepieļaut kādu nozari vadīt nekompetentam ministram.

Vairāk vai mazāk kauna sajūta rodas, jūtot nerēķināšanos ar konkrētajā nozarē strādājošajiem cilvēkiem. Latvijā joprojām dzīvo cilvēki, kuriem nav latviešu valodas zināšanu, un viņi, visticamāk, kultūras procesus uztver atšķirīgi. Vēl citi piemēri un situācijas, kas atspoguļo kultūras jomu – bēgļi no Ukrainas, viņu traģisms un iekļaušanās svešā vidē, no ārvalstīm ieceļojušās personas, kuras nav gatavas kultūras telpas apguvei Latvijā. Matemātiski aprēķini vai skaitļi neuzrāda nelojālo iedzīvotāju vēlmes, draudzīgu vai nedraudzīgu attieksmi uzrāda kultūrvide, vēlme iegūt valsts valodas zināšanas ir viens no rādītājiem, ka varam saprast cits citu.

Vēstījums par kultūras ministra kandidatūras rūpīgu izvērtēšanu ietver jautājumus par valsts drošību un vārda brīvību, ne tikai nozares pārvaldīšanu. Varētu šķist, kultūras joma ir izklaide, jauki pavadīts laiks, bezrūpība, jauna grāmata grāmatplauktā. Bēdīgi, ja kultūras jomas cilvēkiem jāraksta vēstules, jāmāca valdības veidotājiem ieraudzīt acīmredzamo, valstiski svarīgāko. Svarīgi, lai kultūras jomā nesāktos juku laiki, īpaši informācijas telpā. Izturēties ar vislielāko pietāti pret savu valsti, ko paši veidojam, nav prasīts daudz. Radoši cilvēki ļoti uzmanīgi seko tam, lai nozari vadītu zinošs cilvēks savā jomā. Vēstules kultūras nozares kūrētājiem ir spēcīgs vēstījums par apdraudējumiem demokrātijai, vārda brīvībai un ietekmei no ārpuses.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
20:56
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
20:19
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
19:59
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas
Pētnieks: “Putins ļoti baidās no tautas revolūcijas, kādu mēs esam redzējuši citās valstīs”
TV24
Teterovskis: Gaidu, kad būs Brāļu Kokaru iela. Ceru, ka ne kaut kādā jaunajā mikrorajonā
Rietumi mēģināja sagraut Krievijas ekonomiku. Kāpēc tas nav izdevies?