Marija Andrejeva, kuras vīrs tika mobilizēts 2022. gada oktobrī, lai pievienotos Krievijas bruņotajiem spēkiem, kas iesaistīti militārā kampaņā Ukrainā, pozē pie Valsts domes galvenās mītnes, parlamenta apakšpalātas, Maskavas centrā, Krievijā.
Marija Andrejeva, kuras vīrs tika mobilizēts 2022. gada oktobrī, lai pievienotos Krievijas bruņotajiem spēkiem, kas iesaistīti militārā kampaņā Ukrainā, pozē pie Valsts domes galvenās mītnes, parlamenta apakšpalātas, Maskavas centrā, Krievijā.
Foto. Scanpix/ REUTERS/Yulia Morozova

Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’ 58

Marija Andrejeva, kuras vīrs jau vairāk nekā gadu karo Ukrainā, Maskavā mēģina panākt, lai viņas vīru nogādātu mājās. Viņa nav viena. Pieaugošā krievu sieviešu kustība pieprasa atgriezt viņu vīrus, dēlus un brāļus, kuri tika mobilizēti pēc prezidenta Vladimira Putina dekrēta pagājušā gada septembrī, par to raksta aģentūra Reuters.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Tests: kurš no bērniem ir visjaunākais? Tava izvēle atklās tava prāta un intuīcijas vienreizējās spējas
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
TV24
Krievi ved prom raķetes no Krimas. Par ko tas liecina? 162
Lasīt citas ziņas
Sākotnēji kustība bija lojāla tam, ko Kremlis dēvē par “īpašo militāro operāciju”, taču nu šo sieviešu viedokļi nocietinās ne par labu valdošajai varai.

Pērn Andrejevas vīrs tika mobilizēts un devās uz Ukrainu, viņš atgriezās tikai uz divām nelielām pauzēm, lai redzētu savu sievu un mazo meitu. Viņa sieva saka, ka ar to nepietiek karavīram, kurš cīnās konfliktā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs vēlamies, lai mūsu vīrieši tiktu demobilizēti, lai viņi varētu atgriezties mājās, jo mēs domājam, ka vairāk nekā gadu viņi ir darījuši visu, ko varēja – vai pat vairāk,” intervijā Reuters Maskavā sacīja 34 gadus vecā Andrejeva.

“Man tā ir ne tikai cīņa par to, lai manai meitai būtu tēvs, bet arī cīņa par manu laulību.”

Lūgumraksti par vīriešu atgriešanu gandrīz nesniedza nekādu atsaucību, un Krievijas Aizsardzības ministrija tik tikko nav sadarbojusies ar sievietēm, sacīja Andrejeva. Ministrija neatbildēja uz Reuters lūgumu sniegt komentārus.

Atbildes trūkums ir pārliecinājis dažas sievietes pārstāt uzvesties kā “labas meitenes”, ņemot vērā viņu prasības, un mainījusi viņu uztveri par konfliktu, sacīja Andrejeva.

“Mūsu nostāja sākumā bija: Jā, mēs saprotam, kāpēc tas ir vajadzīgs, mēs to atbalstām, mēs ieņēmām diezgan lojālu pozīciju,” viņa teica. “Bet tagad nostāja – arī manējā – mainās, jo mēs redzam, kā izturas pret mums un kā izturas pret mūsu vīriem.”

Sieviešu protesti nav guvuši varasiestāžu atbalstu. Sievietes daudzviet ir apsūdzētas Rietumos bāzētu disidentu un opozīcijas partiju atbalstīšanā – zaimošanā bez pamata, sacīja Andrejeva.

Maskava, kas 2022. gada februārī nosūtīja uz Ukrainu desmitiem tūkstošu karavīru, karā ir pieļāvusi lielāku upuru skaitu, nekā tas būtu politiski patīkami.

Tagad pieaugošā krievu sieviešu kustība uzsver nevienlīdzību, ko rada tik daudzu vīriešu turēšana karā tik ilgi, kamēr daudzi citi kaujas vecumā palikuši mājās.

Ir pāragri novērtēt krievu sieviešu kustības apjomu vai ietekmi krievu sabiedrībā, kas, pēc varas iestāžu domām, ir vienota kara centienos, jo sievietes arī Ukrainā ir pieprasījušas, lai viņu vīrieši atgriežas no frontes.

Jautāta par briesmām, ko rada uzstāšanās kara laika Krievijā, Andrejeva sacīja: “Es gribu, lai jūs saprastu: tas vairs nav biedējoši, jo ar to visu vairs vienkārši nav iespējams samierināties. Tas ir pārāk daudz.” Vienlaikus Reuters no Andrejevas nesaņēma nekādu militāru vai citu potenciāli sensitīvu informāciju, turklāt viņa lūdza neatklāt savu vīru.

Kad Putins 2022. gada septembrī pavēlēja daļēju mobilizāciju 300 000 rezervistu, simtiem tūkstoši jaunu vīriešu steidzās pamest Krieviju. Bet miljoni neaizbrauca, daži no viņiem tika izsaukti karā.

Reklāma
Reklāma

Kopš tā laika Krievija ir savervējusi simtiem tūkstošu līgumkaravīru provincēs, solot lielas algas. Krievija šogad savervējusi 452 000 līgumkaravīru, uzsverot Krievijas skaitlisko pārsvaru pār Ukrainu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.