VIDEO. ASV politologs uzskata, ka Gorbačovs paliks atmiņā ar viņa “nepārspējamo” ieguldījumu cilvēka brīvībā 14

ASV politologs Frensiss Fukujama pauž uzskatu, ka Mihails Gorbačovs paliks atmiņā ar viņa “nepārspējamo” ieguldījumu cilvēka brīvībā. 30. augustā Gorbačovs devās mūžībā 91 gada vecumā. Viņa, kā pēdējā padomju vadītāja, reformas netikai palīdzēja izbeigt auksto karu un atbrīvot Austrumeiropu no komunisma, bet arī noveda pie Padomju Savienības sabrukuma.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 142
VIDEO. Krimā notriektas raķetes atlūzas nogalinājušas piecus cilvēkus, vairāk nekā 100 ievainoto
Lasīt citas ziņas

Fukujama ir autors plaši lasītajai esejai “Vēstures beigas?”. Intervijā medijam “Current Time” viņš sacīja, ka bijušais padomju līderis vēlējās, lai cilvēki “runā godīgi” par sevi un savu pagātni.

“Es domāju, ka viņš kļūs par patiešām lielisku vēsturisko personību. Viņš bija līderis, kurš vēlējās lielāku brīvību bijušajai Padomju Savienībai. Es neesmu pārliecināts, ka viņš gribēja demokrātiju kā tādu. Bet viņš noteikti ar Glasnost vēlējās, lai cilvēki godīgi runā par sevi un savu pagātni. Un, manuprāt, pats galvenais, viņš nevēlējās lietot spēku, lai noturētu kopā veco Padomju Savienību. Un tas bija ļoti svarīgi, lai ļautu Austrumeiropas valstīm atbrīvoties no padomju ietekmes un arī šīm Padomju Savienības republikām, piemēram, Ukrainai, Moldovai, Baltkrievijai, kļūt par neatkarīgām valstīm. Un tas, ziniet, ir ieguldījums cilvēka brīvībā, kas ir patiešām nepārspējams nevienam citam tā laika līderim,” saka ASV politologs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manuprāt, Gorbačovs daudzējādā ziņā atspoguļoja savu sabiedrību. Tā nebija apmierināta ar komunismu; tā saprata, ka šis mantojums ir slikts. Taču Krievijā ir arī pamatā esošās kultūras tendences uz lielvalsts šovinismu un tamlīdzīgi. Šodien, ziniet, es domāju, ka viņš Krievijā nav populārs, jo viņiem ir ļoti atšķirīga vadība. Un tāpēc viņa personība, manuprāt, būtiski mainīja ieguldījumu tajā laikā, jo viņš bija PSKP [Padomju Savienības Komunistiskās partijas] vadītājs,” norāda Fukujama.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.