Aivars Lembergs.
Aivars Lembergs.
Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

VIDEO. Vai ASV sankcijas pret Lembergu nav pilnībā sasniegušas savu mērķi? 3

Gadu mijas lielākais notikums politikā un banku darbā bija Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga iekļaušana ASV sankciju sarakstā. Sankciju jēga ir mazināt smagos korupcijas noziegumos apsūdzētā politiķa ietekmi, liedzot izmantot banku pakalpojumus. Tagad pagājuši jau gandrīz divi mēneši un ir redzams, kā sankcijas saprot mūsu bankas. Uz jautājumu, vai ir sasniegts ASV sankciju mērķis, pagaidām atbildes nav, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs pieprasa, lai bankas liedz Lembergam un viņa kontrolē esošajām organizācijām pieeju finanšu pakalpojumiem. Mērķis ir izbeigt Lemberga politisko un ekonomisko ietekmi, kas ir bijusi kaitīga Latvijai un līdz ar to arī NATO aliansei. Bankām no 9.decembra bija jāpārbauda visi darījumi un klienti, kur iespējama dominējoša Lemberga ietekme. Gan atklāta, gan slēpta. Neviens īsti nezināja, kāda tā ir un ko bankas par tādu uzskatīs.

Sankcijas daudziem lika pārdomāt turpmāko sadarbību. Kopš decembra Lembergs ir zaudējis prestiža amatus sporta organizācijās, daļa bijušo partneru politikā no viņa grib izvairīties, zaudēti amati arī dažās Ventspils pašvaldības struktūrās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tomēr dominējošo ietekmi Ventspils domē, arī naudas lietās bankas ļauj viņam saglabāt. Pastāv liels risks, ka šāds iznākums ASV Valsts kasi neapmierina.

FKTK Atbilstības kontroles departamenta direktora vietnieks Kristaps Markovskis norāda: “Pirmām kārtām jāuzsver, ka Ventspils pašvaldība nav starp sankcionētām personām, bet tajā pašā laikā bankām, finanšu iestādēm jāpārliecinās, ka tad arī šīs citas personas nestrādā šo sankcionēto personu interesēs. Līdz ar to banku pieeja ir tāda, ka bankas pastiprināti vērtē šos darījumus, ko veic Ventspils pašvaldība, lai pārliecinātos, ka darījums netiek veikts sankcionētās personas interesēs.”

Par pašvaldībām atbildīgās Vides un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) uzskata, ka apdraudējums Ventspils finanšu drošībai pagaistu vien tad, ja Aivars Lembergs vairs nebūtu ne priekšsēdētājs, ne finanšu komitejas vadītājs. Bet izlemt to var tikai Ventspils demokrātiski ievēlētie deputāti.

VARAM ministrs Juris Pūce raidījumam saka: “Mūsu secinājums bija, ka mums faktiski ir jāvērš Ventspils pilsētas valsts amatpersonu, pašvaldību deputātu, Ventspils pilsētas izpilddirektora uzmanība, ka tā ir arī viņu, kā valsts amatpersonu atbildība, nodrošināt, ka Ventspils pilsētas pašvaldība var pilnā apmērā realizēt savas funkcijas bez kavēšanās. Šādu vēstuli mēs aizsūtījām, zināmas darbības ir sekojušas, Lemberga kungs ir atstājis pilsētas attīstības komiteju, kur viņš bija priekšsēdētājs, es saprotu, ka notiek lēmumu pieņemšana attiecībā uz citām institūcijām, samazinot viņa formālo ietekmi šajās institūcijās, un tas tagad būs kredītiestāžu vērtējuma jautājums par to, vai ikdienā pieņemot lēmumus, Ventspils pašvaldība atrodas vai neatrodas Ventspils bijušā domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga kontrolē.”

“Nekā Personīga” Pūcem jautāja, vai ņemot vērā, ka Lembergs  ir finanšu komitejas priekšnieks, to laikam nevar tā viegli izmainīt? ‘To diezgan viegli izmainīt. Jo finanšu komiteju atbilstoši likumam vada Ventspils domes priekšsēdētājs. Un tas ir gan viņa paša rokās, nebūt vairs tādam priekšsēdētājam un nevadīt šo komiteju, gan Ventspils domes deputātu vairākuma rokās jebkurā brīdī šo situāciju pārtraukt,” atzina Pūce.

Ventspils domes opozīcija ir pārliecināta, ka Lembergs savu ietekmi uz finanšu lēmumiem pašvaldībā nav zaudējis.

Ne pēc drošības līdzekļa krimināllietā, ne arī tagad, kad to paģēr sankcijas. Reālā vara ir nomaskēta, lai formāli nevarētu piesieties.

Ģirts Valdis Kristovskis, kurš ir Ventspils domes deputāts (Jaunā vienotība) raidījumam atzīst: “Tieši pašvaldības līmenī mums opozīcijas deputātiem ir liels pārsteigums, jo Lembergs turpina savu darbību līdzīgā veidā kā pirms sankcijām tas bija, nu, tur viņš nomainīja vienu komiteju pret citu komiteju, ja tas ir tas sankciju rezultāts, tad jāsaka, ļoti neizteiksmīgs.”

“Ja runājam par ietekmi, par līdzdalību budžeta veidošanā, tad tas viss notiek. Pāris dienas atpakaļ tika pieņemts Ventspils budžets, tas viss tika sagatavots Lemberga vadībā, tieši tā pat kā tas notika iepriekšējos gados, šaurā domu biedru grupas vidē. Lemberga vadībā ir izveidotas 28 komisijas un komitejas, tas ir tāds viņa piegājiens, komisijas un padomes. Tātad šeit notiek tas darbs, un šeit opozīcijas deputātu iespēja piedalīties nav,” turpina teikt Kristovskis.

Lembergs ir partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs. Partijai ir sadarbības līgums ar “Zaļo un zemnieku savienību” (ZZS). Saeimā ventspilniekus pārstāv divi deputāti. Gundars Daudze un Jānis Vucāns.

Partijas mājas lapā internetā norādīts konts “Luminor” bankā. KNAB informācija liecina, ka pēdējais ziedojums saņemts 11.septembrī, kad 5 eiro noziedojis Juris Kanels. 16.aprīlī pa “piecītim” noziedojuši arī Guntis Blumbergs, Jānis Vītoliņš un Lembergs pats.

Ventspils domes priekšsēdētājs (Latvijai un Ventspilij) Aivars Lembergs  raidījumam “Nekā personīga” sacīja: “Ir uzteikts partijai konts jā, bet nu, protams, partija apies visas bankas, lai šādu kontu atvērtu, ja viņu nevērs, tas ir lieliska iespēja griezties Eiropas Savienībā, jo paldies Dievam, mēs esam Eiropas Savienības dalībvalsts un es esmu balsojis par Latvija dalību ES. Jo tas būtu ļoti rupjš pārkāpums politisko tiesību realizācijā.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Iesūdzēt institūcijas, kas piemēro ASV sankcijas, ir Aivara Lemberga izvēlētā stratēģija. Viņš uzskata, ka liedzot pieeju banku sistēmai, pārkāptas viņa cilvēktiesības.

Plašāk pievienotajā video.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
“Krievijai tas ir ļoti sāpīgi.” Slaidiņš par sprādzieniem krievu kara lidlaukā Krimā 26
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 5
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo
21:40
Vācija, Čehija, Zviedrija
21:00
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā?
“Latvieši ir iedzimti pesimisti.” Lejiņš par iedzīvotāju šaubām, vai krīzes gadījumā NATO Latviju aizstāvēs
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Kovids kļūst lipīgāks. Kas notiks rudenī?
Rajevskis: Ja negribat idiotus Saeimā, ejiet uz vēlēšanām! 24
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Pastrādājis smalkos ārzemju restorānos, šefpavārs Artūrs Taškāns “uzmet tvaiciņu” Valmierā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs