Laukos
Dārzeņi un augļi

Zemnieki izmisīgi meklē darbiniekus, taču strādātgribošie norāda uz kādu svarīgu trūkumu6


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jūnija sākumā stāstījām par problēmu, kad bezdarba apstākļos saimnieki izmisīgi meklēja darbiniekus, pretī solot algu no 800 līdz pat 1000 eiro mēnesī.

Pēc publikācijas atsaucās daudzi lasītāji, kuri labprāt ietu par palīgiem lauku sētās, taču attiecīgus sludinājumus nevarot sameklēt.

Ja zemnieks nomocījies ar darbinieku meklēšanu un atmetis tam ar roku, kā lai cilvēki uzzina par brīvajām vakancēm?

Zemnieki gausi ar sludinājumiem

Zemnieki tiešām varētu būt aktīvāki sludinājumu publicēšanā, “Latvijas Avīzei” atzina Latgales puses zemnieks Jevģēnijs Lugovskis. Viņam ir 2500 kvadrātmetru liels dārzs, kur palīgi vajadzīgi ravēšanā, avenāju un citu ogulāju kopšanā.

Daudzās apkārtnes saimniecībās trūkstot sezonas strādnieku, īpaši esot gaidīti fiziski spēcīgi jaunieši, taču attiecīgus sludinājumus nekur nemana.

Tādēļ viņš pats sociālajā vietnē “Facebook” izveidojis grupu “Darbs, prakse skolēniem un studentiem”, kur interesenti var publicēt savus darba piedāvājumus.

“Patlaban grupā nāk klāt 300 jaunu biedru nedēļā, bet reti kurš zemnieks piedāvā darbu. 80% no grupas biedriem paši ir darba meklētāji. Saprotu, ka grūti ar skolēniem, bet var taču piedāvāt darbu studentiem no 18 gadiem,” tā Jevģēnijs.

Kā liecina ieskats šajā profilā, lielākoties te patiešām atrodami skolēnu sludinājumi ar vēlmi strādāt. Kāds piedāvājas ar trimmeri izpļaut grāvmalas, cits gatavs doties ravēt, izvest govis ganībās.

Tomēr ir arī pa kādam zemnieka piedāvājumam. Piemēram, Balvu pusē saimniecībā vajadzīgs dažādu palīgdarbu darītājs, algā norādot 123 eiro un tālākās sarunās precizējot, kāds darba apjoms un cik ilgā laikā padarāms.

Savukārt Jelgavas novada saimniecībai “Pasakas” vajadzīgi darbinieki zemeņu laukos – atbildīgi un “ar augstu fizisko noturību”. Atalgojums – atbilstoši paveiktajam, klāt bonusi par “aug­stiem sasniegumiem”.

Lai redz, cik naudas nāks

Rēzeknes novada zemeņu audzētājs Atvars Aniņš “Latvijas Avīzei” atzina, ka pēc sludinājuma publicēšanas minētajā grupā strādātgribētāju bijis no teju visām Latvijas malām.

“Ja saimnieks tiešām gatavs regulāri mēnesī samaksāt 1000 eiro par darbu, kurš kvalificējas kā ļoti smags, noteikti nebūs grūtības atrast strādāt spējīgus cilvēkus.

Darbinieku rotācija, visticamāk, būs liela, bet vienlaicīgi viņi tautā nesīs prieka vēsti, ka 250 nedēļā vai 1000 mēnesī, neskatoties uz “necilvēcīgi smago” darbu, viņi tomēr saņēma.

Darbiem piesakās arī tīņi, bet viņi mēdz rotēt. Saņem savu algu, parasti līdz 100 eiro nedēļā, un vasarai pietiek,” tā uzņēmējs.

Viņš norāda arī uz dažām niansēm.

“Cenšos pieturēties pie sistēmas, ka cilvēks pirmajā dienā nopelnīto saņem tajā pašā dienā. Tad redz, ka nauda tiešām nāk un cik nāk, un pārējais tad ir reizi nedēļā. Ir dzirdēts, ka kolēģi mēdz maksāt reizi nedēļā un nekaunas piemērot arī soda sankcijas.

Tā ka, no strādnieka puses skatot, viss nav tik balts un skaists. Ej nu sazini, cik īsti tad mēneša beigās samaksās un vai samaksās.

Vēl daži ietekmējoši faktori –  ražība uz lauka, kas uzreiz iegrožo potenciālo algu, lai gan darbinieks būtu varējis nopelnīt arī vairāk, ja vien būtu bijis ko salasīt. Gadās, ka darbs bija tikai 4–5 stundām.

Lauka sakārtotība un iekārtojums arī svarīgs – vai noravēts, vai rindstarpas izpļautas, vai sapuvušās ogas savāktas un nav pa tām jābradā.

Darbinieki grib, lai par bojātām ogām piemaksā, tomēr tās ir darbinieku brāķis, un, ja ogas nenolasīs, tās sapūdēs pārējās, tātad samazinās nākamnedēļas algu.

Īstenībā šī pozīcija iekļauta jau samaksā. Ja tev normāli maksā, tad jau baigi grūti nebūtu tās bojātās ogas arī savākt par brīvu,” rezumē saimnieks.

Meklē traktoristus un slaucējas

Kā liecina ieskats sludinājumu vietnē “ss.lv”, saimnieki darbiem laukos patlaban meklē samērā kvalificētus darbiniekus, visbiežāk – traktoristus un kombainierus, par ko liecina vairāk nekā 50 aktīvi sludinājumi.

Vidējā alga – 600 eiro pēc nodokļu nomaksas, bet visur solīti arī bonusi atbilstoši padarītajam darbam. Dažkārt sludinājumā norādīta stundas likme – 4–6 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Darbs – sezonāls vai arī pastāvīgs. Jāpiezīmē gan, ka vienlaikus sadaļā “Meklē darbu” atrodami apmēram 40 strādāt gatavu traktoristu sludinājumi.

Vajadzīgas arī slaucējas – šeit bruto samaksa, sākot no 900 eiro mēnesī, bieži vien obligāta prasība ir zināšanas un praktiska pieredze darbā pie govju atnešanās.

Saistītie raksti

Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā ir visai plašs lauku darbu piedāvājums. Tiesa, arī šeit runa ir par vakancēm, kur nepieciešamas zināšanas, ne tikai iemaņas, piemēram, ogu lasīšanā.

Ja ir vēlme, darbu var atrast fermas strādnieks Madonas un Strenču novadā (bruto alga no 430 eiro), saimniecības palīgstrādnieks Zaņas pagastā (400–1400 eiro), slaucējs Dobeles novadā (800–900 eiro) vai Kokneses novadā (1000–1300 eiro), sezonas laukstrādnieks Ozolnieku novadā (3 eiro/h) utt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Eksperts: Latvijā mežus apsaimnieko ilgtspējīgi
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
5 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
9 stundas