Foto: LETA

Zinātnieki “iemācījuši” robotu grupai savstarpēji sazināties un sastrādāties 0

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši daudzaģentu robotizētas intelektuālas sistēmas tehnoloģiju – sistēmu, kas nodrošina saskaņotu vairāku robotu sadarbību noteiktu uzdevumu veikšanai, informēja RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Karaseva.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Izstrādātā sistēma ļaus būtiski palielināt darba ražīgumu un ir plašas iespējas to izmantot lauksaimniecībā, norāda zinātnieki.

Pētījuma mērķis bija paaugstināt darba efektivitāti un samazināt ražošanas procesa negatīvo ietekmi uz vidi bioloģiskajā lauksaimniecībā, izstrādājot intelektuālu daudzaģentu robotizētu sistēmu tehnoloģiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektā zinātnieki izstrādājuši daudzu robotu vadības sistēmas arhitektūru, specificējuši saskarnes starp sistēmu veidojošajām komponentēm, izstrādājuši robotu lokalizācijas risinājumu, kas balstīts uz mākslīgu telpas marķieru vizuālu atpazīšanu, implementējuši atbildības apgabalos sakņotu uzdevumu sadales algoritmu un robotu savstarpējo sadursmju noteikšanas mehānismu, kā arī robotu kustību plānošanas algoritmu un tā pēcapstrādes metodi. Papildus minētajam izstrādāts sistēmas prototips, kura vairāki tehniskie risinājumi reģistrēti kā Eiropas patentu pieteikumi un dizainparaugs.

Zinātnieki paralēli veikuši pētījumus arī par augu mēslošanas un aizsardzības līdzekļu ietekmi uz robota konstrukcijas elementiem un elektronikas komponentēm, izstrādājot metodiku optisko elementu gaismas caurlaidības izmaiņas noteikšanai dažādu augu mēslošanas līdzekļu piesārņojuma ietekmē. Tāpat arī viņi izveidojuši eksperimentālās siltumnīcas klimata un apgaismojuma kontroles un regulēšanas shēmu. Tika izstrādātas precīzās augu miglošanas robotizētās sistēmas tehniskās prasības, kurās apkopoti galvenie nosacījumi individuālu robotu un daudzu robotu sistēmu izmantošanai darbam siltumnīcās, kā arī veikta heterogēnu robotu sistēmas specifikācijas optimizācija un veikti eksperimenti ar platformu reālos siltumnīcas vides apstākļos.

“Daudzu robotu sistēmas tehnoloģija ir būtisks solis ceļā uz pilnīgu vai daļēju lauksaimnieciskās ražošanas procesu automatizāciju, kas tuvā nākotnē nodrošinās efektīvu bioloģiski augstvērtīgas pārtikas ražošanu Latvijā. RTU, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) un mūsu industriālo partneru turpmākais izaicinājums ir pēc iespējas ātrāk nodrošināt izstrādātās tehnoloģijas praktisku pielietojumu, kā arī attīstīt to sarežģītāku uzdevumu veikšanai,” stāsta Ņikitenko.

Pētījumu īstenoja RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Sistēmu teorijas un projektēšanas katedra sadarbībā ar LLU un SIA “Terra Virtuala” ERAF līdzfinansētā projektā “Daudzaģentu robotizētas intelektuālas sistēmas tehnoloģijas izstrāde”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.